Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 20d. 11:59 , Atnaujinta: 2014 rugpjūčio 20d. 12:25

Romas Zamolskis: po stačiatikių popo kauke – legendomis apipintas Lietuvos nusikaltėlis Zamas

Toks Romas Zamolskis buvo nufotografuotas 2013 metais
Policijos departamento nuotr. / Toks Romas Zamolskis buvo nufotografuotas 2013 metais
Zamo pravarde prisimenamo Romo Zamolskio, kuriam dabar 44-eri, sulaikymas leido lengviau atsikvėpti ir Lietuvos, ir Rusijos teisėsaugininkams. Kauno policija jo paiešką buvo paskelbusi jau nuo 2001 metų. R.Zamolskis visada garsėdavo kaip ypač gerai maskuoti savo išvaizdą sugebantis nusikaltėlis. 15min.lt primena kruviną Zamo kriminalinę biografiją.

2001 m. balandžio 17 d. Vilniaus pakraštyje, prie „Maxima“ bazės, Romas Zamolskis (gim. 1970 m.) su bendru Virginijumi Savickiu užpuolė tuomečio Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorių, jį peršovė ir pagrobė 71 tūkstantį litų.

2001 m. birželio 5 d. prie Operos ir baleto teatro Vilniuje R.Zamolskis su V.Savickiu pistoleto šūviais sužeidė policininkus, paprašiusius pateikti patikrinimui asmens dokumentus.

2001 m. liepos 25 d. Kaune R.Zamolskis su V.Savickiu nušovė du bendrovės „Lita-West“ darbuotojus ir apiplėšė metalo supirktuvę. 

2001 m. rugsėjo 28 d. Kaune, „Atžalyno“ vidurinės mokyklos stadione, R.Zamolskis kartu su V.Savickiu apšaudė juos pastebėjusius ir ketinusius sulaikyti pareigūnus. 

2001 m. spalio 8 d. R.Zamolskis paskutinį kartą buvo pastebėtas Panevėžyje. Kartu su bendru V.Savickiu Zamas bėgo nuo policijos. R.Zamolskis buvo sužeistas, bet pabėgo, o du žmones įkaitais paėmęs V.Savickis buvo nušautas.

Gaudynių trileris Panevėžyje

Pastarieji pavojingi įvykiai prasidėjo 2001 metų spalio 8-osios rytą, kai pareigūnai Panevėžyje pastebėjo R.Zamolskį su bendrininku Virginijumi Savickiu važiuojančius taksi.

Netoli vieno prekybos centro Ramygalos gatvėje nusikaltėliai iššoko iš taksi ir pasileido skirtingomis kryptimis.

R.Zamolskis įbėgo į J.Miltinio vidurinės mokyklos pastatą.

Pareigūnai spėjo kelis sykius iššauti ir, kaip manoma, įtariamąjį sužeidė.

Tačiau R.Zamolskis, perbėgęs mokyklos fojė, išbėgo iš pastato ir netrukus pasislėpė privačių namų kiemuose.

Bėglio taip ir nepavyko sučiupti, nors policija blokavo ir naršė visą gyvenamąjį kvartalą.

Savo ruožtu Zamo bendras V.Savickis paėmė įkaitu gatve ėjusį keturiolikmetį Aleksandrą Š. ir įsitempė moksleivį į vieno daugiabučio laiptinę. Nusikaltėlis su pagrobtu vaiku užsibarikadavo neįgaliosios Bronislavos V. bute.

Įkaitų drama užsitęsė net apie 15 valandų.

V.Savickis sutiko derėtis su pareigūnais, tačiau „Aro“ kovotojams vis dėlto teko rizikuoti ir šturmuoti butą.

V.Savickis iškart buvo nušautas, o įkaitus pavyko išsaugoti.

Šaudė į inkasatorius ir policininkus

2001 m. pasavarį daug triukšmo ir nerimo sukėlęs nusikaltimas įvykdytas sostinės pakraštyje, kai kartu su savo bendru Virginijumi Savickiu prie parduotuvės „Maxima bazė“ R.Zamolskis užpuolė tuomečio Lietuvos žemės ūkio banko inkasatorius. Vienas inkasatorius buvo peršautas ir tik per stebuklą liko gyvas. Su savo bendru R.Zamolskis pagrobė 71 tūkst. litų ir paspruko.

Tuo tarpu jau po mažiau nei dviejų mėnesių, 2001-ųjų vasaros pradžioje, R.Zamolskis ir V.Savickis Vilniaus centre šūviais iš pistoletų sužeidė policininkus. Pareigūnams tada pavyko sulaikyti tik pavojingų nusikaltėlių bendrą – 26 metų Mindaugą Čepulį. Po metų šiam Biržų gyventojui už neteisėtą didelio kiekio šaudmenų ir sprogmenų laikymą Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo nuosprendžiu buvo paskirta 3 metų nelaisvės bausmė.

Vietoj kalėjimo – psichiatrijos ligoninės palata

R.Zamolskio medžioklė buvo prasidėjusi 2001-aisiais, kai jis pabėgo iš psichiatrijos ligoninės Žiegždriuose. Priverstines medicinos priemones Zamui buvo paskyręs teismas, remdamasis psichiatrų išvadomis apie R.Zamolskio nepakaltinamumą.

Tiesa, buvęs Lietuvos policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius dabar teigia, kad R.Zamolskis ligą tik simuliavo – įtaigiai vaidindamas ligonį siekė išvengti atsakomybės dėl nusikaltimų.

Policijos departamento montažas/Ekspertų pasendinto R.Zamolskio atvaizdas
Policijos departamento montažas/Ekspertų pasendinto R.Zamolskio atvaizdas (2010 m.).

Kelialapį į Žiegždrius gavęs R.Zamolskis tada išvengė kalėjimo už Kauno „daktarų“ grupuotės nario Gintauto Bakanausko brolio Dariaus Bakanausko nužudymą. Be to, kol buvo gydomas psichiatrų, R.Zamolskis buvo teisiamas ir už tai, kad su bendrininkais nužudė prostitutę ir dar vieną moterį.

Radikaliai pakeitė išvaizdą

Policijos departamentas 2010 m. išplatino kompiuterinį atvaizdą, kaip tada galėtų atrodyti R.Zamolskis. Senumo nusikaltėliui pridėjo plikė, o jo veidas esą galėjo dar labiau suapvalėti.

Ieškomiausio nusikaltėlio, puikiai išmanančio maskavimosi meną, atvaizdą modifikavo ne Lietuvos, bet Lenkijos ekspertai. Mat mūsų šalyje niekas neturėjo specialios „sendinimo“ kompiuterinės programos.

Sučiupus Zamą Rusijoje tapo akivaizdu, kad įtariamasis sąmoningai siekė atrodyti priešingai, nei jį piešė teisėsauginkai ir įsivaizdavo visuomenė. 2013 m. darytoje nuotraukoje R.Zamolskis užfiksuotas tarsi Rusijos stačiatikių kunigas – taikaus veido, užsiauginęs vešlią barzdą, pasipuošęs masyvia grandine su kryžiumi.

Rusijoje sukūrė šeimą, augino vaikus

Policijos departamentas pranešė, kad 2013 metų vasarą, bendradarbiaujant su Rusijos Federacijos teisėsaugos pareigūnais ir keičiantis informacija, pavyko indentifikuoti R.Zamolskį. Tuomet jis gyveno Rusijos Federacijos Sverdlovsko srityje, Novouralsko mieste kito asmens duomenimis, naudojosi Rusijos Federacijos piliečio dokumentais. Čia jis buvo sukūręs šeimą, augino du vaikus.

Į Rusijos teisėsaugininkų akiratį R.Zamolskis pateko 2013 m. vasarą Novouralske, kur jis su svetimais dokumentais dėjosi kitu asmeniu ir buvo sukūręs šeimą, augino vaikus.

Pareigūnams pradėjo juo domėtis, sekti, netrukus buvo surengta ir sulaikymo operacija. Jos metu R.Zamolskis aktyviai pasipriešino ir jam pavyko pabėgti.

Buvo atliekamos kratos, jo gyvenamojoje vietoje buvo aptiktas ir paimtas šaunamųjų ginklų arsenalas.

Nuo 2013-ųjų vasaros R.Zamolskis, naudodamas įvairias atsargumo, maskavimosi priemones, sėkmingai slapstėsi nuo teisėsaugos.

Vieną ilgiausiai ir labiausiai ieškotų asmenų, R.Zamolskį, Rusijos Federacijos kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė atlikus kompleksą operatyvinių veiksmų. Sulaikymo Jakaterinburge metu lietuvis aktyviai priešinosi, tačiau pareigūnams panaudojus specialiąsias priemones, jis buvo sulaikytas ir dėl sužeidimų paguldytas į vieną iš laisvės atėmimo įstaigų ligoninę.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

02:37
01:14:11
00:36

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min