Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 9d. 09:01 , Atnaujinta: 2020 birželio 9d. 12:19

Lietuva – kaip ir Amerika: kojomis spausti kaklą pareigūnams leidžiama, bet reikia stebėti sulaikytojo būseną

Pasaulinio rezonanso sulaukusi istorija JAV, kuomet policininkas tiesiog pasmaugė bejėgį sulaikytąjį, vienam 15min skaitytojui priminė, kad kaklo spaudimo keliu veiksmą jis yra matęs ir Lietuvoje. Jis svarsto: ar mūsų šalies pareigūnai yra fiziškai bei, svarbiausia, psichologiškai tinkamai pasirengę, kad panašiose situacijose elgtųsi efektyviai, profesionaliai ir maksimaliai saugiai?

Paaiškinimą apie tai 15min pateikė Lietuvos Policijos departamentas.

Esant tarnybiniam būtinumui, gali būti keliais prispaudžiamas ir asmuo, gulintis ant nugaros, tačiau policijos pareigūnas turi nevaržyti asmens kvėpavimo.

Pareigūnai neslepia, kad sulaikomo asmens kontrolės būdai prispaudžiant prie žemės keliais (vienu iš kelių dažniausiai yra spaudžiamas sprandas) mūsų šalyje yra taikomi ir pareigūnai yra jų mokomi. Šis metodas yra taikomas daugelyje šalių kaip vienas efektyviausių kontroliuoti sulaikomą aktyviai arba agresyviai besipriešinantį asmenį, ypač siekiant uždėti antrankius, kuomet asmuo nesileidžia ir tam aktyviai priešinasi.

„Tačiau policijos pareigūnai turi aiškiai suvokti, kad bet koks prievartos panaudojimas galimas tik tiek, kiek to reikia tarnybinėms pareigoms įvykdyti, ir to pareigūnai yra taip pat mokomi bei vykdoma kontrolė atliekant kasmetinius fizinės prievartos ir profesinės taktikos veiksmų atlikimo vertinimus kiekvienam pareigūnui, pavyzdžiui, bet koks asmens kankinimas. Taip pat ir ribojant asmens galimybes kvėpuoti, kuomet jis yra surakintas, yra neleistinas. Tai gali būti vertinama kaip kritinė klaida,“ – teigia policija.

Pažymima, kad esant tarnybiniam būtinumui, gali būti keliais prispaudžiamas ir asmuo, gulintis ant nugaros, tačiau policijos pareigūnas turi nevaržyti asmens kvėpavimo.

„Šio veiksmo efektyvumas (stiprumas) labai priklauso nuo to, kiek pareigūnas išnaudoja savo kūno svorio. Pareigūnai yra mokomi nuolat stebėti sulaikyto asmens elgesį ir būseną, nes asmens sveikata gali sutrikti dėl įvairiausių priežasčių (patirto streso, psichinės būsenos, vartotų narkotinių ar psichotropinių medžiagų ar alkoholio, panaudotos fizinės prievartos, sužalojimų ir pan.), todėl ir šį veiksmą ar kitus asmens kontrolės veiksmus atliekant pareigūnas turi nuolat patikrinti ir stebėti, kaip jaučiasi asmuo,“ – rašoma PD komentare.

Mokymai vykdomi reguliariai ir sistemingai, visų pirma pareigūnai gauna pirminį parengimą Lietuvos policijos mokykloje, o dirbdami policijos įstaigoje kiekvieną mėnesį privalomai dalyvauja nuo 4 iki 8 akademinių valandų profesinių įgūdžių pratybose. Jų metu pareigūnai mokomi ir kaip tinkamai naudoti fizinės prievartos veiksmus ar specialiąsias priemones.

Įvykis Amerikoje skaitytojams Lietuvoje priminė daugiau nei metų senumo nutikimą, kuomet socialinėje erdvėje buvo pasirodęs vaizdo įrašas, sukėlęs abejonių dėl Kauno pareigūnų veiksmų sulaikant du asmenis. Filmuotą medžiagą tuomet viešino kaunodiena.lt.

Vaizdo įraše užfiksuota, kaip pareigūnai įvykio vietoje sulaiko du asmenis – vyrą ir moterį. Vyras paguldytas ant žemės, o vienas pareigūnas pasilenkęs prie jo. Tuomet įvyksta tai, kas kelia įtarimų, jog policininkas peržengė savo įgaliojimų ribas. Jis trenkia kumščiu gulinčiam sulaikytajam į pilvą. Nors šis, iš pirmo žvilgsnio, tuo metu nesipriešina. Kiti patruliai tuo metu atveda ir antrankiais surakintą moterį. Ją ruošiamasi sodinti į tarnybinį automobilį. Įraše matoma, kaip atidarant mašinos duris jos trenkiasi sulaikytai moteriai į galvą.

Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate tuomet buvo pradėtas patikslinimas dėl vieno iš policijos pareigūnų elgesio ir panaudotų veiksmų. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris 2020 m. birželio 9 d. portalą 15min papildomai informavo, kad buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas, kurio metu vertinti ir čia nufilmuoto pareigūno veiksmai. Tyrimas nutrauktas nenustačius nusikalstamos veikos. „Pareigūno veiksmai neįvertinti kaip netinkami“, – pažymima Kauno apskrities policijos paaiškinime.

Komentarai: 26

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

26:29
01:19
00:31

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min