Dabar populiaru
Publikuota: 2010 rugpjūčio 17d. 17:16

Neatsargus gyventojų elgesys kelia grėsmę jų gyvybei ir elektros energijos tiekimo patikimumui

Elektros laidai
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Elektros laidai

Rytų skirstomųjų tinklų (RST) duomenimis, per pastarąsias dvi dienas Biržų rajone buvo užfiksuoti du nelaimingi įvykiai, kuriuos lėmė neatsargus gyventojų elgesys.

Kaip informuoja RST, sekmadienį žuvo Biržų raj. aštuoniolikos metų Kvietkų kaimo gyventojas E.S., bandęs savavališkai prisijungti prie RST aukštos įtampos oro linijų.

Pirmadienį to paties rajono Kraštų kaimo gyventojas A.V., vykdydamas žemės ūkio darbus, pažeidė RST 10 kV oro linijas, dėl ko sutriko elektros energijos tiekimas daugiau kaip 160 šios vietovės gyventojų.

Rytinėje Lietuvos dalyje dėl neatsargių ar neteisėtų gyventojų veiksmų su elektros tinklo įrenginiais per beveik 8 šių metų mėnesius jau žuvo septyni asmenys. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šis skaičius išaugo dvigubai. Bendrovė nuolat primena apie saugaus elgesio reikalavimus, kurių privaloma laikytis esant šalia elektros tinklo įrenginių gamtos stichijų atvejais ar vykdant savo veiklą.

Pasak RST l.e.p. Saugos ir prevencijos departamento direktoriaus Roberto Krikštaponio, neatsargus ar savavališkas gyventojų elgesys su elektros energijos skirstomojo tinklo įrenginiais šiemet įgauna vis didesnį mastą. Daugiausia bendrovės teritorijoje šiemet užfiksuota atvejų, kuomet asmenys žuvo bandydami neteisėtai prisijungti prie RST tinklo linijų, pasisavinti jų detales ar transformatorių aušinamąją alyvą.

„Mūsų bendrovė jau keletą metų vykdo prevencinius projektus ir edukacines programas, skirtas nepilnamečių edukacijai, siekiant apsaugoti juos nuo neatsargių veiksmų, dėl kurių gali atsitikti skaudžios nelaimės. Tačiau statistika rodo, jog net ir suaugusieji  žmonės savavališkais veiksmais linkę rizikuoti savo ir savo artimųjų gyvybę arba elektros tiekimo nutraukimu dideliam skaičiui vartotojų“, - sako R. Kirkštaponis. Jo teigimu, paskutiniai du atvejai Biržų rajone patvirtina šią tendenciją.

Pirminiais tyrimo duomenims, rugpjūčio 15 d. Biržų rajono Kvietkų kaimo gyventojas žuvo bandydamas kartimi prisijungti prie RST aukštos įtampos oro linijų, nutiestų per Nemunėlio upę. Tokiu būdu aštuoniolikmetis jaunuolis tikėjosi pasigauti žuvų, paveiktų elektros srovės. Įvykio metu RST dispečeriniame centre nebuvo užfiksuota elektros tiekimo sutrikimų, todėl apie įvykį bendrovė gavo informaciją tik kitą dieną iš Biržų rajono žiniasklaidos bei policijos atstovų.

Kitas atvejis, kurio metu žmonės nenukentėjo, tačiau buvo sutrikęs elektros energijos tiekimas daugiau kaip 160 vartotojų, įvyko Biržų rajono Kraštų kaime. Rugpjūčio 16-ios vidurdienį šio kaimo ūkininkas neatsargiai vairavo savo kombainą, kuriuo pavojingai kliudė 10 kV oro linijų atramą ir nutraukė aukštos įtampos laidus.

Dėl šio incidento buvo sutrikdytas 15 transformatorių pastočių funkcionavimas. RST Biržų skyrius nedelsdamas organizavo elektros tinklo įrenginių gedimų šalinimą, kuris užtruko iki rugpjūčio 17 dienos pabaigos. Pasak RST Biržų skyriaus specialistų, šis įvykis galėjo baigtis tragiškai, jei nebūtų automatiškai išsijungę bendrovės eksploatuojami elektros skirstymo įrenginiai, o pats ūkininkas ar aplinkiniai asmenys būtų paveikti aukštos įtampos elektros srovės, tekančios nutrauktais laidais.

Atsižvelgiant į augantį gyventojų neatsargaus ar piktavališko elgesio faktų skaičių, RST nuo  šių  metų šių gegužės inicijavo švietėjišką projektą „Operacija 2020“. RST socialinės iniciatyvos tikslas – skatinti gyventojų pilietiškumą, atsakomybę ir saugaus elgesio reikalavimų laikymąsi naudojant elektrinius prietaisus ar esant šalia elektros tinklo įrenginių. Į projektą siekiama įtraukti Rytų Lietuvos seniūnijas, įvairias bendruomenes,  nevyriausybines organizacijas, gyventojus, žiniasklaidą (daugiau informacijos apie projektą „Operacija 2020“ - www.rst.lt).

RST nuolat primena gyventojams apie gresiančius pavojus ir būtinybę laikytis saugos reikalavimų, kai gamtos stichijos pažeidžia elektros tinklo įrenginius ar nutraukia oro linijas. Gyventojai, pastebėję elektros įrenginių plėšimo ar sugadinimo požymius, nelegalaus elektros vartojimo atvejus bei neteisėto prisijungimo prie RST elektros tinklo  faktus, prašomi nedelsiant pranešti RST kontaktų centro telefonu 1802 arba anoniminių pranešimų telefonu (8 5) 2552555.

Rytinėje Lietuvos dalyje 2010 m. užfiksuoti mirtini atvejai (pagal daugumą šių įvykių šiuo metu dar yra vykdomi ikiteisminiai tyrimai):

Rugpjūčio 15 d. Biržų raj. Kvietkų kaimo gyventojas E.S.  žuvo bandydamas kartimi prisijungti prie RST 10 kV oro linijų, nutiestų per Nemunėlio upę. Tokiu būdu aštuoniolikmetis jaunuolis tikėjosi pasigauti žuvų, paveiktų elektros srovės.

Liepos 28 d. Kėdainių raj. Meironiškių kaime esančioje Rytų skirstomųjų tinklų (RST) transformatorinėje pastotėje buvo rasta moteris, kurią mirtinai traumavo 0,4 kV elektros srovė. Pirminiais vietos apžiūros duomenimis, spėjama, kad į RST transformatorinę moteris pateko savavališkai atplėšusi užrakintas jos duris.

Liepos 4 d. Vilniaus raj. Marijampolio gyvenvietėje netoli  RST transformatorinės buvo rastas miręs 22 metų vyras M.S. Atlikus medicininį tyrimą paaiškėjo, kad M.S. buvo mirtinai traumuotas elektros srovės. Pirminiais duomenimis, minėtas asmuo, nuplėšęs apsauginę spyną, įsibrovė į transformatorinę ir buvo mirtinai traumuotas 10 kV elektros srovės.

Birželio 1-osios naktį Varėnoje žuvo miesto gyventojas D.T. Pagal pirminius požymius spėjama, jog tragiškas įvykis įvyko dėl piliečio D.T. bandymo pasisavinti spalvotąjį metalą iš transformatorinės, šalia kurios jis buvo rastas.

Gegužės 24 d. neatsargus elgesys ant šilumos ir elektros kabelių trasos vamzdžių, kurie driekiasi tiltu Šiltnamių g. Vilniuje, nepilnamečiui E.B. baigėsi žūtimi. Nelaimę lėmė jaunuolio ir jo draugų veiksmai uždaroje teritorijoje, kurioje yra nutiestos šilumos trasos  ir elektros linijos. Elektros kabelis, prie kurio prisilietė jaunuolis,  galėjo būti pažeistas ketinant jį išmontuoti ir pasisavinti spalvotąjį metalą.

Gegužės 13 d. į RST Vilniaus raj. Nemenčinės seniūnijoje Kreivalaužių kaime esančią transformatorinę įsibrovė 29  metų vyras. Patekęs į šios transformatorinės 10 kV narvelį, jis žuvo nuo elektros iškrovos. Pagal pirminę įvykio vietos apžiūrą ir liudininkų pasakojimus galima daryti prielaidą, kad šio savavališko įsibrovimo į bendrovės įrenginius tikslas – spalvotųjų metalų vagystė.

Balandžio 1 d. RST Rokiškio skyrius gavo greitosios pagalbos pranešimą apie tragišką įvykį, kurio metu žuvo Kamajų seniūnijos gyventojas D.V. Dvidešimtmetis jaunuolis mirė nuo elektros iškrovos bandydamas savavališkai prisijungti prie 10 kV elektros oro linijos laidų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min