Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 3d. 14:50

Šiaulių medikė: jei skiepai jau būtų kompensuojami, gal mergaitė būtų gyva?

Meningokokinė infekcija
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Meningokokinė infekcija

Šeštadienį Kauno klinikose mirė iš Šiaulių ligoninės atvežta trimetė mergaitė. Ją pasiglemžė meningokokinė infekcija. Medikai įsitikinę – jei vaikas būtų paskiepytas dar rudenį, tragedija galėjo neįvykti. Nuo nemirtino roto viruso skiepai bus kompensuojami vaikams nuo rudens. Nuo meningokokinės infekcijos – nuo liepos mėnesio, bet tik tam tikro amžiaus vaikams.

Mergaitė mirė jau Kauno klinikose, kur ji buvo atvežta iš Šiaulių ligoninės. Ją čia gabenti buvo būtina, nes Šiauliuose nėra hemofiltracijos aparatų, kurie pašalina iš kraujo infekcijos sudaromus toksinus.

Mergaitę ištiko žaibinė meningokokinės infekcijos forma, kurią suvaldyti medikams labai sudėtinga. Ta pati infekcija Šiauliuose gyvybę nusinešė dar praėjusį rudenį.

Delsimas kainuoja gyvybes

Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytoja Ženeta Imenavičienė teigia, kad nėra žinoma, kaip liga pasirenka savo aukas. Suserga sveiki ir nenusilpę vaikai. Nepastebima jokio ryšio su prieš tai darytais skiepais.

Ši infekcija yra žinoma jau nuo senų laikų, tačiau tik prieš keletą metų buvo išrasti skiepai. Juos, anot medikės, plačiai ir sėkmingai naudoja Anglijos medicina.

„Ši liga kiekvienais metais baigiasi mirtimi, o vis dar delsiama kompensuoti skiepus. Žinau, kad skiepys tik mažiausius, tačiau liga paliečia ir vyresnius. Dabar mirė trejų metų vaikas. Jeigu mergaitė būtų paskiepyta praėjusį rudenį, tikiu, kad ji šiandien būtų gyva“, – kalbėjo gydytoja.

Ji pabrėžė, jog žaibinę formą labai sunku suvaldyti. Būtent tokia forma dažniau baigiasi ligonio mirtimi. Medikės žiniomis, Anglijoje dėl skiepų mirtingumas iš tiesų labai sumažėjęs.

Darželio, kurį lankė mergaitė, direktorė visiems pranešė, jog patalpos buvo išvėdintos ir išvalytos drėgnuoju būdu. Medikė teigia, kad iš tiesų tikroji profilaktika buvo kiek kitokia – darželio vaikai, kurie galėjo kontaktuoti su sergančia mergaite, gavo reikiamą antibiotikų dozę. Vyresnieji ir suaugusieji gauna tabletes, o mažesniesiems antibiotikai yra suleidžiami. Taip užkertamas kelias ligai.

Skiepijami bus tik mažiausi

Alina Žilinaitė, Sveikatos apsaugos ministerijos ryšių su visuomene projektų vadovė, paaiškino, kad vaikai nemokamai bus pradėti skiepyti nuo B tipo meningokokinės infekcijos jau šių metų liepos 1 dieną.

„Viskas vyks pagal tokią skiepijimo schemą: pirmoji dozė B tipo meningokokinės infekcijos vakcinos skiepijama 2 mėn. amžiaus kūdikiams, antroji – 4 mėn., trečioji – 12–15 mėn. amžiaus vaikams. Visavertį imuninį atsaką užtikrina tik pagal skiepijimų schemas atlikti skiepijimai, todėl nuo 2018 m. liepos 1 d. skiepijami 2 mėn. kūdikiai, kuriems pagal šią schemą bus įskiepytos 3 vakcinos dozės.

Gydymo įstaigoms vakciną paskirstys Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Šiuo metu vyksta derybos dėl vakcinos įsigijimo.

Tokia praktika taikoma visose šalyse, kai į nacionalinius skiepijimų kalendorius įtraukiamos naujos vakcinos – skiepų kalendoriuje nustatoma data, nuo kurios pradedama jomis skiepyti. Pavyzdžiui, nuo 2008 metų Lietuvoje vaikai prieš mokyklą skiepijami nuo kokliušo, kūdikiai skiepijami neląsteline kokliušo vakcina, nors vyresniems vaikams tai nebuvo taikyta.

Nuo 2004 m. Lietuvoje į skiepijimų kalendorių įtraukta B tipo Haemophilus influenzae (infekcija, sukelianti invazines ligas – sepsį, meningitą, panašiai kaip ir pneumokokinė infekcija) vakcina, ja pradėti skiepyti tik 2004 m. gimę vaikai, tačiau vyresni vaikai nebuvo skiepijami.

Nuo 2014 metų spalio 1 d. Lietuvoje 2 mėn. kūdikiai pradėti skiepyti nuo pneumokokinės infekcijos, nors anksčiau gimę vaikai nebuvo skiepijami nuo šios sunkios invazinės bakterinės infekcijos.

B tipo meningokokinės infekcijos vakcinos skiepijimą pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įsigys Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, gydymo įstaigoms šią vakciną paskirstys Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Šiuo metu vyksta derybos dėl vakcinos įsigijimo.

2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete šios meningokokinės vakcinos įsigijimui numatyta 2,6 mln. eurų. Vaikams skiepyti skirtas vakcinas VLK perka kasmet, už jas sumokama PSDF lėšomis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min