Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paslaptingai dingę kauniečiai paguldomi į bevardžius kapus

O.Artiomova nežino, ar gėles deda ant motinos, ar ant svetimo kapo.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / O.Artiomova nežino, ar gėles deda ant motinos, ar ant svetimo kapo.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prieš 12 metų skandalingai nuskambėjusios kunigo Ričardo Mikutavičiaus paieškos – jau pamirštos. Tačiau policijai Lietuvoje kasmet tenka ieškoti vis daugiau be žinios dingusių žmonių, o kapinėse pilami vis nauji neatpažintų mirusiųjų kapai.

Kaunietė Olga Artiomova jau savaitę neša gėles ant neseniai supilto nežinomo asmens kapo Ledos (Kauno r.) kapinėse.

Moteris viliasi, kad lanko savo motinos Augustos Gagarinos, mįslingai dingusios vasaros pradžioje, kapą. Bent jau taip turėtų būti pagal Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Asmenų paieškos skyriaus tyrėjų išvadas.

Tačiau šios išvados nesutampa su kai kuriais Valstybinės teismo medicinos tarnybos duomenimis.

Tiesa, policija turi rimtą argumentą: DNR tyrimų duomenis. Bet ar tikrai sudūlėjęs kūnas yra šios moters? Juk ekspertai negalėjo tiksliai nustatyti net lyties.

Tai paaiškės dar negreitai, nes kūnas palaidotas nesulaukus DNR tyrimo išvadų. Ši mįslinga istorija – dar vienas įrodymas, kad be žinios dingstančių žmonių šalyje paieškos sistema rimtai šlubuoja.

Išėjo ir negrįžo

85 metų kaunietė A.Gagarina paskutiniais gyvenimo metais leisdavo sau vienintelį malonumą: nueiti apsipirkti ir pasižmonėti į Stoties turgų, esantį už kelių šimtų metrų nuo jos namų.

Moteriai pasireikšdavo senatvinės demencijos požymiai, tačiau ji buvo sąmoninga, gyveno ir tvarkėsi viena. Dukra Olga arba jos sūnus kasdien aplankydavo senolę, atnešdavo jai maisto. 

Paskutinį kartą artimieji A.Gagariną matė šių metų birželio 7-ąją. Po dviejų dienų močiutės aplankyti atvykęs anūkas jos nerado, bet pamanė, jog išėjusi į parduotuvę ar pas kaimynus.

Birželio 11 d. pas motiną atvažiavo ir O.Artiomova, bet ir vėl namus rado tuščius. Anksčiau atvežtas maistas buvo nepaliestas.

O.Artiomova apklausinėjo kaimynus, tačiau senolės niekas nei matė, nei girdėjo. Pagal seniai nusistovėjusius įpročius kiekvieną savaitgalį ji eidavo į Stoties turgelį ir visada grįždavo be nuotykių. Bet tąkart atsitiko kažkas negero.

Bevaisės paieškos 

O.Artiomova parašė pareiškimą policijai, paprašė paskelbti paiešką. Ji pati išnaršė pranešimus žiniasklaidoje apie avarijas, rastus neatpažintus lavonus, apskambino ligonines ir morgus. Tuščiai.

Birželio 21 d. paieškos byla buvo patikėta Asmenų paieškos skyriaus tyrėjai Aušrai Jucevičienei. Pažįstamų patarta O.Artiomova kreipėsi pagalbos į vieną Kauno kriminalinės paieškos pareigūną.

Sekliai dar kartą apklausinėjo kaimynus, patikrino A.Gagarinos butą. Niekas iš ten nebuvo dingę, vertingų daiktų senutė ir neturėjo, net didžiąją dalį pensijos savo namuose saugojo jos dukra. 

Negyvėlio mįslė

Liepa prabėgo be jokių žinių. O.Artiomovai susidarė įspūdis, jog policija jos motinos ieško vangiai. Ji sakė prašiusi paskelbti motinos nuotrauką žiniasklaidos priemonėse, bet jai buvo atsakyta, jog dingusio asmens duomenys įvesti į informacinę sistemą, juos turi visi policijos skyriai šalyje.

Greitai tapo aišku, jog šiuolaikiškos kompiuterinės sistemos neapsaugo nuo teisėsaugos institucijų nesusikalbėjimo.

Rugpjūčio 26 d. Sausinės kaime (Kauno r.), netoli greitkelio Kaunas–Klaipėda buvo rastas smarkiai apiręs lavonas. Tik iš drabužių liekanų manyta, jog tai – moteris.

Kitą dieną į Kauno VPK buvo iškviesta O.Artiomova. Kūno ar jo nuotraukų jai nerodė, tyrėja A.Jucevičienė neva sakiusi, jog vargu ar rasti palaikai yra ieškoma dingusioji: kūnas atrodo išgulėjęs apie metus, o A.Gagarina dingo tik prieš du mėnesius.

Bet dėl visa ko paimamas O.Artiomovos DNR mėginys.

DNR tyrimų klajonės

Po mėnesio, rugsėjo 29 d. moteris gavo A.Jucevičienės pranešimą, kad jos DNR 99,93 proc. sutampama su kūno, rasto Sausinės kaime, kodu.
Nors pačių pareigūnų išsakytos abejonės trikdė, DNR tyrimų rezultatai –
neginčytinas įrodymas.

O.Artiomova kreipėsi į laidojimo paslaugų bendrovę, prašydama paimti iš morgo kūną, pašarvoti. Tada ir prasidėjo velniava.

Laidojimo paslaugų bendrovės darbuotojas sutrikęs pasakė, jog jokio kūno jos motinos, A.Gagarinos vardu, morge nėra. Pasirodė, jog Sausinės kaime rastas suiręs kūnas jau prieš savaitę, rugsėjo 22 d., palaidotas nežinomo asmens kape Ledos kapinėse.

Palaidoti mėnesį morge išgulėjusį kūną leido prokurorė Jolanta Petraitytė.
Rasto kūno bylą aiškinosi Raudondvario nuovados policijos tyrėja Lina Kamantauskaitė. Ji manė, kad mėnesį neatpažintą kūną galima palaidoti, nes jokių duomenų apie tai, kad tai gali būti  ieškoma moteris, neturėjo: DNR tyrimai trunka ilgai ir kainuoja brangiai.

Keista štai kas: Valstybinės teismo medicinos tarnybos Kauno skyrius dar praėjusį penktadienį, rugsėjo 30 d., DNR išvadų nematė, nors šio miesto policija juos turėjo.

Maža to, morge išduotame mirties liudijime Sausinės kaime rastam nežinomam asmeniui palaidoti pateikiama eksperto atlikta kaulų tyrimo išvada. Joje rašoma, kad nenustatytos lyties kūnas yra maždaug 58–63 metų, ūgis apie 158 cm.

Šie parametrai visiškai neatitiko 85 metų A.Gagarinos duomenų.

Reikės naujų tyrimų 

Kas palaidotas nežinomo asmens kape Ledos kapinėse? Atsakymas į šį klausimą nepigiai atsieis mokesčių mokėtojams. Reikės ekshumuoti lavoną, dar kartą atlikti DNR tyrimą.

„Galbūt policija norėdama greičiau atsikratyti bylos, priskyrė DNR duomenis pirmam pasitaikiusiam lavonui, ir baigta? – piktinosi O.Artiomova.

Nesusipratimus dažniausia lemia tai, kad DNR tyrimai atliekami pernelyg ilgai. Kauno VPK Asmenų paieškos skyriaus viršininkas Kęstutis Galinis atkreipė dėmesį, jog Kauno morgas neturi galimybių ilgai laikyti neatpažintų negyvėlių, neaišku, kas už tai turi mokėti.

Todėl ir skubama atsikratyti nebe šio pasaulio gyventojais. Ir ypač nepasiseka tiems, kurie su gyvenimu atsisveikino nublokšti nuo namų: amžino poilsio jiems tenka atgulti bevardžiame kape.

Emigracijos veiksnys

Dingusių be žinios žmonių sąrašas ilgėja.

Praėjusiais metais per 9 mėn. vien Kauno rajone buvo ieškoma 39 dingusių žmonių.

Šiais metais per tą patį laikotarpį šiame rajone dingo jau 71 žmogus.

Iki šiol nerasta praėjusių metų sausio 13 d. dingusi Gabija Boguševičiūtė, nors paieškai buvo sutelktos didelės pajėgos.

Šių metų rugsėjo 29 d. iš namų išėjo ir iki šiol nerastas 16-metis Mantas Kasiliauskas. 

Bevardžių kapų paslaptys

Praėjusiais metais Kaune kaip neatpažintieji buvo palaidota 11 asmenų. Per šių metų 9 mėnesius tokių buvo 3.

Kapus, kuriuos težymi lentelė „Nežinomas asmuo“, kartais tenka atkasti.

2009 m. spalį paaiškėjo, kad dingęs be žinios ir kaip nežinomas asmuo palaidotas vyras Karmėlavos kapinėse buvo kaunietis Stasys Petravičius.

Tais pačiais metais Karmėlavos kapinėse buvo perlaidotas, iš bevardžio kapo iškastas sudėtingo likimo kaunietis Jonas Skučas.

Bevardžiame kape 1998 m. buvo palaidotas ir tragiško likimo kunigas, poetas Ričardas Mikutavičius. Iš Nemuno ištrauktas skenduolis buvo apžiūrėtas atsainiai, neatlikti svarbūs tyrimai, neatkreipta dėmesio į prokurorams akis badančias detales. Tik po kelių mėnesių, paaiškėjus kunigo žūties aplinkybėms, pagarbiai perlaidotas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min