Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 spalio 13d. 09:35 , Atnaujinta: 2016 spalio 13d. 17:10

Rinkimų skandalas Šilutėje: įtariama, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partijai nupirkta nemažai balsų

Kęstas Komskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kęstutis Komskis
Šių metų Seimo rinkimai neapsiėjo be didelio balsų pirkimo skandalo. Policija demaskavo gaują, kuri įtariama pirkusi balsus partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų naudai. Sulaikyti įtariamieji mini Seimo ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininko Kęsto Komskio pavardę. K.Komskis jau pranešė stabdantis narystę partijoje, gali trauktis ir iš Seimo vicepirmininko posto.

Sulaikyti 7 įtariamieji, manoma, kad nupirkta nemažai balsų

Atlikus pirminius veiksmus, nustatyta, kad Šilutės gyventojai, per rinkimus į Lietuvos Respublikos Seimą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų.

Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, atliktos kratos įtariamųjų gyvenamosiose ir negyvenamosiose patalpose, jų metu rasta bylai reikšmingų daiktų.

Sulaikyti 7 įtariamieji, tarp kurių galimi organizatoriai ir vykdytojai, jie apklausti. Taip pat nustatyti ir apklausti papirktieji asmenys. Vienas asmuo suimtas dešimčiai parų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Edvardas Šileris

2016 m. spalio 6 d. Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate gauta anoniminė informacija apie galimą rinkėjų papirkinėjimą. Tą pačią dieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus. Vėliau šie tyrimai buvo sujungti į vieną, – ketvirtadienį informavo Policijos departamentas.

Tyrimą kontroliuojanti Tauragės apylinkės prokurorė Stefa Dalia Ramanauskienė BNS sakė, kad suimtam asmeniui pareikšti įtarimai dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise. Byloje yra ir daugiau asmenų, kuriems yra pareikšti įtarimai. Šie įtariamieji nėra suimti.

Policijos departamento atstovas R.Matonis BNS sakė, kad apie šį tyrimą policija anksčiau neskelbė viešai tyrimo sėkmės sumetimais.Ikiteisminis tyrimas tęsiamas, atliekami kiti procesiniai veiksmai, visa informacija bus perduota Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris ketvirtadienį patvirtino, jog ikiteisminis tyrimas yra susijęs su partija „Tvarka ir teisingumas“.

„Čia jokios paslapties nėra – „Tvarka ir teisingumas“, šiam momentui. Nedetalizuosim skaičiaus irgi. Kalbant abstrakčiai, nemažai balsų (buvo nupirkta – aut. past.). Tyrimas pradėtas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise, kaip numatyta kodekse“, – sakė E.Šileris.

Jis taip pat patvirtino, kad buvo perkami balsai ne už atskirus „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatus vienmandatėje apygardoje, o „dėl daugiamandatės apygardos“, t.y. už partiją.

Jis taip pat patvirtino, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas dar spalio 6-ąją, bet pats balsų pirkimas įvyko spalio 9-ąją, rinkimų dieną, pranešė BNS.

„Taip, tai buvo faktas ir mes tai žinojome, – paklaustas, ar balsai buvo nupirkti, žurnalistams Policijos departamente ketvirtadienį sakė E.Šileris. – Būtent rinkimų naktį mes šio ikiteisminio tyrimo neskelbėme, nes buvo atliekami aktyvūs tyrimo veiksmai, ir būtent dėl galimos tyrimo taktikos tas ir buvo pasirinkta“.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojo teigimu, kai kurie iš įtariamųjų jau pripažino savo kaltę, kai kurie – ne. Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už trukdymą pasinaudoti rinkimų teise gresia laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Vykstant rinkimams į Seimą iš viso buvo pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai, o nuo rinkimų kampanijos pradžios atliekama 13 tyrimų.

Prašė reitinguoti K.Komskį

Su tyrimu susiję šaltiniai 15min pasakojo, kad sulaikyti balsų pirkimo organizatoriai disponavo didelėmis grynųjų pinigų sumomis. Vienas tarpininkų turėjo apie 3000 eurų grynaisiais, kurie galėjo būti skirti balsams pirkti.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Komskis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kęstutis Komskis

Šaltinių teigimu, balsus parduoti sutikusiems rinkėjams buvo nurodoma balsuoti už „Tvarkos ir teisingumo“ partiją bei jos kandidatus vienmandatėse apygardose. Partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąraše balsus pardavusiems rinkėjams buvo nurodoma reitinguoti partijos vicepirmininką K.Komskį.

Beje, K.Komskis po reitingavo partijos sąraše iš 2 vietos nukrito į 4-ąją. Tam galėjo turėti įtakos prieš pat rinkimus kilęs skandalas, kai K.Komskio brolis Arvydas Komskis medžiodamas nušovė kontrabandininkus persekiojusį pasieniečių tarnybinį šunį Ramzį.

Šilutės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Danguolė Dimičiukienė ir jos pavaduotojas Vytautas Žiogas ketvirtadienį BNS teigė negavę jokių skundų apie galimą balsų pirkimą. Policijos atliekamas ikiteisminis tyrimas jiems buvo naujiena.

Įtarimai kelia grėsmę partijos likimui

Šilutės rajonas, kuriame, kaip įtariama, buvo perkami balsai, patenka į dviejų rinkimų apygardų ribas – Pietų Žemaitijos ir Šilutės. Šilutės vienmandatėje apygardoje K.Komskis nepateko į antrą rinkimų turą. Jis surinko 2305 balsus ir liko trečias. Į antrą turą pateko valstietis-žaliasis Alfredas Stasys Nausėda ir konservatorė Sandra Tamašauskienė.

Pietų Žemaitijos apygardoje kandidatavo laikinuoju partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininku išrinktas Remigijus Žemaitaitis. Jis užtikrintai laimėjo pirmąjį turą, surinkęs 6421 balsą (38,03 proc. balsų) ir smarkiai aplenkęs antroje vietoje likusį konservatorių Stasį Šedbarą (17,14 proc. balsų).

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Jeigu policijos įtarimai pasitvirtins, Vyriausiajai rinkimų komisijai teks aiškintis, ar nupirkti balsai galėjo turėti didelės įtakos rinkimų Pietų Žemaitijos ir Šilutės apygardose rezultatams.

Šilutės apygardoje „Tvarka ir teisingumas“ gavo 2053 balsus, o Pietų Žemaitijos apygardoje – 3665 balsus.

Šis skandalas taip pat gali sukelti abejonių, ar partija „Tvarka ir teisingumas“ teisėtai įveikė 5 proc. barjerą ir pateko į Seimą. „Tvarkiečius“ rinkimuose ištraukė kelios apygardos – Visagino–Zarasų, Pietų Žemaitijos, Gargždų, Šilutės, Jurbarko–Pagėgių, kur už partiją balsavo nuo 12 iki beveik 26 proc. visų rinkėjų.

„Tvarka ir teisingumas“ daugiamandatėje apygardoje surinko 5,33 proc. (67 794 balsus) ir per plauką pateko į Seimą. Partija jau užsitikrino 5 mandatus.

„Tvarka ir teisingumas“ iš viso gavo 67 794 balsus, 5 proc. barjeras – 63 569. Tai reiškia, kad jei iš 5718 Šilutės ir Pietų Žemaitijos apygardose šios partijos gautų balsų bent 4225 balsai sukeltų abejonių, „Tvarka ir teisingumas“ neperžengtų 5 proc. barjero.

R.Žemaitaitis: „Tai socdemai turi problemų Šilutėje“

15min pavyko susisiekti su laikinuoju „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininku R.Žemaitaičiu. Politikas tikino pirmą kartą girdintis tai, jog jo atstovaujama partija siejama su balsų pirkimo skandalu Šilutėje.

Pričiom čia aš, nelabai suprantu? Pirmą kartą girdžiu naujieną apie kažkokį pirkimą. Aš tai turiu informacijos, kad socdemai yra išsigandę. Kad Skardžius užsakė (socialdemokratų kandidatas Artūras Skardžius Šilutės apygardoje liko tik ketvirtas, nusileidęs net trečioje vietoje likusiam K.Komskiui, ir neturi jokių galimybių patekti į antrą turą, – red. past.). Kaip tik esu Šilalėje, susitinku su rinkėjais. Tai sutikau ir vietinius socdemus, kurie pasakė, kad turi problemų Šilutėje. Kad kažkas kažką bando pripaišyti kaip papirkinėjimą. Kad problemos – iš oro. Tiek težinau“, – įtarimų kratėsi R.Žemaitaitis.

Aš tai turiu informacijos, kad socdemai yra išsigandę. Kad Skardžius užsakė, – kaltinimus nuo savo partijos kitai numetė R.Žemaitaitis.

Politikas patikino abejojantis, jog įtarimai balsų pirkimu – rimti.

„Nesąmonė. Nelabai tikėčiau visu tuo. Tuo labiau, kad už partiją kas papirkinėjo balsuot? Vienmandatininkas dar galėjo kokį prašymą pateikt už jį prabalsuot. Bet partija? Koks čia skirtumas partijai? Kiek ten tų balsų gavome („Tvarkos ir teisingumo“ partija – aut. past.) Šilutėje dar reiktų pažiūrėt. Porą šimtų balsų. Tūkstantis gal bus (Šilutėje partija gavo 2053 balsus, – red. past.). Čia provokaciniai dalykai. Kad partijos mastu vyktų tokie dalykai – nenormalu, pati pagalvok“, – 15min žurnalistę tikino R.Žemaitaitis.

Jis teigė, jog nei jo, nei K.Komskio policija neapklausė. Neapklausė esą ir nė vieno „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nario ar su partija susijusio asmens.

„Jau būčiau apie tai žinojęs. Tą pačią minutę man būtų pranešę. Nuo vakar jau varpinėm visi būtų skambinę“, – teigė R.Žemaitaitis.

Jis prisiminė su Darbo partija susijusius ikiteisminius tyrimus, kurie visi, jo teigimu, galiausiai subliuško.

„Iš fantastikos srities viskas. Per daug kažkas išpūtė viską“, – reziumavo R.Žemaitaitis.

Įtariamieji nieko nebijojo

Tačiau 15min šaltinis tikino, jog lygiai tokia pati sistema, kai apie dešimt papirkinėtojų (tarpininkų tarpininkai) vadovauja dešimčiai kitų papirkinėtojų, sklandžiai veikė ir vietos savivaldos rinkimų metu.

Tačiau tuomet tai niekam neužkliuvo. Šįkart, per rinkimus į Seimą, į dienos šviesą viskas galėjo išlįsti dėl to, jog tarpininkai galimą nusikaltimą organizavo itin atvirai: detalės buvo derinamos pokalbiais telefonu.

K.Komskis: „Mane bandoma pašalinti iš politinio gyvenimo“

15min nepavyko susisiekti su K.Komskiu – jis neatsiliepia į telefono skambučius. Galiausiai K.Komskis išplatino pranešimą spaudai, kuriame pareiškė neturįs nieko bendro su galimu balsų pirkimu Šilutėje ir tvirtina, kad jį norima pašalinti iš politinio gyvenimo.

„Visos paskutiniu metu viena po kitos viešoje erdvėje pasirodančios ir plėtojamos istorijos primena ne ką kitą, kaip gerai apgalvotas pastangas ne tik pakenti partijai „Tvarka ir teisingumas“ rinkimuose, bet ir pašalinti mane iš politinio gyvenimo. Net jei tai traktuočiau kaip sutapimus, tiek jų vienu metu būti negali. Juo labiau, kad nė su viena istorija absoliučiai neturiu nieko bendro.

Siekdamas nepakenkti partijos įvaizdžiui ir reputacijai priėmiau sprendimą laikinai pasitraukti iš partijos narių iki tol, kol nebus baigti visi ikiteisminiai tyrimai ir išsiaiškinta iki galo. Turiu omenyje ne tik šią galimo balsų pirkimo, bet ir šuns Ramzio istoriją,“ – teigia K.Komskis.

„Po pokalbio su jumis (15min žurnaliste – aut. past.) paskambinau Kęstui ir paklausiau, ar jo pavardė išties minima ikiteisminiame tyrime. Jis patikino, kad yra kelios pavardės. Tarp jų – ir jo. Pasiūliau tuomet jam stabdyti narystę partijoje. Jis sutiko. Ryt rinksis partijos prezidiumas ar valdyba, spręsim, ką daryti toliau. K.Komskis mane tikino, jog visa tai – absoliuti provokacija. Juk skandalas kažkodėl kilo tik po rinkimų, praėjus nuo jų savaitei. Pačiam Kęstui žinia buvo kaip iš giedro dangaus“, – patikino R.Žemaitaitis.

Pasak R.Žemaitaičio, K.Komskis svarsto galimybę pasitraukti ir iš Seimo vicepirmininko pareigų.

Pasak jo, K.Komskis svarsto galimybę pasitraukti ir iš Seimo vicepirmininko pareigų. Apie tai jis turėtų pranešti artimiausiame Seimo posėdyje, tikėtina, jog antradienį. Narystė partijoje stabdoma tol, kol bus baigtas tyrimas.

Grasina teismais

Paklaustas, kas, jo manymu, gali organizuoti tokias provokacijas prieš „Tvarkos ir teisingumo“ partiją, R.Žemaitaitis, anksčiau kaltinęs socialdemokratus, dabar jau rado naują priešą – konservatorius.

„Niekas kitas nėra taip suinteresuotas, jog mūsų neliktų. Per daug sutapimų. Nori pakenkti mūsų šansams antrajame ture. Esame naujieji „darbiečiai“. Bandė kelti skandalus prieš juos, dabar – prieš mus. Pamatysite, ir su lenkų partija (5 proc. peržengusi Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – aut. past.) taip bus. Garantuoju. Bandys ir prieš juos nukreipti skandalus“, – aiškino R.Žemaitaitis.

Jis aiškino, kad jei įtarimai subliūkš, partija būtinai kreipsis į teismą. „Jei teisme laimėsim, tai nepuoš visas šis skandalas ir pačių tarnybų, kurios atliko tyrimą. Esu pats teisininkas. Jei turėtų teisėsauga bent menkiausių įrodymų, K.Komskis ar aš jau būtume apklausti, ar ne?“, – dėstė „Tvarkos ir teisingumo“ laikinasis pirmininkas.

Paklaustas, ar nebijo, jog dėl šio skandalo Šilutėje gali būti perskaičiuoti balsai, R.Žemaitaitis teigė, jog tai nieko nelemtų – partijos rezerve yra kiek daugiau nei 5000 balsų, kuriais jie peržengė reikalingą 5 proc. balsų ribą. Šio skandalo metu, pasak jo, gali būti panaikinti nebent už K.Komskį atiduoti reitingavimo balsai.

„Pažiūrėkite, kiek Druskininkų merą Ričardą Malinauską visi bandė sudirbti, bet rinkėjai vis tiek juo pasitikėjo. Tas pats ir su Petru Gražuliu. Kuo labiau juodina, tuo politikas stipresnis tampa“, – įsitikinęs skandalo sūkuryje atsidūręs naujasis laikinasis „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas.

Konservatoriai tikina matę, bet neturėję įrodymų

Konservatorius šilutiškis Vytautas Stanslovas sako kartu su partijos stebėtojais matęs galimą balsų pirkimą Šilutėje per išankstinius rinkimus, tačiau tvirtų įrodymų teigia nesurinkęs.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos Pagėgių skyriaus pirmininkas V.Stanslovas, kuris kandidatuoja į Seimą daugiamandatėje apygardoje, BNS pasakojo spalio 5-ąją dieną matęs grupę asocialių žmonių, kurie, jo teigimu, galėjo už alkoholį atiduoti savo balsą už „tvarkiečių“ kandidatą vienmandatėje K.Komskį.

„Pats asmeniškai pirmąją išankstinių rinkimų dieną buvau prie Šilutės savivaldybės ir mačiau, kiek yra asocialių rinkėjų, kuriems „rūpi“ mūsų šalies ateitis. Aš juos pasekiau po rinkimų su automobiliu, su mūsų stebėtoja iki parduotuvėlės Šilutėje, kuri vadinama „mažoji IKI“. Mačiau, kuri jie eina – ten koks penkiolika žmonių grupavosi: grįžta trys, išeina trys nauji. Tie trys nauji vėl grįžta, pasikeičia, vėl eina trys balsuoti“, – BNS pasakojo konservatorius.

Jis pasakojo, kad kartu su TS-LKD deleguotu stebėtoju Šilutės rinkimų apygardoje Žygimantu Kurliansku apie dvi valandas stebėjo situaciją ir laukė galimo pinigų perdavimo, bet tokio fakto neužfiksavo.

„Vėliau įvyko toks dalykas, kad iš tos pačios grupelės du žmonės nuėjo į parduotuvę, grįžo su pilnu maišu – matėme, kad ten yra alkoholiniai gėrimai. Išsidalino ir išsiskirstė. Visa grupė, 12-15 žmonių“, – pasakojo konservatorius.

Tikslaus parduotuvės adreso jis sako neprisimenantis, nes pats gyvena ne Šilutėje, o Šilutės rajone. Pasak jo, po kelių valandų vieną iš minėtų asocialių asmenų jis su Ž.Kurliansku sutiko Šilutėje.

„Tiesiog įžūliai paklausėme: kaip sekėsi rinkimai, ką palaikote. Jis mums atsakė taip: aš asmeniškai nesu gyvenime dar balsavęs. Bet mes, sakome, matėme, kad su šitais žmonėmis buvai. Jis sako: kaip tas yra, lyg ir Komskis ar ne Komskis“, – pasakojo V.Stanslovas.

„Mums tai akivaizdu ir aišku“, – sakė konservatorius.

Tačiau nei kandidatas V.Stanslovas, nei kartu su juo buvęs stebėtojas Ž.Kurlianskis į teisėsaugą nesikreipė. V.Stanslovas teigė to nepadaręs, nes turėjęs žinių, jog galimą balsų pirkimą jau stebi ir Šilutės kriminalistai, o jis pats esą dar 2012-ųjų Seimo rinkimuose su vaizdo ir garso įrašymo įranga imitavo rinkėją ir dalyvavo kitame balsų pirkimo skandale, tačiau tuomet tvirtų įrodymų surinkti taip pat nepavyko.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Petras Gražulis, Valdas Vasiliauskas ir Kęstas Komskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Petras Gražulis, Valdas Vasiliauskas ir Kęstas Komskis

„Tvarka ir teisingumas“ puola teisėsaugą

BNS praneša, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ atsiriboja nuo balsų pirkimo skandalo Šilutėje ir bet kokių sąsajų su asmenimis, kurie galbūt neteisėtai elgėsi per rinkimus į Seimą bei ragina įvertinti teisėsaugos veiksmus.

„Informacija apie policijos neva „demaskuotą gaują, kuri įtariama pirkusi balsus partijos Tvarka ir teisingumo kandidatų naudai“ yra tendencinga ir visiškai neatitinka tikrovės. Tai – provokacija, kuria siekiama kvestionuoti rinkėjų valią ir mesti šešėlį mūsų kandidatams, kurie teisėtai bei skaidriai vykdė rinkimų kampaniją“ – pareiškė laikinasis partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Pasak jo, pats ikiteisminio tyrimo pobūdis kelia rimtų abejonių, nes policijos ir kai kurių žiniasklaidos priemonių veiksmai esą gali būti režisuojami, siekiant padaryti spaudimą Vyriausiajai rinkimų komisijai ir įtaką rinkimų rezultatams.

„Melagingų žinių paskleidimas prieš Seimo rinkimų antrąjį rinkimų turą apie įvykius Šilutėje partijos kandidatams daro didžiulę žalą. Teisėsaugos struktūrų veiksmai artimiausiu metu turės būti kruopščiai ištirti ir teisiškai įvertinti“, – sakoma partijos pranešime.

Jame pažymima, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkimų štabas negalėjo disponuoti ir nedisponavo jokiomis grynųjų pinigų sumomis ar kitais resursais, kurie yra nurodyti Policijos departamento pateiktoje informacijoje apie pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl balsų pirkimo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

26:55
01:14
01:25

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min