Dabar populiaru
Publikuota: 2011 vasario 14d. 09:01

Nuotoliniu būdu apklaustos nukentėjusiosios padėjo atskleisti prekeivių žmonėmis nusikaltimus

Palydovės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Palydovės

Šiandien prieš teismą Panevėžyje stos su prekyba žmonėmis susijęs albanas – vienas iš septyniolikos asmenų, kurie Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų perduotose trijose baudžiamosiose bylose yra kaltinami pasipelnymo tikslais kartu su bendrininkais verbavę, pirkę ir pardavinėję merginas darbui prostitutėmis ir gabenę jas į Jungtinę Karalystę.

Šioje byloje pirmą kartą Panevėžio apygardos prokuratūros veiklos praktikoje atliekant ikiteisminį tyrimą buvo panaudotas konferencinis ryšys – nuotoliniu būdu buvo apklaustos trys nukentėjusiosios, kurios gyvena Jungtinėje Karalystėje. Apklausa nuotoliniu būdu garantuoja nukentėjusiųjų ir liudytojų saugumą, taip pat sutaupo lėšas ir laiką.

Šį kartą bus teisiamas siekęs nuslėpti savo asmens tapatybę ir ne viena svetima pavarde prisidengęs anksčiau dėl sukčiavimo teistas Jungtinėje Karalystėje gyvenęs 34 metų Albanijos Respublikos pilietis, kuriam ilgą laiką buvo pavykę pasislėpti nuo prekeivių žmonėmis nusikaltimus tyrusių pareigūnų.

Prieš metus pagal Europos arešto orderį sulaikytas Jungtinėje Karalystėje ir pernai vasarą į Lietuvą atgabentas įtariamasis bus teisiamas vienas, nes jo septyni bendrininkai, kurių baudžiamoji byla buvo dvejus metus nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme,  laukia nuosprendžio.

Mažuose miesteliuose ir kaimuose gyvenančios jaunos merginos, patekusios į prekeivių organizuotos grupės suregztas nusikalstamų veikų pinkles, buvo išgabentos į užsienį dirbti prostitutėmis – jų parodymai atskleis teismui skaudžią sekso vergių realybę. Nuo apsukrių ir brutalių prekeivų žmonėmis nukentėjusiųjų parodymai patvirtina, kad net ir mūsų dienomis jauną moterį galima parduoti, išnaudoti ir priversti tarnauti kaip ir kokią vergę iš amžių glūdumos.

Šiemet pradėti ir atliekami dar du nauji ikiteisminiai tyrimai dėl jaunų merginų, apgaule ir prievarta įtrauktų į prostituciją, prokurorų teigimu, rodo, kad nusikaltimai žmogaus laisvei ir dorovei, prekyba žmonėmis yra nepaprastai aktuali nusikalstamumo problema, todėl ši sritis išlieka tarp prokuratūros veiklos prioritetų.

Šiuo metu Panevėžio apygardos teisme yra nagrinėjamos Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų perduotos trys baudžiamosios bylos, tarp jų – prieš pusantro mėnesio perduota  27 tomų nusikaltimų dorovei, vaikui ir šeimai, žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui baudžiamoji byla.

Su organizuota grupe šalyje ir užsienyje veikusiems devyniems asmenims iš Panevėžio ir kitų miestų pateikti kaltinimai prekyba žmonėmis, vaiko pardavimu, nepilnamečio išžaginimu, įtraukimu į prostituciją ir pelnymusi iš kito asmens prostitucijos.  Šioje byloje ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro pareigūnai, organizavo, kontroliavo ir tyrimui vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

„Prekyba žmonėmis, susieta su prostitucijos verslu ir pelnymusi iš prostitucijos, jaunų merginų, tarp jų net ir nepilnamečių, įtraukimas į prostituciją šiuo metu įgavę platų tarptautinį mastą ir yra viena labiausiai paplitusių organizuoto nusikalstamumo rūšių. Todėl šių bylų tyrimui skiriamas ypatingas dėmesys ir prioritetas. Per pastaruosius dvejus metus apygardos prokurorai į teismą perdavė 17 asmenų, kurie įtariami susiję su prekyba žmonėmis ir prostitucijos verslu. Nuveiktas didelis darbas, kurį geriausiai suvokti ir įvertinti gali pačios aukos – jaunos merginos, kurios apgaule ar prievarta buvo įtrauktos į šį pragaištingą ir be galo žmogų žeminantį liūną,“– teigia Panevėžio apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka.

Panevėžiečiams prokurorams su organizuotu nusikalstamumu ir prekyba žmonėmis susijusius nusikaltimus padeda tirti tarptautiniai teisiniai susitarimai ir geranoriška užsienio kolegų pagalba, visada sulaukiama Lietuvos nacionalinė narės Eurojuste Laimos Čekelienės pagalbos.

Įstatymas tiems, kas pardavė, pirko ar kitaip perleido arba įgijo asmenį, arba verbavo, gabeno ar laikė nelaisvėje žmogų panaudodamas fizinį smurtą ar grasinimus arba kitaip atimdavo galimybę priešintis, arba pasinaudodamas asmens priklausomumu ar pažeidžiamumu, arba panaudodamas apgaulę, arba sumokėdamas pinigus ar suteikdamas kitokią turtinę naudą asmeniui, kuris faktiškai kontroliuoja nukentėjusį asmenį, jeigu kaltininkas žinojo arba siekė, kad nukentėjęs asmuo būtų įtrauktas į prostituciją ar būtų pelnomasi iš šio asmens prostitucijos arba jis būtų išnaudojamas pornografijai ar priverstiniam darbui, numato laisvės atėmimą iki 10 metų, o tiems, kas numatytą veiką padarė dviem ar daugiau nukentėjusiems asmenims, arba dalyvaudamas organizuotoje grupėje, numato laisvės atėmimą iki 12 metų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min