Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 19d. 09:05

Buldozeriu stumtai policijos reformai – teismo kirtis: įpareigojo naikinti universalius pareigūnus

Vilniaus policijos pareigūnai tikrino ar saugiai važami vaikai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus policijos pareigūnai tikrino, ar saugiai važami vaikai

Policijos reformą nuo pat jos pradžios 2016 m. kritikavusios profsąjungos nuolat akcentavo – reforma stumiama buldozeriu, nors tinkamai jai nepasiruošta. Savo tiesą profsąjungų atstovai pabandė įrodyti teisiniu keliu ir tai jiems pavyko – Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) nusprendė panaikinti generalinio komisaro įsakymus dėl naujų „universalių“ pareigybių steigimo visuose policijos komisariatuose.

Tiesa, teismo sprendimas nuo jo priėmimo dienos balandžio 12-ąją per mėnesį dar gali būti apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT). Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis patikino, kad tai būtinai bus padaryta.

„Mes manome, kad nepadarėme tų procedūrinių pažeidimų, kurie įvardinti sprendime. Todėl manome, kad LVAT ir turėtų pasakyti, buvo tie pažeidimai ar ne“, – kalbėdamas su 15min sakė R.Matonis.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) kol kas šios temos komentuoti nelinkusi. „VRM susilaiko nuo teismų sprendimų vertinimo, kol nėra galutinių sprendimų“, – ministerijos poziciją perdavė jos atstovas Karolis Vaitkevičius.

Nederino su darbuotojais

Pirmosios instancijos teismas nusprendė, kad steigdami naujas pareigybes policijos vadovai nesitarė su profsąjungomis ir darbuotojais taip pažeisdami Profesinių sąjungų įstatymą ir Darbo kodekso nuostatas.

Dar 2015 m. buvo sudaryta darbo grupė skirta parengti veiklos organizavimo pakeitimus. Į komisijos sudėtį buvo įtrauktas Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos atstovas, posėdžiuose dalyvavo ir Lietuvos policijos profsąjungos vadovė Roma Katinienė. Be to, reformos gairės buvo pristatytos profsąjungų atstovams.

„Mes manome, kad buvo departamento derinimas su profsąjunga ir buvo jų dalyvavimas darbo grupėse, ir reformos pristatymas profsąjungoms. Todėl mums ir keistas toks sprendimas, kur rašoma, kad departamentas nederino su profsąjungomis, nevykdė reikiamų procedūrų“, – teismo sprendimą komentavo R.Matonis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

Tačiau teismas sprendime pažymi, kad šiuo atveju profsąjungų dalyvavimas darbo grupėje negali būti pripažintas kaip tinkamas konsultavimosi procedūros įgyvendinimas.

„Pažymėtina, kad darbo grupė ataskaitoje komisarui siūlė parengti metmenis, patvirtinti pavyzdinius pareigybių aprašymus, steigiamų ir naikinamų pareigybių sąrašus, bei rengti konsultacijas su darbuotojų atstovais.

Teismas pažymi, kad darbo grupės ataskaitoje nepateikti konkretūs pasiūlymai dėl Apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų (AVPK) struktūrų. Darbo grupės, kurioje dalyvavo darbuotojų atstovai, posėdžių metu taip pat nebuvo priimti sprendimai, nepateiktos išsamios pozicijos dėl AVPK struktūrų ir pareigybių sąrašų“, – rašoma VAAT sprendime.

Teismas priduria byloje nesant duomenų apie tai, kad rengiant Generalinio komisaro sprendimus būtų konsultuotasi su darbuotojų atstovais. R.Matonis žada pateikti papildomą informaciją, kai byla persikels į LVAT.

„Galbūt teismas turėjo ne visus duomenis, todėl pateiksime visą papildomą informaciją ir manome, kad LVAT sprendimas bus kitoks“, – sakė Policijos departamento atstovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus apygardos administracinis teismas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus apygardos administracinis teismas

Tikisi kvietimo prie apskritojo stalo

Skunde teismui profsąjungos dėstė, kad įvykdyta reforma lemia nesaugias darbo sąlygas pareigūnams, kyla reali grėsmė nuo darbo stalų pakeltų ir į gatves išsiųstų policininkų sveikatai ir gyvybei.

„Pareigūnams yra pavedama dirbti pavojingą darbą, kuriam jie yra nepasirengę, šią aplinkybę patvirtina ir paties Policijos departamento veiksmai, kuriais numatoma paruošti pareigūnus vykdyti naujas funkcijas ateityje. Faktinė situacija rodo, kad pareigūnai yra perkeliami į naujas pareigas be papildomo apmokymo, neatlikus sveikatos patikrinimo ir neįvertinus, ar jie gali eiti siūlomas pareigas“, – rašoma profsąjungų skunde.

Šią skundo dalį teismas atsisakė vertinti, sprendime akcentuojama, kad ne teismo paskirtis spręsti, kokia policijos reforma būtų efektyvesnė, geresnė ar panašiai.
„Esant šioms aplinkybėms, teismas negali pasisakyti dėl pareiškėjų argumentų, susijusių su policijos darbo efektyvumu ir pareigūnų pasitenkinimu esamomis tarnybos sąlygomis“, – rašoma VAAT sprendime.

Nepaisant to, Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas džiaugiasi, kad teisme pavyko įrodyti savo tiesą.

„Teismas konstatavo, ką profesinės sąjungos nuolat kalbėjo ir akcentavo: darant tokią didelę reformą kaip policijoje – nesilaikoma teisės aktų. Nebuvo tartasi, kaip amortizuoti neigiamą poveikį reformos kontekste pareigūnams.

Puikiai žinote, kad jau ištarnavę tam tikrą laiką pareigūnai pasitraukė į pensiją. Sakoma, kad jie išėjo savo noru, bet puikiai suprantate, kas vyksta, kad, kai visiškai kardinaliai keičiama tarnyba, jūs siekiate karjeros, o iš jos išeina šnipštas ir jus siunčia atgal į gatvę“, – sako V.Jagminas.

Pašnekovas akcentavo, kad profsąjungos niekada nekariavo su Policijos vadovais ir šis teismo sprendimas neturėtų būti pretekstu iškasti karo kirvį.

„Mes tik sakome, kur mums skauda ir norime, kad mus išgirstų vadovai ir į tai atkreiptų dėmesį. Mes norime kalbėti, norime socialinio dialogo, jo nėra. Tikiuosi, kad po šio teismo sprendimo sėsime prie apskrito stalo ir tarsimės, kaip visa tai ištaisyti“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie reformos metu padarytas klaidas, V.Jagminas akcentavo, kad pagrindinė problema – beatodairiška skuba. Profsąjungos jau ne kartą akcentavo, kad reforma stumta buldozeriu.

„Mes sakėme, kad iš pradžių turime pasiruošti, o po to eiti. O jie sakė, mes darome dabar, o pasiruošime vėliau. Tai kaip čia yra? Tai logiška ar ne? Mokymų tam tikrų dar nėra buvę iki šiol. Kalbama, kad visi jau apmokyti ir visi įgiję žinių. Neįgyjamos tokios žinios per tiek laiko“, – sako V.Jagminas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Asociatyvi iliustracija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Asociatyvi iliustracija

Pašnekovas užsimena, kad taip staigiai įgyvendinus reformą iki šiol susiduriama su situacijomis, kai, pavyzdžiui, į vagystės vietą atvykę kelių policininkai tiesiog nukentėjusiesiems priversti pripažinti, kad nemoka jos įforminti.

„Kažkodėl niekas nekalba apie Administracinių nusižengimų kodeksą ir Baudžiamąjį kodeksą, jei jau esame tokie universalūs ir turime abu juos puikiai išmanyti, gal sujunkime ir šiuos kodeksus, tai irgi bus universalu, jeigu pareigūnai gali visiškai viską išmanyti“, – sako V.Jagminas.

R.Matonis tokius profsąjungos atstovo argumentus atmeta ir tikina – reformai pasiruošta pakankamai.

„Manome, kad jei reforma būtų vykusi dar ilgiau, ji išvis niekada nebūtų įvykusi. Realiai vadovybės, generalinio komisaro ir jo pavaduotojo kadencija yra penki metai, – sako R.Matonis. – Mes manome, kad buvo ir taip pakankamai ilgas pasiruošimo terminas, buvo ruoštasi daugiau nei metus. Privačiame versle reformos padaromos per kelis mėnesius, taigi, kai darėme reformą kelis metus, tikrai nemanome, kad tai per ilgas laiko tarpas.“

Beje, kad pakankamai nepasiruošta reformai, užsimenama ir 2018 m. VRM pažymoje.

„Pertvarkymas buvo organizuotas remiantis Metmenimis, neturint jų įgyvendinimo priemonių (iš jų ir tarpinių) plano, kuriame būtų nustatyta priemonių seka, terminai ir atsakingi vykdytojai“, – teismo sprendime cituojama VRM pažyma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Buvau geras Gyvenimas

Jaudinanti Kauno hospiso savanorių dovana mirštantiems ligoniams: aplankė Kalėdų eglę

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Aktualu

Išsekusios mergaitės iš Gvatemalos mirtis JAV sukėlė pasipiktinimo bangą

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

Kultūra

D.Grybauskaitė greitai priims sprendimą dėl M.Kvietkausko paskyrimo kultūros ministru

Aktualu

A.Navickas: atlygis už nedirbtas dienas mokytojams galėtų būti išmokėtas per kelerius metus

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Vardai

Argentiniečiai pasmerkė 16-metės aktorės išprievartavimu kaltinamą serialų dievaitį: apsupo jo namus

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Lenkijos diplomatijos vadovas: „Prancūzija – Europos ligonis“

Gazas

Naktį daug kur snigs, bus slidu, įspėja kelininkai

Aktualu

Kultūros ministerija – prieš R.Karbauskio pataisą dėl LRT valdymo

Naujienos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Vardai

Vaida Skaisgirė su sūnumi Atu namuose įkūrė dirbtuves: eglutei žaisliukus gamino iš makaronų

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Aktualu

Buvusio D.Trumpo patarėjo M.Flynno partneriai kaltinami neteisėtu lobizmu Turkijos naudai

Aktualu

Išsekusios mergaitės iš Gvatemalos mirtis JAV sukėlė pasipiktinimo bangą

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min