Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 14d. 09:59 , atnaujinta: 2014 vasario 14d. 13:48

Panevėžio policija susėmė brolių Dariaus ir Remigijaus Vaivadų gaują, kurios verslas – prekyba žmonėmis ir narkotikais

Ieškomi asmenys M.Barkauskas ir V.Jasudavičius
Tomo Markelevičiaus nuotr. / Ieškomi asmenys M.Barkauskas ir V.Jasudavičius

Panevėžio teisėsauga giriasi sutriuškinusi tarptautiniu mastu veikusį nusikalstamą susivienijimą, kurį sudarė apie 30 asmenų. Gaujai vadovavo broliai Darius ir Remigijus Vaivados. Gauja organizavo prekybą žmonėmis ir narkotikais. Nusikaltėliai narkotikais prekiavo Vokietijoje, o iš prostitucijos pelnėsi Nyderlanduose.

Iš Panevėžio valdytą, bet faktiškai visoje Lietuvoje veikusį nusikalstamą susivienijimą sudarė apie 30 asmenų.Glaudžiausi nusikaltėlių ryšiai buvo užmegzti su šešėlinio pasaulio veikėjais iš Vokietijos.

Viena svarbiausių šios gaujos nusikalstamos veiklos sričių – heroino prekyba.

Tomo Markelevičiaus nuotr./ONTB viršininkas Ramūnas Sarapas ir prokuroras Aurelijus Navickas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio aps. VPK ONTB viršininkas Ramūnas Sarapas ir prokuroras Aurelijus Navickas

Papildyta 13.00

Veikė dviejose užsienio valstybėse

Panevėžio apygardos prokuratūra teismui perdavinėja dalį bylos dėl prekybos žmonėmis ir narkotikų platinimo. Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Aurelijaus Navicko teigimu, byla buvo sudėtinga tuo, kad visos nusikalstamos veikos buvo daromos ne Lietuvoje, o Vokietijoje ir Olandijoje.

Prokuroro teigimu, narkotinės medžiagos buvo platinamos labai dideliu mastu Vokietijoje, o pelnymasis iš prostitucijos vyko Olandijoje. Nusikalstamą susivienijimą sudarė įvairaus amžiaus asmenys.

Dešimtmetį veikusiam susivienijimui vadovavo broliai

Pareigūnų teigimu, nusikalstamas susivienijimas susideda iš dešimties aktyviausių narių. Jiems vadovavo du broliai – 35-ų metų Darius Vaivada ir dviem metais vyresnis Remigijus Vaivada. Abu asmenys kilę iš Panevėžio krašto, tačiau pastaruoju metu gyveno ir sulaikyti buvo Dzūkijoje.

Iki šiol broliai Darius ir Remigijus Vaivados į policijos pareigūnų akiratį nebuvo patekę, nors reikalų su teisėsauga ir turėjo.

„Tai yra nusikalstamas susivienijimas. Vienas brolių, Remigijus Vaivada, buvo vadovas ir organizatorius, o kitam broliui inkriminuojamas dalyvavimas nusikalstamame susivienijime. Iš viso suimti yra trys asmenys“, – sakė Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio apygardos prokuroras Aurelijus Navickas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio apygardos prokuroras Aurelijus Navickas

Tyrimas atskleidė, kad nusikalstamas veikas susivienijimas pradėjo vykdyti dar nuo 2002-ųjų metų, kai grupė asmenų susibūrė bendram tikslui – heroino platinimui Vokietijoje. Gatvės prekybą narkotikais susivienijimas sėkmingai vykdė iki 2012-ųjų metų, kuomet pagrindiniai grupuotės lyderiai Lietuvoje buvo sulaikyti. Lygiagrečiai su narkotikų platinimu buvo užsiiminėjama ir prekyba žmonėmis.

„Per mėnesį Vokietijos gatvėse būdavo parduodama nuo pusantro iki dviejų kilogramų heroino. Vieno kilogramo kaina gatvės rinkoje – apie 30 tūkst.eurų. Šiuos pinigus nusikaltėliai investavo į prekybą žmonėmis, į legalius ir nelegalius olandų viešnamius pradėjo gabenti merginas. Kai kurios iš jų buvo nepilnametės. Su jomis buvo elgiamasi pakankamai žiauriai. Viena mergina Olandijoje per dieną uždirbdavo nuo 800 iki 900 eurų.“, – sakė Panevėžio apskrities VPK Organizuotų nusikaltimų tyrimo biuro viršininkas Ramūnas Sarapas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio apskrities VPK ONTB viršininkas Ramūnas Sarapas
Tomo Markelevičiaus nuotr./Panevėžio apskrities VPK ONTB viršininkas Ramūnas Sarapas

Lietuvos pareigūnai dirbo su kolegomis iš Vokietijos. Šios šalies pareigūnai taip pat atlikinėjo tyrimą dėl prekybos narkotikais, tačiau ilgą laiką negalėjo identifikuoti, iš kurios šalies kilę įtariami asmenys. Jų asmenybių Vokietijos pareigūnams nustatyti nepavyko. Prisijungus lietuviams, tyrimas iki nusikaltimų atomazgos truko beveik trejus metus.

Dviejų įtariamųjų ieško

Du nusikalstamo susivienijimo nariai buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, nes nuo pat pirmos tyrimo dienos sutiko bendradarbiauti su pareigūnais ir padėjo išaiškinti šios žiaurios gaujos nusikaltimus. Dar dviejų įtariamųjų pareigūnai ieško.

„Norėčiau paminėti, kad dar kelių asmenų yra ieškoma. Jų atžvilgiu yra išskirtas ikiteisminis tyrimas. Norėtume paprašyti visuomenės ir žiniasklaidos pagalbos ieškant 27 metų Manto Barkausko ir 32 metų Viačeslavo Jasudavičiaus“, – sakė prokuroras A.Navickas.

Bylą apsunkina tai, kad tyrimas vyksta keliose šalyse. Pasak pareigūnų, dalis asmenų yra pasislėpę nuo tyrimo pradžios ir gali gyventi kažkur Europoje.

Garsėjo gera maskuote ir žiaurumu

Prokuroras A.Navickas teigė, kad šiuo metu yra keturios nukentėjusiosios, iš kurių dvi nepilnametės – 16 ir 17 metų merginos. Taip pat nukentėjusiais pripažinti ir trys, narkotikus platinti privalėję vyrai. Teigiama, kad nusikalstamo susivienijimo aukų skaičius didės.

Neviešinsime, kaip buvo elgiamasi su merginomis, bet tie būdai yra pakankamai šokiruojantys. Tai, ką mes sužinojome, mus pribloškė. Iki tol neteko girdėt tokių būdų, kaip galima palaužti žmogų.

„Neviešinsime, kaip buvo elgiamasi su merginomis, bet tie būdai yra pakankamai šokiruojantys. Tai, ką mes sužinojome, mus pribloškė. Iki tol neteko girdėt tokių būdų, kaip galima palaužti žmogų. Kai kurios merginos pačios pabėgo, kitos kreipėsi į įvairias organizacijas“, – tvirtino Panevėžio apskrities VPK ONTB viršininkas R.Sarapas.

Nusikalstamo susivienijimo nariai buvo pasiskirstę vaidmenimis, kurie buvo griežtai apibrėžti taisyklių, slaptumo. Vieni asmenys merginas verbuodavo, kiti jas veždavo, saugodavo, kankindavo, dar kiti kontroliavo prostitucijos Olandijoje klausimus.

Pareigūnų teigimu, kad susivienijimas buvo gerai organizuotas, patvirtina ir tai, kad net dešimt metų Vokietijoje nevaržomai buvo vykdoma gatvės prekyba narkotikais.

„Tiek prostitucijai, tiek prekybai narkotikais buvo verbuojami socialiai pažeidžiami asmenys. Pavyzdžiui, į Vokietiją žmonės buvo vežami jiems žadant gerai apmokamą, legalų darbų statybose. Ten nuvykę jie susidurdavo su visai kitokia realybe ir neturėdavo pasirinkimo.

Visi nukentėjusieji susivienijimo narių buvo baudžiami fizinėmis bausmėmis ir piniginėmis baudomis. Kai kurios moterys į Olandiją vyko net ir žinodamos, kad dirbs prostitutėmis, tačiau nesitikėjo tokių sąlygų ir vergovės.

Jos nežinojo apie darbo valandų skaičių ir to fakto, kad visi pinigai atiteks ne joms, o suteneriui. Jos gaudavo maisto, o iš per dieną uždirbamų maždaug 900 eurų joms būdavo duodama vos 50 eurų.

Aukos už šiuos pinigus mokėdavo buto nuomą, pirkdavo higienos prekes. Jei moterys per dieną uždirbdavo vos kelis šimtus eurų, jos būdavo mušamos ir visaip kitaip žeminamos, kad kitą dieną ta suma būtų didesnė. Jos dirbdavo savaitėmis, mėnesiais.

Poilsio dienų beveik nebūdavo. Didžioji dalis merginų dirbo Nyderlandų viešnamiuose“, – sakė R.Sarapas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min