Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorai kaltina klinikinius tyrimus atlikusius gydytojus piktnaudžiavimu siekiant turtinės naudos

Medikas
Dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Medikas
Šaltinis: 15min
0
A A

Už piktnaudžiavimą tarnyba, dokumentų klastojimą ir biomedicininių tyrimų atlikimą pažeidžiant nustatytą tvarką 56 metų panevėžiečiui gydytojui R.P., dabar dirbančiam vienoje miesto privačioje klinikoje, kartu su 43 metų kolege S.V. netrukus teks atsakyti baudžiamąja tvarka – Panevėžio miesto apylinkės prokuratūros Pirmojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokurorė Lina Šimonienė baigė tirti ir perdavė nagrinėti miesto apylinkės teismui nusikaltimų valstybės tarnybai ir dorovei baudžiamąją bylą.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, prieš penkerius metus Panevėžio apskrities ligoninės bendrosios terapijos antrojo vidaus ligų skyriaus vedėju dirbęs R.P. ir to paties skyriaus gydytoja S.V., vienos užsienio farmacijos firmos, kuriai atstovavo Suomijos Respublikos įmonė, užsakymu dvejus metus vykdė mokslinį tyrimą – klinikinius vaistinio preparato tyrimus, teigiama prokuratūros pranešime.

Klinikinių tyrimų metu šis vaistinis preparatas buvo skiriamas reumatoidiniu artritu sergantiems žmonėms. Įtariama, kad Panevėžio klinikinių tyrimo centre šis mokslinis eksperimentas buvo atliekamas neinformavus visų pacientų apie galimus padarinius, negavus kai kurių jų laisvo sutikimo. Dalis pacientų tuo pačiu metu buvo įtraukti į du klinikinius tyrimus, buvo klastojami klinikinių tyrimų dokumentai, kuriuose buvo nenurodomi pacientams kilę, su bandomojo preparato naudojimu susiję sunkūs, nepageidaujami reiškiniai.

Tokiu elgesiu buvo pažeisti pagrindiniai klinikinio tyrimo tikslai – patikimos mokslinės informacijos apie bandomąjį preparatą surinkimas ir klinikiniame tyrime dalyvaujančių asmenų saugumo garantavimas.

Įtariama, kad gydytojai neteisėtus veiksmus atliko siekdami turtinės naudos – užsienio farmacijos kompanijos užmokesčio. Nuo tokių neteisėtų gydytojų veiksmų nukentėjo dešimt tyrime dalyvavusių asmenų, taip pat buvo padaryta žala Panevėžio ligoninei ir valstybės tarptautiniam prestižui.

Šioje byloje ikiteisminį tyrimą atlikusi Panevėžio miesto apylinkės prokuratūros Pirmojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokurorė Lina Šimonienė teigia, kad piktnaudžiavę tarnyba ir profesine etika ligoninės skyriaus vedėjas ir gydytoja, atlikdami biomedicininius tyrimus su pacientais, šiurkščiai ir sistemingai pažeidinėjo mūsų šalies įstatymus, taip pat tarptautinius ir nacionalinius teisės aktus, reglamentuojančius klinikinių tyrimų vykdymą.

Panevėžio apskrities ligoninės administracijos vadovai dėl antrajame vidaus ligų skyriuje veikusiame klinikinių tyrimo centre padarytų pažeidimų – už medicinos įstaigos garbės, gydytojo etikos ir moralės normų nepaisymą R. P. ir S.V. prieš ketverius metus buvo paskyrę drausminę nuobaudą.

Su užsienio valstybių firmomis susijusio ikiteisminio tyrimo metu daug laiko sugaišta teikiant tarptautinės teisinės pagalbos prašymus, laukiant ilgai trunkančių ekspertizių rezultatų, todėl buvo nutarta jau surinktus duomenis apie vaistinio preparato klinikinių tyrimų pažeidimus atiduoti į teismą ir toliau baigti tirti kitas padarytas nusikalstamas veikas, susijusias su medikų vykdytais
biomedicininiais tyrimais.

Įtariamiesiems paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Už dokumentų suklastojimą, jeigu dėl to buvo padaryta didelės žalos, įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę iki šešerių metų.

Už draudžiamus biomedicininius tyrimus su žmogumi ar žmogaus embrionu asmuo baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu, bauda arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo gali būti baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų, jeigu buvo siekta turtinės ar kitos asmeninės naudos – iki šešerių metų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Prokuratūra
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min