Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Radviliškio rajone žemdirbys aptiko granatą, bet darbus tęsė: vyro namuose pasirodė „Aras“

Pastarųjų dienų Šiaulių apskrities policijos gaunami pranešimai apie vos ne kasdien laukuose žemdirbių randamus sprogmenis verčia grįžti prie temos apie neatsargų elgesį su sprogmenimis.
Granata
Granata / Šiaulių apskr. VPK nuotr.

44 metų Šeduvos (Radviliškio r.) gyventojas spalio 7 d. dėl savo neatsakingo elgesio ne tik pats buvo atsidūręs pavojuje, bet sukėlė grėsmingą situaciją savo šeimai ir kaimynams.

Minėtos dienos pavakarę jis su kasamąja mašina Radviliškio rajone, Puipių kaimo laukuose, kasė bulves. Darbą sutrikdė kažkas, įstrigęs transporteryje.

Vyras iš jo ištraukė ne akmenį, kaip tikėjosi, o granatą. Kadangi žemdirbiui žemės ūkio darbai buvo svarbesni, negu elementarus saugumas, jis nutarė jų nestabdyti ir apie radinį specialiosioms tarnyboms nepranešė.

Darbus baigęs šeduviškis, grįždamas namo, sprogmenį parsigabeno su savimi. Ir tik tada jį aplankė „nušvitimas“ apie granatos keliamą pavojų ir vyras apie radinį pranešė skubiosios pagalbos tarnyboms.

Sulaukus pranešimo apie namuose padėtą granatą, tuoj pat saugumo tikslu buvo pradėta policinė priemonė „Skydas“, evakuoti visi keturbučio namo, kuriame vyras gyveno, gyventojai.

Į įvykio vietą iškviesti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ Sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyriaus pareigūnai, apžiūrėję radinį, konstatavo, kad tai yra granatos korpusas be žiedo, su transportavimo kamščiu ir išvežė ją ekspertizei.

Auksinė taisyklė, kuria, radę bet kokį sprogmenį žmonės turėtų vadovautis – jo neliesti, o apie tai pranešti skubiosios pagalbos telefonu 112. Tik taip pasielgęs žmogus užtikrins saugumą aplinkiniams bei sau, pažymima Šiaulių apskrities policijos pranešime.

Jokiu būdu nereikėtų sprogmens atsikratyti, numetant jį į kaimyno daržą ar nukišant į kitą neva saugią vietą.

Tolesni veiksmai – jau policijos pareigūnų prerogatyva. Tik jie gali įvertinti situaciją, užtikrinti saugumą ir priimti sprendimus, kaip su tuo sprogmeniu elgtis, kad nekiltų pavojus aplinkiniams. Imdamas sprogmenį į rankas, žmogus rizikuoja nuo tos akimirkos, kai jį paima iki tos, kai padeda.

Jokiu būdu nereikėtų sprogmens atsikratyti, numetant jį į kaimyno daržą ar nukišant į „saugią“ vietą kur nors pamiškėje ar po krūmu. Nešioti ir mėtyti daiktą, įtarus, jog tai – sprogmuo, yra labai neatsakinga ir nusikalstama. Jei nesprogo tavo rankose, gali sprogti nuo kito žmogaus netyčinio prisilietimo, net nepastebėjusio to besimėtančio sprogmens.

Žūtis Kelmės rajone

2014 m. buvo skaudus įvykis Kelmės rajone, kai rastas ir likimo valiai paliktas sprogmuo nusinešė vyro gyvybę ir traumavo jo dukrą. Sprogo nuo antrojo pasaulinio karo likęs sprogmuo, kurį, radę laukuose, į pamiškę nutempė ir prie beržo paliko vietos gyventojai.

Apie tai, kad aptiktas mirtinai pavojingas sprogmuo, niekam nebuvo pranešta. Kitas kaimo gyventojas, nieko nežinodamas apie prie beržo tūnančią mirtį, atėjo įsileisti sulos, užkliudė čia buvusį sprogmenį ir buvo mirtinai traumuotas.

Nedaug trūko, kad Kelmės rajono istorija po kelių savaičių būtų pasikartojusi Šiaulių rajone. Policijos budėtojus pasiekė telefono skambutis iš Tyrelkų kaimo apie rastas šešias minosvaidžio minas. Jos buvo rastos vieno ūkio teritorijoje.

Pareigūnams nesuvokiama, kodėl minas radę žmonės nekvietė policijos iš karto, o rizikuodami savo gyvybe, jas nešiojo po sodybos teritoriją.

Pasak ūkininko, minas jis rado ardamas laukus. Keturios jų kyšojo netoli miško esančiame lauke, o dvi jau buvo pargabentos į sodybos kiemą ir padėtos netoli ūkinio pastato. Minų sprogdikliai buvo pažeisti ir aplinkai grėsė realus pavojus. Sodybos šeimininkai už laimingą šios istorijos pabaigą gali dėkoti tik likimui.

Pareigūnams nesuvokiama, kodėl minas radę žmonės nekvietė policijos iš karto, o rizikuodami savo gyvybe, jas nešiojo po sodybos teritoriją. Tokiais atvejais kyla ne tik grėsmė žmonių gyvybei, bet ir atsiranda teisinių problemų tai padariusiems žmonėms.

Vadovaudamiesi šiuo metu galiojančiais teisės aktais, pareigūnai priversti pradėti ikiteisminį tyrimą, kad išsiaiškintų, ar prie namų gulėjusios minos – tikrai rastos laukuose, ar jos nėra iš kitur atgabentos, o gal jos čia jau nežinia kiek laiko ir kokiu tikslu buvo laikomos.

Į komisariatą atgabenta granata

Pareigūnai primygtinai įspėja nedaryti tokios klaidos. Yra tik viena taisyklė: radai sprogmenį – nejudink jo, o tuoj pat kviesk pareigūnus.

Nereikia rasto sprogmens ir patiems gabenti į policijos komisariatą. O tokių atvejų irgi būta. Šiaulių pareigūnai prisimena neatsakingą trijų šiauliečių elgesį 2007 metais.

Vėlyvą gegužės 9-osios vakarą Šiaulių miesto policijos komisariato pareigūnus jų vizitas gerokai išgąsdino ir nustebino. Atėjusieji ant stalo padėjo iš kišenės išsitrauktą granatą. Tai buvo F1 tipo kovinė granata. Laimei, be sprogdiklio.

Vaikinai teigė ją radę prie šaudyklos, į kurią buvo nuėję pašaudyti. Šiauliečiai pasielgė labai rizikingai ir neatsakingai – pasiėmę tą granatą ir įsidėję ją į kišenę, jie visuomeniniu transportu važinėjosi po miestą: iš šaudyklos grįžo į namus ir tik tada nusprendė sprogmenį nunešti į policiją. Taip elgdamiesi, jie ne tik patys rizikavo, bet kėlė pavojų ir aplinkiniams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius