Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 14d. 10:03 , Atnaujinta: 2019 lapkričio 14d. 10:24

Prieš teismą stojo D.Bugavičiaus nužudymo vykdytojai: vienas iš kaltinamųjų teigia sulaukęs spaudimo

Įtariamieji teisme
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Įtariamieji teisme

Ketvirtadienį prieš Kauno apygardos teismą stojo daugiau nei metus už grotų leidžianti „agurkinio“ Deimanto Bugavičiaus nužudymu kaltinama trijulė: du estai Hansas Erikas Ehvertas ir Arle Grabbi bei kaunietis Ričardas Baika. Bylos nagrinėjimas prasidėjo nuo žmogžudystės praėjus ketveriems metams. Nužudytojo mylimoji Vita Jakutienė, pripažinta nukentėjusiąja šioje byloje, posėdžiuose nedalyvaus.

Ketvirtadienį atvesdintas į teismo posėdį, lietuvis R.Baika toliau slapstėsi nuo kamerų objektyvų. Vienas iš estų kaltinamųjų, išgirdęs klausimų, pareiškė, kad žurnalistai neturi teisės jo kalbinti.

Nušauto D.Bugavičiaus mylimoji Vita Jakutienė, šūvių akimirką buvusi šalia aukos, šioje byloje pripažinta nukentėjusiąja. Ji pirmajame teisiamajame posėdyje nepasirodė, nes yra atleista nuo dalyvavimo teisminiame nagrinėjime. Kaip ir kiti nukentėjusieji byloje.

Kaip 15min teigė prokuroras Zdislavas Tuliševskis, iš viso nukentėjusiųjų – 4. V.Jakutienė civilinio ieškinio dar nėra pareiškusi.

Pirmajame posėdyje dėl ligos negalėjo dalyvauti R.Baikos advokatas Gediminas Bukauskas. Šį kaltinamąjį gina ir dar vienas advokatas, tačiau ir jis negalėjo pasirodyti posėdyje. Dėl šių priežasčių bylos nagrinėjimas atidėtas. Kitas posėdis įvyks jau kitą dieną – lapkričio 15-ąją.

Gautas teisme ir nukentėjusiųjų – nužudytojo mamos ir brolio – pareiškimas, kuriame prašoma bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant. Lapkričio 13 d. pateiktas ir jų civilinis ieškinys: abu nukentėjusieji prašo priteisti po 300 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti. Prašoma taikyti ir laikinąjį nuosavybės teisių apribojimą kaltinamiesiems, kad civilinis ieškinys būtų užtikrintas.

A.Grabbi advokatė prakalbo apie grasinimus

Pasibaigus posėdžiui, spręstas klausimas dėl kardomųjų priemonių pratęsimo kaltinamiesiems. Kaip vėliau pranešė Kauno apygardos teismas, kaltinamajam H.E.Ehvertui kardomosios priemonės – suėmimo, terminas pratęstas trims mėnesiams, terminą skaičiuojant nuo lapkričio 14 d. Baudžiamojo proceso kodekse nustatyti suėmimo pagrindai, kuriais remiantis iki šiol buvo suimtas kaltinamasis, neišnyko – gali bėgti, slėptis nuo teismo. Dėl kitų dviejų suėmimo termino pratęsimo sprendimas bus priimtas lapkričio 15-ąją.

Pasibaigus posėdžiui A.Grabbi advokatė Galina Kardanovskaja teigė, kad jos ginamasis iš teisėsaugos sulaukė grasinimų – jei neprisipažins, nukentės jis ir jo šeima.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Advokatė Galina Kardanovskaja
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Advokatė Galina Kardanovskaja

„Iš pat pradžių buvo jaučiamas didžiulis policijos pareigūnų psichologinis spaudimas. Kad turi prisipažinti, kitaip negarantuos, kad nei jam, nei jo šeimai nebus jokios grėsmės. Mano ginamasis nenorėjo ir negalėjo bendrauti, kadangi grasinimai buvo išreikšti ne tik jam, bet ir šeimai. Pasakė, kad tik teisme kalbės. Rašom dėl to skundus. Aplanko jį pareigūnai be advokato kalėjime“, – paaiškino advokatė.

Gynėja tikino, kad tyrimas atliktas netinkamai.

„Nuo pat pradžių mes teikėme prašymus atlikti tam tikrus veiksmus. Mūsų prašymai nė karto nebuvo patenkinti. Rytoj prašysime teismo patikrinti kitas versijas. Gegužės mėnesį Policijos departamento vadovybė spaudos konferencijos žiniasklaidai metu teigė, kad D.Bugavičius padėjo atskleisti nusikalstamą susivienijimą ir veiklą. Ir ta versija nepatikrinta. Pagal subkultūros taisykles yra daug norinčių nubausti... Kerštauti. Neveikia šioje vietoje nekaltumo prezumpcijos principai“, – teigė A.Grabbi advokatė.

Perklausta, ar prašys bylą grąžinti atgal tirti, ji atsakė, kad neverta: veiksmus galima atlikti ir teisme, nereikia nieko vilkinti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arle Grabbi
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arle Grabbi

Pasiteiravus, kodėl tuomet V.Jakutienė, nužudymo metu sėdėjusi šalia D.Bugavičiaus, atpažino A.Grabbi, ji patikino, kad šiais faktais nereiktų tikėti: „Nukentėjusioji nebuvo kategoriška dėl to. Atpažinimo sąlygos ir bylos medžiaga iš viso neduoda jokios informacijos, kad taip galėjo būti.“

Pasak jos, D.Bugavičiaus jos ginamasis nepažinojo. Galimo A.Grabbi alibi, ir to, ar kaltinamasis buvo nužudymo dieną Kaune, ar ne, advokatė neatskleidė.

Nušautas prieš ketverius metus

Su „Agurkinių“ grupuote siejamo D.Bugavičiaus nužudymas įvykdytas 2015 metų vėlų lapkričio 7-osios vakarą.

Estai kaltinamieji suimti praėjusių metų vasarį. Lietuvis – prieš metus. Iki šiol jiems buvo skiriama griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas trims mėnesiams. Pratęsdamas suėmimo terminą, teismas konstatuodavo, kad R.Baika, kuris ilgą laiką krimto emigranto duoną Ispanijoje bei Anglijoje, ir jo bendrininkai turi plačius ryšius užsienyje, byla yra susijusi su galimai tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, su užsakomaisiais nužudymais, galimi bendrininkai yra Lietuvos ir užsienio piliečiai.

Jau anksčiau prokuroras Z.Tuliševskis yra sakęs, kad nė vienas kaltinamasis savo kaltės nepripažįsta.

Užsakovų teismo teks palaukti

15min primena, kad šis nusikaltimas užminė daug mįslių, kurias įminti teisėsaugai prireikė beveik 4 metų. Bet viską vainikavo operacija, kurią Europolas įvardino kaip didžiausią nusikalstamos grupuotės sulaikymą Europos istorijoje.

D.Bugavičiaus nužudymo tyrimas apėmė organizuoto nusikalstamumo grupuočių (toliau – ONG) lyderių konfliktą dėl įtakos zonų Pravieniškių pataisos namuose, konfliktą tarp „Agurko“ ir „Kamuolio“ ONG narių, konfliktą tarp ONG dėl 400 kg hašišo pagrobimo Olandijoje, galiausiai konfliktą pačioje „Agurko“ ONG.

Tyrimo metu išsiaiškintas dar ne vienas pasikėsinimas nužudyti asmenis. Išsiaiškinta, kad Lietuvos ONG nariai aktyviai veikia Ispanijoje, iš kur vykdė tarptautinę narkotikų prekybą itin stambiu mastu. Lietuvos kriminalinės policijos biuro kriminalistų dėka buvo išskaidytas tarptautinis ginkluotas nusikalstamas susivienijimas, sulaikyti daugiau kaip 20 įtariamųjų, paskelbtos 8 tarptautinės paieškos.

Manoma, kad grupuotei vadovavo prie neįgaliojo vežimėlio prikaustytas Ispanijoje gyvenantis klaipėdietis Sergėjus Bėglikas. Viešai pranešta, kad jo organizacija per porą metų iš prekybos narkotikais galėjo uždirbti daugiau nei pusę milijardo eurų. Kompleksinių tyrimo veiksmų metu išimta daugiau nei 8 mln. eurų vertės grynųjų pinigų, juvelyrinių dirbinių, aukso luitų, deimantų, prabangių automobilių, rastos ir užfiksuotos narkotinių, psichotropinių medžiagų slėptuvės, kiti tyrimui reikšmingi objektai.

Facebook nuotr./Sergejus Bėglikas
Facebook nuotr./Sergejus Bėglikas

Įtariama, kad D.Bugavičius šiai organizacijai kliudė prekiauti kokainu, todėl buvo pašalintas. Nusikaltimo užsakovų teismo teks palaukti, tyrimas dar intensyviai vyksta, o pats S.Bėglikas ramiai dienas leidžia Ispanijoje, jis laisvę nusipirko už 15 tūkst. eurų užstatą.

Kitas grupuotės narys – Renaldas Kanys pasislėpė. Turima duomenų, kad jis pasitraukė į Pietų Ameriką.

Nužudymui kruopščiai pasiruošta

Pagal teisėsaugos surinktus duomenis, mažiausiai 12 šūvių į automobilį „Mercedes Benz S320“ vairavusį D.Bugavičių prie pat jo namų paleido A.Grabbi.

Šalia automobilyje sėdėjusi kauniečio mylimoji V.Jakutienė nenukentėjo, ji nebuvo žudikų taikinys. Byloje ji bus svarbus liudytojas. Nors žudikas nusikaltimo metu veidą slėpė šaliku, V.Jakutienė per atpažinimą pirštu bedė būtent į A.Grabbi.

Įtariama, kad S.Bėglikas bendradarbiavo su estu Jaaku Tuuksamu, būtent į jį kreipdavosi, kai prireikdavo ką nors pašalinti. Taip įvyko ir D.Bugavičiaus atveju.

J.Tuuksamas užsakymą esą perdavė trims savo tautiečiams: „mėsininku“ pravardžiuojamam Imre Arakui ir dviem jo mokiniams: H.E.Ehvertui ir A.Grabbi.

Liis Treimann/Postimees nuotr./Imre Arakas
Liis Treimann/Postimees nuotr./Imre Arakas

Šiam nužudymui ruoštis pradėta dar rugsėjo mėnesį. Anksčiau neteistas, bet teisėsaugai puikiai žinomas ir su organizuotu nusikalstamumu siejamas Ričardas Baika sulaukė prašymo padėti iš Estijos atvykstantiems samdomiems žudikams.

R.Baika pradėjo darbą. Įtariama, kad jis sumontavo sekimo įrangą D.Bugavičiaus „Mercedes“, parūpino telefonus ir ryšio priemones.

Atvykusiai įtariamų žudikų trijulei R.Baika esą parūpino gyvenamąją vietą Kaune, juos pasitiko ir padėjo pasiruošti.

Iš Ispanijos pasiekė ir siunta su specialiais drabužiais, chemikalais pėdsakams naikinti ir optinis taikiklis. Ginklai ir šaudmenys tiesiog kuprinėje atkeliavo autobusu iš Estijos.

I.Arakas, apmokęs kitus du savo tautiečius, išvyko iš Lietuvos. Šiuo metu jis atlieka bausmę dėl pasikėsinimo nužudyti Airijoje, o tada turėtų būti išduotas Lietuvai.

Spruko vogtu automobiliu

Manoma, kad R.Baika žudikams parūpino ir automobilį – Prancūzijoje vogtą „Renault Megane“.

Juo H.E.Ehvertas ir A.Grabbi spruko iš nusikaltimo vietos, tačiau toli nevažiavo. Praėjus vos keliolikai minučių po nužudymo pranešta apie Šėtos gatvėje atvira liepsna degantį automobilį.

Teisėsauga netruko susieti nužudymą ir už 3 kilometrų sudegintą „Renault Megane“.

Už padegimą taip pat teks atsakyti, teisėsauga pateikė kaltinimus dėl turto sugadinimo visuotinai pavojingu būdu.

Manoma, kad tada abu estai sėdo į skirtingus automobilius ir nieko nedelsdami nurūko į Ispaniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min