Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 14d. 10:42

Lietuvos kontrabandos „sostinė“: kur ji?

Šalčininkų kelio poste sulaikyta cigarečių kontrabanda
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr. / Šalčininkų kelio poste sulaikyta cigarečių kontrabanda

Tradiciškai pasienio rajonai, tokie kaip Šalčininkai ar Pagėgiai, besiribojantys su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi, įvardinami kaip kontrabandos židiniai. Tačiau ką rodo tyrimai ir vieša informacija? Ar iš tiesų pasienio rajonai yra neoficialios kontrabandos sostinės, ar didžiausias kontrabandinių rūkalų vartojimas yra kitur?

Tendencijos yra tokios, kad pastaruoju metu Lietuvoje kontrabandinių cigarečių vartojimas mažėja. Tyrimų bendrovės „Nielsen“ atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, paskutinį praėjusių metų ketvirtį kontrabandinės cigaretės sudarė 19,6 proc. Tai 8,8 proc. punkto mažiau nei prieš metus.

Pagrindinės tokio mažėjimo priežastys nurodomos kaip geopolitinės aplinkybės, kuomet kontrabandai sunkiau patekti į šalį – rytiniai kaimynai sumažino vilkikų pralaidumą pasienyje. Lietuvos pareigūnai irgi reikšmingai prisidėjo prie rezultato – 2015 m. Lietuvos muitinė sulaikė rekordinį nelegalių cigarečių kiekį – 230 mln. vnt.

Miestai, kur kontrabanda viršija šalies vidurkį

Skaičiai skaičiais, bet visa Lietuva nėra tolygi – bendras kontrabandinių rūkalų mažėjimo tendencija yra pastebima, tačiau pagal tyrimo rezultatus skirtinguose miestuose procentinė dalis skiriasi net iki trijų kartų.

Didžiausia nelegalių cigarečių dalis yra Šiauliuose. Čia nelegalūs gaminiai sudaro 34,3 proc. visų suvartojamų cigarečių. Į antrą vietą pagal kontrabandos dydį pateko Šilutė – nelegalūs gaminiai šiame mieste sudaro 25,7 proc. visų suvartojamų gaminių. Toliau rikiuojasi Kaunas (23,5 proc.) bei Radviliškis (23 proc.). Mažiausiai kontrabandinių gaminių rasta Kretingoje (11,9 proc.), Visagine (11 proc.) ir Mažeikiuose (10,9 proc.).

Įdomu tai, kad pavyzdžiui prieš metus daugiausiai kontrabandinių cigarečių rasta Tauragėje (40 proc.) bei Šiauliuose (38,5 proc.). O 2013 m. pirmavo Tauragė (50 proc.), Alytus (40,3 proc.), Marijampolė (37,5 proc.), Panevėžys (37,3 proc.)

Iš duomenų matome, kad miestų, kuriuose užfiksuojama daugiausia kontrabandinių cigarečių, pavadinimai kinta ir gan sparčiai. Tai lemia efektyvi kova su kontrabanda tuose miestuose ar kokios kitos priežastys?

Dažniausiai praneša apie taškus didmiesčiuose

Gyventojai apie kontrabandos taškus gali pranešti portale Beseselio.lt. Nuo projekto paleidimo datos iš viso pažymėta apie daugiau nei du tūkstančius tokių taškų, daugiausiai – beveik 1500 – apie nelegalių cigarečių prekybą. Skaičiuojama, kad šalies biudžetas apytiksliai negavo daugiau nei 450 mln. eurų pajamų dėl nesumokėtų mokesčių.

Daugiausia nelegalios prekybos taškų užfiksuota Vilniaus mieste (247), Kaune (184), Šakių rajone (74), Jonavos rajone (58) ir Vilniaus rajone (58).

Kaip pastebėjote, tarp miestų, kur daug tuščių kontrabandinių cigarečių pakelių nedaug tokių, kur užfiksuojama daug pranešimų.

Stop kadras/Duomenys apie praneštus taškus/Beseselio.lt
Stop kadras/Duomenys apie praneštus taškus/Beseselio.lt
 

Kodėl tylu pasienio miestuose?

Paklaustas, ar koreliuoja tuščių pakelių tyrimo duomenys su gyventojų pranešama informacija apie prekybos kontrabanda „taškus“, Kęstutis Kupšys, projekto Beseselio.lt vadovas, teigia, kad nemato tiesioginių sąsajų.

Asmeninio albumo nuotr./Kęstutis Kupšys
Asmeninio albumo nuotr./Kęstutis Kupšys

„Net keista, kad tie duomenys apie tuščius pakelius, būna tokie išsibarstę – vienais metais parodo lyderę tai Uteną, tai Tauragę, tai Radviliškį, tai Šiaulius. Man sunku pasakyti kodėl – galbūt tai labiau susiję su tyrimų metodologija. Aš sieju, kad pasiskirstymas po Lietuvą nėra visai tikslus. Jis gali būti atsitiktiniu faktoriumi. Bet nedrįstu ir kritikuoti tyrimo metodikos, nes ne pats dariau. Bijau, kad iš tuščių pakelių tyrimų padaryti išvadas apie vieno ar kito regiono didesni ar mažesnį pakantumą, būtų netikslu, per daug ambicinga. Pas mus visa Lietuva yra tradiciškai vienodu tokiu „juodu kilimu“ nusėta“, – komentuoja K.Kupšys.

Pasak jo, keisčiausia, kad tie rajonai, kurie žinomi plačiai dėl nelegalios rinkos – dažnai tarp tokių minimi Šalčininkai, Pagėgiai, Tauragė, – tai yra pasienio miestai, – kaip taisyklė yra mažiau „padengti“ juoda spalva.

Jie bijo, kad juos „iššifruos“ ir jie turės didelių nemalonumų bendruomenėje.

„Kodėl? Spėju, ten didesnė tolerancija, todėl pranešti apie kaimyno vykdomą nelegalią veiklą žmogui yra mažiau įprasta nei kituose rajonuose, kur ta tolerancija šešėliui mažesnė. Jie labiau vienas kitą dengia. Jie bijo, kad juos „iššifruos“ ir jie turės didelių nemalonumų bendruomenėje. Tie rajonai, kur klesti kontrabanda kaip tik yra mažiau pažymėti – tokie netikėti dalykai atsiskleidžia“, – sako projekto Beseselio.lt vadovas.

Kas dažniausiai netyli?

Paklaustas, kur didžiausias gyventojų sąmoningumas Lietuvoje, K. Kupšys teigia, kad negalėtų išskirti regiono. „Matosi pagal skaičių – tai didieji miestai. Pagal pažymėtą skaičių išsiskiria didieji miestai, bet ar tai dėl gyventojų kiekio, ar dėl sąmoningumo, man sunku pasakyti“, – teigia K.Kupšys.

Nustatant, kur didžiausia gyventojų netolerancija, K.Kupšys siūlo pasinaudoti tinklalapyje beseselio.lt esančiais duomenimis.

„Rekomenduoju paimti objektyvius duomenis, kurie yra tinklalapyje pas mus. Tiesiog galima išdėstyti savivaldybių dešimtuką su daugiausiai išdėstytų taškų. Jei matysis, jei eilė eina ne Vilnius, Klaipėda, Panevėžys, Šiauliai, o truputi kitaip, pasimaišiusi ta eilė, tai galima daryti išvadas“, – nurodo K.Kupšys.

Iš mažesnių miestų pagal pranešimų skaičių išsiskiria Šakių rajonas (74 pranešti taškai), Jonavos (58), Šalčininkų (54), Raseinių (53) ir Vilkaviškio (49).

Beseselio.lt/Daugiausiai praneštų nelegalios prekybos taškų
Beseselio.lt/Daugiausiai praneštų nelegalios prekybos taškų

Kaip ir ankstesniais metais, didžioji dalis Lietuvą pasiekiančių nelegalių tabako gaminių atkeliauja iš Baltarusijos (79,5 proc.). Iš viso Lietuvos muitinė per 2015 metus sulaikė 230 mln. nelegalių cigarečių vienetų. 

Nepamirškite – už kontrabandą nesumokami mokesčiai ir akcizai, o tai reiškia mažiau vietų darželiuose, mažiau saugumo keliuose, ilgesnes eiles sveikatos įstaigose. Gyventojų neigiamos nuostatos ir įsitraukimas į kovą prieš nelegalią veiklą yra būtinas veiksnys, todėl jei pastebėjote kontrabandos apraiškų, susisiekite su muitine ar policija visą parą veikiančiu telefonu 8 800 555 44.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:21
00:57
00:52

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Interviu
Parašykite atsiliepimą apie 15min