Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 23d. 11:37

Nuosprendis kriminaliniams vunderkindams

Pinigai
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Pinigai

Prokurorų teigimu, šio verdikto laukė visa Europa, apie ją rašė net Taivanio bei Naujosios Zelandijos spauda. Keturiolikai iš šešiolikos bylos kaltinamųjų vakar skirta laisvės atėmimo bausmė. Konfiskuotas visų nuteistųjų turtas, įsigytas realizavus Europos Sąjungą (ES) užtvindžiusias klastotes.

„Teisiamųjų veikla padarė didelės žalos Europos valstybių finansinei sistemai bei sumenkino mūsų valstybės autoritetą ir prestižą“, – skelbiama teisėjos Svetlanos Jurgaitienės nuosprendyje. Europos centrinio banko duomenimis, per pusantrų metų iš apyvartos įvairiuose kraštuose buvo išimta apie 140 tūkst. vienetų šios grupuotės pagamintų 100 eurų kupiūrų klastočių, kurių vertė tikrais pinigais – daugiau kaip 13 mln. eurų. „Tai buvo viena stambiausių ES pinigų padirbinėtojų grupė“, – įsitikinę šią 62 tomų bylą teismui rengę prokurorai. Europos centrinio banko pareigūnai rengė ekskursijas į Lietuvą, kad galėtų susipažinti su, kaip tada teigta, kriminalinių vunderkindų produkcija.

Grupuotės triuškinimas pradėtas 2004-ųjų lapkritį, kai Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB) šturmavo buvusiame Kauno „Dailės“ kombinate veikiančią spaustuvę. Tuo metu joje buvo spausdinama jau penktoji klastočių partija. Ji turėjo būti didžiausia – į apyvartą ketinta paleisti 100 eurų falsifikatus, kurių vertė tikrais pinigais – apie 8 mln. eurų. Nustatyta, kad ši Kaune veikusi grupuotė padirbinėjo ir 50 nominalo dolerių bei 50 eurų kupiūras.

Grupuotės triuškinimas pradėtas 2004-ųjų lapkritį, kai Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB) šturmavo buvusiame Kauno „Dailės“ kombinate veikiančią spaustuvę.

Atgaila nepadėjo

Didžiausia – 7 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė su turto, kurio vertė – daugiau kaip 4 mln. litų, konfiskacija skirta 34 metų Ignotui Inčirauskui, buvusiam šios grupuotės „smegenimis“. Pagal šios garsių Žemaitijos menininkų atžalos, tebaigusio Telšių dailės mokyklą ir skiriančio ne visus atspalvius, maketus buvo gaminamos visos klastotės. Beveik neabejojama, kad prokurorai I.Inčirauskui skirtą bausmę skųs. Jis pripažino savo kaltę ir padėjo atskleisti visą nusikaltimo mechanizmą, todėl prokurorai jam siūlė tik 6 metų laisvės atėmimo bausmę.

Teismas sumažino bausmę, kurios prokurorai prašė, kitam šios grupuotės „krikštatėviui“ – 31 metų Romanui Tretjakovui. Būtent šis tik vidurinį išsilavinimą turintis buvęs degalinės operatorius 2002-ųjų išvakarėse atnešė I.Inčirauskui reklaminį lankstinuką apie ketinamų į apyvartą paleisti eurų apsaugos priemones. I.Inčirauskui nepavyko tobulai atkurti tik hologramos. Kaip įmanoma išsisukinėjusį R.Tretjakovą prokurorai prašė pasiųsti už grotų 8 metams, tačiau jis nubaustas 7 metų laisvės atėmimo bausme, su turto, kurio vertė – beveik pusė milijono litų, konfiskacija. Teismui pritrūko įrodymų, kad, grįžęs po sulaikymo Vokietijoje (tuomet grupuotės „bosai“ skrido ilsėtis į Kubą), R.Tretjakovas toliau dalyvavo suburtos gaujos veikloje.

Pagailėta ne visų

Mažesnė, negu prašė prokurorai, bausmė skirta ir 39 metų Raimondui Bylai, pravarde Psichologas, atlikusiam grupuotės veikloje du ne pačius menkiausius vaidmenis. Jis buvo jungiamoji grandis tarp klastočių gamintojų ir platintojų. Drausmę pažeidę grupuotės nariai buvo siunčiami pas jį pasikalbėti „profilaktiškai“. R.Byla nuteistas 6 metų ir 7 mėnesių laisvės atėmimu, tačiau dėl nepagydomos ligos nuo bausmės atleistas. Tačiau teismo sprendimui konfiskuoti R.Bylos turtą (beveik 1,5 mln. litų vertės) negalia įtakos neturėjo.

Didesnė, negu prašė prokurorai, bausmė skirta ir 45 metų Viačeslavui Aliavinui. Šis imigrantas iš Rusijos, klastojęs dolerius dar prieš susiburiant grupuotei, buvo I.Inčirausko mokytojas. Už tai vėliau šis padovanojo V.Aliavinui savo sukurtą 50 eurų maketą, pagal kurį V.Aliavinas vėliau pinigus klastojo vienas. Kadangi jis savanoriškai atidavė klastočių pusfabrikačius, jam siūlyta tik 4 metų laisvės atėmimo bausmė. V.Aliavinas pasiųstas už grotų 6 metams ir 6 mėnesiams.

Vienas pasislėpė?

Be R.Bylos, išlygos padarytos dar 2 teisiamiesiems. Jauniausiajam grupuotės nariui Šarūnui Rutkauskui, nusikaltimų metu dar neturėjusiam 21-erių (konstatuota socialinė nebranda), skirta 3 metų laisvės atėmimo bausmė atidėta 2 metams.

Vienintelei moteriai – aukštąjį dizainerės išsilavinimą turinčiai Donvinai Morėnaitei skirtas 1 metų laisvės apribojimas. Ji privalės dirbti be atlygio 100 valandų sveikatos ir globos įstaigose. D.Morėnaitė įkliuvo kartu su grupuotei priklausiusiu mylimuoju, viešėdama pas jį Kaune tą savaitgalį, kai vyko LKPB operacija.

Skelbiant nuosprendį trūko tik spaustuvės, kurioje gamintos klastotės, direktoriaus Rolando Pilionio. Šiam garsaus Kauno advokato Ričardo Girdziušo gintam kaltinamajam už akių skirta 6 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė su daugiau kaip 120 tūkst. litų vertės turto konfiskacija, nors savo vardu šis verslininkas turi tik mobilųjį telefoną.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Nuosprendis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min