TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorai susigėdo, kad numarino Ignalinos atominės elektrinės vadovų korupcijos bylą

Nebeveikiantis reaktorius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Asociatyvinė iliustracija: Ignalinos atominė elektrinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriaus prokurorė Aurelija Gališanskytė priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl galimo valstybės įmonės „Ignalinos atominė elektrinė“ darbuotojų kyšininkavimo ir piktnaudžiavimo suėjus senaties terminams. Ši byla susijusi su 2012 m. paviešintais kaltinimais JAV įmonei „Data Systems & Solutions“, kurios atstovai, siekdami gauti užsakymų Ignalinos atominėje elektrinėje 1999-2004 metais, esą duodavo kyšius aukštiems jėgainės pareigūnams. Žadama, kad šis dėl senaties terminų nutrauktas tyrimas bus išanalizuotas dėmesingiau.

Šis tyrimas buvo pradėtas Generalinėje prokuratūroje 2012 m. vasarą po žiniasklaidos priemonėse pasirodžiusios informacijos apie aukštas pareigas einančių šios valstybės įmonės darbuotojų galimai padarytas nusikalstamas veikas. Atlikti minėtą ikiteisminį tyrimą buvo pavesta Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybai. Pradėjus tyrimą jam vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūra, vėliau vadovavimas tyrimui buvo perduotas Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorams.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyti 1999-2004 metais galimai įvykdytų nurodytų nusikalstamų veikų požymiai.

Tačiau vadovaujantis šiuo atveju taikytina 2003 metų Baudžiamojo kodekso 95 str. 1 d. 1 p. redakcija, asmeniui, padariusiam sunkų nusikaltimą, negali būti priimtas apkaltinamasis nuosprendis, jeigu nuo nusikaltimo padarymo yra praėję dešimt metų, o padariusiam apysunkį nusikaltimą, apkaltinamasis nuosprendis negali būti priimtas, jeigu nuo nusikaltimo padarymo yra praėję aštuoneri metai.

Atsižvelgiant į tai, kad per šį įstatymo nustatytą laiką galimai padarę nusikalstamas veikas asmenys nesislėpė nuo ikiteisminio tyrimo, nepadarė naujų nusikalstamų veikų, ikiteisminis tyrimas privalėjo būti nutrauktas suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui.

Mokys prokurorus suktis

Konstatuojant, kad šiuo atveju baudžiamąjį persekiojimą buvo privaloma nutraukti dėl suėjusio senaties termino ir siekiant veiksmingesnio baudžiamojo persekiojimo proceso organizavimo, generalinio prokuroro Dariaus Valio pavedimu lapkričio-gruodžio mėnesiais vyks tiksliniai prokurorų bei STT tyrėjų mokymai.

„Tokios situacijos, kai galimai įvykdytos korupcinės veikos lieka taip ir neištirtos arba po kelerių metų rezonansinių teismo procesų jie visgi baigiasi subliūškusiais kaltinimais, nėra priimtinos nei visuomenei, nei mums. Todėl šiuo metu itin rimtai analizuojame šių tyrimų praktiką ir rezultatus, vykdome mokymus visoje Lietuvoje pasikviesdami ir patyrusius teisėjus tam, kad ši situacija imtų keistis palankesne linkme,“ – Generalinės prokuratūros atstovų trečiadienį paviešintame pranešime cituojamas D.Valys.

Taip pat siekiant korupcijos prevencijos tikslų, lapkričio 3 d. priimto nutarimo nutraukti minėtą tyrimą nuorašas perduotas Specialiųjų tyrimų tarnybai, Viešųjų pirkimų tarnybai, Vyriausiajai tarnybinės Etikos komisijai ir Vyriausybei.

Atostogos Havajuose, dovanos, pinigai

15min.lt primena, kad minėju laikotarpiu Ignalinos atominei elektrinei vadovavo Viktoras Ševaldinas, vėliau kategoriškai neigęs kaltinimus dėl korupcijos.

„Data Systems & Solutions“ 1999-2004 metais yra laimėjusi keletą Ignalinos AE užsakymų, kurių vertė svyravo nuo 1,3 mln. JAV dolerių iki 13 mln. eurų.

„Data Systems & Solutions“ mokėjo kyšius Ignalinos AE pareigūnams, kad gautų sutartis paslaugoms elektrinei teikti. Siekus nuslėpti šią schemą, kyšiai buvo nukreipiami per kelis JAV ir užsienio subrangovus. Savo ruožtu subrangovai pakartotinai čekiais ar pervedimais atliko mokėjimus aukštas pareigas einantiems Ignalinos AE pareigūnams“, – buvo skelbiama 2012 m. birželį paviešintame JAV teisingumo departamento pranešime.

Teismo sprendime skelbiama, kad „Data Systems & Solutions“ 1999-2004 metais yra laimėjusi keletą Ignalinos AE užsakymų, kurių vertė svyravo nuo 1,3 mln. JAV dolerių iki 13 mln. eurų. Siekiant gauti užsakymus bendrovė duodavo kyšius tuometiniam Ignalinos AE generaliniam direktoriui, Matavimų ir kontrolės departamento vadovui ir jo pavaduotojui, Tarptautinių projektų departamento direktoriui bei jėgainės pagrindiniam informacijos technologijų (IT) specialistui.

Buvo teigiama, kad už paslaugas gaunant užsakymus „Data Systems & Solutions“ 1999-2002 metais per tarpininkus tuometiniam Ignalinos AE Matavimų ir kontrolės departamento vadovui čekiais ir pervedimais buvo išmokėta 50 tūkst. JAV dolerių, jo pavaduotojui – 30 tūkst. dolerių, Tarptautinių projektų departamento direktoriui – 44 tūkst. dolerių, pagrindiniam IT specialistui – 16 tūkst. dolerių.

Be to, 2003-2004 metais vienam iš subrangovų buvo pervesta dar 246,8 tūkst dolerių mokėjimams Ignalinos AE pareigūnams.

Matavimų ir kontrolės departamento vadovui 2000-ųjų gruodį buvo apmokėtos atostogos Floridoje, o 2002-ųjų spalį buvo apmokėtos Ignalinos AE generalinio direktorius ir Matavimų ir kontrolės departamento vadovo atostogos Havajuose. Ignalinos AE generaliniam direktoriui 2004-ųjų sausį buvo padovanotas 2,7 tūkst. dolerių vertės „Cartier“ laikrodis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min