Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 19d. 10:05

Netikėtas Vilniaus apygardos teismo sprendimas: N.Venckienė paleidžiama į laisvę

Neringa Venckienė atvesdinta į teismą
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Neringa Venckienė atvesdinta į teismą

Antradienį Vilniaus apygardos teisme paskelbtas sprendimas dėl Neringos Venckienės. Ji paleidžiama į laisvę. Nuspręsta jai uždėti apykoję, skirti 10 tūkst. eurų užstatą ir paimti dokumentus.

Teisme antradienį susirinko kelios dešimtys žmonių. Tiesa, ne visi jie atvyko palaikyti N.Venckienės. Štai vienas vyriškis žurnalistams sakė esantis benamis ir tiesiog pasinaudojo proga užsukti į teismą ir pasižiūrėti, kaip vykdomas teisingumas.

Išklausyti sprendimo neatvežta nei šiuo metu Kauno tardymo izoliatoriuje įkalinta N.Venckienė, nei atvyko kiti proceso dalyviai – prokuroras ar įtariamosios advokatė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Venckienės byla Vilniaus apygardos teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Neringos Venckienės byla Vilniaus apygardos teisme

Priimtas netradicinis sprendimas: nors byla dar neperduota teismui, tačiau sprendimas paskelbtas viešai, į salę įleisti visi norintys.

Be to, susirinko ir visi trys teisėjų kolegijos nariai, nors paprastai paskelbti sprendimo ateina tik pirmininkas.

Teisėjai Aušrai Bielskei pradėjus skaityti nuosprendį, salėje susirinkusieji pradėjo prašyti jos tą daryti garsiau.

Galiausiai jai įjungtas mikrofonas ir ji paskelbė netikėtą žinią: N.Venckienę nuspręsta paleisti į laisvę. Šis sprendimas palydėtas ovacijomis.

Jai skirtos kitos kardomosios priemonės: dokumentų paėmimas, 10 tūkst. eurų užstatas ir intensyvi priežiūra, tai reiškia, laisvėje įžymioji bėglė turės būti su apykoje ir nuo namų negalės nutolti daugiau nei per puskilometrį.

Kalėjimas negresia

Komentuodama sprendimą teisėja akcentavo, kad pagal jai pateiktus įtarimus, N.Venckienei gresia su laisvės atėmimu nesusijusios bausmės, tad laikyti ją už grotų tokį ilgą laiką nėra prasminga.

„Pagal poniai Venckienei pateiktus įtarimus, jai gresiančios bausmės nėra labai didelės ir suėmimo taikymas jai yra neadekvačiai per griežtas, – kiek vėliau susirinkusiems žurnalistams sakė teisėjas A.Cininas. – Amerikos kalėjimuose ir čia ji kalėjime išbuvo dvejus metus. Teismas siekia užkirsti kelią tokiai situacijai, kai jai skirtina bausmė yra mažesnė nei jos faktiškai kalėjime praleistas laikas. Teismas siekia užkirsti tam kelią, jei dar nėra per vėlu.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Audrius Cininas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Audrius Cininas

Jis paminėjo, kad teisėjų kolegijos nuomone, N.Venckienė niekada nebėgo ir nesislapstė: kai ji pasitraukė į Jungtines Amerikos Valstijas, jai nebuvo skirta jokia kardomoji priemonė.

„Kiekvienas žmogus turi teisę gintis visomis teisinėmis priemonės. JAV irgi vyko teisinės procedūros“, – kalbėjo A.Cininas.

Paklaustas, kada įtariamoji bus paleista į laisvę, teisėjas tiksliai į šį klausimą atsakyti negalėjo, jo nuomone, tai turėtų įvykti antradienį.

Anot teisėjo, N.Venckienė paleista į laisvę gyvens Garliavoje.

Suėmė Kaune

Kauno apylinkės teismas lapkričio 8 dieną leido suimti N.Venckienę dviem mėnesiams, motyvuodamas tuo, kad ji gali bėgti ir slėptis.

Buvusi teisėja ir parlamentarė N.Venckienė į šalį iš JAV pargabenta praėjusią savaitę. Jai pareikšti įtarimai dėl teismo sprendimo nevykdymo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, trukdymo antstoliui ir sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei.

N.Venckienė įtarimus neigia ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Buvusi teisėja ir politikė iš Lietuvos į JAV išvyko 2013 metais. Tais metais Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.

Suprasti akimirksniu

  • Šiaulių apygardos prokuratūra dar 2012 m. spalį buvusiai teisėjai N.Venckienei pateikė įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Tuo metu mažiausiai šešių kaltinimų sulaukusi D.Kedžio sesuo, kaip žinoma, pasislėpė užsienyje. 2013 metų balandžio 8 dieną N.Venckienė atskrido iš Vokietijos į JAV. Ji iškart pasiprašė prieglobsčio ir pradėjo dirbti bei gyventi Ilinojaus valstijoje. Kaunietės gyvenamoji ir darbo vieta nuo pat pradžių buvo vieša paslaptis.
  • Dar 2013 m. balandžio 9 d. Seimas nusprendė panaikinti „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnės N.Venckienės teisinę neliečiamybę. Tuo prokurorams buvo suteikta galimybė patraukti šią parlamentarę baudžiamojon atsakomybėn.
  • 2014 m. spalį Kauno apylinkės teismas skyrė įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtariamai N.Venckienei kardomąją priemonę – suėmimą.
  • 2018 m. vasario 22 d. Generalinė prokuratūra pranešė, kad pagal Lietuvos pateiktą prašymą Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėtas įtariamosios N.Venckienės ekstradicijos į Lietuvos Respubliką teisminis procesas.
  • 2019 m. lapkričio 6 d. lėktuvas iš Čikagos nusileido Varšuvoje, iš Lenkijos N.Venckienė automobiliu buvo nuvežta į Kauno tardymo izoliatorių.

Komentarai: 65

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min