TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Parama teroristams kaltinamo airio advokatė apkaltino prokurorą šališkumu (papildyta 16.09 val.)

Michaelas Campbellas Vilniaus apygardos teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Michaelas Campbellas Vilniaus apygardos teisme
Šaltinis: BNS
0
A A

Parama teroristams kaltinamo Airijos piliečio Michaelo Campbello advokatė Ingrida Botyrienė trečiadienį vykusiame Vilniaus apygardos teismo posėdyje pažėrė kaltinimų prokurorui Gedgaudui Norkūnui, esą jis yra šališkas ir atsakingas už pažeistas Airijos piliečio teises.

Todėl, pasak advokatės, Mindaugą Bliuvą pakeitęs valstybinis kaltintojas G.Norkūnas turėtų būti nušalintas.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras G.Norkūnas vykdė ikiteisminį Airijos piliečio bylos tyrimą ir atstovavo prokuratūrai, o M.Bliuvas, kaip BNS sakė pats G.Norkūnas, jį buvo pakeitęs tik laikinai.

Anot I.Botyrienės, G.Norkūnas pažeidė Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas, nepranešdamas Airijos piliečiui jo sulaikymo metu, kuris įvyko 2008-ųjų sausio 23 dieną, visų jam inkriminuojamų nusikalstamų veikų, kitų su jomis susijusių aplinkybių bei kitų įtariamųjų.

Tai, pasak advokatės, buvo padaryta tik šių metų kovo 12-ąją.

„Išaiškėjusios aplinkybės, kad tyrimas buvo vykdomas jau pusę metų iki sulaikymo, o visos bylos aplinkybės, kurios buvo išdėstytos galutiniame pranešime (2009-ųjų kovo 12 dieną - BNS), buvo žinomos jau 2008-ųjų sausio 23 dieną, parodo, kad kaltinamajam jos sąmoningai nebuvo praneštos. Taip buvo šiurkščiai pažeista mano ginamojo teisė žinoti, kuo jis kaltinamas, ir galimybė apsiginti“, – teigė advokatė.

I.Botyrienė taip pat tvirtino, kad M.Campbellui Lietuvoje nebuvo užtikrinta teisė į kompetentingą gynėją.

Be to, advokatė tikino, kad ikiteisminiam tyrimui vadovavęs G.Norkūnas buvo leidęs su kaltinamuoju susitikti Valstybės saugumo departamento ir kitiems pareigūnams, ir tokiu būdu jos ginamasis buvo bauginamas, jį stengtasi palaužti. Apie tai, pasak I.Botyrienės, advokatai nebuvo informuoti.

Gynėja kaltino prokurorą, esą po kaltinimų pateikimo M.Campbellui nemotyvuotai buvo atmetami prašymai dėl papildomo tyrimo, o pats teisėsaugininkas viešai įvardijo Airijos pilietį kaip teroristą, nors nuosprendis M.Campbellui dar nebuvo paskelbtas.

Šiuos advokatės teiginius D.Norkūnas atmetė įvardindamas juos kaip deklaratyvius.

Be to, prokuroras prašė atmesti M.Campbello prašymą vieną kartą susitikti su jo brolio, Liamo Campbello, įtariamo nuo Airijos respublikonų armijos (IRA) atskilusios grupuotės „Real IRA“ vadovo, advokatu.

Šis norėjo susitikti su kaltinamuoju neva dėl to, kad būtų išsiaiškinta, kokiomis sąlygomis yra laikomas Michaelas, nes tai esą susiję su jo brolio išdavimo Lietuvai klausimu.

36 metų Airijos pilietis M.Campbellas kaltinamas kėsinimusi tiekti ginklus grupuotei „Real IRA“. Ši grupė kovoja prieš Didžiosios Britanijos valdymą Šiaurės Airijoje.

M.Campbellas Vilniuje buvo sulaikytas 2008 metų sausio pabaigoje su dar viena Airijos piliete, kai iš ginklų prekeiviu apsimetusio policijos pareigūno pirko ginklų. Įtariama, kad airis Vilniuje, Kalvarijų gatvėje esančiose negyvenamose patalpose, neteisėtai įsigijo didelės sprogstamosios galios sprogmenų, didelį kiekį šaunamųjų ginklų.

Jei bus įrodyta M.Campbello kaltė dėl pateiktų kaltinimų – rengimosi kontrabandinei veiklai, disponavimo šaunamaisiais ginklais, pasikėsinimo teikti paramą teroristų grupei – jam gresia iki 20 metų nelaisvės.

„Real IRA“ yra sukarinta organizacija, siekianti bendro airių nacionalistų ir respublikonų tikslo –vieningos Airijos, t.y. Airijos Respublikos ir Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos suvienijimo.

Papildyta 15.01 val.: Tuo tarpu pats parama neteisėtai organizacijai „Real IRA“ kaltinamas Michaelas Campbellas (Maiklas Kembelas) neigia savo kaltę, jis taip pat nepripažįsta bandęs iš Lietuvos gabenti ginklų kontrabandą.

„Nesutinku (su kaltinimu - BNS)“, - Vilniaus apygardos teismo (VAT) posėdyje trečiadienį sakė M.Campbellas, paklaustas, ar pripažįsta savo kaltę.

Teismo posėdyje dalyvavęs Airijos teisėsaugininkų atstovas, tiriantis nusikaltimus, susijusius su valstybės saugumu, Diarmuidas O'Sullivanas (Dermudas Osalivanas) teigė, esą įsitikinęs, kad M.Campbellas yra „Real IRA“ narys ir kad bandė Airijos teroristams teikti ginklus.

„Aš manau, kad M.Campbellas yra “Real IRA„ narys ir manau, kad jis buvo susijęs su ginklų pirkimu (...) Žinau, kad jis buvo aktyvus (ginklus turėjusios pirkti - BNS) grupės narys, kuris buvo pasiųstas pirkti ir atvežti ginklų šiai organizacijai (...) Ginklai, kuriuos norėta įsigyti, yra tokie pat, kaip ir ginklai, su kuriais vykdytos įvairios atakos Šiaurės Airijoje“, - teigė D.O'Sullivanas.

Pats kaltinamasis nesutiko su šiais Airijos pareigūno teiginiais, esą juose atspindima tik teisėsaugininko nuomonė.

„Mes čia esame tam, kad analizuotume faktus, galbūt jis tiki Kalėdų Seneliu. Kur yra įrodymai? Ar jis turi įrodymų apie teistumus?“ - teigė M.Campbellas.

Papildyta 16.09 val.: Trečiadienį VAT posėdyje valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Gedgaudas Norkūnas, kuris nebuvo nušalintas, kaip to prašė advokatai, paviešino kaltinamąjį aktą M.Campbellui.

36 metų Airijos pilietis kaltinamas kėsinimusi kontrabandos būdu tiekti ginklus ir sprogmenis grupuotei „Real IRA“.

Pasak prokuroro, M.Campbellas 2006-ųjų lapkritį - 2007-ųjų sausį susitarė su savo broliu Liamu (Lajamu) bei dar dviem įtariamaisiais Seamusu McGreevy (Šymusu Makgryviu) ir Brendanu McGuiganu (Brendanu Makgiganu) teikti paramą „Real IRA“.

G.Norkūno teigimu, susitarta Lietuvoje pirkti sprogmenų, šaudmenų, granatsvaidžių, granatų ir kitų ginklų.

L.Campbellas esą paskirstė vaidmenis kitiems trims asmenims. S.McGreevy turėjo susitarti dėl ginklų pirkimo, susisiekti su asmenimis, kurie gali padėti jų įsigyti.

2007 metų kovo ir balandžio mėnesiais buvo susitarta su Robertu Michaelu Jardine'u (Robertu Maiklu Žardinu), kuris veikė su britų tarnybų žinia, kad šis padės ginklus pirkti ir susitars su lietuviais.

Pasak prokuroro, vėliau Paryžiuje ir Airijoje vyko susitikimai su įvairiais asmenimis, kurių pavardžių G.Norkūnas neatskleidė, kad būtų užmegzti ryšiai su galimais ginklų pardavėjais.

2007-ųjų rugpjūtį jau Lietuvoje, Raseinių rajone, R.M.Jardinas supažindino į Lietuvą atvykusius M.Campbellą ir B.McGuiganą su asmeniu, kuris neva gali jiems parduoti ginklus

Airijos piliečiai netoli Kauno esančiame Rokų poligone apžiūrėjo pasiūlytus ginklus bei sprogmenis. Susitarta pirkti ginklų už 10 tūkst. eurų (34 500 litų).

2007-ųjų lapkritį M.Campbellas ir B.McGuiganas pradėjo ieškoti žmonių, kurie galėtų pervežti ginklus iš Lietuvos į Olandijoje esančią slėptuvę.

M.Campbellas Vilniuje 2008 metų sausio pabaigoje buvo sulaikytas su dar viena Airijos piliete, kai iš tarptautiniu ginklų prekeiviu apsimetusio policijos pareigūno pirko ginklų bei sprogmenų.

Moteriai prokurorai yra leidę išvykti iš Lietuvos, jai įtarimai panaikinti.

Kaltinamojo brolis L.Campbellas šiuo metu yra suimtas Šiaurės Airijoje, ten sprendžiama dėl jo išdavimo Lietuvai. Kiti du įtariamieji B.McGuiganas ir S.McGreevy yra laisvėje, už juos sumokėti užstatai. Lietuvos teisėsaugininkai siekia, kad ir jie abu būtų perduoti Lietuvai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min