Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 15d. 10:05

Muitininkams draudžiamas prekės pašto siuntose padeda rasti keturkojai kolegos

Pašto siuntose sulaikytos draudžiamos prekės
Vilniaus teritorinės muitinės nuotr. / Pašto siuntose sulaikytos draudžiamos prekės

Vilniaus teritorinės muitinės pašto poste, tikrindami smulkias siuntas, 2015 m. muitininkai surašė beveik 1 tūkst. prekių sulaikymo protokolų (PSP), kuriais remiantis sulaikė draudžiamus ar ribojamus paštu siųsti daiktus.

Didžiausia dalis sulaikytų prekių – intelektinės nuosavybės teisių pažeidimu įtariamos prekės. Siuntų su tokiomis prekėmis sulaikyta daugiau kaip 700. Klastotėmis įtariamų prekių paletė įvairiausia: drabužiai, sportinė avalynė, aksesuarai, mobilūs telefonai ir jų priedai. Dažniausiai besisiunčiama „Nike“, „Adidas“, „Michael Kors“, „Samsung“ prekių ženklų klastočių.

Įprasta, jog siuntose aptinkama po kelis tokių prekių vienetus. Asmeniniam naudojimui jos dažniausiai atsisiunčiamos iš Kinijos. Intelektinės nuosavybės teisių apsaugą vykdantys muitinės pareigūnai atkreipia apsipirkimą internetu pamėgusių asmenų dėmesį, kad užsisakant prekes iš trečiųjų šalių (Kinija, JAV ir kt.) reikia pasidžiaugti ne tik patrauklia kaina, bet ir įvertinti numanomą kainos ir kokybės santykį, spręsti, ar tokia kaina reali pagaminti kokybišką, originalią prekę.

Pašto poste pernai beveik dviem šimtams siuntų surašyti PSP dėl įtariamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų siuntimo. Per metus šių medžiagų sulaikymai išaugo beveik dvigubai (2014 m. – 96 sulaikymai, 2015 m. – 191 sulaikymas). Vien pašto siuntose 2015 m. sulaikytų kanapių dalių, sintetinių kanabinoidų, įvairių miltelių ir kt. medžiagų vertė – daugiau kaip pusė milijono eurų.

Pašto siuntoje aptikus įtartiną medžiagą ir atlikus pirminius medžiagos nustatymo testus, ji atiduodama Muitinės laboratorijai, kur tiriama, kokia konkrečiai tai medžiaga. Muitininkai pabrėžia, kad visais atvejais, nepriklausomai nuo kiekio ar medžiagos rūšies, muitinės laborantams patvirtinus, kad tai narkotinė ar psichotropinė medžiaga, pradedamas ikiteisminis tyrimas.

Į šį faktą muitinės pareigūnai ypač nori atkreipti jaunų asmenų dėmesį, mat nemaža dalis tokių medžiagų siuntinių priklauso būtent jiems: nesusimąstydami apie gresiančią baudžiamąją atsakomybę draudžiamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų jie internetu užsisako keliais mygtukų paspaudimais.

Pašto siuntomis keliauja ir trečiųjų šalių banderolėmis pažymėtos cigaretės. 2015 metais sulaikyta beveik 60 tokių siuntų. Jos turėjo pasiekti Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Ispanijoje gyvenančius asmenis.

Muitininkai pasakoja, kad dažniausiai cigaretės nelegaliai siunčiamos jas tiesiog supakavus į dėžes kaip paprastus siuntinius, tačiau pasitaiko, jog cigaretės vyniojamos į foliją, maisto plėvelę, apklijuojamos tvirtomis lipniomis juostomis, slepiamos tarp kitų prekių (pavyzdžiui, medžio drožlių), pakuojamos į įvairių prekių gamyklines pakuotes. Tačiau įvairūs tokie triukai muitinės inspektoriams nesukliudo jų aptikti rentgenu, taip pat neklaidina ir tarnybinių muitinės šunų.

Būtent tarnybiniai šunys muitinės pareigūnams padeda identifikuoti daugumą narkotinių ir psichotropinių medžiagų ar cigarečių siuntų.

Vokiečių ilgaplaukis aviganis Rėjus, labradoro retriveriai Kuperis ir Azartas 2015 metais užuodė daugiausiai tokių siuntų.

Neprasmukti pro muitininkų akis draudžiamoms ar ribojamoms prekėms siuntose padeda ir Pašto poste naudojama rentgeno kontrolės sistema. Ja per 2015 metus nuskanuota daugiau kaip 10 tūkst. siuntų.

Pašto posto muitinės pareigūnai ragina visuomet pasidomėti, ar norima atsisiųsti prekė nėra draudžiamų paštu siųsti prekių sąrašuose. Be minėtų prekių, paštu taip pat draudžiama siųsti ginklus, sprogiąsias, degiąsias, toksines ir kitas pavojingas medžiagas, degtukus, žiebtuvėlius, daiktus su įžeidžiančiais ar nepadoraus pobūdžio užrašais ar atvaizdais, aerozolius, monetas ir banknotus, platiną, auksą ar sidabrą, brangakmenius ir kitus vertingus daiktus.

Muitininkai pataria daugiau informacijos apie pašto siuntose draudžiamas siųsti prekes ieškokite AB „Lietuvos paštas“ puslapyje www.post.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min