Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 8d. 11:13

Lenkijoje dingusio brolio savaitę ieškojęs lietuvis feisbuke sako sulaukęs daugiau pagalbos nei ambasadoje

Lietuvio dingimas
Imago/Scanpix ir asmeninio archyvo nuotr. / Į Varšuvą atskridęs ir Lenkijoje savaitę ieškotas Lietuvos pilietis, nesiorientavęs dėl sveikatos problemų.

Artimo žmogaus dingimo istorija su laiminga pabaiga džiugina, tačiau liko ir nerimo, nevilties, suglumimo. Taip jaučiasi 15min pašnekovas, radęs lėktuvais iš Šveicarijos į Lietuvą skridusį, tačiau Lenkijoje visą savaitę pasimetusį sveikatos problemų turintį brolį. Lietuvį nuvylė oficialių institucijų pagalbos efektyvumas, gebėjimas dalytis ir naudotis turima informacija. Kita vertus, ši istorija buvo dar viena proga įsitikinti socialinių tinklų galia, o dar tiksliau – paprastų žmonių geranoriškumu.

Varšuvoje į kitą lėktuvą perlipti turėjęs ir po kelių valandų jau Lietuvoje lauktas 30-metis vyras spalio 28 d. dingo kaip į vandenį. Kitokių planų lietuvis A. neturėjo, o žmogaus dingimą skrydžio metu ar oro uoste, kur viskas filmuojama ir kitaip fiksuojama, iš viso sunku įsivaizduoti. Tad dingusiojo artimieji visą savaitę ne tik ėjo iš proto, bet ir vertėsi per galvą – darė viską, kad tik išnaudotų galimybes aptikti be mobiliojo telefono ir nuovokos, kur jis yra, pasimetusį žmogų.

Apie šią dramatišką paiešką skelbė ir 15min.

Dėkingas, bet ir nusivylęs

Istorijai pasibaigus laimingai, surasto vyro brolis M. (vardas ir pavardės redakcijai žinoma) teigia visų pirma esantis labai dėkingas visiems už pastangas ir gerą valią: „Neabejoju, kad visi tai darę prie to prisidėjo ir tikrai pagelbėjo randant dingusį žmogų.“

Tačiau 15min pašnekovas prasitarė, kad „geriau tokių patirčių neturėti...“, labiausiai turėdamas omeny tokį likusį įspūdį: į bėdą patekusi šeima yra paliekama kapstytis savarankiškai, o pagrindinės institucijos, galinčios tokiais atvejais efektyviai padėti, nepasirodė itin veiklios, koordinuotos ir suinteresuotos galutiniu rezultatu.

Tiesa, Lietuvos ambasada Lenkijoje portalui pateikė kitokį vertinimą: ir šiuo konkrečiu, ir kitais panašiais atvejais diplomatinė tarnyba deda visas pastangas, kad asmuo būtų surastas ir saugiai pasiektų namus.

Suprasti akimirksniu

  • Antradienį, spalio 27 dieną, A. iš Ženevos (Šveicarija) oro uosto 10.35 val. skrido į Lenkijos sostinę. Tądien 12.45 val. jaunas vyras nusileido Varšuvos F.Šopeno oro uoste ir turėjo keletą valandų, kad pasirengtų skrydžiui į Vilnių 16.15 val. Bet, akivaizdu, neišskrido, o kažkaip „išplaukė“ iš oro uosto teritorijos ir nežinia kaip iškeliavo nežinoma kryptimi.
  • A. mobiliojo telefono su savimi neturėjo, lietuvis Lenkijoje buvo surastas lygiai po 7 parų. Jo klystkeliai tą savaitę liko nežinomi.

„Nesinori nieko blogo pasakyti apie tarnybas, tačiau norėčiau pasidalyti savotišku gidu, ką ir kaip reikėtų daryti dingus žmogui, nes šioje situacijoje kiekvienas gali kažko pasimokyti“, – teigia brolio ieškojęs vyras.

Ieškoto vyro brolį stebina, kad ambasados atstovai šeimos nesugebėjo informuoti, jog žmogus jau rastas. Ambasados darbuotojai stebisi tuo pačiu: šeima žinojo, kad lietuvis jau surastas, bet ambasadai artimieji apie tai nepranešė.

Pasakojimą pašnekovas pradėjo nuo, jo paties žodžiais tariant, paprasto pastebėjimo apie ambasados darbą.

„Jie net nesugebėjo informuoti, kad žmogus rastas, per visą laiką nė karto net neskambino, nes skambinau jiems realiai tik aš klausdamas, kokia situacija. Visada buvo informuojama, kad jokių žinių nėra, ir pats jiems nuolat teikiau informaciją.

Sakė, kad turėtume džiaugtis, jog jie žmogų rado, nors radome patys socialinių tinklų ir Lenkijos žmonių pagalba“, – požiūriu dalijosi M.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Varšuvos oro uostas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Varšuvos oro uostas

Pasigedo atidumo

Vyrą stebina iš ambasados atstovų išgirsti priekaištai, jog jis esą „neinformavo apie galimas brolio sveikatos problemas ir nesiorientavimą aplinkoje“, tačiau jis tai kategoriškai neigia ir sako šią informaciją siuntęs ir elektroniniu paštu, ir telefonu kelis kartus tai minėjęs.

Pašnekovo žiniomis, Lietuvos policijos pareigūnai taip pat informavo ambasadą, jog žmogus turi sveikatos problemų.

Informavau juos apie galimas brolio sveikatos problemas ir nesiorientavimą aplinkoje, bet ambasada tai neigia.

„Ambasada tai neigia“, – negali patikėti brolio savaitę ieškojęs vyras.

Jis pateikė ir tokią pastabą: „Kai paskambinau į ambasadą paklausti, ar galėtų susisiekti su policijos komisariatu, kuriame mano brolis buvo sulaikytas, reikalavo pateikti ne tik telefono numerį, bet ir aiškiai pasakyti adresą, kas lenkiškai nemokančiam ir neskaitančiam žmogui nėra paprasta.“

Kokia taktika buvo sėkminga?

Kas šiomis aplinkybėmis buvo efektyvu, kokios taktikos vyras patartų griebtis kitiems, kuriems ateityje galbūt lemta patirti tokį iššūkį – artimo asmens dingimą užsienyje?

„Savaitgalį pagalvojau, kad reikėtų pabandyti pasidalinti „Facebook“ grupėse, kurios susijusios su žmonių paieškomis ir dingimu.

Iš pradžių tai padariau Lietuvos grupėse, tada Varšuvos lietuvių grupėje. Toje grupėje atsirado lietuvė, gyvenanti Varšuvoje, kuri padėjo išversti mano parašytą įrašą į lenkų kalbą. Taip pat atsiuntė nuorodas į feisbuko grupes Lenkijoje, kurios taip pat susijusios su žmonių dingimais/paieškomis.

Žmonės dalinosi ir komentavo, po to susisiekė viena moteris, padedanti administruoti vieną didelę „Facebook“ grupę“, – pasakojo 15min pašnekovas.

Jo teigimu, tokia informacijos sklaida socialiniame tinkle pradėjo duoti rezultatų, tiksliau – teikti vilčių.

„Tos pačios dienos vakarą vienoje grupėje žmonės pasidalino užfiksuota nuotrauka viename Lenkijos miestelių, kuriame mano brolis klaidžiojo dienos metu. Žmonės iškvietė policiją, tačiau gal pareigūnai nepatikrino informacijos, ar jis įtrauktas į dingusių asmenų sąrašą, arba įvyko kažkas panašaus.

Tada patys policininkai pavežė jį iki traukinių stoties, nupirko bilietą, įsodino ir paleido neaišku kokia kryptimi. Tada vėl kelis kartus brolis buvo pastebėtas tam tikrose Lenkijos vietose. Galiausiai lapkričio 3 dieną gal žmonės iškvietė policiją, jį pamatę, ar tiesiog pareigūnai pamatė ir sulaikė, to tiksliai nežinau. Niekas informacijos tikslios nepateikė. Žinau tik tiek, kad vyko kažkur šalia Vroclavo“, – pasakojo vyras.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vroclavas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vroclavas

Pašnekovo teigimu, rasto brolio žmona su keliais žmonėmis to paties antradienio vakarą išvažiavo pasiimti vyro.

„Buvo paprašyta pareigūnų palaikyti jį iki ryto, tad, trečiadienį ryte anksti nuvažiavus, vietos pareigūnai nurodė, kad 10 valandą parveš iš kitos policijos įstaigos. O realiai parvežė jį ir paleido tik per pietus. Vėlai vakare pagaliau sugrįžo.“

Pokalbio pabaigoje pašnekovas istoriją apibendrino taip: „Štai tokie galingi tie socialiniai tinklai!“

Ambasada: darbuotojai padeda, kiek įmanydami

Ar nelaimių atvejais, kai kažkam gali prireikti panašaus pobūdžio pagalbos, žmonėms tikslinga kreiptis būtent į Lietuvos ambasadą? Kitaip tariant, gal paieškų vykdymas yra policijos, artimųjų reikalas, ir iš ambasados pagal jos funkcijas panašiais atvejais nieko prašyti nereikėtų?

Į šiuos klausimus Lietuvos ambasados Lenkijoje atstovai 15min atsakė vienareikšmiškai: „Lietuvos Respublikos piliečiai visada gali kreiptis pagalbos į ambasadą. Lietuvos Respublikos ambasados Varšuvoje konsulinio skyriaus darbuotojai kaskart padeda, kiek įmanydami. Kita vertus, svarbu pažymėti, kad asmenų paieška pirmiausia yra policijos prerogatyva, ir, neturėdamas atitinkamų duomenų ar indikacijų, konsulinis skyrius neturi galimybės surasti asmens.

Šiuo atveju labai gerai, kad interesantas pasitelkė socialinę žiniasklaidą ir galiausiai kreipėsi į Lietuvos policiją.“

Lietuvos ambasados Varšuvoje konsulinio skyriaus darbuotojai kaskart padeda, kiek įmanydami. Kita vertus, asmenų paieška yra policijos prerogatyva.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Lietuvos ambasada
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Lietuvos ambasada

Ambasada pateikė paieškos planą

Redakcija iš ambasados Lenkijoje sulaukė išsamaus komentaro raštu, kas, kaip ir kodėl buvo daroma šiuo atveju, ieškant kaimyninėje šalyje dingusio 30-mečio lietuvio:

Spalio 28 d. į LR ambasados Varšuvoje konsulinį skyrių telefonu kreipėsi ponas M. ir pranešė, kad jo brolis A. neatskrido į Vilnių (tikėtina, kad neįlipo į lėktuvą Varšuvos Šopeno oro uoste).

Konsulinio skyriaus darbuotojai paprašė daugiau detalių atsiųsti el. paštu ir informavo, kad šiuo klausimu bus kreipiamasi į Šopeno oro uosto apsaugą/policiją. Gavęs el. laišką su išsamesne informacija, LR ambasados konsulinis skyrius kreipėsi į oro uostą.

Nors oro uosto policija pažadėjo padėti, dingusių asmenų sistemoje pono M. brolio duomenų nebuvo, todėl, nepaisant dėtų pastangų, pareigūnai negalėjo užtikrinti, kad pavyks ieškomą asmenį surasti ir paprašė nuotraukų bei asmens apibūdinimo.

Gavus šiuos papildomus duomenis iš M., jie buvo nusiųsti oro uosto policijai. Papildomai buvo susisiekta su atsakingosiomis ir gydymo įstaigomis.

Lapkričio 3 d. į LR ambasados Varšuvoje konsulinį skyrių telefonu vėl kreipėsi ponas M. ir pranešė, kad „Facebook“ vartotojai jį informavo matę jo brolį Opolėje ar apylinkėse. Gavęs šią informaciją, LR ambasados Varšuvoje konsulinis skyrius susisiekė su Opolės policija telefonu ir el. paštu, išsiuntė įvykio aprašymą su nuotraukomis.

Pudeleko/Wikimedia.org nuotr./Opolė – istorinis Aukštutinės Silezijos centras
Pudeleko/Wikimedia.org nuotr./Opolė – istorinis Aukštutinės Silezijos centras

Lapkričio 4 d. paskelbus straipsnį portale 15min, į LR ambasados konsulinį skyrių telefonu dar kartą kreipėsi ponas M.

Išreiškęs nepasitenkinimą tuo, kad ieškant brolio efektyvesnė pasirodė socialinė žiniasklaida (feisbukas), paprašė skambinti į Lenkijos policijos skyrių, kuriame šiuo metu laikomas jo brolis.

Pilietis minėjo, kad rasto brolio pasiimti jau atvažiavo artimieji, o policija prašo palaukti dar 1,5 valandos. Apie tai, kad brolis rastas ir kad artimieji vyksta jo pasiimti, ponas M. ambasados darbuotojų iki tol neinformavo.

LR ambasados konsulinio skyriaus darbuotojai susisiekė su Lenkijos policijos skyriumi pono M. nurodytu telefonu ir išsiaiškino, kad dingusysis nakvynei buvo nuvežtas į kitą vietą dėl vietos stokos nuovadoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi iliustracija: Lenkijos policija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Asociatyvi iliustracija: Lenkijos policija

Todėl dabar tik reikėjo palaukti, kol surastas ir globojamas asmuo bus atgabentas į policijos skyrių, į kurį atvyko artimieji, ir kol bus atlikti reikalingi formalumai.

Ši informacija buvo perduota ponui M., prašant kantrybės, nes įtakos policijos veiksmų operatyvumui Konsulinio skyriaus darbuotojai neturi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

03:10
01:04
12:56

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min