Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Policininkus šiurpina, kaip gyventojai rizikuoja su randamais sprogmenimis

Sprogmuo
KAM archyvo nuotr. / Sprogmuo
Šaltinis: 15min
0
A A

​Šiaulių policija įspėja, kad neatsakingas elgesys su rastu sprogmeniu tolygus rusiškos ruletės žaidimui

Neseniai Lietuvos gyventojus sukrėtė įvykis Kelmės rajone, kai miške, leidžiant iš beržo sulą, nugriaudėjo sprogimas, kuris nusinešė vyro gyvybę ir sunkiai traumavo jo dukrą. Sprogo nuo antrojo pasaulinio karo likęs sprogmuo, kurį, radę laukuose, prie palaukėje esančio beržo nutempė vietos gyventojai. Apie tai, kad aptiktas mirtinai pavojingas sprogmuo, niekam nebuvo pranešta. Tikėtina, kad atėjęs leisti sulos vyriškis pajudino ar užkliudė prie beržo pastatytą sprogmenį ir jis driokstelėjo. Dėl neatsargaus gyvybės atėmimo ir neteisėto disponavimo sprogmenimis pradėtas ikiteisminis tyrimas, sprogmenį radusiems kaimo gyventojams pareikšti įtarimai.

Nešioti ir mėtyti daiktą, įtarus, jog tai – sprogmuo yra labai neatsakinga ir tolygu rusiškos ruletės žaidimui. Jei nesprogo tavo rankose, gali sprogti nuo kito žmogaus, net nepastebėjusio to besimėtančio sprogmens, netyčinio prisilietimo. Žmonės turėtų žinoti, kad, radus sprogmenį, jo liesti tikrai nederėtų, nes tai kelia mirtiną pavojų jiems patiems ir aplinkiniams. Žmogus apie rastą sprogmenį turėtų pranešti paskambinęs bendruoju pagalbos telefonu 112. Tolesni veiksmai – jau policijos pareigūnų prerogatyva. Tik jie gali įvertinti situaciją, užtikrinti saugumą ir priimti sprendimus, kaip su tuo sprogmeniu elgtis, kad nekiltų pavojus aplinkiniams. Tik taip elgdamasis žmogus užtikrins saugumą aplinkiniams bei sau ir nepateks Baudžiamojo kodekso dispozicijon.

Nedaug trūko, kad Kelmės rajono istorija pasikartotų Šiaulių rajone. Kovo 31-osios rytą policijos budėtojus pasiekė telefono skambutis iš Tyrelkų kaimo apie rastas šešias minosvaidžio minas. Jos rastos S.B. ūkio teritorijoje. Sodybos šeimininkai sako minas radę, ardami laukus. Keturios jų kyšojo netoli miško esančiame lauke, o dvi jau buvo pargabentos į sodybos kiemą ir padėtos netoli ūkinio pastato. Minų sprogdikliai buvo pažeisti. Sprogmenis paėmė ir sunaikino iškviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

Taigi tik likimui gali dėkoti sodybos šeimininkai už laimingą šios istorijos pabaigą. Pareigūnams nesuvokiama, kodėl jas radę žmonės nekvietė policijos iš karto, o, rizikuodami savo gyvybe, jas nešiojo po sodybos teritoriją. Tokiais atvejais kyla ne tik grėsmė jų gyvybei, bet ir atsiranda teisinių problemų tai padariusiems žmonėms. Vadovaudamiesi šiuo metu galiojančiais teisės aktais, pareigūnai priversti pradėti ikiteisminį tyrimą, kad išsiaiškintų, ar prie namų gulėjusios minos – tikrai rastos laukuose, ar jos nėra iš kitur atgabentos, o gal jos čia jau nežinia kiek laiko ir kokiu tikslu buvo laikomos... Taigi buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo sprogmenimis. Todėl pareigūnai pataria gyventojams nekartoti tokios klaidos, kaip šie Šiaulių rajono gyventojai. Yra tik viena taisyklė – radai sprogmenį, nejudink jo, o tuoj pat kviesk pareigūnus. Tada pradėti ikiteisminio tyrimo nebus pagrindo.

Nereikia rasto sprogmens ir patiems gabenti į policijos komisariatą. O tokių atvejų irgi būta. Šiaulių pareigūnai prisimena neatsakingą trijų šiauliečių elgesį 2007 metais. Vėlyvą gegužės 9-osios vakarą Šiaulių miesto policijos komisariato pareigūnus jų vizitas gerokai išgąsdino ir nustebino. Atėjusieji ant stalo padėjo iš kišenės išsitrauktą granatą. Tai buvo F1 tipo kovinė granata. Laimė, be sprogdiklio. Vaikinai teigė ją radę Zoknių oro uosto esančios šaudyklos, į kurią buvo nuėję pašaudyti, teritorijoje.

Šiauliečiai pasielgė labai rizikingai ir neatsakingai, pasiėmę tą granatą, įsidėję ją į kišenę ir važinėję po miestą: iš šaudyklos jie grįžo į namus ir tik tada nusprendė sprogmenį nunešti į policiją. Jaunatviška nepatirtis ir nežinojimas sukėlė pavojų ne tik patiems vaikinams, bet ir aplinkiniams, pabrėžiama Šiaulių apskrities VPK atstovų ketvirtadienį paviešintame pranešime.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min