Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 13:16

Profsąjunga: kalėjimuose dangstomas nuteistųjų smurtas prieš pareigūnus

Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Kalėjimų departamento pareigūnai atlieka kratą Pravieniškių pataisos namuose

Pareigūnų profesinių sąjungų atstovai pasakoja, kad pareigūnų užpuolimo atvejai pataisos įstaigose gana dažni. Nuteistieji atsiperka keliomis arešto dienomis, o darbuotojai raginami tylėti. Anot profsąjungų, Kalėjimų departamentas privalo nedelsiant prisiimti atsakomybę už chaosą pataisos įstaigose ir visus pareigūnus aprūpinti būtinosiomis saugumo priemonėmis – dujų balionėliais, elektrošokais.

„Atlyginimai pataisos įstaigose tikrai maži, darbuotojų trūksta, todėl dažnas dirba už du ar net tris, tačiau be to turime ir gerokai rimtesnių problemų. Tarp pareigūnų tvyro nuolatinė įtampa ne tik dėl mažų atlyginimų, prastų darbo sąlygų, bet ir nuteistųjų smurto.

Po pastaruoju metu padažnėjusių Viešojo saugumo tarnybos ir kitų pareigūnų patikrinimų įkalintieji dar labiau įsisiautėja. Tai galimai pernelyg skubotų sprendimų pasekmė“, – pasakoja Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LR ITĮPS) pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

Smurto prieš pareigūnus atvejai dažniausiai lieka neištirti

Kaip rašoma Pareigūnų profesinės sąjungos pranešime spaudai, liepos pabaigoje Alytaus pataisos namuose nuteistojo apžiūros metu užpultas gydytojas ir slaugytoja. Anot užpultos moters (red. profesinėms sąjungoms vardas ir pavardė žinomi), nuo pat pradžių buvo siekiama šį įvykį „užglaistyti“.

Slaugytoja teigia, kad konsultacijų pas gydytoją psichiatrą metu nuteistasis negavo norimų vaistų ir užpuolė gydytoją ir ją pačią. Įsikišus pataisos įstaigos prižiūrėtojams, incidentas buvo operatyviai užkardytas.

Profesinės sąjungos žiniomis, gydytojas, bijodamas prarasti turimą darbo vietą, įvykio nesureikšmino ir teigė, kad pretenzijų neturi. Slaugytojai, kuriai buvo sužalotas veidas, taip pat buvo primygtinai siūlyta susilaikyti nuo bet kokių pretenzijų.

Ikiteisminio tyrimo dėl šio įvykio nuspręsta nepradėti. Profesinės sąjungos slaugytojai rengiasi suteikti reikiamą teisinę pagalbą ir jau artimiausiu metu kreipsis į atitinkamas instancijas su prašymu tyrimą atnaujinti.

Praėjusią savaitę tuose pačiuose Alytaus pataisos namuose nuteistasis pareigūnui įkando į pirštą. Atrodytų, anoks čia įvykis, tačiau nemaža dalis kalinčiųjų yra užsikrėtę ŽIV virusu. Šiuo metu vyksta tyrimas, aiškinamasi, ar į incidentą papuolęs nuteistasis yra ŽIV nešiotojas.

Profsąjungos pasigenda principingumo nuteistųjų atžvilgiu

K.Pauliukas teigia iš Kalėjimų departamento pasigendantis principingumo nuteistųjų atžvilgiu.

„Tai, ką matome dabar, yra nuteistųjų smurto dangstymas, siekis bet kokia kaina nepradėti ikiteisminių tyrimų arba juos nutraukti. Smurtas prieš pataisos įstaigų pareigūnus negali ir neturi būti toleruojamas. Kalėjimų departamentas privalo užtikrinti, kad kiekvienu atveju būtų atliekamas tyrimas, skiriamos bausmės.

Pareigūnas, patyręs smurtą, negali būti raginamas tylėti, o departamentas privalo suteikti teisinę pagalbą ir ginti pareigūną. Jei tam tikri asmenys, skyrių vadovai užsiima „saviveikla“ siekdami nuslėpti smurto įvykius, tam turi būti užkirstas kelias.

Galiausiai, didesnis dėmesys turi būti skiriamas ir patiems pareigūnams, jų gynybai, fizinei ir psichologinei pagalbai. Užpuolimų ir kitų ekstremalių įvykių metu pareigūnai patiria stresą, todėl psichologo ir kitų specialistų pagalba turėtų būti lengvai prieinama“, – įsitikinęs LR ITĮPS pirmininkas.

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas teigia, kad Kalėjimų departamentas nepajėgia suvaldyti smurto tarp nuteistųjų ir prieš pareigūnus.

Be to, pareigūnus nedelsiant būtina aprūpinti visomis būtinosiomis saugumo priemonėmis, mat šiuo metu vienu dujų balionėliu ar elektrošoku dalijasi du ar net daugiau darbuotojų.

Pasirodžius informacijai apie didinamus kai kurių pataisos įstaigų darbuotojų atlyginimus, profsąjungos primena ir apie susitarimus didinti visų patyrusių pareigūnų atlygį.

Jei artimiausiu metu situacija nesikeis, profesinės sąjungos planuoja rengti protesto akcijas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min