Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 14d. 11:38

Pasieniečiai neįleido į Lietuvą per didelį radiacijos foną skleidusio krovinio

Pasienis
VSAT nuotr. / Pasienis, Padvarionių užkarda

Medininkų pasienio kontrolės punkte Valstybės sienos apsaugos (VSAT) pareigūnai į Lietuvą iš Baltarusijos neįleido vilkiko, kuriuo gabentas medienos krovinys viršijo leistiną jonizuojančiosios spinduliuotės ribą, pranešė VSAT.

Pirmadienį popiet VSAT Vilniaus rinktinės Padvarionių užkardos pasieniečiai tikrino iš Baltarusijos vykusį vilkiką „MAN“ su puspriekabe „Koegel“. Sunkiasvorę transporto priemonę baltarusiškais registracijos numeriais vairavęs baltarusis turėjo tvarkingus asmens dokumentus.

Pasieniečiai identifikavo ir spinduliuotės šaltinį. Tai – Cezis 137, kuris pagal ilgalaikiškumą yra laikomas vienu pavojingiausių izotopų aplinkoje.

Jo vilkikui su puspriekabe važiuojant pro Medininkų punkte sumontuotą stacionarią jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo įrangą, vadinamuosius radiacijos vartus, suveikė signalas, įspėjantis apie normą viršijantį radiacijos foną. Nustatyta, kad puspriekabėje gabenamas medienos krovinys skleidžia 0,30 mikrosiverto (μSv), arba 30 mikrorentgenų (μR), per valandą jonizuojančios spinduliuotės foną. Leistinas fonas yra 0,2 μSv, arba 20 μR.

Pasieniečiai identifikavo ir spinduliuotės šaltinį. Tai – Cezis 137, kuris pagal ilgalaikiškumą yra laikomas vienu pavojingiausių izotopų aplinkoje.

VSAT pareigūnai vairuotojui pranešė, kad per valstybės sieną vykti jam nebus leista. Tą pačią dieną vilkikas su puspriekabe grįžo į Baltarusiją. Apie įvykį pasieniečiai taip pat informavo Radiacinės saugos centro specialistus.

Per 4 mėnesius – 83 atvejai

Šiemet pasieniečiai iš viso nustatė 83 atvejus, kai per Lietuvos sieną gabenami kroviniai ar vykę asmenys skleidė padidėjusią radioaktyvią spinduliuotę. Dažniausiai tokie kroviniai būna arba trąšos, arba statybinės medžiagos (ugniai atsparios plytos ar skiedinys, keraminės plytelės, keraminiai unitazai ir kt.).

Žmonės dažniausiai padidėjusią jonizuojančiąją spinduliuotę skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose būna atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius. Tokie keliautojai turi pateikti medicinos įstaigų pažymas apie jiems taikytas tokias priemones.

Ar sieną kertantys asmenys bei gabenami kroviniai neviršija leistinų normų, VSAT pareigūnai tikrina Lietuvos pasienio kontrolės punktuose sumontuota stacionaria matavimo įranga. Tai vadinamieji radiacijos vartai, pro kuriuos pravažiuoja visos transporto priemonės ir jomis gabenami kroviniai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min