Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaulių gimnazistės žudikės atsiprašė aukos artimųjų ir visuomenės

 Viktorija Vaitiekaitytė (dešiniau) ir Viktorija Lietuvininkaitė Apeliaciniame teisme
Rūtos Strakšaitės nuotr. / Viktorija Vaitiekaitytė (dešiniau) ir Viktorija Lietuvininkaitė Apeliaciniame teisme
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį baigė nagrinėti ypač žiauraus ir brutalaus Šiauliuose įvykdyto 17-metės merginos nužudymo bylą pagal nuteistųjų ir nukentėjusiųjų apeliacinius skundus. Ar palieka galioti už nužudymą nuteistoms merginoms skirtą 20 metų laisvės atėmimo bausmę, ar priima kitą nuosprendį, Apeliacinis teismas paskelbs gegužės 26 dieną.

Šiauliuose itin žiauriai nužudytos 17-metės gimnazistės tėvai prašo iki gyvos galvos įkalinti už jų nepilnametės ir vienintelės dukters nužudymą kaltomis pripažintas ir nuteistas dvi merginas. Tuo metu nuteistosios prašė švelninti bausmę.

Šiaulių apygardos teismo nuosprendžiu abi merginos – Viktorija Vaitiekaitytė ir Viktorija Lietuvininkaitė – yra nuteistos kalėti po 20 metų.

Abi nuteistosios teismo posėdžio metu viešai atsiprašė aukos tėvų ir visuomenės už įvykdytą itin sunkų nusikaltimą. Nuteistosios taip pat sakė, kad nėra patenkintos žiniasklaidos dėmesiu joms ir jų artimiesiems, apgailestavo, kad dėl skirtos laisvės atėmimo bausmės negalės sukurti šeimų. V.Lietuvininkaitė kalbėdama nuolat verkė.

„Tai ką padariau, yra nepateisinama, aš neapsakomai gailiuosi. Dėl to, kas atsitiko, mes kalėsim 20 metų. Bet kokio amžiaus žmogui tai yra daug. Įkalinimas iki gyvos galvos skausmo nesumažins, o tik sužlugdys mus ir mūsų artimuosius. Atsiprašau labai visų“, – kalbėjo V.Vaitiekaitytė.

„Tai ką padariau, yra nepateisinama, aš neapsakomai gailiuosi. Dėl to, kas atsitiko, mes kalėsim 20 metų. Bet kokio amžiaus žmogui tai yra daug. Nemanau, kad mus paleis anksčiau, o išėjusios tikriausiai neberasim daugelio artimųjų, nebegalėsim sukurti šeimų, jau vien tai yra skaudu. Įkalinimas iki gyvos galvos skausmo nesumažins, o tik sužlugdys mus ir mūsų artimuosius. Atsiprašau labai visų“, – sakė V.Vaitiekaitytė, kuri nusikalto būdama 18-mete ir mokydamasi 11-oje klasėje.

„Nekenčiu savęs už tai, ką padariau. Gailiuosi, kad sugadinau jūsų gyvenimą“, – sakė nuteistoji.

V.Lietuvininkaitė pasakojo, kad gimė šeimoje, kurioje tėvas nuolat smurtavo prieš motiną, paskui mušė ir ją pačią. Iš jos mokykloje tyčiojosi bendramoksliai, todėl keitė mokyklas.

Susipažinusi su V.Vaitiekaityte, prisirišo prie jos.

V.Vaitiekaitytės motina bandė padaryti savo dukters ir jos draugės procesą uždaru. Tačiau teismas jos prašymo netenkino, nes moteris nėra proceso dalyvis, nėra įstatyminis atstovas, nes dukra yra pilnametė.

„Gautas V.Vaitiekaitytės motinos laiškas, tačiau ji nėra proceso dalyvė. Prašoma uždaro posėdžio. Skundžiasi, kad žiniasklaida pažeidė jų teises į privatumą, iškreipia informaciją, kalba apie orgijas kapinėse, įkyriai bando gauti informaciją iš V.Lietuvininkaitės močiutės. Problemų turi sūnus – teko keisti mokyklą, nes senoje buvo terorizuojamas“, – laiško turinį paskelbė teisėjas Valdimaras Bavėjanas.

Teismas pažymėjo, kad visi procesai dėl nužudymo Lietuvoje paprastai nagrinėjami viešai ir prašymo nenagrinėjo.

„Kažkodėl mūsų vaiką nuteisė mirties bausme, mus, mūsų gimines ir artimuosius nuteisė iki gyvos galvos, kodėl jos turėtų atsipirkti 20 metų ar dar mažiau. Motyvas visiškai neaiškus. Nubausti tinkamai nusikaltėles reikia“, – Apeliaciniame teisme sakė nužudytos merginos motina Dalia Račkauskienė.

Skundą dėl per švelnios bausmės savo vaiko žudikėms parašę tėvai mano, kad Šiaulių apygardos teismas nevertino V.Vaitiekaitytės ir V.Lietuvininkaitės elgesio po nusikaltimo padarymo, kuomet šios išmėtė palaikus, dalis kūno liko nesurasta iki šiol.

Dalia ir Vytautas Račkauskai mano, kad teismas neįvertino visų nuteistųjų raštelių, kur kalbama apie gynybos taktiką ir motyvus, keliamas klausimas, jog nusikaltimas buvo padarytas ne dėl neapykantos, o dėl potraukio žudyti.

Rūtos Strakšaitės nuotr./Nukentėjusiųjų advokatė ir prokuroras  Šiaulių gimnazistės žudikių byloje Apeliaciniame teisme
Rūtos Strakšaitės nuotr./Nukentėjusiųjų advokatė ir prokuroras D.Alinskas Šiaulių gimnazistės žudikių byloje Apeliaciniame teisme

Tuo metu Generalinė prokuratūra nepalaikė nei nuteistųjų, nei nukentėjusiųjų apeliacinių skundų. Prokuroras Darius Alinskas teigė, kad merginoms paskirtos teisingos bausmės ir privalu atsiriboti nuo emocijų.

Teismas apeliacine tvarka nagrinėjo bylą dėl Šiaulių apygardos teismo nuosprendžio, kuriuo pernai gegužę abi merginos pripažintos kaltomis dėl itin žiauraus bendramokslės nužudymo ir palaikų išniekinimo.

V.Lietuvininkaitė skundu prašo pakeisti į švelnesnę bausmę, pripažinti ją riboto pakaltinamumo, ją byloje gina du advokatai.

Itin sunkus ir žiaurus nusikaltimas įvykdytas 2011 metų liepos 14 dieną viename Šiaulių pietinio mikrorajono daugiabučio namo bute. Dvi merginos prisipažino, kad bendramokslės kūną supjaustė gabalais, sudėjo į septynis maišus ir dviračiu veždamos jas išmėtė į pietiniame miesto mikrorajone esančius šiukšlių konteinerius bei aukštas žoles pievoje. Iš pradžių merginoms pasisekė pareigūnus suklaidinti.

Merginos su savo advokatais ginčija veiksmų kvalifikaciją, nurodo, kad kūną supjaustė, kad būtų galima lengviau išnešti, o ne tam, kad sukeltų kančias...

Tris dienas jie šakėmis rausė įvairias įtariamųjų nurodytas vietas, tačiau kūno dalių neaptiko. Pareigūnams talkino visos Lietuvos kinologai su savo augintiniais. Tik liepos 20-ąją nelabai toli nužudytosios gyvenamosios vietos, nuošalioje vietoje, tarp Aukštabalio ir Liejyklos gatvių esančiuose krūmuose, rasti mergaitės palaikai.

Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija, pernai išnagrinėjusi šią bylą, konstatavo, kad merginų padarytas nusikaltimas pagrįstas liudytojų parodymais, kaltinamųjų prisipažinimu, kita byloje esančia medžiaga.

2013 metų gegužės 31 dieną paskelbtu nuosprendžiu nuteistosios aukos artimiesiems turės atlyginti 0,5 mln. litų neturtinę ir 26 tūkst. litų turtinę žalą. Nužudytos merginos tėvai iš kaltinamųjų prašė prisiteisti po 2 mln. litų neturtinės žalos ir apie 26 tūkst. litų turtinės žalos.

Prieš perduodant bylą teisminiam nagrinėjimui, abi moksleives tyrė psichiatrai, jie nustatė, kad abi yra pakaltinamos ir gali atsakyti už savo veiksmus.

Abi nuteistosios mano, kad joms gali būti skiriama švelnesnė laisvės atėmimo bausmė ir sumažinta nužudytosios tėvams priteista neturtinė žala – esą abiem pakaktų po 100 tūkst. litų.

Merginos su savo advokatais ginčija veiksmų kvalifikaciją, nurodo, kad kūną supjaustė, kad būtų galima lengviau išnešti, o ne tam, kad sukeltų kančias. Esą ekspertas aiškino, kad kūno pjaustymas vyko, kai gimnazistė jau buvo praradusi sąmonę, ji neturėjo jausti jokių kančių.

Advokatai taip pat pageidavo, kad į teismą būtų iškviestas ir apklaustas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovas, kuris esą paaiškintų V.Lietuvininkaitės vartotų vaistų poveikį.

Teismas šio prašymo taip pat netenkino.

Nužudytosios tėvai mano, kad abi merginos turi kalėti iki gyvos galvos, o jų veiksmai dar turėtų būti vertinami teismo kaip chuliganiškos paskatos, nes nebuvo pagrindo žudyti jų dukrą dėl vaikino. Su Byloje minimu vaikinu 17-metė Neda R. jau nebendravo ir nebedraugavo. Artimus santykius palaikė su kitu jaunuoliu.

Tėvai mano, kad dukrą bendramokslės nužudė dėl to, kad procesas teikė malonumą.

„Jos sako, kad tai nėra kūno išniekinimas – jeigu nėra, tai nežinau, kas tada turėtų būti išniekinimas. Iki šiol jos nepaaiškina, kodėl reikėjo dalį kūno slėpti šaldytuve. Jos viskam buvo susitarusios iš anksto", – teisme yra sakiusi D.Račkauskienė.

Aukos tėvai kol kas nepriima pervedamų pinigų už priteistą žalos atlyginimą, nes nori sulaukti galutinio teismo verdikto.

Nužudytai gimnazistei šiemet būtų sukakę 21-eri.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min