Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokesčių inspekcija išaiškino Alytaus bendrovę, bandžiusią padėti Lenkijos įmonėms grobti milijonus

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Alytaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Alytaus AVMI) informuoja, kad kartu su Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Kontrolės departamentu bei bendradarbiaujant su Lenkijos ir Slovakijos mokesčių administratoriais išaiškinta tarptautinė pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) sukčiavimo schema. Lenkijoje, Slovakijoje ir Lietuvoje schemą įgyvendinusios bendrovės tikslas buvo grobstyti PVM iš Lenkijos biudžeto.

Nustatyta, kad Alytuje įregistruota bendrovė, PVM mokėtoja, kurios registruota veikla kavos, arbatos, šokolado ir kitų produktų didmeninė prekyba, tariamai įsigijo prekių už beveik 10 mln. litų iš Slovakijos PVM mokėtojo ir tą pačią dieną jas perpardavė Lenkijos PVM mokėtojui., teigiama išplatintame pranešime. Bendrovės vardu „veiklą“ organizavo Kazachijos pilietis – įmonės vadovas, akcininkas bei vienintelis darbuotojas. Bendrovė neturėjo jokio materialaus turto bei prekių saugojimo sandėlių, pagal bendrovės vadovo pateiktus dokumentus nebuvo galima identifikuoti vykdomų atsiskaitymų su pirkėju ir tiekėju. Įtarimų sukėlė ir tai, kad bendrovė atsiskaitydavo su Slovakijos įmone dažniausiai tokia pačia 250 tūkst. zlotų suma.

Bendradarbiaujant su Lenkijos mokesčių administratoriumi paaiškėjo, kad Lenkijos krovinių gabenimo įmonės, kurios tariamai pagal pateiktus dokumentus nuomojo Alytaus bendrovei automobilius, tokios paslaugos suteikti negalėjo – vienas automobilis buvo sudegęs (neregistruotas, nedraustas privalomuoju draudimu), kitas išnuomotas, tačiau be vairuotojo paslaugų ir priekabos. Remiantis atliktais skaičiavimais, krovinių gabenimui iš Slovakijos į Lietuvą bendrovė turėjo įsigyti daugiau kaip 20 tūkst. litrų kuro, kurio vertė turėjo būti skaičiuojama dešimtimis tūkstančių litų, tačiau bendrovė neapskaitė ir nepateikė kuro įsigijimo dokumentų.

„Tariamų sandorių grandinė prasidėdavo, kai prekės iš pradinio pardavėjo, Lenkijos įmonių, toliau būdavo neva gabenamos per Slovakijos bendroves, po to jas perleisdavo Lietuvos bendrovei, o ši turėjo pateikti galutiniam prekių pirkėjui, taip pat Lenkijos įmonėms. Bendrovė nevykdė prekių įsigijimo/pardavimo, o tik įformino ūkines operacijas apskaitos dokumentuose, galimai sudarydama sąlygas kitoms Lenkijos Respublikos įmonėms neteisėtai iš biudžeto susigrąžinti PVM. Fiktyvūs sandoriai tarp Europos Sąjungos šalių yra įforminami, tikintis, kad mokesčių administratorius ilgiau užtruks, painiodamas fiktyvių sandorių grandines, tačiau neįvertinama, kad mokesčių administratorių bendradarbiavimas ir keitimasis informacija yra kur kas operatyvesnis ir efektyvesnis, nei prieš keletą metų, ir nuolat tobulinamas“, – apie tarptautinį mokesčių administratoriaus tyrimą kalba Alytaus AVMI viršininkė Nijolė Tunylienė.

Alytaus bendrovė, pripažinta nevykdančia jokios ekonominės veiklos ir neįsigijusia prekių iš kitų Europos Sąjungos valstybių narių, buvo išregistruota iš PVM mokėtojų registro.

„Veiklos nevykdančių PVM mokėtojų išregistravimas yra įprasta visų šalių mokesčių administracijų praktika, kurios tikslas – mokesčių įstatymų pažeidimų prevencija, nes dalis realios veiklos nevykdančių įmonių yra steigiamos arba vėliau (jas pardavus) panaudojamos mokesčių vengimo ir su PVM susijusio sukčiavimo tikslais”, – sako Alytaus AVMI viršininkė Nijolė Tunylienė.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, per 2010 m. pirmą ketvirtį iš PVM mokėtojų registro išregistruoti 1998 PVM mokėtojai, iš jų: 658 mokesčių administratoriaus iniciatyva, 1340 – pačių PVM mokėtojų iniciatyva, pernai per pirmą ketvirtį iš viso iš PVM mokėtojų registro išregistruoti 1699 PVM mokėtojai, iš jų: 785 mokesčių administratoriaus iniciatyva, 914 – pačių PVM mokėtojų iniciatyva.

Mokesčių mokėtojo išregistravimas iš PVM mokėtojų registro visiškai neriboja jo vykdomos veiklos, pvz., susijusios su projektų derinimu, leidimų išsiėmimu ir pan. Pažymėtina, kad mokesčių mokėtojui pradėjus vykdyti realią veiklą ir gauti apmokestinamųjų pajamų, jis gali kreiptis dėl įregistravimo ir bus įregistruotas per 7 darbo dienas.

Asmenys, kurie PVM mokėtojais registruojasi privalomai (tie, kurių pajamos per paskutinius 12 mėnesių viršijo 100 tūkst.), turi pateikti Prašymus nedelsdami, kai atsiranda  prievolė registruotis PVM mokėtoju, skaičiuoti ir į biudžetą sumokėti PVM. Jeigu asmenys (LR fiziniai asmenys) nėra įregistruoti Mokesčių mokėtojų registre, tai kartu su minėtu prašymu jie pateikia ir prašymą įregistruoti juos Mokesčių mokėtojų registre. AVMI turi patikrinti įrašus gautuose Prašymuose, įvertinti jų pagrįstumą ir išduoti sprendimą (FR0618 forma). Mokesčių administratorius sprendimą Lietuvos Respublikos asmenį įregistruoti ar neregistruoti į Registrą turi priimti per 7 darbo dienas, o asmenų reorganizacijos atveju – per 5 darbo dienas.

Prašymo nagrinėjimo terminas pradedamas skaičiuoti nuo kitos darbo dienos, po kurios AVMI gauna Prašymą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min