Sportas gyvai
2019 01 07 /2019 01 08

Nuteistasis kaltina Pravieniškių pareigūnus jį sumušus kalinių ligoninėje: pradėtas tyrimas

15min redakciją pasiekė viešai pristatyti nepanorusio nuteistojo laiškas. Laisvės atėmimo vietų ligoninėje Pravieniškėse besigydęs kalinys tikina buvęs sumuštas grupės pareigūnų. Įstaiga sulaukė tik jo sugyventinės skundo. Pradėtas tarnybinis patikrinimas. Pasak Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovo, besiskundžiantis asmuo – konfliktiška asmenybė, tačiau vidinį tyrimą žadama atlikti kruopščiai.
Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis
Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis / „15min“ koliažas

Vėlyvą sausio 6-osios vakarą 15min redakciją pasiekė anoniminis laiškas. Laisvės atėmimo vietų ligoninės darbuotoju prisistatęs asmuo papasakojo apie 2018 m. gruodžio 31 d. įstaigoje įvykusį incidentą, kurio metu, anot jo, buvo sužalotas Psichiatrijos skyriuje gydytas nuteistasis.

Sumuštas pareigūnų nuteistasis save sužalojo, nes jam prasidėjo psichozė.

„Pacientas seselės paprašė vaistų nuo nerimo priepuolio. Kadangi vaistų seselė duoti negalėjo, nes nebuvo budinčio gydytojo, atėjo budėjusių pareigūnų komanda (5 asmenys) ir uždėję antrankius sudaužė nuteistąjį smūgiais į kūną ir galvą. Veido nuotraukų negaliu įdėti, nes nuteistasis nenori, kad būtų atskleista jo tapatybė. Jis nesipriešino ir nesiėmė jokių veiksmų prieš mušusius pareigūnus. Buvo paguldytas ant žemės su antrankiais už nugaros. Smurtą pradėjo naudoti pareigūnas Antanas Petronavičius (jo vardas gali būti pakeistas arba netikslus)“, – teigė laišką atsiuntęs asmuo.

Skaitytojo nuotr./Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis
Skaitytojo nuotr./Laisvės atėmimo vietų ligoninėje galimai sužalotas nuteistasis

Pasak jo, sumuštas pareigūnų nuteistasis save sužalojo, nes jam prasidėjo psichozė.

„Yra liudininkų, galinčių patvirtinti, kad pareigūnai pradėjo smurtą, nors nebuvo jokių veiksmų iš nuteistojo. Yra fiksuoti sužalojimai medicininiuose dokumentuose, nes nuteistasis prašė jį nuvesti pas medikus po incidento“, – tikino skundo autorius.

Jis atsiuntė keletą sužalojimų nuotraukų ir pačio galimai sumušto nuteistojo pasakojimą.

Mušė užsidėjęs odines pirštines?

Laiške nuteistasis pasakoja, kad 2018 m. gruodžio 31 d. gydėsi Laisvės atėmimo vietų ligoninės Psichiatrijos skyriuje, kai staiga užėjo nerimas, prasidėjo psichozės.

„Prašiau stipresnių vaistų dėl psichikos priepuolių. Kadangi nebuvo budinčio gydytojo, seselė negalėjo duoti kitokių vaistų. Man kontroliuoti psichozes sunku, prašiau stipresnių raminamųjų. Be vaistų, kai pablogėja savijauta, savikontrolė tampa nevaldoma, todėl ir guliu tokiame skyriuje.

Su sesele budėjo budintis pareigūnas Antanas Petronavičius (abejoju, ar čia jo pavardė), kuris iškvietė kitus, tarp jų – ir pamainos viršininką. Į palatą-kamerą įėjo penkiese ir šoko ant manęs sakydami: „Kas tau yra?“. Taip jie sukėlė konfliktinę situaciją. Budintis trenkė smūgį, nuo ko ir įvyko įsiutimas. Aš jiems aiškinau, kokia čia įstaiga. Jie uždėjo antrankius, užveržė už nugaros, pradėjo gulintį spardyti, daužyti, buvo smūgių į visas kūno dalis, ir į galvą. O rankos už nugaros surakintos, kad negalėčiau priešintis“, – istoriją ėmė pasakoti viešai nepanoręs prisistatyti nuteistasis.

Pasak jo, pareigūnai smūgiavo ten, kur mėlynių įprastai nelieka. Vienas jų veidą daužė su odinėmis pirštinėmis – nuo jų neva nelieka žymių.

„Kai klausiau, nė vienas neprisistatė. Jaučiau, kad į tarpkojį gulinčiam bandė spirti. Spardydami jautė malonumą. Negalėjau priešintis. Sumušę nuėmė antrankius, išėjo iš palatos, o aš, paveiktas šoko ir psichozių, susipjausčiau ranką.

Gydausi psichiatriniame skyriuje ir sunku suvokti, kad taip gali elgtis pareigūnai su tokiu pacientu. Čia juk ligoninė, kur gydo žmogaus psichiką ar bent apramina, o dabar... Traumavo ir psichiškai, ir fiziškai. Taip pareigūnai elgtis negali“, – teigė jis.

Čia juk ligoninė, kur gydo žmogaus psichiką ar bent apramina, o dabar...

Žada kreiptis į teismą

Grįžę atgal į kamerą, anot galimai nukentėjusio nuteistojo, pareigūnai nusivedė jį pas medikus.

„Ji nieko neklausinėjo, matė ir ranką supjaustytą. Nuo dešinio peties link bicepso buvo kraujosruva ir dvi sudaužytos vietos galvoje. Jaučiasi skausmai sumušimo. Buvo matyti nubrozdinimai nuo antrankių. Pareigūnai taip elgtis su žmogumi negali. Aš nieko blogo nepadariau, tik paprašiau vaistų, o jie mane puolė daužyti, mušti ir dar penkiese, uždėję antrankius ir dar per vietas, kurios pavojingos sveikatai ir gali kilti labai neigiamų pasekmių“, – piktinosi kalinys.

Pareigūnai, anot jo, buvo be vaizdo registratorių.

„Vesdami į kamerą dar garsiai paklausė: „Mes tau ką nors darėme?“. Atsakiau: „Jūs smurtaujate“. Kadangi buvo panaudotas fizinis ir psichologinis smurtas, ta pareigūnų pamaina bus paduota į teismą. Sieksiu, kad priteistų 3 tūkst. eurų. Noriu, kad būtų pamoka, jog taip elgtis su sergančiais ar negalinčiais pasipriešinti, negalima. Nors jie ir atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje“, – teigė kalinys.

Pravieniškių pataisos namų, kuriuose kali galimai sužalotas nuteistasis, direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas Dainius Sušinskas patikino, kad Laisvės atėmimo vietų ligoninė yra atskiras juridinis asmuo, todėl jis nėra informuotas apie įvykius šioje įstaigoje.

„Joks nuteistasis į mūsų įstaigą dėl specialiųjų priemonių ar smurto prieš jį kitose įstaigose iki šios dienos nesikreipė. Jeigu toks įvykis ir buvo, galbūt nuteistasis dar negrįžęs iš ligoninės. Pareigūnai ir darbuotojai su nuteistaisiais bendrauja abipusės pagarbos principu ir jokių keršto atvejų, įvertinant, kad įvykis galėjo būti kitoje įstaigoje, nėra buvę“, – pirmadienį teigė D.Sušinskas.

Ligoninė ėmėsi tyrimo

15min susisiekė su Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriaus pavaduotoju, atliekančiu direktoriaus funkcijas Renatu Juntonen, kuris patvirtino, kad įstaigoje yra gautas asmens, prieš kurį galimai buvo smurtauta, sugyventinės skundas. Dėl to pradėtas tarnybinis tyrimas. Apie jo eigą R.Juntonen redakcijai pranešinėjo vos tik gavęs naujų žinių.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen

Supažindintas su skundu, įstaigos laikinasis vadovas patikino, kad nuteistojo nurodytas pareigūnas Antanas Petronavičius ligoninėje nedirba, net panašaus, pagal pavardę, nėra.

„Šis 1986 m. gimęs pacientas gydėsi pas mus nuo gruodžio 28 d. Atvyko su pjautinėmis žaizdomis ant rankų. Žalojosi save. Medicininiuose dokumentuose fiksuota, kad jis grasino susidoroti su darbuotojais, pareigūnais. Sausio 4 d. išvyko atgal į Pravieniškių pataisos namus.

Gavę sugyventinės skundą, pradėjome tarnybinį tyrimą. Žvelgiant į pirminius duomenimis, taip, jis reikalavo psichotropų. Kai negavo, nusidraskė senas žaizdas. Pranešimus dabar rašo slaugytojos, kurios tą naktį dirbo, juos pateiks ir tuomet dirbę pareigūnai. Jei bus nustatyti perdėti jų veiksmai, prasidės ikiteisminis tyrimas. Jei paaiškės, kad darbuotojai ne viską užpildė ir surašė, atsakomybę jie neš“, – žadėjo R.Juntonen.

Laisvės atėmimo vietų ligoninės vadovas teigė laukiantis dokumentų iš Pravieniškių pataisos namų – kas buvo fiksuota tuo metu, kai nuteistasis grąžintas jiems, ar buvo matomi sužalojimai.

„Kodėl iki šiol nėra pačio nuteistojo pareiškimo? – paklausė R.Juntonen. – Neturime jokio pagrindo kažką slėpti. Nuteistasis mūsų darbuotojams yra žinomas, jo asmenybė – spalvinga. Labai konfliktiškas. Teistas už nužudymą. Skirta kalėti 10 metų. Pataisos namuose kali nuo 2012-ųjų. Pažadu, tyrimas bus išsamus. Tokių dalykų ramiai nenuleidžiu – išsiaiškinsim“.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija Pravieniškių ligoninėje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija Pravieniškių ligoninėje

Apžiūrėjo ir pataisos namų medikai

Pasak pašnekovo, kaskart, kai būna panaudojamos spec. priemonės, nuteistieji apžiūrimi medikų, užvedami žurnalai, pradedamas tarnybinis patikrinimas dėl priemonių panaudojimo pagrįstumo.

„Rytoj dirbs ta pamaina, kuri dirbo tą dieną. Tuomet ir apsiklausime juos“, – pirmadienį paaiškino ligoninės laikinasis vadovas, patikinęs, kad spec. priemonės naudojamos gal kartą per mėnesį.

Kiek vėliau perskambinęs R.Juntonen dar kartą pabrėžė, kad galimai sumuštas nuteistasis nei 2018 m., nei 2019 m. dėl galimai patirtų sužalojimų į įstaigą nėra kreipęsis.

„Niekur nėra fiksuota, kad jis būtų patyręs sužalojimus. Tik tai, kad nusidraskė šašus. Papildomų sužalojimų gruodžio 31 d. nefiksuota. Šiandien apklausime patį nuteistąjį. Slaugytoja patikino, kad nematė, jog kažkas būtų muštas. Fiksuoti tik grasinimai susižaloti. Kad taip neva tai protestuojama prieš „mentus“, žadėta pridaryti jiems problemų.

Prieš išvykstant iš ligoninės, jį dukart konsultavo psichiatras. Visi įrašai yra, apie sužalojimus – nė pusės žodžio. Taip, jis buvo vedamas pareigūnų iš kameros pas medikus dėl šašų nusidraskymo. Prieš tai daužė kameros duris, durų langą. Jokių įrašų dėl spec. priemonių panaudojimo nėra“, – teigė ligoninės vadovas.

Pasak jo, kaskart grąžinus pacientą į pataisos namus, jis apžiūrimas, ir jei fiksuojami bent menkiausi sužalojimai, rašomi tarnybiniai pranešimai. Šiuo atveju jokių pranešimų nebuvo.

Vėliau R.Juntonen redakciją informavo, kad Pravieniškių pataisos namų medikai pirmadienio popietę atliko nuteistojo asmens apžiūrą. Surašyta pažyma, kurioje teigiama, kad jokių sužalojimų nestebima, išskyrus senus randus dešiniajame dilbyje po agresijos.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Renatas Juntonen

Paklaustas, ar skundo autoriaus atsiųstose nuotraukose, kuriose regimos mušimo žymės, tikrai tas pats nuteistasis, pašnekovas nesiryžo to nei neigti, nei teigti.

„Tokie sužalojimai, kaip tose nuotraukose, per kelias dienas nebūtų išnykę. Nuotraukos netikros? Bijau ką konstatuoti, kol neapklausiau visų darbuotojų“, – pabrėžė R.Juntonen.

Kauno apskrities policija, pasiteiravus, ar yra gautas nuteistojo skundas dėl sužalojimų, 15min atsakė, kad visi įvykiai, susiję su pataisos namų darbuotojais ar nuteistaisiais, yra nagrinėjami Pravieniškių pataisos namuose.

Papildyta sausio 8 d. Kitą dieną po šio straipsnio publikacijos su 15min žurnaliste susisiekęs R.Juntonen patikino išsiaiškinęs, kada darytos nuteistojo siųstos nuotraukos. Pasirodo, jos užfiksuotos dar praėjusių metų gegužę.

„Nuotraukose yra tas pats kalinys, tačiau jos darytos praėjusių metų gegužės 9 dieną. Buvo fiksuotas įvykis, yra medicininės apžiūros pažymos, aprašytos visos kraujosrūvos. Pačio įvykio negaliu komentuoti, nes jis įvyko ne įstaigoje, kuriai vadovauju. Tyrimas pas mus tęsiasi toliau“, – teigė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius