Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 15d. 13:52

Remigijus Šimašius: netikėtų ligų detektyvas ir šiapus, ir anapus grotų

Įkalinimo įstaigos tvora
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Įkalinimo įstaigos tvora

Apsimestinių ligų „virusu“ galimai užsikrėtę yra ne tik kai kurie įkalinimo įstaigų vadovai, bet ir jų prižiūrimi nuteistieji. Maža to, kai kurie jų laiką už grotų leidžia turėdami išskirtines sąlygas sveikti, rašoma Teisingumo ministerijos pranešime.

Tokią išvadą Kalėjimų departamentas pateikė teisingumo ministrui Remigijui Šimašiui, dar lapkričio pabaigoje atlikęs netikėtą patikrinimą Pravieniškių gydymo ir pataisos namuose, kur laisvės atėmimo bausmę atlieka sergantys nuteistieji.

Įtarimą, kad kai kurie įkalintieji galimai į šią įstaigą yra patekę pateikę fiktyvias sveikatos patikrinimo pažymas, sukėlė atlikta dokumentų analizė. Nustatyta, kad vienas nuteistasis iš Kauno tardymo izoliatoriaus į Pravieniškių Gydymo ir pataisos namus buvo paskirtas atsižvelgus į vienos privačios bendrovės pateiktą konsultacinę gydytojo pažymą, kurioje nėra nurodoma nei data, nei įstaigos registracijos numeris.

Įdomu tai, kad pagal šią būtinų oficialių rekvizitų neturinčią pažymą laisvės atėmimo įstaigoje gydomam asmeniui yra sudarytos ir ypatingos sąlygos sveikti. Atlikto patikrinimo metu konstatuota, kad šis ir dar trys nuteistieji bausmę Pravieniškių gydymo ir pataisos namuose atlieka ir gydosi gyvendami ne kartu su kitais nuteistųjų būryje, o įstaigos bibliotekos bei klubo patalpose. Čia šiems asmenims yra sudarytos išskirtinai geros gyvenimo sąlygos bei suteikta galimybė naudotis nuteistiesiems turėti draudžiamais daiktais. Pavyzdžiui, patikrinus dviejų iš minimų nuteistųjų asmeninius kompiuterius nustatyta, kad jie laisvai naudojasi internetu ir pokalbių programa Skype, nors tai nuteistiesiems yra griežtai draudžiama.

Tiesa, visi keturi nuteistieji čia taip pat ir dirba, eidami tarnybinių patalpų bei klubo darbininkų pareigas 0,25 ar 0,5 etato. Nepaisant to, kad darbuojasi tik dalį laiko, įstaigos vadovo Ramūno Kalendros leidimu jie šiose patalpose gali praleisti ištisą parą.

„Pateikti faktai iš tiesų kelia įtarimų, ar šios privilegijos galėjo būti suteiktos už atitinkamą mokestį ar sudarius kitus neleistinus susitarimus. Geresnės sąlygos nuteistiesiems neturi tapti vienu iš korupcijos šaltinių, o nuteistų asmenų integracija į visuomenę ir pagalba jiems neprarasti socialinių kontaktų turėtų būti vykdoma kiek kitokiomis formomis – tam pasiūliau probacijos sistemos reformą“, - sako R. Šimašius.

Ministras džiaugiasi, kad Kalėjimų departamentas, kuriam pavaldi minima įstaiga, atsakingai ir aktyviai prisideda prie tokių pažeidimų demaskavimo ir užkardymo. „Įstatymas draudžia daliai asmenų sudaryti išskirtines sąlygas, todėl tokie įžūlūs pažeidimai negali būti toleruojami. Atsižvelgiant į tai, kad šioje įstaigoje išaiškinama vis daugiau galimų pažeidimų atvejų, joje bus atliktas nuodugnus kompleksinis patikrinimas“, - sako Kalėjimų departamento vadovas Saulius Vitkūnas.

Ministro R. Šimašiaus teigimu, visa ši situacija dėl išskirtinių sąlygų daliai nuteistųjų bei neaiškumai dėl galimai tikrovės neatitinkančių medicinos pažymų turi būti iš tiesų labai atsakingai ištirti, todėl įstaigos vadovui R. Kalendrai, kurį ministras jau anksčiau nušalino nuo pareigų dėl kitų galimai padarytų rimtų pažeidimų, taip pat inicijuotas tarnybinio nusižengimo tyrimas.

Kartu ministras atkreipia dėmesį, kad galimos manipuliacijos ligomis yra žymiai platesnė ir jau gerokai įsisenėjusi problema, tad kaip efektyviausiai būtų galima ją spręsti, artimiausiu metu sutarta aptarti su Seimo Sveikatos reikalų komitetu. Išanalizuoti kokių priemonių reikėtų imtis taip pat pakviestos Vidaus reikalų bei Sveikatos apsaugos ministerijos, o įtarimus keliantys duomenys perduoti Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min