Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 liepos 25d. 10:41

LESTO nuostolius dėl vagysčių mažina bendradarbiavimas su kitomis organizacijomis

elektra
elektra
Kova su infrastruktūros turto vagystėmis sutelkė didžiąsias įmones, metalų supirkėjus, policijos pareigūnus ir institucijas – pasiekta teigiamų rezultatų, parengtos įstatymų pataisos, kad nusikaltimų mastas toliau mažėtų. Elektros skirstomojo tinklo operatoriaus AB LESTO nuostoliai dėl technologinio turto vagysčių šiemet, lyginant su pernai, sumažėjo 39 proc., iki 415,6 tūkst. litų, tačiau už šio skaičiaus slepiasi 416 įsibrovimų į skirstomojo tinklo įrenginius, 42 sudegę transformatoriai ir šimtai valandų be elektros.

Pasirašytas bendradarbiavimo memorandumas tarp LESTO, TEO ir „Lietuvos geležinkelių“ kartu su elektronikos supirkėjų asociacija EEPA ir antrinio perdirbimo įmonių asociacija APĮA davė teigiamų rezultatų – LESTO nuostoliai dėl technologinio turto vagysčių šiemet pirmą pusmetį, lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai, sumažėjo 39 proc., nuo 680,7 tūkst. litų iki 415,6 tūkst. litų. Tiesa, vagysčių skaičius didėjo 15 proc., nuo 365 iki 416 vagysčių.

Memorandumą pasirašiusios šalys kartu kreipėsi į Seimą dėl Baudžiamojo kodekso pakeitimų, kuriais siekiama sudaryti sąlygas lengviau inkriminuoti svetimo turto vagystes iš energetikos, ryšių ar geležinkelio objektų, turinčių didelę reikšmę nacionaliniam saugumui, ir griežčiau bausti už tokias veikas. Svetimo turto vagystė, pagrobimas ar sunaikinimas iš strateginę arba svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui turinčios įmonės objektų sukelia didelę netiesioginę žalą ne tik įmonėms, bet valstybei ir jos piliečiams, tačiau už tokias vagystes baudžiama neproporcingai švelniai – Seimo nariai jau pateikė įstatymo pataisų, kuriomis siekiama panaikinti tokią situaciją.

Daugiausia LESTO vagysčių nuostolių šiemet, kaip ir pernai, priskiriama Panevėžio regionui, čia jų patirta už 93 tūkst. litų. Net 50 proc. visų dėl vagysčių patirtų nuostolių patiriama šešiuose rajonuose – Trakuose, Varėnoje, Kėdainiuose, Šiauliuose, Biržuose ir Tauragėje. Tačiau būtent šiuose regionuose, aktyviai bendradarbiaujant su policija, per pusmetį buvo išaiškinta daugiausia vagių grupuočių, nusikaltėliams teismai skyrė laisvės atėmimo bausmes, siekiančias iki  trejų su puse metų.

„Vagys nuostolių pridaro ne tik mums –  juos patiria visi elektros energijos vartotojai. Dėl to nuolat skatiname gyventojus nelikti abejingus ir, pastebėjus prie skirstomojo tinklo įrenginių įtartinus asmenis, pranešti apie tai mūsų klientų aptarnavimo telefonu 1802, bendruoju pagalbos telefonu 112 arba LESTO pasitikėjimo linija 85 255 2555. Dėl pažeistų skirstomojo tinklo įrenginių ne tik gresia elektros tiekimo sutrikimai, bet kyla didelė grėsmė žmonių sveikatai ir gyvybei. Džiugu, kad visuomenės tolerancija elektros tinklo plėšikams nuolat mažėja, tai sprendžiame iš atsakingų ir pilietiškų gyventojų skambučių“, – sako Kęstutis Vrubliauskas, LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento vyresnysis specialistas.

Metalų supirkėjai vagių nelaukia

Bendradarbiavimas su metalų supirktuvėmis lėmė, kad šiemet nuostoliai dėl metalų vagysčių per pusmetį yra daugiau nei penkis kartus mažesni (40 tūkst. Lt) nei pernai. Metalų supirktuvės yra aktyviai tikrinamos, ir dėl griežtų sankcijų pačios nėra suinteresuotos supirkti nelegaliai įgyto metalo.

„Šalys sutarė bendradarbiauti siekdamos mažinti vertingų antrinių žaliavų turinčios įrangos grobstymo ir nelegalaus jos supirkinėjimo mastus, stiprinti šalies metalo supirktuvių bei atliekų tvarkymo įmonių veiklos kontrolę ir didinti skaidrumą. Akivaizdu, kad organizacijų bendradarbiavimas siekiant bendro tikslo lemia gerus rezultatus mažinant metalų vagystes“, – aiškina K. Vrubliauskas.

Nusikaltėliai šiemet dažniau taikėsi į transformatorių aušinimo alyvą – jos vagysčių skaičius, lyginant su 2011 m. I pusm., išaugo 15 proc., iki 208 atvejų. Nepaisant to, nuostoliai, patirti dėl alyvos vagysčių, mažėjo 6 proc. – iki 257,6 tūkst. Lt.

Išleidus alyvą transformatoriai labai dažnai sudega, jų atstatymas itin brangus. Vien per šį per pusmetį dėl vagių padarytų pažeidimų sudegė net 42 transformatoriai. Dažniausiai po tokių pažeidimų  transformatoriai sudega tada, kai jų labiausiai reikia – gamtos stichijų metu. Dėl gamtos reiškinių transformatoriams tenka atlaikyti didesnius krūvius, dažniausiai tuomet ir sudega nusikaltėlių „aplankyti“ transformatoriai. Gamtos stichijų metu patiriamas nuostolių mastas dėl nusikaltėlių įsikišimo dar labiau išauga ir dar ilgiau užtrunka elektros energijos tiekimo atstatymas. Transformatoriai yra brangūs, tuo tarpu galimas nusikaltėlių uždarbis – menkas.

Varikliams netinkamą alyvą vagišiai maišo su dyzelinu ir parduoda nieko neįtariantiems gyventojams – produktų paprastai atskirti nepavyks, tačiau automobilių kuro siurbliams ir varikliams specialios alyvos priemaišos daro nepataisomą žalą. Galiausiai bandymas sutaupyti kelis litus baigiasi itin brangiais transporto priemonių remontais.

Elektros grobstytojams – neramūs laikai

Dėl vykdytų aktyvių prevencijos veiksmų šiemet pirmą pusmetį LESTO išaiškinti elektros energijos grobstytojai turės kompensuoti 725,8 tūkst. Lt – ši suma 57 proc. didesnė nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus (460,9 tūkst. Lt). Šiemet I pusm. nustatytų neteisėto vartojimo atvejų skaičius, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 20 proc., nuo 294 vnt. iki 352 vnt.

Šiemet LESTO pradėjo naudoti vadinamąjį ekonometrinį modelį, padedantį nustatyti potencialiai nesąžiningus elektros energijos vartotojus. Modelio pateikti rezultatai leidžia atlikti rezultatyvesnius patikrinimus ir lengviau nustatyti elektros grobstytojus – vykdant patikrinimus pasiteisino 67 proc. modelio pateiktų atvejų.

„Kovai su neleistina veikla pasitelkiame vis daugiau naujų technologinių sprendimų – transformatorinėse diegiamos apsaugos sistemos, dalis signalizacijų jau gali filmuoti vaizdą. Stipriname bendradarbiavimą su vietos bendruomenėmis, nes esame įsitikinę, kad tik pilietiškas ir atsakingas žmonių elgesys leis pasiekti geresnių rezultatų kovojant su nusikalstamumu ir gerinant elektros energijos tiekimo kokybę“, – sako K. Vrubliauskas.

Siekdama užkirsti kelią vagystėms iš skirstomojo tinklo įrenginių, LESTO bendradarbiauja su stambiomis infrastruktūros įmonėmis – TEO, AB ir AB „Lietuvos geležinkeliai“, elektronikos supirkėjų asociacija EEPA, antrinio perdirbimo įmonių asociacija APĮA. Geranoriškai su LESTO bendradarbiauja savivaldybės bei seniūnai. „Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija“ yra pagrindinis LESTO partneris 2010 m. pradėtoje gyventojų švietimo iniciatyvoje „Operacija 2020“, skirtoje ir skatinti gyventojų pilietiškumą bei atsakingumą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

01:42
01:21:33
12:30

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min