Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 1d. 14:35

„Meškiukus“ Raseiniuose pakeitę nesugaunamieji „sajanai“: antrankiai jiems nelimpa

Raseiniškis J.Jurevičius policijos siejamas su „sajanais“.
„Alio, Raseiniai“ nuotr. / Raseiniškis J.Jurevičius policijos siejamas su „sajanais“. „Alio, Raseiniai“

Pavojingiausiais chuliganais Raseiniuose vadinami „sajanai“ dažnai atsiduria areštinėje. Tačiau ten jie ilgai neužsibūna. Chuliganai greitai išsisuka ir vėl siautėja. Praėjusios savaitės „Alio, Raseinių“ numeryje išspausdinome rašinį „Chuliganai jau šiaušia šerį: atakuoja net policininkus“. Kaip „sajanams“ nuolat pavyksta išsisukti?

Sulaužė žandikaulį

Jau pasakojome, kaip su vadinamaisiais „sajanais“ jaunuolių gauja Vosiliškyje pasipriešino policijai. Ne tik pasipriešino, bet ir atakavo pareigūnus, kurie bandė sulaikyti „sajanų“ lyderiu praeityje laikyto Karolio Jasaičio brolį Justiną Jasaitį.

Kai patruliui pavyko parversti besipriešinantį vaikiną ant žemės, pribėgęs nepilnametis A.A. (g. 1995) spyrė pareigūnui į galvą ir taip išlaisvino savo bendrininką. Chuliganus vis dėlto pavyko sulaikyti. Tačiau ar tai reiškia, kad „sajanai“ bus pažaboti? Abejoti tuo verčia kiti jų išpuoliai.

Paaiškėjo, kad Vosiliškyje „pasižymėjęs“ nepilnametis A.A. neseniai su bendrininkais užpuolė ir sumušė Lietuvos

„Alio, Raseiniai“ nuotr./„Sajanų“ lyderis Karolis Jasaitis

nacionalinės futbolo rinktinės sirgalių koordinatorių, futbolo trenerį Steponą Nacių ir jo treniruojamus jaunuolius. A.A. buvo sulaikytas. Bet tai, regis, jam nepadarė didelio įspūdžio – apie tai liudija jau minėta istorija Vosiliškyje, kai buvo atakuoti policininkai. Iš kur toks įžūlumas? Į šį klausimą galėtų atsakyti nukentėjusiųjų patirtis.

„Po to, kai jie mus užpuolė ir sumušė, prisistatė kažkoks man nepažįstamas vyras ir pasakė: vaikine, jei rašysi dėl to įvykio pareiškimą, tai bus tavo mirties nuosprendis“, – savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ pasakojo S. Nacius.

„Po to, kai jie mus užpuolė ir sumušė, prisistatė kažkoks man nepažįstamas vyras ir pasakė: vaikine, jei rašysi dėl to įvykio pareiškimą, tai bus tavo mirties nuosprendis“, – savaitraščiui „Alio, Raseiniai“ pasakojo S. Nacius. Tačiau S. Nacius – ne iš lengvai stumdomų ir greitai išsigąstančių vyrukų.

Pareiškimą jis parašė. Prasidėjo ikiteisminis tyrimas. Tačiau, kaip vėliau atsiskleidė, tyrimas buvo atliekamas stebėtinai atmestinai. Negana to, vadinamojo tyrimo metu S. Naciaus užpuolikai ir toliau siautėjo: pavyzdžiui, prie L klubo sumušė šešiolikmetį O.J. Užpultam vaikinui buvo sulaužytas apatinis žandikaulis. Nukentėjusįjį skubiai teko vežti operuoti į Kauno klinikas.

Nukritusį spardė

„Sajanai“ pasižymi bjauria savybe – spardo ant žemės parblokštus žmones. Tuo, deja, teko įsitikinti S.Naciui ir jo treniruojamiems vaikinams. Tai įvyko praėjusių metų pavasarį, kai Raseiniuose buvo surengtas salės futbolo turnyras. Jo metu ariogališkio S.Naciaus vadovaujama komanda  sutriuškino raseiniškius devynių įvarčių skirtumu.

Pasibaigus rungtynėms, apie 20 val. ariogališkių komanda išėjo iš Muziejaus gatvėje esančios Raseinių technologijos ir verslo mokyklos sporto salės ir pasuko prie automobilių stovėjimo aikštelės. Jiems kelią pastojo nepažįstamų jaunuolių būrys. Pirmas bandė pro juos praeiti Ariogalos komandos narys G.U. Jis iš karto gavo kelis smūgius: koja – į krūtinės sritį ir ranka – į veidą.

Užpuolikus bandžiusiam sutramdyti S.Naciui buvo smogta į veidą. Po kito smūgio vyras nugriuvo. Tuomet pasipylė spyriai. S.Naciui bandant atsistoti, pribėgo dar vienas jaunuolis (kaip vėliau paaiškėjo, 1993 m. gimęs Julius Jurevičius) ir spyrė ariogališkiui į įvairias kūno vietas. Pagaliau S.Naciui pavyko atsistoti ir jis pradėjo bėgti. Pasak liudytojų, J.Jurevičius besivydamas rėkė: „Aš tave užkasiu!“

Su ariogališkiais kartu buvusi V.K. pasakojo, kad vykstant varžyboms sėdėjusi balkone ir girdėjusi jaunuolius kalbant, kad po varžybų palauks Ariogalos komandos narių ir juos sumuš. Kai po užpuolimo ji paklausė vieno chuligano, kodėl jis spyrė, šis atrėžė, jog taip reikia, ir pagrasino nenurodinėti, kaip elgtis.

Akistatose atpažino

Nukentėjęs A.T. pasakojo, kad einant link automobilių jų laukė apie 10 nepažįstamų jaunuolių.. „Atsistojo ant kelio ir pasakė: kur eini, lopas. Paskui spyrė į pilvą ir du kartus ranka smogė į galvą. Mačiau, kaip J.Jurevičius S.Naciui trenkė į galvą ir šis nugriuvo. Kai mes pasileidome bėgti, užpuolikai šaukė: „Pyderai, nebėkit, vis tiek atvažiuosime į jūsų kaimą ir jus užmušime.“

Iš teisme esančių akistatų protokolų matyti, kad visi nukentėjusieji atpažino tarp užpuolikų buvus ir jau minėtą nepilnametį A.A., kuris vėliau „pasižymėjo“ Vosiliškyje.

Dėl ariogališkių sumušimo A.A. buvo pateikti kaltinimai, kad jis „veikdamas bendrininkų grupėje kartu su J.Jurevičiumi ir M.Bakučiu (g. 1993 m.) įžūliais veiksmais demonstravo nepagarbą aplinkiniams, keikėsi, rankomis ir kojomis sudavė nenustatytą skaičių smūgių.“

Nesiliauja siautėję

Tokie kaltinimai šiems vaikinams – ne naujiena. Kaip minėta, dar nepasibaigus tyrimui dėl futbolininkų užpuolimo M.Bakutis ir J.Jurevičius prie L klubo žiauriai sumušė nepilnametį.

Su „sajanais“ siejami jaunuoliai po nusikaltimų dažniausiai susitaiko su nukentėjusiaisiais ar net padengia padarytą žalą. Iš kur jie gauna lėšų žalai padengti, sveiku protu sunku suprasti. Pavyzdžiui, pas tetą gyvenančio M. Bakučio buitis apibūdinama kaip skurdi.

Galima sakyti, kad toks elgesys jiems būdingas. Antai dar būdamas nepilnametis, M.Bakutis Ateities gatvėje užpuolė E.B., atėmė iš jo pinigus, navigacinę įrangą. Tačiau byla M. Bakučio atžvilgiu buvo nutraukta. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad tai buvo pirmas jo nusikaltimas, vaikinas labai gailėjosi bei susitaikė su kaltinamuoju.

Įdomu tai, kad su „sajanais“ siejami jaunuoliai po nusikaltimų dažniausiai susitaiko su nukentėjusiaisiais ar net padengia padarytą žalą. Iš kur jie gauna lėšų žalai padengti, sveiku protu sunku suprasti.

Pavyzdžiui, pas tetą gyvenančio M.Bakučio buitis apibūdinama kaip skurdi. Teigiama, kad jam kasdien penkis litus duoda teta, o „Maximoje“ dirbanti mama per mėnesį skiria 20 litų.

Kaip turint tokias pajamas įmanoma padengti žalą nukentėjusiesiems? Gal chuliganai turi rėmėjus ir užtarėjus? Panašu, kad toks „rėmėjas“ S.Naciui buvo pagrasinęs nerašyti pareiškimo. Kitas žingsnis, matyt, būtų buvęs „susitaikymas“. Paklausite, koks tikslas remti tokius pavojingus vaikius?

Vagia kvepalus

Vaikams futbolo treniruotes rengiantis S.Nacius stengiasi iš aplinkos purvo ištraukti sudėtingose šeimose gyvenančius jaunuolius.

„Mane kartais stebino, kad vargingose šeimose gyvenantys paaugliai į treniruotę ateidavo vilkėdami brangius treningus. Tai, aišku, ne mano reikalas. Tačiau po kurio laiko daug kas ėmė aiškėti. Sulaukiau užuominų, kad nekviesčiau tų vaikų į treniruotes. Paskui prasidėjo atviri grasinimai, kad išsinešdinčiau iš Ariogalos.

Tai nebuvo tušti žodžiai. Keturis kartus teko keisti pradurtas padangas, kartą automobilį buvo bandyta padegti. Sulaukiau spaudimo net politiniu lygmeniu. Girdėjau, kad skurdžių šeimų jaunuoliai vežami į Vokietiją, kur vagia kvepalus. Lankydami treniruotes jie gali pajusti kitokio gyvenimo skonį ir pradėti keistis. Tačiau kai kam tai būtų nenaudinga“, – savo pastebėjimais dalijosi ariogališkis.

Pertekliumi anaiptol nepasižyminčioje aplinkoje gyvena ir A.A. bei policijai puikiai žinomas J.Jurevičius. Administracinės teisės pažeidimų registre apie J.Jurevičių užfiksuoti tokie faktai: neblaivus mėtė šiukšlių dėžių dangčius, rovė gėles, kabinėjosi prie praeivių, keikėsi, įžeidinėjo žmones, konfliktavo su pareigūnais. Jo kraujyje rasta metamfetamino, marihuanos.

R.Brazauskas 2011 metų lapkričio 14–25 dienomis įvairiose Raseinių vietose apiplėšė tris automobilius – pagrobė grotuvus, kolonėles, kitos įrangos. „Neplanavau vogti, bet pamatęs sumąsčiau, kad man tokios kolonėlės reikia“, – taip savo poelgių priežastis aiškino vaikinas.

Ne mažiau „spalvingas“ su „sajanais“ kartais siejamas dvidešimtmetis Rytis Brazauskas (g. 1993 m.), kuris kartu su M. Bakučiu ir J.Jurevičiumi šiuo metu teisiamas dėl šešiolikmečio sužalojimo prie L klubo.

Pavyzdžiui, R.Brazauskas 2011 metų lapkričio 14–25 dienomis įvairiose Raseinių vietose apiplėšė tris automobilius – pagrobė grotuvus, kolonėles, kitos įrangos. „Neplanavau vogti, bet pamatęs sumąsčiau, kad man tokios kolonėlės reikia“, – taip savo poelgių priežastis aiškino šis vaikinas.

Tačiau R.Brazauskas buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės ir byla nutraukta. Priežastis – susitaikė su nukentėjusiaisiais.

R.Brazauskas buvo „pasižymėjęs“ ir anksčiau – pavyzdžiui, Raseinių miesto parke užpuolė 23 metų A.N. Jį spardė, stumdė, vadino necenzūriniais žodžiais. Be to, iš Dominikonų gatvėje esančios parduotuvės „Norfa“ bandė pagrobti kvepalus.

Tyrimą vilkino

Keistai klostėsi ir tyrimas dėl S. Naciaus ir jo treniruojamų vaikinų užpuolimo. Tyrimas, tiesą sakant, vyko įtartinai vangiai. Kai kuriuos užpuolimo liudytojus susiruošta apklausti tik praėjus pusmečiui. Ir tik po to, kai tai padaryti primygtinai paragino Raseinių rajono apylinkės prokurorė Vaida Andriulaitienė.

Tik po jos paraginimo buvo atliktos kai kurios akistatos, papildomai apklausti liudytojai. Tačiau vieno paraginimo neužteko. Praėjus mėnesiui prokurorė vėl kreipėsi į policijos tyrėjus, ragindama atlikti visus būtinus procesinius veiksmus. Buvo nurodyta pavesti, kad ikiteisminį tyrimą atliktų kita tyrėja. Neįvykdžius nurodymų policijos pareigūnams pagrasinta drausmine nuobauda.

Teismo posėdis dėl futbolininkų užpuolimo įvyko praėjusių metų lapkritį. Kaltinamieji nubausti baudomis nuo 650 iki 780 litų.

Pastaruoju metu vyksta baigiamieji posėdžiai dėl užpuolimo prie L klubo – liko išklausyti dviejų liudytojų parodymus ir baigiamąsias kalbas. Savaitraščio „Alio, Raseiniai“ duomenimis, nukentėjusieji yra pareiškę, kad kaltinamieji atlygino padarytą žalą ir pretenzijų jiems neturi.

Ypač blogai, kad įstatymuose nenumatyta grupinė atsakomybė. Jei, pavyzdžiui, ant žemės parblokštą žmogų vienas spardo, o dešimt jo bendrininkų sustoję ratuku viską stebi, tai atsakomybė tenka tik spardančiajam.

Policijos viršininko komentaras

Raseinių rajono policijos komisariato viršininkas Kęstutis Užemeckas: Pastaruoju metu savaitraštyje „Alio, Raseiniai“ pasirodžiusiuose ir įvairiuose interneto portaluose išplatintuose straipsniuose gana dramatiškai pateikiami pasakojimai apie nusikalsti linkusius jaunuolius. Gali net susidaryti įspūdis, kad tie jaunuoliai Raseiniuose nekontroliuojami, kad policijos atliekami ikiteisminiai tyrimai vykdomi nepakankamai atsakingai, kad galbūt esame nuolaidūs nusikaltėliams.

Noriu pabrėžti, kad nevilkinamas nė vienas ikiteisminis tyrimas. Iš tiesų, kartais sulaukiame pastabų iš tyrimo medžiagą gavusių prokurorų, kurie vėliau reikalauja pratęsti tyrimą.

Bet tai nereiškia, kad tyrimas atliekamas atmestinai. Tokie reikalavimai yra įprastas darbinis pozicijų derinimas, nes prokurorams kartais atrodo, kad reikia tam tikros papildomos medžiagos, ir panašiai. Mes patys suinteresuoti, kad ikiteisminiai tyrimai vyktų kuo sparčiau, atitinkamai ir dirbame.

Žmones gali gluminti tai, kad užpuolimus įvykdę jaunuoliai sulaukia švelnių bausmių. Bet bausmės, kaip žinoma, priklauso ne nuo policininkų, bet nuo įstatymų ir jų taikymo teismuose. Mano nuomone, įstatymai yra per švelnūs. Užpuolimai viešosiose vietose vertinami kaip viešosios tvarkos pažeidimai. Ypač blogai, kad įstatymuose nenumatyta grupinė atsakomybė. Jei, pavyzdžiui, ant žemės parblokštą žmogų vienas spardo, o dešimt jo bendrininkų sustoję ratuku viską stebi, tai atsakomybė tenka tik spardančiajam.

Panašiai atsitiko ir S.Naciaus užpuolimo atveju, todėl bausmės pažeidėjams buvo švelnios.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min