Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 14d. 17:07

Milžiniška sukčiavimo dėl ES paramos byla trejus metus dūla teisme nenagrinėjama

PVM sukčiautojas dienas leidžia belangėje.
FNTT nuotr. / Pinigai.

Vilniaus miesto apylinkės teismui trejus metus nepavyksta išnagrinėti baudžiamosios bylos dėl galbūt apgaule įgytų daugiau nei 1,2 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų. Teisėsaugai sulaikius nuo teismo pasislėpusį dar vieną kaltinamąjį, bylą tektų vėl pradėti nagrinėti iš naujo. Teismas jau gavo vieno kaltinamojo prašymą sujungti abi bylas į vieną.

2011 metais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir Generalinė prokuratūra bylą teismui perdavė su keturiais kaltinamaisiais – advokatu Andriumi Marapolsku, jo tėvu Edvardu Marapolsku, buhaltere Renata Guk ir juridiniu asmeniu „Adversus group“.

Gruzinas sulaikytas Jungtinėje Karalystėje

Dabar be keturių bylos kaltinamųjų – trijų fizinių ir vieno juridinio asmens – gali atsirasti dar vienas dalyvis – Jungtinėje Karalystėje sulaikytas nuo teismo pasislėpęs kaltinamasis Givis Kozašvilis, kuris vasarą buvo perduotas Lietuvai.

G.Kozašvilio bylą, kuri buvo išskirta į atskirą jam pasislėpus nuo teismo, prokuratūra nagrinėti jau perdavė Vilniaus miesto apylinkės teismui. Teismas praėjusią savaitę G.Kozašvilio kardomąjį suėmimą pratęsė dar dviem mėnesiams. Teisėja Aiva Survilienė rugsėjo viduryje spręs, ar abi baudžiamąsias bylas sujungti į vieną, ar jos bus nagrinėjamos atskirai.

Bylos vilkinimo menas

Nuo 2011 metų, kai FNTT ir prokuratūra perdavė bylą su keturiais kaltinamaisiais, apylinkės teismui tepavyko paskelbti kaltinamąjį aktą – per visą tą laiką nuolat sirgo advokatai, kaltinamieji, be to, keitėsi jų gynėjai. Proceso dalyviai reikšdavo prašymus, rašydavo skundus aukštesnės instancijos teismui.

Nuo 2011 metų, kai FNTT ir prokuratūra perdavė bylą su keturiais kaltinamaisiais, apylinkės teismui tepavyko paskelbti kaltinamąjį aktą.

„Byla yra didžiulės apimties, sudėtinga. Dabar padėtas įrodymų tyrimas, iškviesti liudytojai. Byla užtruko dėl objektyvių priežasčių, nepriklausančių nuo teismo – advokatų, kaltinamųjų sirgimai. Buvo reiškiami įvairūs prašymai. Tai suserga, tai neateina, tai pamiršta apie posėdį. Priėjome iki to, kad, kaip ir Darbo partijos byloje, kaltinamiesiems buvo paskirti valstybės gynėjai – tuomet bylos nagrinėjimas pajudėjo“, – BNS sakė teisėja A.Survilienė.

Byloje gynėjais dalyvauja žinomi advokatai, jie būna užimti ir kitose bylose, todėl teismui posėdžių laikus atsižvelgiant į jų užimtumą kitose bylose.

Dabar byloje dalyvauja ir kaltinamųjų samdyti, ir valstybės skirti advokatai. Rugsėjo 16 dieną planuojama pradėti liudytojų apklausą. Kaltinamieji parodymus žada duoti po jų apklausos.

Kaltinami bandę pasisavinti daugiau nei milijoną

Tyrėjai įtaria, kad G.Kozašvilis 2007-2009 metais veikė, kaip įtarima, advokato A.Marapolsko organizuotoje asmenų grupėje. Grupė turėjo sumanymą – pagaminti netikrus dokumentus, juose užfiksuoti realiai nevykusiais ūkines bei finansines operacijas, kad apgaulės būdu A.Marapolsko ir jo tėvo naudai įgytų 1 mln. 277 tūkst. litų vertės svetimą turtą – ES ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšas. Jos buvo skirtos kaimo turizmo projektui – įsteigti sodybą „Giedraitiškių dvaras“.

Manoma, kad G.Kozašvilis įvykdė A.Marapolsko nurodymus – jis 2008 metais Alytaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijoje įregistravo individualią veiklą. Su bendrove „Forsitia“ sudarė tariamą rangos sutartį dėl „Giedraitiškių dvaro“ statybos.

Bylos duomenimis, įtariama, kad 2008 metų rudenį buvo suklastotos PVM sąskaitos faktūros – jose buvo nurodyta, kad atlikta darbų už 799 tūkst. 835 litus. Realiai jokie darbai neatlikti. G.Kozašvilis, įtariama, Marapolskų naudai padėjo įgyti 1,2 mln litų ES ir Lietuvos biudžeto lėšų. Taip pat padėjo apgaule panaikinti turtinę prievolę sumokėti valstybės biudžetui 474 tūkst. litų PVM.

2011 metais G.Kozašvilis pasislėpė. Po poros metų jis pagal Europos arešto orderį buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje. Šiemet liepą jis perduotas Lietuvai.

Kaip skelbė FNTT, įtarimai sukčiavimu ir subūrus organizuotą grupę pateikti teisininkui A.Marapolskui, jo tėvui E.Marapolskui, kuris tuo metu buvo teisines paslaugas teikiančios bendrovės direktorius ir ūkininkas.

Kaip skelbė FNTT, įtarimai sukčiavimu ir subūrus organizuotą grupę pateikti teisininkui A.Marapolskui, jo tėvui E.Marapolskui, kuris tuo metu buvo teisines paslaugas teikiančios bendrovės direktorius ir ūkininkas, įgyvendinantis ES lėšomis remiamą projektą, bei subrangos darbus atlikusios bendrovės buhalterei R.Guk. Įtarimai pateikti ir juridiniam asmeniui – teisines paslaugas teikusiai bendrovei „Adversus group“.

Pasak teisėsaugos pareigūnų, nustatyta, kad ūkininkas E.Marapolskas, įgyvendindamas daugiau nei 2,5 mln. litų vertės projektą, steigiant kaimo turizmo sodybą Kalvio kaime, Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) pateikė mokėjimo prašymą apie projekto vykdymo metu patirtas išlaidas, pagrįsdamas jas statybos rangovo PVM sąskaitomis faktūromis ir objekto atliktų darbų aktais, kuriuose buvo įrašyti neteisingi duomenys apie atliktų darbų laiką, kiekį ir vertę.

Projektas iš dalies buvo finansuojamas pagal 2004–2006 metų Bendrojo programavimo dokumentą (BPD) iš Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšas.

Įtariama, kad sumaniai klastojo dokumentus

Tyrimo metu FNTT tyrėjai išaiškino aplinkybes, kad statyboms vadovavęs A.Marapolskas samdė nelegalius darbuotojus ir mokėjo jiems pinigus už atliktus darbus.

Išaiškinta, kad siekiant padidinti išlaidas, svečių namų ir klėties statybai buvo įsteigta uždaroji akcinė bendrovė, realiai neatlikusi jokių darbų. Statybų subrangovo, kuriame tuo metu dirbo dvi darbuotojos, suklastotais dokumentais (PVM sąskaitomis faktūromis, atliktų darbų aktais) buvo įformintos tikrovės neatitinkančios kaimo turizmo sodybos statybos išlaidos ir nurodytas nepagrįstai didesnis grąžintinas iš biudžeto lėšų pridėtinės vertės mokestis. Paskaičiuota, kad apgaule įgyta daugiau nei 1,2 mln. litų Europos Sąjungos paramos lėšų, skirtų kaimo turizmo sodybos finansavimui, ir daugiau nei 470 tūkst. litų PVM.

Įtariama, kad E.Marapolskas, būdamas teisines paslaugas teikiančios bendrovės direktoriumi, kai ši bendrovė finansavo dalį kaimo sodyboje atliekamų darbų, suklastojęs apskaitos dokumentus, rangos sutartis su fiziniais asmenimis ir apgaulingai juos įforminęs, į valstybės biudžetą nesumokėjo dar 130 tūkst. litų mokesčių.

Pasak FNTT, atskleista, kad buhalterė R.Guk, imituodama vieno asmens, neva dirbančio kaip savarankiškas ūkio subjektas, darbą, naudojo dviejų vyrų vardu įgytas elektroninės bankininkystės duomenis ir atliko piniginius mokėjimus įvairiems asmenims kaip atsiskaitymą su tariamais užsakovo rangovais.

FNTT ir Generalinė prokuratūra, tik pradėjusios ikiteisminį tyrimą, laikinai apribojo nuosavybės teises į NMA pervestus daugiau nei 1,2 mln. litų, o tęsiant tyrimą pastaroji institucija nutraukė paramos sutartį su ūkininku E.Marapolsku NMA dėl šios milijoninės sumos baudžiamojoje byloje yra pareiškusi civilinį ieškinį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Naujienos

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Sportas

Tautų lyga: Italija ir Portugalija išsiskyrė taikiai

Deuce

Nesustabdoma jėga – Novakas Džokovičius sutriuškino Keviną Andersoną

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min