Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 7d. 19:01 , atnaujinta: 2019 sausio 8d. 17:06

Nuteistasis kaltina Pravieniškių pareigūnus jį sumušus kalinių ligoninėje: pradėtas tyrimas

Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis
„15min“ koliažas / Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis

15min redakciją pasiekė viešai pristatyti nepanorusio nuteistojo laiškas. Laisvės atėmimo vietų ligoninėje Pravieniškėse besigydęs kalinys tikina buvęs sumuštas grupės pareigūnų. Įstaiga sulaukė tik jo sugyventinės skundo. Pradėtas tarnybinis patikrinimas. Pasak Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovo, besiskundžiantis asmuo – konfliktiška asmenybė, tačiau vidinį tyrimą žadama atlikti kruopščiai.

Vėlyvą sausio 6-osios vakarą 15min redakciją pasiekė anoniminis laiškas. Laisvės atėmimo vietų ligoninės darbuotoju prisistatęs asmuo papasakojo apie 2018 m. gruodžio 31 d. įstaigoje įvykusį incidentą, kurio metu, anot jo, buvo sužalotas Psichiatrijos skyriuje gydytas nuteistasis.

Sumuštas pareigūnų nuteistasis save sužalojo, nes jam prasidėjo psichozė.

„Pacientas seselės paprašė vaistų nuo nerimo priepuolio. Kadangi vaistų seselė duoti negalėjo, nes nebuvo budinčio gydytojo, atėjo budėjusių pareigūnų komanda (5 asmenys) ir uždėję antrankius sudaužė nuteistąjį smūgiais į kūną ir galvą. Veido nuotraukų negaliu įdėti, nes nuteistasis nenori, kad būtų atskleista jo tapatybė. Jis nesipriešino ir nesiėmė jokių veiksmų prieš mušusius pareigūnus. Buvo paguldytas ant žemės su antrankiais už nugaros. Smurtą pradėjo naudoti pareigūnas Antanas Petronavičius (jo vardas gali būti pakeistas arba netikslus)“, – teigė laišką atsiuntęs asmuo.

Skaitytojo nuotr./Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis
Skaitytojo nuotr./Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis

Pasak jo, sumuštas pareigūnų nuteistasis save sužalojo, nes jam prasidėjo psichozė.

„Yra liudininkų, galinčių patvirtinti, kad pareigūnai pradėjo smurtą, nors nebuvo jokių veiksmų iš nuteistojo. Yra fiksuoti sužalojimai medicininiuose dokumentuose, nes nuteistasis prašė jį nuvesti pas medikus po incidento“, – tikino skundo autorius.

Jis atsiuntė keletą sužalojimų nuotraukų ir pačio galimai sumušto nuteistojo pasakojimą.

Mušė užsidėjęs odines pirštines?

Laiške nuteistasis pasakoja, kad 2018 m. gruodžio 31 d. gydėsi Laisvės atėmimo vietų ligoninės Psichiatrijos skyriuje, kai staiga užėjo nerimas, prasidėjo psichozės.

„Prašiau stipresnių vaistų dėl psichikos priepuolių. Kadangi nebuvo budinčio gydytojo, seselė negalėjo duoti kitokių vaistų. Man kontroliuoti psichozes sunku, prašiau stipresnių raminamųjų. Be vaistų, kai pablogėja savijauta, savikontrolė tampa nevaldoma, todėl ir guliu tokiame skyriuje.

Su sesele budėjo budintis pareigūnas Antanas Petronavičius (abejoju, ar čia jo pavardė), kuris iškvietė kitus, tarp jų – ir pamainos viršininką. Į palatą-kamerą įėjo penkiese ir šoko ant manęs sakydami: „Kas tau yra?“. Taip jie sukėlė konfliktinę situaciją. Budintis trenkė smūgį, nuo ko ir įvyko įsiutimas. Aš jiems aiškinau, kokia čia įstaiga. Jie uždėjo antrankius, užveržė už nugaros, pradėjo gulintį spardyti, daužyti, buvo smūgių į visas kūno dalis, ir į galvą. O rankos už nugaros surakintos, kad negalėčiau priešintis“, – istoriją ėmė pasakoti viešai nepanoręs prisistatyti nuteistasis.

Pasak jo, pareigūnai smūgiavo ten, kur mėlynių įprastai nelieka. Vienas jų veidą daužė su odinėmis pirštinėmis – nuo jų neva nelieka žymių.

„Kai klausiau, nė vienas neprisistatė. Jaučiau, kad į tarpkojį gulinčiam bandė spirti. Spardydami jautė malonumą. Negalėjau priešintis. Sumušę nuėmė antrankius, išėjo iš palatos, o aš, paveiktas šoko ir psichozių, susipjausčiau ranką.

Gydausi psichiatriniame skyriuje ir sunku suvokti, kad taip gali elgtis pareigūnai su tokiu pacientu. Čia juk ligoninė, kur gydo žmogaus psichiką ar bent apramina, o dabar... Traumavo ir psichiškai, ir fiziškai. Taip pareigūnai elgtis negali“, – teigė jis.

Čia juk ligoninė, kur gydo žmogaus psichiką ar bent apramina, o dabar...

Žada kreiptis į teismą

Grįžę atgal į kamerą, anot galimai nukentėjusio nuteistojo, pareigūnai nusivedė jį pas medikus.

„Ji nieko neklausinėjo, matė ir ranką supjaustytą. Nuo dešinio peties link bicepso buvo kraujosruva ir dvi sudaužytos vietos galvoje. Jaučiasi skausmai sumušimo. Buvo matyti nubrozdinimai nuo antrankių. Pareigūnai taip elgtis su žmogumi negali. Aš nieko blogo nepadariau, tik paprašiau vaistų, o jie mane puolė daužyti, mušti ir dar penkiese, uždėję antrankius ir dar per vietas, kurios pavojingos sveikatai ir gali kilti labai neigiamų pasekmių“, – piktinosi kalinys.

Pareigūnai, anot jo, buvo be vaizdo registratorių.

„Vesdami į kamerą dar garsiai paklausė: „Mes tau ką nors darėme?“. Atsakiau: „Jūs smurtaujate“. Kadangi buvo panaudotas fizinis ir psichologinis smurtas, ta pareigūnų pamaina bus paduota į teismą. Sieksiu, kad priteistų 3 tūkst. eurų. Noriu, kad būtų pamoka, jog taip elgtis su sergančiais ar negalinčiais pasipriešinti, negalima. Nors jie ir atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje“, – teigė kalinys.

Pravieniškių pataisos namų, kuriuose kali galimai sužalotas nuteistasis, direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas Dainius Sušinskas patikino, kad Laisvės atėmimo vietų ligoninė yra atskiras juridinis asmuo, todėl jis nėra informuotas apie įvykius šioje įstaigoje.

„Joks nuteistasis į mūsų įstaigą dėl specialiųjų priemonių ar smurto prieš jį kitose įstaigose iki šios dienos nesikreipė. Jeigu toks įvykis ir buvo, galbūt nuteistasis dar negrįžęs iš ligoninės. Pareigūnai ir darbuotojai su nuteistaisiais bendrauja abipusės pagarbos principu ir jokių keršto atvejų, įvertinant, kad įvykis galėjo būti kitoje įstaigoje, nėra buvę“, – pirmadienį teigė D.Sušinskas.

Ligoninė ėmėsi tyrimo

15min susisiekė su Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriaus pavaduotoju, atliekančiu direktoriaus funkcijas Renatu Juntonen, kuris patvirtino, kad įstaigoje yra gautas asmens, prieš kurį galimai buvo smurtauta, sugyventinės skundas. Dėl to pradėtas tarnybinis tyrimas. Apie jo eigą R.Juntonen redakcijai pranešinėjo vos tik gavęs naujų žinių.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen

Supažindintas su skundu, įstaigos laikinasis vadovas patikino, kad nuteistojo nurodytas pareigūnas Antanas Petronavičius ligoninėje nedirba, net panašaus, pagal pavardę, nėra.

„Šis 1986 m. gimęs pacientas gydėsi pas mus nuo gruodžio 28 d. Atvyko su pjautinėmis žaizdomis ant rankų. Žalojosi save. Medicininiuose dokumentuose fiksuota, kad jis grasino susidoroti su darbuotojais, pareigūnais. Sausio 4 d. išvyko atgal į Pravieniškių pataisos namus.

Gavę sugyventinės skundą, pradėjome tarnybinį tyrimą. Žvelgiant į pirminius duomenimis, taip, jis reikalavo psichotropų. Kai negavo, nusidraskė senas žaizdas. Pranešimus dabar rašo slaugytojos, kurios tą naktį dirbo, juos pateiks ir tuomet dirbę pareigūnai. Jei bus nustatyti perdėti jų veiksmai, prasidės ikiteisminis tyrimas. Jei paaiškės, kad darbuotojai ne viską užpildė ir surašė, atsakomybę jie neš“, – žadėjo R.Juntonen.

Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovas teigė laukiantis dokumentų iš Pravieniškių pataisos namų – kas buvo fiksuota tuo metu, kai nuteistasis grąžintas jiems, ar buvo matomi sužalojimai.

„Kodėl iki šiol nėra pačio nuteistojo pareiškimo? – paklausė R.Juntonen. – Neturime jokio pagrindo kažką slėpti. Nuteistasis mūsų darbuotojams yra žinomas, jo asmenybė – spalvinga. Labai konfliktiškas. Teistas už nužudymą. Skirta kalėti 10 metų. Pataisos namuose kali nuo 2012-ųjų. Pažadu, tyrimas bus išsamus. Tokių dalykų ramiai nenuleidžiu – išsiaiškinsim“.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija Pravieniškių ligoninėje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija Pravieniškių ligoninėje

Apžiūrėjo ir pataisos namų medikai

Pasak pašnekovo, kaskart, kai būna panaudojamos spec. priemonės, nuteistieji apžiūrimi medikų, užvedami žurnalai, pradedamas tarnybinis patikrinimas dėl priemonių panaudojimo pagrįstumo.

„Rytoj dirbs ta pamaina, kuri dirbo tą dieną. Tuomet ir apsiklausime juos“, – pirmadienį paaiškino ligoninės laikinasis vadovas, patikinęs, kad spec. priemonės naudojamos gal kartą per mėnesį.

Kiek vėliau perskambinęs R.Juntonen dar kartą pabrėžė, kad galimai sumuštas nuteistasis nei 2018 m., nei 2019 m. dėl galimai patirtų sužalojimų į įstaigą nėra kreipęsis.

„Niekur nėra fiksuota, kad jis būtų patyręs sužalojimus. Tik tai, kad nusidraskė šašus. Papildomų sužalojimų gruodžio 31 d. nefiksuota. Šiandien apklausime patį nuteistąjį. Slaugytoja patikino, kad nematė, jog kažkas būtų muštas. Fiksuoti tik grasinimai susižaloti. Kad taip neva tai protestuojama prieš „mentus“, žadėta pridaryti jiems problemų.

Prieš išvykstant iš ligoninės, jį dukart konsultavo psichiatras. Visi įrašai yra, apie sužalojimus – nė pusės žodžio. Taip, jis buvo vedamas pareigūnų iš kameros pas medikus dėl šašų nusidraskymo. Prieš tai daužė kameros duris, durų langą. Jokių įrašų dėl spec. priemonių panaudojimo nėra“, – teigė ligoninės vadovas.

Pasak jo, kaskart grąžinus pacientą į pataisos namus, jis apžiūrimas, ir jei fiksuojami bent menkiausi sužalojimai, rašomi tarnybiniai pranešimai. Šiuo atveju jokių pranešimų nebuvo.

Vėliau R.Juntonen redakciją informavo, kad Pravieniškių pataisos namų medikai pirmadienio popietę atliko nuteistojo asmens apžiūrą. Surašyta pažyma, kurioje teigiama, kad jokių sužalojimų nestebima, išskyrus senus randus dešiniajame dilbyje po agresijos.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen

Paklaustas, ar skundo autoriaus atsiųstose nuotraukose, kuriose regimos mušimo žymės, tikrai tas pats nuteistasis, pašnekovas nesiryžo to nei neigti, nei teigti.

„Tokie sužalojimai, kaip tose nuotraukose, per kelias dienas nebūtų išnykę. Nuotraukos netikros? Bijau ką konstatuoti, kol neapklausiau visų darbuotojų“, – pabrėžė R.Juntonen.

Kauno apskrities policija, pasiteiravus, ar yra gautas nuteistojo skundas dėl sužalojimų, 15min atsakė, kad visi įvykiai, susiję su pataisos namų darbuotojais ar nuteistaisiais, yra nagrinėjami Pravieniškių pataisos namuose.

Papildyta sausio 8 d. Kitą dieną po šio straipsnio publikacijos su 15min žurnaliste susisiekęs R.Juntonen patikino išsiaiškinęs, kada darytos nuteistojo siųstos nuotraukos. Pasirodo, jos užfiksuotos dar praėjusių metų gegužę.

„Nuotraukose yra tas pats kalinys, tačiau jos darytos praėjusių metų gegužės 9 dieną. Buvo fiksuotas įvykis, yra medicininės apžiūros pažymos, aprašytos visos kraujosrūvos. Pačio įvykio negaliu komentuoti, nes jis įvyko ne įstaigoje, kuriai vadovauju. Tyrimas pas mus tęsiasi toliau“, – teigė jis.

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

15min iš Dakaro Gazas

Aštuntasis etapas Dakare: Benediktas Vanagas neišvengė gedimų, virto ir sulaukė MAZ pagalbos

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Gazas

Lietuvos motociklininkai sėkmingai įveikė ištvermės pareikalavusį 8-ąjį etapą

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

Aktualu

A.Monkevičius: mokytojų klausimą galėtume spręsti labai oriai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Aktualu

Tautiečio žmogžudyste įtariamas lietuvis stojo prieš Northamptono magistrato teismą

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

„Ginčas“ dėl „Žalgirio“ talento: iškils ar pradings?

Aktualu

Šauksmas iš vaikų namų: bijo būti įvaikintas per prievartą

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Kultūra

Andrius Jakučiūnas: Neišmindžiotais rašytojų takais, arba Kur sugauti senąją literatūros dvasią (I)

Verslas

15min pristato naują audioplatformą 15min Klausyk

24sek

FIBA Čempionų lyga: tritaškiais nukalta „Neptūno“ pergalė ir netikėta trauma

24sek

Monstriška „Žalgirio“ pergalė – rekordas, naujoko šou ir R.Jokubaičio žybsnis

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Gyvenimas

Kodėl protingi žmonės niekada nelaiko nuoskaudų?

Aktualu

Prie vairo sučiuptas neblaivus prokuroras Eduardas Builisovas

24sek

Dainius Adomaitis prieš kovą su ALBA – apie Roką Giedraitį ir didžiausią pozityvą

Vardai

Kylie Jenner „Instagram“ rekordą sutriuškinęs kiaušinis pateko ant žurnalo viršelio

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Tomas Erbrėderis

Aktualu

Brolis pasakė, ką darys, jei teismas leis įvaikinti jo sesę porai iš Naujosios Zelandijos

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: narkotikai, NATO be JAV, žiauri Lenkijos pamoka ir Astravo bėda

Vardai

Andrius Mamontovas priblokštas: Sausio 13-osios minėjime juo mėgino pasinaudoti propagandai skleisti

Naujienos

Deuce

Galingas sugrįžimas – Laurynas Grigelis pasiekė pirmą sezono pergalę

Gazas

Motociklų įskaita Dakare: pirmą greičio ruožą įveikė abu lietuviai

24sek

Turkų tironą stebina „Žalgiris“

Aktualu

Panevėžietis „pragėrė“ vos prieš tris savaites gautą vairuotojo pažymėjimą

Gyvenimas

Psichologas apie primestą gyvenimą – vaikai tiesia stiklinę vandens senatvėje, o jūsų visai netroškina

Aktualu

S.Malinauskas: jei R.Kazėnienė negaus pranešėjo statuso, nebebus tikinčių, kad tokį statusą gauti įmanoma

24sek

Nuostabų sezoną žaidžiantis Vasilije Micičius įvertino „Žalgirio“ pamokas

Verslas

Inspiruoti bangų: Danijoje iškilo pavyzdiniais vadinami daugiabučiai

15min recenzija Kultūra

Serialas „Derio merginos“: komedija apie katalikišką mokyklą 10-ojo deš. Šiaurės Airijoje

Aktualu

Panevėžyje keturi policijos ekipažai apsupo girtą „Volkswagen“ vairuotoją

Aktualu

Įsigijusieji neužmirštuolės žiedą remia Krašto apsaugos savanorių pajėgas

24sek

Naujoką pristatęs Š.Jasikevičius prabilo apie neraminančias žalgiriečių problemas

Aktualu

Izraelio premjeras vėl sukritikavo prieš jį nukreiptus korupcijos tyrimus

Verslas

Ar pensijų reforma išgelbės lietuvius nuo alkanos senatvės?

Aktualu

Latvijos vyriausybę mėgins sudaryti K.Karinis

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: kodėl Lietuvos vadovai ignoruoja stačiatikių Kalėdas?

24sek

Dainius Adomaitis laukia žalios šviesos iš gydytojo

Aktualu

Meksikos Plaja del Karmeno kurorte nušauti 7 žmonės

Sportas

WADA atstovai trečiadienį grįš į Maskvą perimti laboratorinių duomenų

Gazas

„Africa Eco Race“ penktas etapas: Tomui Jančiui norėjosi stoti ir fotografuoti

Gyvenimas

Vaikai, uždirbę milijonus: kuo jie tokie ypatingi

Gazas

VMI nesnaudžia: sumokėti baudą pareikalavo nesulaukus teismo sprendimo

15min iš Las Vegaso Mokslas.IT

Indaplovė be vandentiekio? Šiandien jau ir tai įmanoma

Aktualu

Pasaulio banko prezidentas Jimas Yong Kimas paskelbė atsistatydinsiantis

Sportas

UFC kovotoja pamokė savo užpuoliką – pats prašė kviesti policiją

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min