Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 9d. 21:02

Nužudymas Vilniaus blaivykloje atskleidė nuolatiniu smurtu paženklintą benamių kasdienybę

Sergejus Genenko
V.Miškinio nuotr. / Sergejus Genenko

„Džiaugiuosi tik, kad ne per mano pamainą numirė, o tai būtų ir man problemų“, – sakė moteris, dirbanti Vilniaus nakvynės namų filiale „Sala“ arba tiesiog blaivykloje. Ji aptiko sumuštą ir po kelių mėnesių ligoninėje mirusį benamį. Blaivyklos kasdienybė neįmantri: prisigėrusių benamių nuolatiniai nesutarimai ir muštynės. Policija į šiuos reikalus net nesikiša, pareigūnai ir medikai pristato gatvėje rastus pergėrusius žmones ir atsikrato jais blaivykloje, kur viskuo pasirūpina darbuotojai.

Tokia realybė pirmadienį paaiškėjo Vilniaus apygardos teisme, kur pradėta nagrinėti nužudymo byla. Kaltinimai pateikti 53-ejų metų benamiui Sergejui Genenko.

Teisėsaugos surinktais duomenimis, jis pernai, naktį iš liepos 31-os į rugpjūčio 1-ąją, primušė kitą tame pačiame kambaryje buvusį benamį. Medikai ilgai kovojo dėl vyro gyvybės, bet ji ligoninėje užgeso spalio 5 dieną.

Nakvynės namų naujokas

Liepos 31-ąją į parduotuvę einanti mergina pamatė ant suoliuko gulintį žmogų. Tuo metu termometro stulpelis sostinėje siekė 30 laipsnių karščio.

„Atrodė, kad jį trauko traukuliai. Jis gal ir neblaivus, diena buvo karšta ir tiesiog nusprendžiau iškviesti jam greitąją, – teisme prisiminė liudytoja. – Tuomet nesimatė, kad jis sumuštas. Aš stengiausi arti neiti, bet jis atrodė perbalęs, kad jam kažkas negerai.“

Atvykę medikai apžiūrėjo vyriškį ir nusprendė, kad jis tiesiog girtas, tad perdavė jį pareigūnams, o šie pasielgė taip, kaip ir dažniausiai tokiais atvejais – išvežė į blaivyklą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nakvynės namai „Sala“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nakvynės namai „Sala“

„Jis toks smulkutis, nedidukas ir pareigūnai jį įnešė. Pas mus yra budėtojų dalis, paguldė ten ant grindų, – teisme pasakojo „Saloje“ dirbanti moteris. – Nuėjau pažiūrėt. Pirmoje eilėje pamačiau šlapimą. Na, jis buvo apsišlapinęs, kaip aš sakau, savo sultyse.“

Liudytojai tokios asmenybės – jokia naujiena. Šioje blaivykloje pradėjo dirbti Antanui Sniečkui dar būnant gyvam, paskutiniais jo valdymo metais, tad turi jau beveik penkis dešimtmečius patirties šioje srityje.

„Klausiu, kiek tu mėnesių gėrei? Jis sako: 10 dienų. Jis buvo sąmoningas, sunkus girtumo laipsnis, bet ne komos būsena. Jis reaguoja, mes ten turim taškus, kur paspaudžiam juos, jei reaguoja, tai ne koma. Jis reagavo, kalbėjo, tai mes jį nutempėm ir paguldėm“, – pasakojo moteris, pridūrusį, kad vyro neprisiminė, tad tikėtina, jis – blaivyklos naujokas. Pirmosios pažinties metu jo vardo sužinoti nepavyko.

Mes ten turim taškus, kur paspaudžiam juos, jei reaguoja, tai ne koma. Jis reagavo, kalbėjo, tai mes jį nutempėm ir paguldėm

Niūri blaivyklos kasdienybė

Moteris papasakojo ir apie blaivyklos kasdienybę. Sprendimą čia dirbti ji priėmė dėl palankių darbo sąlygų, vieną parą atidirbi su girtuokliais, o po to keturias turi laisvas. Tuomet mažus vaikus auginusiai moteriai šios sąlygos tiko.

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę sąlygos suprastėjo – viena diena sumažėjo laisvadienių skaičius. O ir dirbti su benamiais kur kas sudėtingiau, budėtoja neturi ne tik medikamentų, savivaldybė užtektinai pinigų neskiria net patalynei įsigyti. Tad benamiai čia gauna tik stogą virš galvos ir kietą gultą, apie minkštus patalus jie gali tik pasvajoti.

„Scanpix“ nuotr./Nakvynės namai „Sala“
„Scanpix“ nuotr./Nakvynės namai „Sala“

Dirba dažniausiai trise – budėtoja ir du vyrai, nešiojantys ir prižiūrintys nepaeinančius benamius.

„Aš priiminėju, rašau aktus, vyrai vedžioja tai į tualetą, tai į kambarį, – blaivyklos realybę pasakoja moteris. – Paprastai pamatome per monitorių, kai mušasi, tada bėgam, skiriam juos ir guldom į skirtingus kampus. Dar perspėjam, jei daužysi, spardysi, būsi išvarytas į lauką, gavai vietą, tai ir gulėk toje vietoje.“

Blaivykla – galutinė prisigėrusių benamių stotelė. Konfliktus darbuotojai čia sprendžia patys ir pareigūnų galvų savomis problemomis nekvaršina.

Paprastai pamatome per monitorių, kai mušasi, tada bėgam, skiriam juos

Primušė, nes trukdė miegoti

Kaip pasakojo moteris, pasirūpinusi naujuoju klientu toliau priiminėjo žmones. Vasaromis klientų buvo nedaug, vos vienas kitas, bet šaltuoju metų laikotarpiu jų būna ir trys dešimtys. „Tada kaip silkės jie ten“, – situaciją apibūdino darbuotoja.

„Praėjo kažkiek valandų, galvojau, einu, paklausiu, kokia jo pavardė. Jis guli ant grindų, ant pilvo. Pasakė savo pavardę, taip sužinojau, kas jis toks. Jei žmogus atsako, mes galim jį parą laiko laikyti, o jei įkrenta į komą, mes kviečiam greitąją“, – papasakojo ji.

V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko
V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko

Vėliau, jau naktį kilo klausimas, kodėl gi klientas guli ant pilvo, nepasiverčia ant šono. Ji nuėjo, apvertė vyrą ir pamatė, kad jis išblyškęs, o veidas ištinęs.

„O Sergejus prabudęs žiūri į mane. Aš klausiu, ar tu jį mušei? Jis iš pradžių pasakė: ne. Klausiu, kam tu meluoji, jis gi buvo sveikas. Po kelių minučių jis sako: man trukdė miegoti“, – pasakojo ji.

Anot jos, nors ir stengiasi stebėti per vaizdo kameras, kas vyksta kambaryje, tai ne visada įmanoma, darbo ir taip netrūksta.

Nieko nepamena, tad kaltės nepripažįsta

Bylos duomenimis, S.Genenko sudavė kambario draugui mažiausiai 23 smūgius į įvairias kūno vietas. Bet smūgiai paliko tik mėlynes, kraujo nebuvo. Ar pats vyras pripažįsta mušęs žmogų?

„Kaip aš galiu pripažinti, jei nieko neatsimenu?“ – teisme rusiškai rėžė pats S.Genenko. Teisėja po tokio pareiškimo nustebo, juk viskas nufilmuota, o vaizdo įrašą kaltinamasis tikrai matė.

V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko
V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko

„Neatpažįstu savęs, – toliau kartojo jis ir perklaustas, ar jo pozicija nepripažinti kaltės dėl atminties užtemimo, vyras tai patvirtino. – Jeigu neatsimenu, ką galiu sutikti?“

Kamantinėjamas teisėjos ir prokuroro vyras pamažu atkūrė tos nakties įvykių dėlionę. Jis vakare grįžo į nakvynės namus ir atsigulė savo vietoje prie lango.

„O tas nemiegojo, rėkavo, šūkavo per visą kamerą, – smurto priežastį įvardino kaltinamasis. – Po to jau ryte budinčioji paklausė, ar tu jį mušei, ar ne. Aš sakiau, kad nieko neatsimenu. Ji sako, mes turim vaizdo kamerą ir jei sužinosim, kad tu mušei, tau bus didelė bausmė ir daug visko bus. Ir viskas, aš išėjau, o vakare, kai vėl atėjau miegoti, sako, į kambarį nebeįeisi, tau paskirta kažkokia sankcija.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nakvynės namai „Sala“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nakvynės namai „Sala“

Mušeika – neįgalus

Iš pirmo žvilgsnio S.Genenko nepanašus į pavojingą smurtautoją. Antrankiais surakintas vyras sunkiai paeina, tris laiptus pakeliui į teismo salę įveikė tik su konvojaus pareigūnų parama.

Kaip pats sakė, yra neįgalus, todėl negali dirbti. Tačiau blaivyklos darbuotojos pateikta charakteristika tokias pirmojo įspūdžio iliuzijas iškart išsklaidė.

„Aš jį pažįstų gal 15 metų, jis – nuolatinis klientas. Jis pats ateidavo, bet dažnai padaugindavo, tai pats negalėjo eiti, tai arba policija atveždavo, arba greitoji, – pasakojo blaivyklos darbuotoja. – Jis agresyvus, ypač, kai neišgėręs arba tik truputį išgėręs. Jam šalia gulintys trukdo, jis piktas, jis barasi. Jei šalia kaimynas guli, tai jis rėkdavo: urodai, urodai. Ne tik tas vienas klientas gavo nuo jo, daug kas nuo jo gavo.“

V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko
V.Miškinio nuotr./Sergejus Genenko

Anot jos, kitus likimo draugus mušęs yra ne kartą, bet anksčiau darbuotojai viską pamatydavo ekranuose ir greit sureaguodavo.

„Na jei buvo jam sunkiau paeiti, mūsų benamiai tokie smulkūs, tai jis juos prisitraukdavo ir pradėdavo kočiot. O šiaip ir mušdavo, ir spardydavo. O kodėl? Gal jis piktas būdavo? Gal knarkia kažkas šalia?“ – smurto priežasčių, anot moters, apstu.

Šioje byloje dar yra klausimų. Ligoninėje atsidūrusiam sumuštam benamiui buvo diagnozuotas dar ir plaučių uždegimas, jis komplikavosi.

Taip pat, kas vyko tą naktį, papasakoti galėtų ir trečiasis kambaryje buvęs ir ramiai gulėjęs benamis. Tik teisėsaugai kol kas nesiseka jo rasti. Tad kol kas teismas paskelbė pertrauką ir nagrinės bylą tolesniuose posėdžiuose.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Turkija grįžta į auksinius savo laikus – šeimai atostogos gali brangti ir triženkle suma

Aktualu

Gdansko merui Pawelui Adamowicziui tariamas paskutinis sudie

Gyvenimas

Varlių kolekcininkė Reda siekia Lietuvos rekordo – vyras eksponatams pastatė net specialų namelį

Aktualu

Dvi avarijos toje pačioje Vilniaus vietoje: dėl slidžios dangos susidūrė keturios mašinos

„Vieni vartai“: didžiausios Lietuvos futbolo viltys, „Atlanto“ laidotuvės ir E.Jankausko nauja stotelė

Gazas

Iš Dakaro – į kalėjimą

Vardai

Dueto „Lilas ir Innomine“ narys Konstantinas Kiveris susituokė su mylimąja Juste Mikelekvičiūte

Aktualu

S.Paltanavičius: prisimenate žiemą, kai šalo iki 42,9 ℃?

15min tema Aktualu

Apiplėšimas prie televizoriaus: iš patiklios lietuvės už laimės ritualus išviliojo 10 000 eurų

Aktualu

Viduržiemio orai: kitą savaitę grįžta stiprūs šalčiai

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Vienas už visus, visi už vieną: A.White'o pažintis su „Žalgirio“ rūbinės vertybėmis

Kultūra

Aušra Kaziliūnaitė: Amerikietiški dienoraščiai III. Kūnai ir ruduo

Vardai

Ramūnas ir Justina Rudokai paskutinę akimirką buvo priversti praleisti apdovanojimus: „Buvo ašarų“

Deuce

Kurioziška situacija – be akreditacijos buvęs R.Federeris nebuvo įleistas į persirengimo kambarį

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

24sek

Esminis „Žalgirio“ pakeitimas, pavyzdinis žalgirietis ir trys raktai į pergalę

Gyvenimas

Žavingas dukros fotosesijas rengianti Augustė: „Noriu, kad ji turėtų gražių prisiminimų“

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Maistas

Savaitgalio patiekalų duetas: klasikinis befstrogenas ir kvapnus mangų pyragas

Sportas

T.Danilevičius apie virtinę paraiškų į trenerio postą: „Visi specialistai mano, kad tai prestižinė vieta“

Aktualu

Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Gazas

Avarijų kaltininkų paieškos: žiemą – su vasarinėmis arba nusidėvėjusiomis padangomis

Naujienos

Aktualu

Baimės dešimtmetis ir nauja tarptautinė sistema, kuri dar neužgimė

Vardai

Vashos nenustebino kalbos apie jos ir vyro Ronaldo skyrybas: „Šiuo metu dėmesį skiriu sau“

24sek

Po nelemtos pražangos „Neptūnas“ pralaimėjo FIBA Čempionų lygos trilerį

Aktualu

Donaldas Trumpas ir JAV pietinis pasienis: emocijos, melas, faktai

Aktualu

Š.Korėjos žiniasklaida: Kim Jong Unas nerimauja dėl aklavietės derybose su JAV

Aktualu

Prezidentė inicijuoja pagalbos pagyvenusiems žmonėms reformą

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio ministras iš rankovės ir L.Kukuraičio kablys M.Puidokui

Mokslas.IT

Kaip veikia žmogaus atmintis atskleisti padeda skruzdėlės

Aktualu

Kėdainių rajone degė parduotuvė

Gazas

„Africa Eco Race“ septintas etapas: Tomas Jančys degalus išmainė į alų

Aktualu

9-metė kaunietė staiga tapo geidžiamiausiu globoti vaiku: atsirado dar viena šeima

Pasaulis kišenėje

Kokią Kiniją pamatė lietuvių pora: šiame pasakojime nerasite nieko objektyvaus

Aktualu

Istorikas A.Eidintas: prezidentas A.Smetona – nepakankamai įvertintas

24sek

FIBA Čempionų lygoje – įspūdinga Ado Juškevičiaus komandos pergalė

15min recenzija Kultūra

Ištrinti ribą tarp realybės ir fantazijos: S.Berlusconi portretas P.Sorrentino filme „Silvio“

Gyvenimas

„Emocijos“. Iš negalios pasijuokti nebijanti Aistė Krušinskaitė: „Apie tai būtina šnekėti garsiai“

24sek

Eurolygoje – Sergio Rodriguezo išvarymas ir Maskvos CSKA pergalė

Kultūra

Vilniaus knygų mugė: kokie užsienio autoriai atvyks į Lietuvą ir ką skaitytojams žada leidėjai

Aktualu

Žiniasklaida: JAV generalinio prokuroro pavaduotojas ruošiasi atsistatydinti

Verslas

Kas bus, kai baigsis kodų kortelių era: situaciją vadina tragedija

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Vilija Grigaitytė

Sportas

Valstybės sporto pinigų dalybose – „Olifėjos“ šefo globojamų orientacininkų triumfas

24sek

„Raptors“ pripažino – Jonas Valančiūnas dar toli iki žaidybinės formos

Verslas

„Revolut“ klientas: įšaldė mano sąskaitą ir nepaaiškino kodėl

Gazas

Artėja šaltos naktys: ar ryte užvesite savo automobilį?

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min