Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Panevėžyje vaikų seksualinės prievartos bylos teismą pasiekia greičiau

Temidė
BFL nuotr. / Temidė
Šaltinis: 15min
0
A A

Panevėžio apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Ignas Raila perdavė nagrinėti teismui nusikaltimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui baudžiamąją bylą, kurioje nepilnametės seksualiniu prievartavimu ir žaginimu kaltinamas Biržų rajono Pačeriaukštės seniūnijos Pasvaliečių kaimo gyventojas D.D.

Panevėžio apygardos prokuratūra praneša, kad vasaros pradžioje D.D. įvykdytas dvi nusikalstamas lytinės aistros tenkinimo ir santykiavimo veikas panaudojus fizinį smurtą ir palaužus nukentėjusios 15 metų mergaitės pasipriešinimą pavyko ištirti ir perduoti baudžiamąją bylą nagrinėti teismui per keturis mėnesius.

Dar viena prokuroro Igno Railos perduota su vaikų seksualiniu išnaudojimu susijusi baudžiamoji byla, kurioje mažamečių tvirkinimu kaltinamas Pasvalio rajono Talačkonių kaimo 39 metų gyventojas J.V., teismą pasiekė per mažiau nei tris mėnesius nuo vienos nusikalstamos veikos padarymo, tyrimo metu jų buvo atskleista ir daugiau.

Per pustrečio mėnesio buvo ištirta ir perduota nagrinėti teismui dar viena su mažamečių seksualiniu išnaudojimu susijusi baudžiamoji byla, kurioje viename Panevėžio rajono kaime nukentėjusiuoju pasinaudojo nepilnametis.

„Su nepilnamečių seksualiniu išnaudojimu susiję ikiteisminiai tyrimai prokuratūros veikloje yra prioritetiniai, todėl siekiame kuo greičiau ištirti tokias veikas ir bylas perduoti nagrinėti teismui. Vaikų seksualinės prievartos veikos paprastai paaiškėja ne iš karto, dažniausiai praėjus ilgesniam laiko tarpui, todėl ikiteisminių tyrimų metu yra sudėtinga gauti kaltinimui pagrįsti įrodymų ir duomenų, tokių nusikaltimų tyrimas reikalauja nemažų prokurorų ir tyrėjų pastangų, jų didelės atsakomybės“, – teigia Ignas Raila.

Tokiose situacijose prokurorui tenka remtis nukentėjusiųjų parodymų patikimumu, kai psichologai patvirtina, kad vaikas nefantazuoja ir sako tiesą. Tačiau tiriant tokias veikas ir siekiant, kad byla greičiau pasiektų teismą, didelė problema – periferijoje nėra psichologų.

Tam, kad vaiką būtų galima apklausti su ikiteisminio tyrimo teisėju, šiuos specialistus tenka atsigabenti net iš sostinės ir gaišti brangų laiką.

Šiemet dauguma Panevėžio apygardos prokurorų perduotų baudžiamųjų bylų kelias į teismą buvo gerokai trumpesnis – per pirmąjį pusmetį 82 procentai nusikalstamų veikų buvo ištirta greičiau nei per šešis mėnesius, per devynis mėnesius šis rodiklis siekia – 78,7 procentų. Greičiau nei per vienerius metus ištirta veikų – 92,4 procentai, per dvejus metus – 97,8 procentai.

Primintina, kad Baudžiamojo proceso kodekso 176 straipsnis nurodo, jog ikiteisminis tyrimas turi būti atliktas per kuo trumpiausius terminus, bet ne ilgiau kaip: dėl baudžiamojo nusižengimo – per tris mėnesius, dėl nesunkių, apysunkių ir neatsargių nusikaltimų – per šešis mėnesius, dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų – per devynis mėnesius.

Prioritetiniais laikomi ikiteisminiai tyrimai dėl nepilnamečiams seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui padarytų nusikaltimų. Tokių nusikalstamų veikų tyrimas turėtų būti atliktas kuo skubiau ir ne ilgiau kaip per keturis mėnesius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min