Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 gruodžio 7d. 20:58

Šeši patarimai, kaip apsaugoti savo būstą nuo vagių

Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus viršininkas Sigitas Šemis.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus viršininkas Sigitas Šemis.

Butų ir namų vagys jau galanda atsuktuvus ir visrakčius. Gruodžio pabaigoje turėsime tiek laisvų dienų, kad nusikaltėliams tai bus tikras darbymetis. Kriminalistai pabrėžia, kad norint apsaugoti savo turtą nebūtina išleisti dideles pinigų sumas ir pirkti brangias saugumo sistemas. Kartais užtenka ir atsakingo požiūrio į savo namų apsaugą.

15min.lt jau rašė, kad Vilniuje veikia profesionalių nusikaltėlių, kurie specializuojasi vogdami iš būstų. Ilgieji savaitgaliai, šventinės dienos ir atostogos – jiems yra pats darbymetis. Todėl sostinės pareigūnai ruošiasi naujai nusikaltimų bangai, kuri turėtų prasidėti gruodį.

„Jie ilgai nelaukia, kai tik nutaiko tinkamą momentą, iškart įvykdo nusikaltimą“, – pasakojo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų nuosavybei tyrimo skyriaus viršininkas Sigitas Šemis.

Profesionalūs vagys atlieka bent jau minimalią žvalgybą. Nusikaltėliai žino, kada aukos išvažiuoja į darbą ir grįžta namo, ką veikia laisvalaikiu.

Kruopštesni nusikaltėliai, kurie švarina tik prabangius namus, prie aukos automobilio gali primontuoti net GPS siųstuvą – tada tiksliai žino, kurioje vietoje yra namo ar buto šeimininkas.

Kartais organizuotos grupės turi net savo žvalgus, kurie stebi gatves. Tokie vagys darbo imasi tik tada, kai surenka pakankamai informacijos.

Praėjusio amžiaus pabaigoje, kai daugumą Lietuvos būstų saugojo medinės durys ir langai, nusikaltėliai ginkluodavosi grąžtais ir laužtuvais: plėšydavo durų staktas, langų rėmus, gręždavo spynas. 

Tačiau Lietuvoje labai greitai įvyko „plastikinė revoliucija“ – medines durų ir langų konstrukcijas pakeitė plastiko. 

Vilniaus VPK nuotr./Vagies įrankiai ir pagrobti daiktai.
Vilniaus VPK nuotr./Vagies įrankiai ir pagrobti daiktai.

„Nusikaltėliai greitai perprato, kad įveikti plastikines konstrukcijas yra pakankamai paprasta. Savo darbą išmanančiam vagiui užtenka poros atsuktuvų. Kai žinai, kurias vietas reikia pakelti, kurias spūstelėti, užtenka minutės, kad patektum į butą“, – aiškino patyręs kriminalistas S.Šemis. 

Plastikinio lango atspaudimo būdas iki šiol yra vyraujantis. Taip dirba ir narkomanai, ir profesionalūs vagys.

Plastikinio lango atspaudimo būdas iki šiol yra vyraujantis. Taip dirba ir narkomanai, ir profesionalios grupės.

Nepaisant to, kad iš būstų vagiantys nusikaltėliai išmano savo amatą, yra keletas paprastų būdų, kurie gali apsaugoti jūsų turtą. Kartais saugumo priemonės nereikalauja didelių investicijų – užtenka ir gerų santykių su kaimynais.

1. Bendraukite su kaimynais

Kriminalistas S.Šemis sako, kad sostinėje daugėja bendruomenių, kurios prisijungia prie akcijos „Saugi kaimynystė“. Pareigūnai pastebėjo, kad tose vietose sumažėja ne tik vagysčių, bet ir kitokių nusikaltimų. Net chuliganizmo atvejų ir administracinės teisės pažeidimų.

„Kalbant apie vagystes iš būstų, viena efektyviausių priemonių yra „Saugios kaimynystės“ bendrijos“, – sakė pareigūnas S.Šemis.

Kodėl? Nes tokiose bendruomenėse kaimynai bendrauja vieni su kitais, prižiūri ne tik savo, bet ir šalia gyvenančio žmogaus namus, o pastebėję ką nors įtartino – kreipiasi į policiją. Be to, jie nuolat susitinka su pareigūnais, žino apie kriminogeninę situaciją toje teritorijoje, gauna patarimus, į ką reiktų atkreipti dėmesį.

Kalbant apie vagystes iš būstų, viena efektyviausių priemonių yra „Saugios kaimynystės“ bendrijos, – sakė pareigūnas S.Šemis.

Kriminalistas S.Šemis pabrėžė, kad yra labai svarbu, nes nusikaltėlius gali atbaidyti net kaimyno žvilgsnis į jų automobilio numerius.

„Jeigu žmonės savo namo kieme ar prie kaimyno tvoros pamato įtartinus asmenis ir paskambina policijai, tai esu įsitikinęs, kad nusikaltėliai ten nebegrįš.

Kartais užtenka net žvilgsnio: pamatote, kad prie kaimyno namo stovi įtartinas automobilis, kuriame sėdi nematyti jaunuoliai, tai užtenka demonstratyviai pažiūrėti į automobilio numerius. Esu tikras, kad jeigu jie planavo nusikaltimą, tai planą pakeis“, – aiškino kriminalistas.

2. Investuokite dalį saugomo turto

Vienas pagrindinių patarimų – būsto apsaugos priemonės turi būti proporcingos turto vertei. Jeigu namuose turite daug grynųjų pinigų ar brangių daiktų, turėtumėte dalį turto investuoti į saugumo sistemas.

Vilniaus VPK nuotr./Šis visraktis yra elektroninis ir kainuoja apie tūkstantį eurų.
Vilniaus VPK nuotr./Šis visraktis yra elektroninis ir kainuoja apie tūkstantį eurų.

S.Šemis papasakojo istoriją, kai nusikaltėliai pateko į garbaus amžiaus vilnietės butą. Vagys išlaužė medines duris, kurios buvo labai senos, pateko į vidų, išnaršė moters daiktus ir nerado nieko vertingo. Nusikaltėliai dingo nieko nepešę, o moteriai padarytas nuostolis – sulaužyta durų stakta.

Vilnietė neturėjo jokių vertingų daiktų, todėl neinvestavo į saugumą. Tačiau pareigūnai sako, kad kartais panašiai elgiasi ir tie, kurie namuose laiko labai brangius daiktus.

„Būna, kad kalbamės su verslininku, iš kurio pavogta šimtatūkstantinė suma, o paaiškėja, kad pinigus jis laikė stalčiuje. Geriau dalį tos sumos jau būtų investavęs į būsto apsaugą“, – sakė kriminalistas.

Būna, kad kalbamės su verslininku, iš kurio pavogta šimtatūkstantinė suma, o paaiškėja, kad pinigus jis laikė stalčiuje. Geriau dalį tos sumos investuoti į būsto apsaugą, – sakė kriminalistas.

Pernai vienas Vilniaus ilgapirštis perlipo gyvenamojo namo tvorą, nes žinojo, kad šeimininkai turi labai vertingo turto. Tačiau nusikaltėliui nepavyko nueiti net iki pastato – kiemas buvo apsaugotas judesius fiksuojančiomis sistemomis, todėl iškart pradėjo kaukti garsiakalbiai, pažadinę kaimynus.

„Mes gavome pranešimą tik apie tai, kad buvo bandoma patekti į kiemą. Tai labai geras pavyzdys, kad savo turtą reikia saugoti proporcingai. Aišku, tokios priemonės ar net jų kompleksai reikalauja investicijų, tačiau jos pasiteisina“, – kalbėjo S.Šemis.

3. Langų ir durų apsauga priklauso nuo namo aukšto

Kriminalistas sako, kad pirmųjų aukštų gyventojai turėtų investuoti į langų ir durų išorinę apsaugą. Nusikaltėliai retai kada daužia stiklus, todėl svarbiau, kad jie negalėtų išjudinti konstrukcijų. 

Vidurinių ir viršutinių aukštų gyventojai turėtų įsigyti geras duris ir investuoti į spynos apsaugą. „Yra buvę atvejų, kad nusikaltėliai bandė patekti į trečią aukštą. Tačiau tokie bandymai pasitaiko labai retai. Anksčiau buvo nusikaltėlių grupių, kurios į butus patekdavo per stogą, bet tai irgi pavieniai atvejai“, – aiškino patyręs pareigūnas. 

Vilniaus VPK nuotr./Skuduru užkišta signalizacija, kuri reaguoja į judesius.
Vilniaus VPK nuotr./Skuduru užkišta signalizacija, kuri reaguoja į judesius.

4. Pinigus ir turtą laikykite neįprastose vietose

Nusikaltėliai labai gerai žino, kokiose vietose žmonės dažniausiai laiko vertingus daiktus. Vienas iš apsisaugojimo būtų – grynuosius pinigus, brangius papuošalus, svarbius dokumentus reikia laikyti neįprastose vietose.

„Nusikaltėliai ne kartą pasakojo, kad patekus į gyvenamąjį namą, užlipus į antrame aukšte esantį miegamąjį ar vonios kambarį, ten dažniausiai rasi grynųjų pinigų arba dėžutę su papuošalais. Ir kartais tų juvelyrinių dirbinių vertės yra tokios įspūdingos, kad kyla klausimas, kodėl žmogus jų nesaugojo“, – kalbėjo pareigūnas.

Informacija apie žmonių įpročius keliauja kriminaliniame pasaulyje iš lūpų į lūpas – jauni vagišiai mokosi iš patyrusių.

Nusikaltėliai puikiai žino apie žmonių įpročius. Tokia informacija keliauja per kriminalinį pasaulį iš lūpų į lūpas – jauni vagišiai mokosi iš patyrusių.

„Geriausiai brangius daiktus ir vertybes laikyti seifuose. Daiktų laikymas neįprastose vietose taip pat yra gera apsaugos priemonė. Nusikaltėlio laikas yra ribotas, todėl viso būsto jis neapieškos“, – sakė S.Šemis.

5. Turėkite gerą seifą, o ne metalinę dėžutę

Anksčiau Vilniuje veikė gauja, užsiimanti seifų vagystėmis. Nusikaltėliai labai gerai žinojo, kur ieškoti saugyklos ir sugebėdavo žaibiškai išnešti turtą. Tačiau pareigūnai pabrėžė, kad sėkmingai įvykdyti nusikaltimus padėdavo ir gyventojų aplaidumas.

„Kai mes pradėjome analizuoti, kur dažniausiai stovi seifai, nustatėme, kad dauguma jų būna įrengti antrajame namo aukšte, miegamajame. Kur nors spintoje arba prieškambaryje“, – pasakojo pareigūnas S.Šemis.

Be to, dažnai seifais yra vadinamos metalinės spintelės arba dėžutės, kurios nėra pritvirtintos. Tai – labai lengvas grobis. 

„Labai mažai kas turi tikrų seifų, atitinkančių visus saugumo reikalavimus, sunkių ir gerai pritvirtintų. Tokius seifus yra sunku ne tik išnešti, bet ir išjudinti iš vietos“, – sakė kriminalistas.

Tokių ilgapirščių, kurie patekę į namą rakinėja seifo spyną, nėra. Tai tik filmų kūrėjų vaizduotė. Vagystė turi būti įvykdyta žaibiškai, todėl nusikaltėliai tiesiog išneša dėžę. Geras, patikimas seifas labai apsunkintų ilgapirščių darbą.

Tokių ilgapirščių, kurie patekę į namą rakinėja seifo spyną – nėra. Tai tik filmų kūrėjų vaizduotė. Vagystė turi būti įvykdyta žaibiškai, todėl nusikaltėliai tiesiog išneša dėžę. 

„Dauguma žmonių, turinčių namus, yra įsidiegę signalizacijas ir kitokias apsaugos priemones. Patekę į tokį namą nusikaltėliai turi labai nedaug laiko. Jeigu kieme yra įrengti garsiakalbiai, skleidžiantys signalą, tai to laiko išvis labai mažai. Todėl geras, sunkus, pritvirtintas seifas suteikia labai gerą apsaugą“, – aiškino pareigūnas.

6. Apdrauskite savo turtą

Jeigu taip nutiko, kad vagims vis tiek pasisekė, dalį jūsų turto gali išgelbėti draudimas. Net jeigu sugrąžins ne visą prarastą sumą, bent jau dalį kompensuos.

„Palyginti lietuvius su skandinavais, mes draudžiamės retai. Tačiau vykdami į nusikaltimų vietas ir bendraudami su aukomis matome, kad apsidraudusiųjų daugėja“, – sakė kriminalistas.

Vilniaus VPK nuotr./Vagysčių iš butų statistika.
Vilniaus VPK nuotr./Vagysčių iš butų statistika.
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Sportas

Uraganinės atakos atnešė Kolumbijai pergalę išgyvenimo mače – lenkai keliaus namo

Aktualu

R.T.Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

I.Šimonytė įžvelgia politinę korupciją: partijų finansavimas keičiamas mainais į paramą

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Sportas

Žūtbūtinį Lenkijos ir Kolumbijos mūšį papuošė moteriškos grožybės

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Verslas

Nauji Budapešto vartai: tiltą per Dunojų projektuos olandų ir britų tandemas

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Vardai

Beyonce ir Jay-Z dukra išvydusi erotišką tėvų klipą nežinojo kur dėtis: jos reakcija tapo interneto hitu

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Naujienos

Aktualu

Kova dėl sankcijų: kas ir kodėl skalbia nešvarius Rusijos oligarchų baltinius?

Sportas

Uraganinės atakos atnešė Kolumbijai pergalę išgyvenimo mače – lenkai keliaus namo

Aktualu

R.T.Erdoganas skelbia pergalę rinkimuose Turkijoje

Vardai

P.Gražulio dukros mama B.Navickaitė paviešino žinutes: „Jis grasina atimti iš manęs vaiką“

Aktualu

I.Šimonytė įžvelgia politinę korupciją: partijų finansavimas keičiamas mainais į paramą

Vardai

Joninių atgarsiai socialiniuose tinkluose: vainikai, laužai ir Rytis Cicinas su Jonu Valančiūnu

15min tema Mokslas.IT

Žmonių mulkinimas: kaip iš lengvatikių vien Lietuvoje kasmet išviliojami milijonai

Aktualu

Frakcija „Kartu“ reiškia palaikymą nušalintam Panevėžio merui R.M.Račkauskui

Maistas

Iš uosto – į desertų studiją: aistra konditerijai apvertė klaipėdietės gyvenimą

Sportas

Žūtbūtinį Lenkijos ir Kolumbijos mūšį papuošė moteriškos grožybės

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. birželio 18 – birželio 24 d.)

Kultūra

Gabija Grušaitė: apie Stasį Šaltoką, būsimą knygą ir Marcelio Prousto įkvėpimą

Verslas

Nauji Budapešto vartai: tiltą per Dunojų projektuos olandų ir britų tandemas

Mokslas.IT

„Facebook“ patobulino „Messenger“: neabejotinai sukels naują pasipiktinimų bangą

Everesto link: ko tikėtis iš nakvynės vietų Himalajuose

Gyvenimas

Dėl meilės mylimą miestą ir karjerą palikusi Toma: „Iš to šulinio dabar geriu iki dugno“

Aktualu

Besikeičiantis profesinis mokymas: daugiau prestižo, lankstumo ir mobilumo

Sportas

Netikėtų H grupės lyderių akistatoje – rezultatyvios lygiosios

Pasaulis kišenėje

Kolumbas atrado Ameriką, o aš – Ruandą

Aktualu

R.T.Erdoganas pirmauja Turkijos prezidento rinkimuose

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min