Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 17d. 15:16

Muitinė 2016: smūgis kontrabandininkų grupuotei ir tris kartus daugiau narkotikų siuntų

Sulaikyti narkotikai
Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr. / Sulaikyti narkotikai

Lietuvos muitinės pareigūnai 2016 metais, preliminariais duomenimis, sulaikė kontrabandinių ir neteisėtai gabentų prekių už beveik 35 milijonus eurų. Pernai sulaikytas didžiausias kontrabanda gabentų tabako gaminių kiekis nuo pat Lietuvos muitinės atkūrimo prieš 26-erius metus. 

Muitininkams įkliuvo daugiau kaip 238 milijonai vienetų cigarečių (beveik 12 milijonų pakelių), įvertintų beveik 30 milijonų eurų. Ir tai dar daugiau nei 2015 metais: tuomet konfiskuota 219 mln. vnt. cigarečių (apie 11 mln. pakelių) už 26,5 milijono eurų.

Didžiausias smūgis buvo suduotas kontrabandininkų grupuotei, kuri prisidengdama užsienyje registruotomis ofšorinėmis įmonėmis, į ES rinką dideliais kiekiais kontrabandos būdu, klastodami dokumentus, įvežė rūkalus.

Sulaikytos kontrabandos vertė siekė beveik 8 mln. eurų ir tai buvo neabejotinai didžiausias cigarečių kontrabandos sulaikymas Lietuvoje 2016-aisiais.

Tokie šešėliniai prekeiviai, prisidengdami iš pirmo žvilgsnio teisėtomis muitinės procedūromis, daugybę sykių gabena cigaretes iš valstybės į valstybę. Kol galų gale, nutaikius patogų momentą ir suklastojus dokumentus, rūkalai tiesiog pradingsta iš legalios apyvartos ir realizuojami juodojoje rinkoje.

Kruopščiai planuotos operacijos metu Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai sandėliuose Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje aptiko daugiau nei 3 mln. pakelių (tiek rūkalų vos sutalpintų 5 krovininiai vilkikai) įvairių rūšių cigarečių. Rūkalai į ES galėjo būti įvežti kontrabandos būdu ir turėjo „nusėsti“ ES šalių juodosiose rinkose.

Sulaikytos kontrabandos vertė siekia beveik 8 mln. eurų ir tai yra neabejotinai didžiausias cigarečių kontrabandos sulaikymas Lietuvoje 2016-aisiais. Šiuo metu bendradarbiaujant su užsienio teisėsaugos pareigūnais nustatinėjami šiai grupuotei priklausantys asmenys. Tyrimas tęsiasi ir kontrabandos organizatoriai atsakomybės neišvengs.

Kitą stambų sulaikymą muitininkai atliko kelyje tarp Panevėžio ir Pasvalio, kuriame sustabdė krovininį vilkiką, vežusį net 420 tūkst. pakelių nelegalių cigarečių, nesudėtingai užmaskuotų vos dviem sandarinimo putų krovinio paletėmis. Šis atvejis tik patvirtino pastarųjų metų tendenciją – baltarusiškų cigarečių kontrabandą vis dažniau bandoma į Lietuvą įvežti per Latviją.

Sulaikomos kontrabandos rekordus mušantys Lietuvos muitininkai daug prisidėjo ir prie to, kad šešėlio mažėjimas Lietuvoje pastaraisiais metais susitraukė daugiau kaip dvigubai ir šiuo metu siekia 17,5 proc. Tam įtakos turėjo investicijos į žmogiškuosius išteklius ir modernią rentgeno įrangą, padedančią muitininkams greičiau aptikti kontrabandos krovinius.

Narkotikų paštu siunčiasi didžiųjų miestų gyventojai. Mėginta siųstis kokainą, amfetaminą, heroiną, LSD.

Tačiau didžiausią nerimą pernai muitininkams kėlė pastebimai išaugusių pašto siuntose siunčiamų narkotikų atvejų skaičius. 2015-aisiais tuo pat metu buvo užfiksuota 111 kvaišalų siuntimo paštu atvejų, o 2016-aisiais narkotikų aptikta jau 285 kartus. Beveik visus kartus juos aptiko pašto siuntas tikrinę muitinės kinologai su tarnybiniais šunimis.

Pastebima, kad narkotikų paštu siunčiasi didžiųjų miestų gyventojai. Mėginta siųstis kokainą, amfetaminą, heroiną, LSD. Dažniausiai tarp muitinės pareigūnų sulaikytų narkotinių medžiagų pasitaiko vadinamasis „ecstasy“ , taip pat – kanapės ir sintetiniai kanabinoidai.

Atlikdami ikiteisminius tyrimus muitininkai pastebi, kad narkotikus dažniausiai iš Nyderlandų, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos siunčiasi jauni žmonės, juos užsakydami internetinėse parduotuvėse. Muitininkai įspėja ir ragina nebūti patikliais pirkėjais, nes Lietuvoje tokiems internete siūlomų kvaišalų pirkėjams narkotikų pirkimas yra kvalifikuojamas kaip sunkus nusikaltimas, už kurį gresia baudžiamoji atsakomybė ir reali laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 10 metų.

Lietuvos muitinė taip pat vykdo ir grynųjų pinigų, įvežamų į ES ar išvežamų iš jos, kontrolę. Šiemet muitinėje sulaikyta grynųjų pinigų suma įvairiomis valiutomis siekia – 82,6 tūkst. eurų.

Kviečiame prisidėti prie kovos su kontrabanda ir visuomenės saugumo užtikrinimo ir neabejingus piliečius: informaciją apie nusikalstamas veikas asmenys gali pranešti visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis nemokamu Muitinės departamento pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44, elektroniniu paštu pasitikek@lrmuitine.lt bei Lietuvos muitinės interneto svetainėje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min