Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 11:53

Neskaidrių „Sodros“ viešųjų pirkimų byla keliauja į teismą

Tomas Milaknis
Tomas Milaknis

Teisėsauga baigė dar 2016 metais pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl neskaidrių viešųjų pirkimų „Sodroje“. Kaltinimai piktnaudžiavimu šioje byloje pareikšti pareikšti buvusiam „Sodros“ informacinės sistemos plėtros skyriaus vedėjui Dainiui Kumpiui, informacinių technologijų bendrovės „Alna“ vadovui Tomui Milakniui ir darbuotojui D.Z. bei juridiniam asmeniui „Alna“. 

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorė, vadovavusi ikiteisminiam tyrimui, Vilniaus miesto apylinkės teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, skelbia prokuratūra.

Ikiteisminį tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdybos pareigūnai.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2016 m. pradžioje dėl 2015 m. – 2016 m. „Sodros“ vykdytų viešųjų pirkimų, gavus duomenų, kad su būsimais dalyviais iš anksto suderinant viešųjų pirkimų sąlygas vienai įmonei buvo sudarytos išskirtinės sąlygos laimėti pirkimus, taip pat buvo koreguojama pirkimų laimėtojų eilė siekiant, kad laimėtų proteguojama bendrovė.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai teigti, kad tokiu būdu „Sodra“ įsigijo prekių už gerokai didesnę kainą nei kita konkurso dalyvė buvo pateikusi pasiūlymą.

Dėl galimai padarytos nusikalstamos veikos valstybė, t.y. valstybinė institucija „Sodra“, patyrė didelę turtinę ir neturtinę žalą.

Didelės apimties ikiteisminio tyrimo metu apklausta ne viena dešimtis liudytojų, gautos specialistų išvados, apžiūrėtas didelis kiekis dokumentų, elektroninių laikmenų ir kt. duomenų.

Su „Sodra“ dirba jau seniai

15min primena, kad viena didžiausių ir seniausių šalyje IT kompanijų „Alna“ jau dešimtmetį diegia įvairias sistemas „Sodrai“. Pavyzdžiui, 2006 metais „Alna“ įdiegė „Sodros“ duomenų apsaugos sistemą.

Ja siekiama apsaugoti įmonės duomenis ir užtikrinti galimybę jos darbuotojams saugiai keistis informacija.

2010 metais bendrovė „Sodroje“ įdiegė Elektroninių pažymėjimų tvarkymo sistemą.

„Alna“ reguliariai atlieka techninį „Sodros“ sistemų aptarnavimą.

Viešieji pirkimai užtruko

Praėjusiais metais „Alna business solution“, laimėjusi viešųjų pirkimų konkursą, „Sodros“ sistemą pritaikė prie euro.

„Sodros“ atstovai po konkurso neslėpė, kad viešieji pirkimai užtruko.

„Viešasis pirkimas vyko vėlai, buvo labai mažai laiko pasiruošti ir sudėlioti žmogiškuosius išteklius, ir visus resursus, kuriuos mes turime, kad būtų sėkmingai įgyvendintas euro konvertavimo projektas“, – neseniai yra sakęs „Sodros“ Informacinės sistemos plėtros skyriaus vedėjas Dainius Kumpis.

VIDEO: Alnos bendradarbiavimas su Sodra

Tačiau „Sodra“ liko patenkinta „Alnos“ darbu.

Pasak jo, nors viešieji pirkimai ir užsitęsė, ir tai kėlė grėsmę, kad nebus pritaikyta finansų valdymo sistema prie euro.

„Alna“ interneto puslapyje skelbia per metus vidutiniškai aptarnaujanti 18 tūkstančių vartotojų, 400 serverių, administruoja 1200 taikomųjų verslo aplikacijų ir per savaitę sprendžia vidutiniškai iki 500 automatizuotų ir personalizuotų užduočių.

Įsigijo už didesnę kainą

Kaip trečiadienį pranešė STT, įtariama, kad vykdant vieną iš viešųjų pirkimų „Sodroje“, neteisėtai buvo sudarytos išskirtinės sąlygos vienai įmonei laimėti konkursą.

Taip proteguojant šią įmonę, „Sodra“ įsigijo prekių už gerokai didesnę kainą nei tokias pačias prekes siūlė įsigyti kita konkurse dalyvavusi įmonė. Ji dėl galbūt neteisėtų „Sodros“ darbuotojų ir kitų suinteresuotų asmenų veiksmų atsiėmė savo pasiūlymą, teigiama STT pranešime.

STT atliekamą tyrimą kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

Dėl „Sodros“ kliuvo ir tėvui

Įdomu yra tai, kad dėl „Sodros“ konkursų yra kliuvę ir T.Milaknio tėvui Valentinui, kuris 2002 metais vadovavo Nacionaliniam radijui ir televizijai. Tuomet, kilus skandalui dėl neskaidrių konkursų, atsitatydino tuometinis „Sodros“ vadovas Dalius Prevelis.

V.Milaknis buvo pagrindinis „Alnos“ akcininkas. 2002 metų spalį Valstybės kontrolė nustatė, kad „Sodra“ ir Valstybinė ligonių kasa, penkeriems metams pirkdamos informacinių sistemų priežiūros paslaugas iš abejotinos reputacijos firmos, pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus, o sudarytų sutarčių sąlygos nėra ekonomiškai pagrįstos.

„Alna“ tame skandale buvo minima kaip subrangovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

32:35
20:27
01:03

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min