Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 23d. 14:46

Policijos metai: pareigūnai palieka sistemą, bet jų skaičius gatvėse išaugo dvigubai

Edvardas Šileris ir Linas Pernavas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Edvardas Šileris ir Linas Pernavas

Antradienį policijos generalinis komisaras Linas Pernavas kartu su savo pavaduotoju Edvardu Šileriu Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate pristatė metinius rezultatus ir papasakojo apie ateities planus. Jie pasidžiaugė gerėjančia arba bent jau nesikeičiančia nusikalstamumo situacija šalyje, o tai, anot jų, lėmė įgyvendinta policijos reforma. Tiesa, per pastaruosius dvejus metus policijoje liko tūkstančiu pareigūnų mažiau.

Pagrindiniai policijos tikslai prieš vykdant reformą buvo didesnis pareigūnų skaičius gatvėse, daugiau ekipažų, didesnis dėmesys smurtiniams nusikaltimams ir jų ištyrimui ir greitesnis reagavimas į įvykius.

„Norėčiau pradėti nuo padėkos policijos pareigūnams, jų sunkiu darbu buvo pasiekti rezultatai, juos vertinu labai gerai. Pernai baigėme pokyčius policijoje. Ką buvau užsibrėžęs savo kadencijos pradžioje, tą ir padarėme“, – sakė L.Pernavas.

Sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, nuo 2400 iki 2100 pernai. Reikia pasidžiaugti, kad daugiau jų ištiriama, padidėjo nuo 78 iki 81 proc.

Jis atkreipė dėmesį, kad pernai užregistruotų nusikalstamų veikų skaičius gana smarkiai šoktelėjo, lyginant su 2016 m. jų padaugėjo 5 tūkst., iki 61 tūkst. Tačiau šį augimą lėmė sprendimas nuo 2017 m. kriminalizuoti vairavimą išgėrus, kai kraujyje yra daugiau nei 1,5 promilės alkoholio.

„Sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, nuo 2400 iki 2100 pernai. Kuo reikia pasidžiaugti, kad daugiau jų ištiriama, padidėjo nuo 78 iki 81 proc. Praėjusiais metais registruota 127 nužudymai, 2016 metais – 160 nužudymų. O jei šiuos skaičius palygintume su prieš 10 metų, matytume, kad smarkiai sumažėjo nužudymų, pavyzdžiui, 2007 turėjome 262 nužudymus. Skaičiai prieš 10 metų ir dabar yra du kartus mažesni“, – sakė generalinis komisaras.

E.Šileris užsiminė apie šiemet įvykdytus rezonansinius nusikaltimus – tai Ievos Strazdauskaitės nužudymas, taip pat sargo žmogžudystė, vėliau jo kūną sudeginant kartu su automobiliu.

„Taip, brutalių nusikaltimų praėjusiais metais mes registravome, tačiau reikėtų akcentuoti, kad jie vykdavo kasmet nuo pat nepriklausomybės atkūrimo, tačiau socialiniai tinklai, pilietiškesnė visuomenė tai padarė gerokai didesniais rezonansais nei praėjusiais metais“, – sakė E.Šileris.

Tikisi sėkmės rezonansinėse bylose

Deja, kalbant apie neištirtus visuomenės dėmesį pritraukusius nusikaltimus, policijos vadovai jokių naujienų negalėjo pateikti, o tokių užtektinai. Tai ir baikerio Aivaro Kilkaus dingimas, ir jaunuolio nužudymas Panevėžyje, ir jau ilgai besitęsiantis Remigijaus Morkevičiaus žmogžudystės tyrimas.

„Prošvaisčių yra visose bylose iki pat senaties termino. Tikimės sėkmės šiais atvejais“, – sakė E.Šileris.

Tiesa, situacija negerėja dėl smurto artimoje aplinkoje, tokių atvejų tiek pernai, tiek užpernai registruota apie 11 tūkst.

Padidėjo ir pareigūnų skaičius gatvėse, 2016 metų pradžioje Lietuvoje patruliuodavo 190 ekipažų, o 2017 metų pabaigoje šis skaičius beveik padvigubėjo, iki 348 ekipažų.

Nepaisant to, kad nusikaltimų skaičius dėl girtų vairuotojų smarkiai šoktelėjo, reagavimas į įvykius šiek tiek pagreitėjo. Į A kategorijos įvykius, kai kyla pavojus žmogaus sveikatai ar gyvybei, policininkai atvyksta per 7 min. 09 sek., kai 2016 m. tai įvykdavo puse minutės lėčiau.

„Per praėjusius metus turėjome ne vieną atvejį, kai policijos pareigūnai gelbėjo gyvybes greičiau nei medikai ar ugniagesiai“, – užsiminė E.Šileris.

Policininkų mažiau, bet jie geriau aprūpinti

Per pastaruosius dvejus metus, kai buvo vykdoma policijos reforma, policijos gretos sumažėjo 1000 pareigūnų. Tokio mažėjimo E.Šileris nesureikšmino. Anot jo, ir taip kasmet sulaukę pensinio amžiaus išeina 600 pareigūnų, todėl 1000 policijos reformos metu prarastų pareigūnų nėra tiek ir daug. Jis pridūrė, kad sąmoningai neužpildė atsiradusių tuščių vietų.

„Reikia pasakyti, kad sąmoningai jų nekomplektavome naujai ir tuos pinigus nukreipėme pareigūnų aprūpinimui, greitesniam reagavimui ir atlyginimų pakėlimui. Mes galėjome įdarbinti naujus žmones, bet jie būtų gavę 375 eurus ir patys suprantate, kokia „konkurencinga“ tai alga šiais laikais“ , – sako E.Šileris.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris

Pareigūnų darbo užmokestis išaugo nuo 375 iki 700 eurų į rankas. Nemažai lėšų, pasak E.Šilerio, skirta policijos aprūpinimui.

„Jei būtume nieko nedarę ir palikę kaip yra, tą patį pareigūnų skaičių, tą patį aprūpinimą, būtume susidūrę su dešimtmečio senumo situacija, kai trūksta benzino, nėra uniformų, pareigūnai neturi batų. Taigi sprendėme dilemą – nuogų, basų ir protestuojančių daug ar geriau aprūpintų ir efektyvių mažai. Logiškai mąstantis žmogus renkasi antrą variantą“, – sakė E.Šileris.

Kalbėdamas apie kritikos sulaukusią situaciją, kad į įvykius važiuoja tik vienas pareigūnas, E.Šileris tikino, jog dėl to pavojus jų gyvybei nekyla.

„Lietuva nėra Irakas, Lietuva yra saugi Europos Sąjungos šalis. Įforminti ar priimti pareiškimo dėl paprastos vagystės saugiame rajone neefektyvu siųsti du, kai vienas tik stovi, kol įforminama. Kur nėra ginčo, nėra muštynių ir kitų dalykų. Pagal pareigas, budėtojas priima racionalius sprendimus. Nesiunčiame tanko, artilerijos ten, kur jos visai nereikia“, – sakė E.Šileris.

Prevencija pigesnė nei nusikaltimų tyrimas

L.Pernavas, kalbėdamas apie kitų metų prioritetus, minėjo, kad bus siekiama mažinti administracinę naštą ir greičiau bei kokybiškiau atlikti ikiteisminius tyrimus.

„Tyrimų skaičius padidėjęs, todėl krūviai policijos pareigūnams didėja. Todėl turime dėti visas pastangas, kad krūvis mažėtų. Mažinti jį galime mažindami administracines procedūras“, – sako L.Pernavas.

Policija šiemet planuoja paleisti mobiliąją programėlę, per ją bus galima operatyviai pranešti apie nusikalstamas veikas. Pernai per e.policiją gauta 41 proc. visų gautų prašymų.

„Dar vienas dalykas – e.policijos plėtra, kur asmuo galėtų apie nusikalstamą veiką patogiai pranešti neatvykdamas į policijos komisariatą“, – pasakojo L.Pernavas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Linas Pernavas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Linas Pernavas

Dar vienas policijos prioritetas – didesnis dėmesys nusikaltimų prevencijai, už tai taps atsakingi visi policijos padaliniai, tiek Kriminalinės policijos biuras, tiek Kelių policijos tarnyba.

„Tai konceptualiai nauji ir labai svarbūs dalykai. Pirma – už prevenciją atsakingi visi policijos padaliniai, apie tai anksčiau net nekalbėdavome. Antra – numatyta, kas atsakingas už kokią prevencinę veiklą. Mokslininkų yra įrodyta, kad prevencija kainuoja pigiau negu nusikaltimų tyrimas“, – sako L.Pernavas.

E.Šileris pridūrė, kad prevencija padės sprendžiant smurto artimoje aplinkoje problemas: „Siekis, kad nužudymų būtų 0. Bet policija mato nužudymų priežastis ir dažniausiai jos yra buitinės. Todėl tas priežastis veikti reikėtų galvojant apie socialinį darbą ir gilesnį valstybės įsitraukimą šioje srityje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Daugiabučio statytojai Vilniaus Žvėryne susidūrė su netikėta kliūtimi: kaimynai „gulasi“ skersai kelio

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: diena, kai pralošti galima daugiau nei laimėti

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Aktualu

VRK panaikino rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ registraciją

„Eurolygos diena“: ar tritaškiai turi traukti „Žalgirį“ iš duobės? (1/4)

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Gazas

Šiurpiausias įvykis, lietuviams nutikęs Dakare: ar dar prisimenate?

Aktualu

Seimo pirmininko STT vadovui perduota informacija – dėl viešųjų pirkimų

Aktualu

Žodžių žaismas: kaip R.Karbauskio pataisų kritikai nejučia tampa bendraautoriais?

Pasaulis kišenėje

Italijos miestelyje Sicilijoje namai pardavinėjami po 1 eurą

Aktualu

Kokios permainos laukia renovacijos traukinio su 500 vagonų per metus?

Sportas

Pasaulio taurei – „ne“: ledo ritulyje geriausi negali žaisti prieš geriausius

15min tema Verslas

„Huawei“ atstovas J.Kelly: suprantame vyriausybių rūpestį dėl nacionalinio saugumo

Gyvenimas

Rafas Simonsas – palikęs „Calvin Klein“, nepaliko savo idėjų ir fantazijos

Gazas

Kodėl pavežėjais dirba „klevo lapai“?

24sek

Luka Dončičiaus šou nesibaigia: pakartojo beveik dešimtmetį nematytą pasiekimą

Vardai

K.Meschino apie erotinį video: „Negalvojau, kad galima tiek verkti – tikriausiai išverkiau viską“

Sportas

Tragiškas sutapimas lėmė 22 metų raitelės žūtį

Maistas

Metas išbandyti: 3 nesudėtingi pikantiškai paskaninto sviesto receptai

Sveiko gyvenimo iššūkis. 3 būdai save motyvuoti gyventi sveikiau

Gyvenimas

2019-ųjų interjero tendencijos: minimalizmą keičia sodrios spalvos

Naujienos

Aktualu

Anekdotas: A.Kupčinskas sutaršė „Metropolio“ fasado pokyčius, kurie palaiminti jo meravimo laikais

Verslas

Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas, tačiau R.Baranauską Maskvoje saugo pabėgėlio statusas

Aktualu

Kuršių nerijos kopas audros ardo, o Palangos – ne: kodėl?

Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: diena, kai pralošti galima daugiau nei laimėti

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Mokslas.IT

„Linkomanija“ neveikia net ir neblokuojama: atsirado kitų kibernetinių priešų

Verslas

Daugiabučio statytojai Vilniaus Žvėryne susidūrė su netikėta kliūtimi: kaimynai „gulasi“ skersai kelio

Mokslas.IT

„Facebook“ ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai

Vardai

Indrei Burlinskaitei sužadėtinis patarė atsisakyti priauginamų plaukų: „Tai buvo kvailystė“

„Eurolygos diena“: ar tritaškiai turi traukti „Žalgirį“ iš duobės? (1/4)

Aktualu

VRK panaikino rinkimų komiteto „Piliečių jėga ir teisingumas“ registraciją

Gazas

Šiurpiausias įvykis, lietuviams nutikęs Dakare: ar dar prisimenate?

Aktualu

Seimo pirmininko STT vadovui perduota informacija – dėl viešųjų pirkimų

Aktualu

Dramatiškas rytas Rumšiškių seniūnijoje: žuvo ir šuo, ir jo šeimininkas

Gyvenimas

Lady Gagos vizažo meistrė – apie tai, kas atlikėjai padeda išlaikyti spindinčią odą

Pasaulis kišenėje

Italijos miestelyje Sicilijoje namai pardavinėjami po 1 eurą

Vardai

Nėščią Meghan Markle sutikusi moteris pavadino ją stora: hercogienės reakciją užfiksavo kameros

Sportas

Pasaulio taurei – „ne“: ledo ritulyje geriausi negali žaisti prieš geriausius

Gyvenimas

Rafas Simonsas – palikęs „Calvin Klein“, nepaliko savo idėjų ir fantazijos

24sek

Luka Dončičiaus šou nesibaigia: pakartojo beveik dešimtmetį nematytą pasiekimą

Vardai

K.Meschino apie erotinį video: „Negalvojau, kad galima tiek verkti – tikriausiai išverkiau viską“

Sportas

Tragiškas sutapimas lėmė 22 metų raitelės žūtį

Vardai

Kino filmo „Pasmerkti. Kauno romanas“ garso takelyje judės Kevinas Durantas

Kultūra

Užsienio svečiai Vilniaus knygų mugėje: garsiausi vardai ir vis dar laukiami veidai

Mokslas.IT

Ateities dieta: 14 gramų mėsos per dieną, pusantro kiaušinio per savaitę

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

01:16
29:04
06:31

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min