Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Prostitucijos tinklą Kaune sukūręs ugniagesys iš darbo atleistas ne dėl bylos, o dėl ligos, išmokėta ir išeitinė

Vasario 19 dieną už nuopelnus tarnyboje praeityje apdovanotą Kauno ugniagesį gelbėtoją Algirdą Černių teismas pripažino kaltu sukūrus Kaune prostitucijos tinklą. Kai ši „paslaptis“ 2017 metais ėmė kilti į dienos šviesą, tarnybinis patikrinimas pradėtas ir gaisrinėje. Vis dėlto, A.Černius taip ir liko nepriekaištingos reputacijos gaisrininku – atleistas iš pareigų ne dėl nusikaltimų, o dėl ligos.
Algirdas Černius
Algirdas Černius / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Dvigubą gyvenimą gyvenęs A.Černius Kaune sukūrė masažo salonų bei butų, kuriuose neva teikiami erotiniai masažai, tinklą, dvejus metus, laikotarpiu nuo 2015 metų pavasario iki 2017 metų rugsėjo, valdomą svetimomis – pažeidžiamo asmens, rankomis.

Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas
Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas

Šiam pasamdytam įmonės direktoriui už nurodytų užduočių vykdymą A.Černius, kaip konstatuojama bylos medžiagoje, duodavo menkavertes pinigų sumas maistui, o už netinkamą jų vykdymą naudojo fizinį smurtą ir psichinę prievartą – šaukdavo necenzūriniais žodžiais, žemino, grasino išvaryti iš patalpų, kuriose buvo apgyvendintas.

Prostitucijos tinklą demaskavo policijos pareigūnai, apsimetę klientais. 1988 metais gimęs A.Černius buvo sulaikytas 2017 metų rugsėjo 12 dieną. Kartu sulaikytas ir galimai jo užduotis vykdęs 1990 metais gimęs padėjėjas, kuris vėliau buvo pripažintas nukentėjusiuoju. Dėl jo A.Černius apkaltintas prekybos žmonėmis organizavimu.

Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas
Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas

Kauno teisėsauga pripažino šį „verslą“ gerai organizuotu. Tyrimas narpliojant prostitucijos tinklą truko apie pusmetį.

Dvejus metus Kauno apygardos teisme nagrinėta byla baigta šių metų vasario 19 dieną paskelbtu nuosprendžiu. A.Černius pripažintas kaltu padaręs nusikaltimus, numatytus Baudžiamojo kodekso 138 straipsnio 1 dalyje (nesunkus sveikatos sutrikdymas), 147 straipsnio 1 dalyje (prekyba žmonėmis), 307 straipsnio 2 dalyje (pelnymasis iš kito asmens prostitucijos).

Buvusiam ugniagesiui gelbėtojui skirta subendrinta 4-erių metų laisvės atėmimo bausmė, kurios vykdymas atidėtas dvejiems metams, paskiriant šiuo laikotarpiu baudžiamojo poveikio priemones: tęsti darbą ir mokslą, neišeiti iš namų nuo 24 valandos iki 6 valandos, jei tai nesusiję su darbu ar mokslu.

Iš A.Černiaus nutarta išieškoti 52 945 eurus – tai neva pajamos, gautos iš prostitucijos.

Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas
Kauno apskr. VPK/Kaune organizuotas prostitucijos verslas

A.Černiaus jaunesnysis brolis Saulius Černius taip pat pripažintas kaltu, padaręs nusikaltimus, numatytus Baudžiamojo kodekso 233 straipsnio 1 dalyje (poveikis liudytojui ir nukentėjusiajam), 253 straipsnio 1 dalyje (neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis). Jam skirta subendrinta bausmė – laisvės apribojimas 1,5 metų, uždraudžiant bendravimą su asmenims, kuriems darytas poveikis.

Pradėtas tarnybinis patikrinimas sustabdytas

Kaip į visą šią „užklasinę“ giriamo ir apdovanoto darbuotojo veiklą reagavo A.Černiaus darbdavys?

Pasak Vidos Šmigelskienės, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Komunikacijos skyriaus vedėjos, 2017 metų rugsėjo 13 dieną dėl A.Černiaus veiksmų Kauno apskrities priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje (APGV) (tuo metu dar savarankiškoje įstaigoje) buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas. Tai padaryta Kauno APGV viršininko pavaduotojo, atlikusio viršininko funkcijas, T.Sušinsko sprendimu pagal 3-iosios komandos viršininko E.Karobliaus 2017 metų rugsėjo 12 dienos tarnybinį pranešimą.

Kol žvaigžde už nuopelnus valstybinei priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai apdovanotas A.Černius buvo suimtas, jam nemokėtas atlyginimas. Atleisti tuomet jo nebuvo ruošiamasi, nebent būtų paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis. Tai įrodo faktas, kad tarnybinis patikrinimas buvo sustabdytas jau po 5 dienų – 2017 metų rugsėjo 18-ąją.

Tyrimas, kaip tikina V.Šmigelskienė, sustabdytas, nesant galimybės tarnybinį nusižengimą atriboti nuo nusikalstamos veikos.

„Po Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento reorganizacijos, centralizavus vidaus tyrimų veiklą, tyrimo medžiaga iš Kauno APGV 2019 metų pradžioje buvo perimta ir perduota PAGD Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų valdybai. Iki šiol tarnybinis patikrinimas neatnaujintas, nes nebuvo tam pagrindo“, – patikino PAGD atstovė.

Atleistas prieš metus dėl ligos

Vis dėlto, A.Černius paliko darbo vietą Kauno gaisrinėje taip ir nesulaukęs bylos nagrinėjimo teisme pabaigos. Tiesa, iš vidaus tarnybos jis Kauno PGV viršininko 2020 metų gegužės 27 dieną įsakymu atleistas ne dėl nusikaltimų įvykdymo, bet dėl sveikatos būklės. Jam, kaip paaiškėjo, buvo išmokėta 4 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

„A.Černius nebuvo nušalintas nuo pareigų dėl įtarimų padarius tyčinę nusikalstamą veiką, kadangi Vidaus tarnybos statuto (redakcija, galiojusi nuo 2017-01-01 iki 2017-12-31) 36 straipsnis nenumatė tokios pareigos, priešingai nei tai yra numatyta šiuo metu galiojančioje redakcijoje – Vidaus tarnybos statuto 45 str. 1 d. 3 p. teigia, kad pareigūnas nuo pareigų privalo būti nušalintas, jeigu jis įtariamas ar kaltinamas sunkaus arba labai sunkaus nusikaltimo padarymu arba įtariamas ar kaltinamas nusikaltimo arba baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ar viešiesiems interesams padarymu“, – paaiškino V.Šmigelskienė.

Dėl įsiteisėjusio teismo nuosprendžio, kuriuo pareigūnas nuteisiamas už tyčinio nusikaltimo ar tyčinio baudžiamojo nusižengimo padarymą, atimtos teisės dirbti teisėsaugos institucijose, nebegalėjimo atlikti savo pareigų dėl nuosprendžio vykdymo ar už tyčinio nusikaltimo padarymą, kai teismas atleidžia nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, PAGD iš pareigų (iki 2018 metų gruodžio 31 dienos – iš PAGD pavaldžių teritorinių įstaigų) buvo atleisti: 2018 metais – 1 pareigūnas, 2019 ir 2020 metais – po 3.

Išmokėta 4 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

„Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas laikosi nuostatos, kad pareigūnai privatų gyvenimą privalo tvarkytis taip, kad nenukentėtų valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos interesai ir vidaus tarnybos pareigūno reputacija“, – patikino V.Šmigelskienė.

A.Černius: „Likau nepažeminęs pareigūno vardo“

Tai, kad prieš metus buvo atleistas iš pareigų dėl ligos, 15min patvirtino ir pats A.Černius.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Černius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Algirdas Černius

„Baiginėsis teismai, maniau, išeisiu iš darbo. Gaisrinėje dirbau gerai, mane vertino gerai, bet jei jau tokia situacija... Nenorėjau jų vardo žeminti. Apie metus išdirbau, kai jau byla ėjo. Tuomet reikėjo vykti į CMEK, su nugara problemų turėjau, nebebuvo motyvo. Kam? Tad buvau atleistas iš darbo dėl ligos. Išmokėjo išeitinę, uždarė mano bylą. Likau nepažeminęs pareigūno vardo. Taip ir išėjau, nebenorėjau, kad skalambintų apie tą gaisrinę. Kam tempti gumą?“ – 15min paaiškino A.Černius.

Jis prisipažino nuo mažens norėjęs būti ugniagesiu gelbėtoju, nuo 8-erių svajojęs apie tokį darbą.

„Kai dirbau gaisrinėje, niekas nesiskundė. Už dyką būčiau dirbęs tą darbą, nes norėjau. Kiek uždirbdavau? Apie 700–800 eurų gal. Nelabai ta alga būdavo aktuali. Tai tiesiog darbas, kurį man patikdavo dirbti. Gaila prarasti buvo, bet ką padarysi“, – 15min po nuosprendžio priėmimo kalbėjo A.Černius.

Po to, kai buvo atleistas, jis nusprendė persikvalifikuoti – įstojo studijuoti atsinaujinančių išteklių inžinerijos, šiuo metu dirba statybose: stato tvoras ir vartus. Darbo, kaip tikina, netrūksta. Toliau truputį verčiasi ir patalpų subnuoma.

„Jaučiausi toks truputėlį nei pakartas, nei paleistas. Kol nebuvo nuosprendžio, nesinorėjo nei kažkuo rimtu užsiimti, nes po to viską gali tekti palikti – nuvažiuos visas tavo juodas darbas. Dabar jau bus galima rimtai kažką pradėti dirbti su statybomis. Dabar pats esu įsidarbinęs įmonėje. Dirbu ir tiek. Bus matyti. Viskas turi susigulėti“, – patikino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Reklama
Iš gyvenimo nuotykio sugrįžusi „Lidl“ vaikų komanda“ neslepia emocijų
Reklama
Jau liepos 17 d. Indrė Stonkuvienė kvies moteris susitikti ypatingame nemokamame renginyje
Reklama
Auga visiškai įrengto naujo būsto paklausa: kuo tai patrauklu?
Užsisakykite
15min naujienlaiškius