Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos milijonierius Juozas Edvardas Petraitis nuteistas dėl netikro 1,8 mln. litų vekselio, bet išteisintas dėl vertybės iš kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos kontrabandos

Paskelbtas nuosprendis J.E.Petraičio baudžiamojoje byloje.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Juozas Edvardas Petraitis teisme
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Australijoje gimusiam, į Lietuvos Respublikos prezidentus kandidatavusiam prieštaringos reputacijos milijonieriui Juozui Edvardui Petraičiui.

Milijonierius, daktaro mokslinį laipsnį turintis, už 17 litų vertės dėvėtų marškinių vagystę teistas vilnietis Juozas Edvardas Petraitis (gim. 1957 m.) nuo šiol gali „pasigirti“ dar spalvingesne kriminaline biografija.

Trečiadienio pavakarę buvęs kandidatas į Lietuvos prezidentus išklausė nuosprendį skandalingoje baudžiamojoje byloje dėl kontrabandos bei netikro didelės vertės vertybinio popieriaus pagaminimo ir realizavimo.

Teisėjas Artūras Pažarskis milijonierių pripažino kaltu dėl netikro 1,8 mln. litų vekselio, bet išteisino dėl vertybės iš kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos kontrabandos.

J.E.Petraičiui skirta galutinė bausmė: 1,5 metų nelaisvės pataisos namuose.

Nuosprendyje pabrėžiama, kad iš kaltinimų išbraukta aplinkybė apie vekselio pagaminimą, tačiau jis nuteistas už to vertybinio popieriaus panaudojimą, tai įvertinta kaip sukčiavimas stambiu mastu.

Teismas išteisino kaltinamąjį dėl medinės antikvarinės skulptūros „Prisikėlęs Kristus“ kontrabandos, nes nebuvo įrodyta, jog jis padarė šį nusikaltimą.

Beje, J.E.Petraitis išsisuko pakankamai neskausmingai. Mat pagal Baudžiamojo kodekso 182-ąjį straipsnio „Sukčiavimas“ 2-ąją dalį tas, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes arba išvengė didelės vertės turtinės prievolės, arba ją panaikino, baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

VIDEO: 15min.lt - Juozas Edvardas Petraitis atvyko į nuosprendžio paskelbimą

Apskundė Danijos pilietis

J.E.Petraitį prokurorai kaltino kontrabanda iš Lietuvos išgabenęs XVI a. medinę antikvarinę skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“, anksčiau priklausiusią nužudytajam kunigui Ričardui Mikutavičiui ir įvertintą ketvirčiu milijono litų.

Buvusį kandidatą į prezidentus teisėsaugai apskundė Danijos pilietis Andersas Bjerggaardas. Prokuratūra tyrė, ar antikvarinėmis brangenybėmis prekiavęs J.E.Petraitis galėjo slėpti šimtatūkstantinius mokesčius, taip pat ar galėjo suklastoti 1,8 milijono litų vekselį, apgaule įgyti pasakiškos vertės butą Vilniaus centre.

Atlikus ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad siekdamas neteisėtai išgabenti iš Lietuvos, J.E.Petraitis laikotarpiu nuo 2000 m. rugsėjo 1 d. iki 3 d. iš kunigo Ričardo Mikutavičiaus sesers nusipirko XVI a. medinę antikvarinę skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“. Ją laikė savo bute Vilniuje. Nors žinojo, kad šiai skulptūrai išgabenti iš Lietuvos būtinas Kultūros paveldo departamento leidimas, tačiau nesistengė jo gauti. J.E.Petraitis kaltinamas 2001 m. birželio 22 d. tyčia per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus oro uosto pasienio kontrolės postą, neturint minėto departamento leidimo ir nepateikiant muitinės kontrolei, į Kopenhagą (Danija) neteisėtai išgabenęs skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“, kurios vertė – 250 tūkst. litų.

Vėliau ši skulptūra atsidūrė Gioteborge (Švedija) ir atiteko J.E.Petraičio iš anksto surastam pirkėjui, tos šalies piliečiui, stambiam prekiautojui persiškais kilimais. Po kurio laiko „Prisikėlęs Kristus“ vėl grįžo į Daniją. Skulptūra, nurodžius legalų įsigijimo pagrindą, buvo pateikta vieniems didžiausių šioje šalyje veikiančių aukciono namų „Bruun Rasmussen“. Kone 500 metų senumo 83 cm aukščio medinę skulptūrą, anksčiau priklausiusią prieš 13 metų nužudytam kunigui R.Mikutavičiui, aukcione legaliai įsigijo Austrijos pilietis.

Pažėrė baisių kaltinimų

Danas A.Bjerggaardas lietuvio atžvilgiu yra pažėręs baisių kaltinimų. Anot dano, sykį J.E.Petraitis esą pagrasino pistoletu bei privertė pasirašyti ant tuščių lapų, iš kurių vėliau neva pagamino netikrą vekselį bei ėmė reikalauti 1,8 mln. litų skolos. Danas teisinosi anksčiau bijojęs skųstis Lietuvos pareigūnams, nes J.Petraitis jį įtikino esąs šešėlinis šios šalies prezidentas, valdantis visas struktūras.

Paklaustas, ar įsivaizduoja save pataisos namuose, likimu tikintis nuteistasis J.E.Petraitis atsakė: „Aš esu nekaltas, todėl kol kas apie tai negalvoju. Tikiuosi, kad ateityje būsiu išteisintas.“

„Kaltinimų nepripažįstu ir neigiu savo kaltę“, – prokurorei perskaičius kaltinamąjį aktą Vilniaus apygardos teismo posėdyje praėjusią vasarą buvo pareiškęs J.E.Petraitis.

Apie savo nekaltumą kaltinamasis nuolat kartodavo ir žiniasklaidai.

Aš niekuomet šitos statulos neturėjau ir neišvežiau“, – J.E.Petraitis po vieno posėdžio žurnalistus tikino, kad prokuratūros kaltinimas jam paremtas jo asmeninio priešo iš Danijos A.Bjerggaardo melagingais skundais.

Apibendrindamas, visą šią istoriją kaltinamasis vadina susidorojimu.

Apie kalėjimą stengiasi negalvoti

Šiandienis teisėjo A.Pažarskio nuosprendis dar neįsiteisėjęs, tiek prokuratūra, tiek J.E.Petraitis gali jį apskųsti aukštesniam teismui.

Teisėjo paklaustas, ar suprato nuosprendį bei jo apskundimo tvarką, J.E.Petraitis minutėlę pamąstęs tarė: „Nežinau, ko gero...“

Per porą minučių atsigavęs, nuteistasis pateikė išsamių komentarų žiniasklaidai, netgi trumpai papasakojo apie ateities planus (žr. filmuotą medžiagą apačioje).

15min.lt trečiadienį po posėdžio paklaustas, ar įsivaizduoja save pataisos namuose, nuteistasis atsakė taip: „Aš esu nekaltas, todėl kol kas apie tai negalvoju. Tikiuosi, kad ateityje būsiu išteisintas.“

Vis dėl to J.E.Petraitis prasitarė tikintis likimu ir sakė esąs pasirengęs visiems jo siunčiamiems išbandymams.

Iki nuosprendžio įsiteisėjimo J.E.Petraitis paliktas laisvėje, tik įpareigotas kartą per savaitę registruotis policijoje.

VIDEO: 15min.lt - Juozo Edvardo Petraičio komentaras apie jam paskelbtą nuosprendį

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min