Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Romo Zamolskio likimo broliai – užsienyje įkliuvę Lietuvos ieškomiausi nusikaltėliai

Henrikas Daktaras, Mantas Dockus, Gintaras Petrikas, Donatas Adomėnas, Raimondas Aukštuolis – tai Lietuvos teisėsaugininkų sunkiai ieškoti ir po sėkmingų tarptautinių operacijų Bulgarijoje, Ispanijoje, Jungtinėse Valstijose, Ukrainoje bei Vokietijoje sulaikyti įtariamieji.
Policijos ieškomiausi asmenys
R.Zamolskis (kairėje) daugelį metų buvo policijos ieškomiausių asmenų sąrašo viršūnėje. / Nuotrauka iš interneto

Po triukšmingo bene sunkiausiai ieškoto Lietuvos nusikaltėlio – Romo Zamolskio – sulaikymo Rusijoje 15min.lt primena keletą senesnių istorijų, kaip teisėsaugininkams pavyko pričiupti užsienyje pasislėpusius ir bausmių išvengti planavusius pavojingus nusikalstamo pasaulio veikėjus.

Mantas Dockus (Ispanija)

2008 m. liepos mėnesį Malagoje Ispanijos policijos pareigūnai sulaikė mūsų šalies policijos ieškotą Mantą Dockų (gim.1979 m.). Jo paiešką 2004 m. gruodžio mėnesį dėl neteisėto laisvės atėmimo buvo paskelbę Kauno apskrities vyriausiojo komisariato pareigūnai.

Policijos nuotr./Mantas Dockus
Policijos nuotr./Mantas Dockus

M.Dockus Ispanijoje dengėsi Gražvydo Jaro pavarde. Drauge su juo buvo sulaikytas jo brolis Eimantas Dockus (gim. 1983 m.), Giedrius Jakočiūnas (gim. 1978 m.) bei Čekijos pilietis Petras Fuchmanas (gim. 1969 m.).

Per minėtų asmenų sulaikymo operaciją ispanų pareigūnai surado 1 mln. 200 tūkst. padirbtų eurų, du pistoletus, vieną automatinį šaunamąjį ginklą, šaudmenų, keturis automobilius (Mercedes Benz, Seat, BMW X5, VW Passat), iš kurių trys – vogti.

Taip pat buvo aptikta įranga pinigų klastotėms gaminti, neperšaunama liemenė, Ispanijos policijos pareigūnų skiriamieji ženklai (ženkleliai), policijos automobilių naudojami spec. švyturėliai, padirbti dokumentai.

Lietuvos policijos žiniomis, buvo įtariama, kad M.Dockus su keliais bendrininkais 2004-ųjų kovo 24-ąją pagrobė pietų Ispanijoje, Marbėjos kurorte, gyvenantį Didžiosios Britanijos pilietį milijonierių Johną Michaelį Capperį.

Už jo išlaisvinimą lietuviai pareikalavo 3,2 mln. JAV dolerių. Po devynių dienų dalis lietuvių reikalavimų buvo patenkinti – jiems turtuolio artimieji sumokėjo pusę milijono eurų.

Donatas Adomėnas (Ukraina)

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų tyrimo padalinių ir Vilniaus apskrities VPK pareigūnai, bendradarbiaudami su Ukrainos Respublikos teisėsaugos pareigūnais, po ilgo tyrimo ir paieškos veiksmų minėtą asmenį 2009 m. liepos 7 d. sulaikė Ukrainoje, Krymo srities Simfiropolio mieste, teigiama pranešime spaudai.

Policijos departamento nuotr./Donatas Adomėnas
Policijos departamento nuotr./Donatas Adomėnas

D.Adomėnas su bendrininku buvo įtariamas 1993 07 23 nužudęs verslininkus Ramūną Žygą ir Arvydą Čekaitį, kurių lavonai surištomis rankomis su smaugimo žymėmis ir peršautomis galvomis buvo rasti bute Architektų gatvėje, Vilniuje, taip pat dėl pasikėsinimo nužudyti kitus žmones.

16 metų nuo teisėsaugos besislapstęs D.Adomėnas teismo nuosprendžiu pripažintas kaltu ir nuteistas kalėti 19 metų.

Gintaras Petrikas (JAV)

1995 metais Gintaras Petrikas buvo Lietuvos valstybinio komercinio banko tarybos pirmininku bei asociacijos „Grupė Rytai, Baltijos šalys, Vakarai“ (EBSW) prezidentu.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Gintaras Petrikas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Gintaras Petrikas

G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.

2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvęs EBSW prezidentas sulaikytas JAV. Lietuvos prašymu jį sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai.

Lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas. 2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas pargabentas į Lietuvą.

Mūsų šalyje buvusiam EBSW prezidentui buvo iškeltos kelios baudžiamosios bylos, jis pripažintas kaltu, tačiau 2013 m. rudenį įkalinimo įstaigos vartai G.Petrikui atsivėrė.

Henrikas Daktaras (Bulgarija)

Kadrai iš Bulgarijos VRM filmuotos medžiagos/Henrikas Daktaras Bulgarijoje buvo užsiauginęs plaukus ir barzdą
Kadrai iš Bulgarijos VRM filmuotos medžiagos/H.Daktaras Bulgarijoje buvo užsiauginęs plaukus ir barzdą

Po itin ilgo ikiteisminio tyrimo pagrindinis įtariamasis Henrikas Daktaras sulaikytas 2009-ųjų rugsėjį Bulgarijoje.

Kęstučio Šimkaus vardu užsienyje gyvenusį įtariamąjį Henytę Bulgarijos teismas sutiko išduoti Lietuvai.

Prokurorų žiniomis, H.Daktaras nusikalstamai grupuotei jis kartu su Egidijumi Abariumi vadovavo dar 1993–2001 metais.

Bene garsiausiu Lietuvos nusikaltėliu vadinamas Henytė buvo kaltinamas prisidėjęs prie 6 asmenų nužudymo – Rimanto Ganusausko, Vladimiro Seneckio, pravarde Turistas, Sigito Čepo ir jo vairuotojo Vinco Varno, Roberto Borcherto ir Arvydo Vilčinsko. Taip pat kaltinimai pareikšti dar dėl 16 nusikalstamų veikų, susijusių su turto prievartavimu, neteisėtu ginklų laikymu, svetimo turto sunaikinimu, viešosios tvarkos pažeidimais, pasikėsinimais nužudyti, asmenų pagrobimo ir neteisėto laikymo.

Byloje apklausta apie 160 asmenų, o medžiaga nugulė 73 tomuose.

Prie šios bylos teismas prijungė dar vieną – dėl asmens dokumentų suklastojimo (kai H.Daktaras gyveno Bulgarijoje svetima pavarde).

H.Daktaras yra pasiųstas kalėti iki gyvos galvos, tačiau nuosprendis „daktarų“ nusikalstamo susivienijimo byloje dar neįsiteisėjęs, nes Vilniuje vyksta apeliacinis procesas.

Raimondas Aukštuolis (Vokietija)

Amžiaus apiplėšimu vadinamoje 50 mln. litų vertės ikonų pagrobimo byloje po penkerių metų sulaikyti keturi įtariamieji: vienas Vokietijoje ir dar trys Vilniaus apskrityje.

2013 m. birželio 28 d. Vilniuje ir Frankfurte (Vokietijoje) buvo sėkmingai įvykdyta sulaikymo operacija, kuri buvo suplanuota glaudaus Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuotų nusikaltimų tyrimo valdybos, Vokietijos Federacinės Respublikos Heseno žemės Vysbadeno miesto kriminalinės policijos pareigūnų bei Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) departamento prokurorų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ikonų kolekcija
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ikonų kolekcijos eksponatas

ONKT prokuroras Gintaras Jasaitis netrukus patvirtino, kad sulaikytasis yra Raimondas Aukštuolis, kuris priskiriamas Vilniuje veikusiai „zelionų“ grupuotei.

Šis areštas siejamas su žiauriu apiplėšimu, įvykdytu vienos pasiturinčios šeimos namuose prieš penkerius metus.

Pistoletais ginkluoti vyrai į namą Vilniaus Antakalnio rajone įsiveržė prieš tai pagrobę vyresnįjį namo šeimininko vieno turtingiausių Lietuvos kolekcininkų Andrejaus Balyko sūnų. A.Balykas tuo metu buvo išvykęs į Paryžių.

Iš namų pagrobtos ne tik ikonos, bet ir daugiau kaip 100 tūkst. eurų (per 345 tūkst. litų), sidabriniai antikvariniai daiktai, savigynai išduotas pistoletas „Beretta 84F“, laikrodžiai ir visi kolekcininko žmonos papuošalai iš aukso, sidabro, perlų.

Įtariamuosius policija sulaikė 2010-ųjų sausį. Vokietijoje sulaikytas ir Lietuvai perduotas R.Aukštuolis buvo įvardintas kaip šio amžiaus apiplėšimu vadinamo nusikaltimo organizatorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius