Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 25d. 11:39 , atnaujinta: 2015 gegužės 25d. 14:08

Prokuroras siūlo Vitui Matuzui skirti 5 metų laisvės atėmimo bausmę

Vitas Matuzas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vitas Matuzas

Buvusį Seimo narį Vitą Matuzą prokuratūra prašo pripažinti kaltu dėl kyšininkavimo, sukčiavimo organizuotoje grupėje ir piktnaudžiavimo Seimo nario padėtimi. Už šiuos nusikaltimus eksparlamentarui siūloma skirti penkerių metų laisvės atėmimo bausmę bei 7 532 eurų baudą. Kartu su buvusiu politiku teisiamą Andrių Romanovskį Panevėžio prokuratūra prašo pripažinti kaltu dėl piktnaudžiavimo lobisto padėtimi ir skirti 28 245 eurų baudą.

Iš V.Matuzo prokuroras Mindaugas Rimkus prašo konfiskuoti iš nusikalstamos veikos gautas pajamas – per 16 tūkst. eurų – bei galbūt kaip kyšį gautą fotoaparatą.

Bausmes Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai pirmadienį pasiūlė bylą nagrinėjančiam Vilniaus apygardos teismui.

Nei V.Matuzas, nei A.Romanovskis kaltės dėl pateiktų kaltinimų teisme nepripažino.

Buvęs Seimo narys kaltinamas neteisėta veikla per labdaros bei paramos fondą „Paramos iniciatyvos“, kurį sukūrė padedamas viešosios įstaigos „Drąsinkime ateitį“ vadovo Edmondo Babensko.

Kaip nurodoma kaltinamajame akte, paramą šiam fondui padėjęs gauti kitas kaltinamasis lobistas A.Romanovskis esą neteisėtais būdais darė įtaką V.Matuzui registruojant Seime teisės aktus, kuriais buvo suinteresuoti Lietuvos radijo ir televizijos asociacija ar draudikų organizacijos. Jų lobistas buvo A.Romanovskis.

Kaip Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas V. Matuzas Seimo nariu buvo 2000–2004 ir 2008–2012 metais. Jis taip pat yra ėjęs Panevėžio miesto mero pareigas.

Nusikalto būdamas parlamentaru

Pirmadienį sakydamas baigiamąją kalbą prokuroras M.Rimkus pažymėjo, kad kaltinamasis sulaužė 2008 metais duotą Seimo nario priesaiką, pažeidė Konstituciją ir Seimo statutą, valstybės politiko elgesio kodeksą. Be to, padaryta didelė neturtinė žala, nes kaltinamasis buvo Seimo narys.

„Šalia teisių yra ir pareigos. Valstybė įteisindama leido veikti lobistams, tačiau jie turi ypatingai griežtai laikytis įstatymų, Lobistinės veiklos įstatyme nustatytų reikalavimų, Etikos kodekso, abu turėjo laikytis aukštų sąžiningumo principų, o sprendimai turėjo būti priimti aiškiai argumentuotai ir remiantis analizėmis“, – sakė kita valstybės kaltintoja byloje Aurelija Gališanskytė.

Byloje nustatyta, kad 2011 metais Lietuvos aludarių gildija fondui pervedė „Paramos iniciatyvos“ 2,8 tūkst. eurų, tuo metu Seime svarstytos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos.

Vadina politine byla

Buvęs parlamentaras aiškino, kad jo šeima iš tikrųjų užsiima labdaringa veikla.

„Čia yra politinė byla – tą aš teigiau ir teigsiu. Manau, kad, nepaisant, koks sprendimas bus priimtas pirmos instancijos teisme, mes turime aibę įrodymų, kad yra padaryti tam tikri pažeidimai, kad prokuroras remiasi visai ne tais dalykais, dėl kurių yra davęs priesaiką – dėl nešališko vertinimo. Kokią bausmę? Čia gali kiekvienas papasakoti tokias bausmes, visiškai nevertinu, to negali būti“, – po posėdžio žurnalistams sakė V.Matuzas.

Jis nenorėjo pasakyti, ką šiuo metu veikia ir kur dirba.

Kaltę neigia ir A.Romanovskis

„Nesukūriau jokios organizuotos grupės nusikaltimams daryti ir jai nevadovavau“, – teisme yra teigęs V.Matuzas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andriaus Romanovskis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andriaus Romanovskis

Jis tvirtino, kad visi kaltinamajame akte minimi įstatymo projektai gimė skaidriai, buvo laikytasi visų įstatymų reikalavimų.

„Pagrindiniai dalykai, kaip ir minėta kaltinamajame akte, – įsteigimas labdaros fondo ir pinigų išgryninimas iš labdaros fondo ir dalies pinigų pasisavinimas. V.Matuzas yra kaltinamas kyšio priėmimu. Piktnaudžiavimu kaltinamas A.Romanovskis“, – yra sakęs Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Mindaugas Rimkus.

Buvęs parlamentaras aiškino, kad jo šeima iš tikrųjų užsiima labdaringa veikla.

A.Romanovskis yra teigęs, kad jam pateikti kaltinimai yra absurdiški.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andriaus Romanovskio ir Vito Matuzo byla
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Panevėžio prokurorų pajėgos sostinėje nagrinėjamoje Andriaus Romanovskio ir Vito Matuzo byloje.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min