Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 15d. 14:26

Lietuvos paštą apiplėšęs marijampolietis nuteistas kalėti, tačiau už grotų nepraleis nė dienos

„Kartų namai“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Neįgalusis/ Asociatyvi nuotr.

Kauno apygardos teismas baigė nagrinėti keliolikos metų senumo įvykius. Septynis kartus teistas 47-erių metų Kęstutis Bartninkas pripažintas kaltu 2000-aisiais apiplėšęs Marijampolėje veikusį Lietuvos pašto skyrių. Tai jis atliko organizuotoje grupėje, panaudojęs ginklą. Marijampoliečiui paskirta kalėti septynerius metus, tačiau už grotų jis nepraleis nė dienos. Priežastis – neįgalumas.

Teismas pripažino K.Bartninką kaltu dėl plėšimo organizuotoje grupėje, panaudojus šaunamąjį ginklą, įsibrovus į patalpą, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, šaunamojo ginklo ir šaudmenų pagrobimo. Jam paskirta galutinė subendrinta septynerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Teismas, nustatydamas bausmės dydį, atsižvelgė į tai, kad nuteistasis padarė sunkius smurtinius nusikaltimus, todėl jam skirta laisvės atėmimo bausmė. Nustatydamas bausmės dydį, teismas atsižvelgė į K.Bartninką charakterizuojančią medžiagą, lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes. Jo atsakomybę lengvinančių aplinkybių nenustatyta. Sunkinančios jo atsakomybę aplinkybės yra bendrininkų grupė ir savanaudiškos paskatos. Taip pat atsižvelgiama į tai, kad nuo nusikaltimų padarymo praėjo didelis laiko tarpas, nuteistasis tapo neįgalus, todėl jam skirta bausmė artima minimaliai.

Vis dėlto, Baudžiamojo kodekso 76 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad nusikalstamą veiką padaręs asmuo gali būti atleistas nuo bausmės, jeigu iki teismo nuosprendžio priėmimo jis suserga sunkia nepagydoma liga, dėl kurios bausmę atlikti būtų per sunku.

Remiantis medicininiais dokumentais, nustatyta, kad 2016 m. liepą K.Bartninkas patyrė sunkią traumą – kaklinių slankstelių lūžius. Jo būklė itin sunki: nuteistasis savarankiškai nejuda, nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. K.Bartninkui nustatytas 0 procentų darbingumo lygis, jis yra visiškai neįgalus.

Dėl to nevedusį, spec. vidurinį išsilavinimą turintį, anksčiau 7 kartus teistą (teistumas neišnykęs) K.Bartininką nuspręsta atleisti nuo bausmės vykdymo.

Apeliaciniai skundai dėl nuosprendžio gali būti paduoti per dvidešimt dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos, o nuteistajam šis terminas skaičiuojamas nuo nuorašo gavimo dienos.

Apiplėšė Lietuvos paštą

15min primena, kad K.Bartninkas nuteistas už tai, kad, iš anksto susitaręs ir veikdamas organizuotoje grupėje su kitais asmenimis, panaudodamas fizinį smurtą, grasindamas panaudoti fizinį smurtą bei šaunamąjį ginklą ir taip atimdamas galimybę nukentėjusiems asmenims priešintis, pagrobė didelės vertės svetimą turtą.

Ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu laiku, bet ne vėliau kaip 2000 m. gegužės 25 d., gavęs informacijos apie į akcinės bendrovės Lietuvos paštas Marijampolės apskrities centrinio pašto Netičkampio pašto skyrių pensijoms mokėti atvežamus pinigus, nusikaltimo darymui subūrė organizuotą bendrininkų grupę daryti sunkų nusikaltimą – apiplėšti panaudojant šaunamuosius ginklus.

2000 m. gegužės 26 d. vakare grupė plėšikų susitiko bute Marijampolėje, kur papildomai aptarė nusikaltimo planą, pasidalino šaunamaisiais ginklais, kaukėmis ir rišimo priemonėmis – plastikiniais fiksatoriais ir lipniomis juostomis. Po to, 2000 m. gegužės 27 d. ryte – ne vėliau kaip 7 val., šalia pašto pastato palikę automobilį, plėšikai įsiveržė į AB Lietuvos pašto Marijampolės apskrities centrinio pašto Netičkampio pašto skyriaus patalpas.

Ten, grasindami panaudoti fizinį smurtą bei šaunamuosius ginklus prieš nukentėjusiuosius, liepė jiems gultis ant žemės. Tuomet specialia plastmasine juostele ir lipnia juosta surišo nukentėjusiųjų asmenų rankas ir kojas, taip atimdami galimybę jiems priešintis. Tęsdami grasinimus panaudoti fizinį smurtą, plėšikai liepė nukentėjusiesiems tyliai gulėti ant grindų.

Bendrais veiksmais suduodami smūgius rankomis, iš Netičkampio pašto patalpų ir kasos jie pagrobė 232,96 eurų (804,37 litų), tarnybinį ginklą „FV-707 Nagan“, kuriame buvo ne mažiau kaip 6 vnt. šaudmenų, mobilaus ryšio telefoną ir 5,79 eurų (20 litų), ištrauktų iš vieno asmens piniginės. Nuo vienos nukentėjusiosios rankos piršto jie dar spėjo nutraukti auksinį žiedą.

Susirinkę viską, ką galėjo, gaujos nariai išbėgo iš pašto patalpų ir pagrobė automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjusį Lietuvos paštui priklausantį automobilį „Ford Transit“. Nusikalstamos veikos bendrininkai pagrobtą automobilį nuvarė į iš anksto sutartą vietą, esančią Buktos miške, šalia Želsvos gyvenvietės, Marijampolės savivaldybėje, kur iš pašto automobilio pagrobė: 42 516,22 eurų (146 800 litų); 10 vienetų piniginių maišelių bendros 19,11 eurų (66 litų) vertės; 10 vienetų maišų pašto siuntoms gabenti 86,89 eurų (300 litų) vertės.

K.Bartninkas kaltintas ir kitomis veikomis. Tyrėjų duomenimis, 2001 m. rudenį Meškučių kaime (Marijampolės r.) jis su bendrininkais apiplėšė pasiturintį vietos ūkininką – atėmė iš jo prabangų visureigį, telefoną, kitų daiktų.

K.Bartninko bendrai buvo teisiami jau anksčiau. Vienas jų – gaujos vadeiva Aurelijus Bartuška, nuteistas dešimčiai metų kalėjimo, kitas – Mantvydas Bendoraitis, buvo išteisintas. Pačio K.Bartninko atžvilgiu byla buvo išskirta dėl to, jog teisminio nagrinėjimo metu jis patyrė sunkią traumą. Sveikatą kaltinamasis susižalojo vos tik prasidėjus bylos nagrinėjimui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:37
01:19
02:26
Parašykite atsiliepimą apie 15min