Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 28d. 10:50

Rasta itin vertinga vaza iš nužudyto kunigo Ričardo Mikutavičiaus pagrobtos kolekcijos

Vaza iš  Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos
Lietuvos kriminalinės policijos biuro nuotr. / Vaza iš Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos

Lietuvos kriminalinės policijos biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai sėkmingai tęsia nužudyto žymaus kunigo Ričardo Mikutavičiaus pagrobtos, itin vertingos, meno vertybių kolekcijos paiešką.

2011 m. balandžio mėnesį kartu su Latvijos kriminalinės policijos vyriausiosios valdybos pareigūnais atlikta bendra tarptautinė operacija, per kurią Latvijoje, Rygos mieste, surasta itin vertinga vaza iš pagrobtos kolekcijos.

Lietuvos kriminalines policijos biuras primena, kad 63 metų kunigas, poetas, žymus kolekcininkas Ričardas Mikutavičius buvo nužudytas 1998-ųjų liepą. Šio vieno šiurpiausio Lietuvos kriminalistikos istorijoje nusikaltimo metu iš nužudytojo namų pagrobta meno kūrinių kolekcija, kurios muziejinė vertė – 5 milijonai litų, o atsidūrusios aukcione arba juodojoje rinkoje kolekcijos vertė išaugtų kelis kartus. Bylos dėl didelį rezonansą šalyje ir užsienyje sukėlusio kunigo nužudymo ir iš jo namų pagrobtos vertingos meno kūrinių kolekcijos, taip pat kitų nusikalstamų veikų jau išnagrinėtos teismuose. Nusikaltimų organizatorius Vladas Beleckas nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Tačiau dalis meno vertybių nerasta, todėl tyrimas buvo tęsiamas siekiant rasti likusią kolekcijos dalį.

2001 m. tuometinei Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybai atlikus unikalią slaptą tarptautinę operaciją, Vokietijoje buvo sulaikyti gerai Lietuvos teisėsaugai žinomi, su organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis siejami, asmenys. Rasti trys vertingi pagrobtos kolekcijos paveikslai, už kuriuos buvo prašoma 280 tūkst. Vokietijos markių.

Ši R. Mikutavičiaus meno vertybių pardavėjų sulaikymo operacija buvo pripažinta pavyzdine tarptautine operacija ir įtraukta į JAV Federalinio tyrimo biuro akademijos kursantų studijų programą. Amerikiečiai šį tyrimą pateikia kaip puikų pavyzdį organizuojant tarptautinį bendradarbiavimą.

Tęsdami pagrobtos kolekcijos paiešką, Lietuvos kriminalinės policijos biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai 2008 m. sulaikė grupę asmenų, kuri ruošėsi kontrabandos būdu iš Lietuvos į užsienio valstybes išgabenti nužudyto kunigo vertingiausią paveikslų kolekcijos dalį. Paveikslus buvo planuojama gabenti į Rusiją, Lenkiją ir Vokietiją. Kratų metu Kaune ir Vilniuje rasti nepažeisti ir neapgadinti devyni iš kolekcijos pagrobti paveikslai. Tarp jų – XVI amžiaus italų dailininko Paolo Veronezės „Mirusio Kristaus apraudojimas“, nežinomo XVIII amžiaus Lietuvos dailininko „Nežinomos moters portretas“, to paties amžiaus dailininko Johano Konrado Zėkaco  „Kristus su mokiniais“.
Paveikslų grąžinimas Lietuvos istoriniam paveldui yra ryškus indėlis Lietuvos kultūrai. Jų muziejinė vertė – apie 700 tūkst. litų. Ekspertų teigimu, jeigu šie kūriniai atsidurtų aukcione, jų vertė būtų daug didesnė.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai toliau kruopščiai vykdo vadinamojo žiauriausio praėjusio šimtmečio nusikaltimo metu pavogtų vertingų meno vertybių kolekcijos paiešką ir tikisi surasti likusią jos dalį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min