Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

KDP: arkivyskupijos žala Aušros vartų galerijai į koplyčią – 22 tūkst. litų

Aušros vartai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Aušros vartai
Šaltinis: 15min
0
A A

Darbą baigė Kultūros paveldo departamento (toliau – KPD) laikinoji komisija, vertinusi Aušros vartų galerijos į koplyčią atkūrimo būdą ir nuostolių dydžius.

Kaip teigiama KPD pranešime, buvo sužaloti išlikę kultūros paminklo interjero autentiški vertingieji elementai: grindų dangos (keraminės plytelės), laiptų pakopų dangos, grindjuostės, demontuoti senoviniai mediniai porankiai, demontuotos mozaikinio betono (teraco) laiptų pakopos, išardytos istorinės medinės durys, darant perforuotą griovelį šilumotiekiui, sugadintas sienos mūras ir tinkas, 7 langų medinės palangės pakeistos marmurinėmis, užmūryta niša. Vykdytų darbų metu buvo pažeistas autentiškumas – kultūros paveldo objekto išraiška, savitas fizinis pavidalas – forma, medžiagos, suplanavimas, atlikimo technologija, teigiama KPD pranešime.

Atsižvelgiant į komisijos išvadas, iš VŠĮ „Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybos“ bus reikalaujama atlyginti Aušros vartų galerijos į koplyčią padarytą žalą ir atstatyti iki sužalojimo buvusią būklę. Buvusios būklės atstatymo darbai, ekspertų skaičiavimais, turėtų kainuoti apie 22 000 Lt.

Primename, kad Aušros vartų galerijos į koplyčią paprastasis remontas buvo vykdomas, atliekant eilę teisės aktų pažeidimų. Nors projektas (kurio vadovas yra A. Gvildys) neatitiko tokiems projektams nustatytų reikalavimų, remonto darbai buvo atliekami dar ir savavališkai nukrypstant nuo projekto. Projekto sprendiniai parengti nesikreipus į KPD Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybą dėl interjero vertingųjų savybių nustatymo, su KPD nederinta restauravimo darbų koncepcija, kurioje būtų sprendžiami vertingųjų savybių išsaugojimo klausimai.

Atlikusi tarnybinį patikrinimą dėl Aušros vartų galerijoje vykdytų remonto darbų, teisės aktų pažeidimus nustatė ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.

Dėl aukščiau išvardintų pažeidimų administracinėn atsakomybėn bus patraukti projektuotojai, darbų vadovai bei valdytojai. Valstybės tarnautojams inicijuota tarnybinių nuobaudų procedūra.

Artimiausiu metu bus kreipiamasi į VĮ „Statybos produkcijos sertifikavimo centrą“ dėl UAB „Archinova“ ir VŠĮ „Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnyba“ atestatų galiojimo panaikinimo ar galiojimo sustabdymo tiek, kiek tai susiję su darbais ypatinguose statiniuose – kultūros paveldo objektuose.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min