Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiemet Lietuvos biudžetas dėl kontrabandos neteko daugiau kaip 250 mln. litų.

Kontrabandinės cigaretės
VSAT nuotr. / Kontrabandinės cigaretės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

2013 metų gegužę pradėjusiame veikti interneto puslapyje www.beseselio.lt jau užfiksuota 1500 vietų, kuriose nelegaliai parduodamas alkoholis, cigaretės arba degalai. Puslapyje veikianti skaičiuoklė rodo, kad nuo metų pradžios valstybės biudžetas dėl nelegalių akcizinių prekių neteko daugiau kaip 250 mln. litų.

Tiesą pasakius, man šioje statistikoje liūdniausia yra tai, kad informacijos srautas nemažėja, o iš 1500 užfiksuotų taškų, bent jau mano žiniomis, kol kas neuždaryta nė dešimtadalis, - sako K.Kupšys.

„Tiesą pasakius, man šioje statistikoje liūdniausia yra tai, kad informacijos srautas nemažėja, o iš 1500 užfiksuotų taškų, bent jau mano žiniomis, kol kas neuždaryta nė dešimtadalis. Suprantu, kad mokesčius lengviau surinkti uždedant didesnę naštą ant sąžiningai juos mokančiųjų pečių, šešėlį paslėpti po įvairiomis šešėlio skaičiavimo metodikomis, bet skaičiai kalba už save. Šešėlis milžiniškas, biudžeto nuostolis milžiniškas, o kova su tuo kol kas neįsisiūbavo“, – sako viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys.

Daugiausia taškų sostinėje

Pranešimas apie 1500-ąjį „tašką“, esantį pačiame Baltarusijos pasienyje – Tabariškėse, Turgelių seniūnijoje, Šalčininkų rajone, ir nelegaliai prekiaujantį tabako gaminiais, gautas š. m. kovo 14 dieną. Iš viso gauta pranešimų apie 1163 vietas, kuriose prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis, 839 nelegalios prekybos alkoholiu ir 490 nelegalios prekybos degalais vietų. Kai kuriose vietose prekiaujama keliomis nelegalių prekių rūšimis, todėl, išskirsčius pagal prekybos sritis, „taškų“ skaičius gaunasi didesnis nei konkrečių vietų skaičius.

Daugiausia nelegalios prekybos vietų – 198 – užfiksuota Vilniuje. Šiame mieste teisėsaugos pareigūnai daugiausiai jų ir uždarė: pranešta apie 13 uždarytų taškų. Tačiau, jei kalbėtume apie pranešimų ir pareigūnų reakcijos santykį, laimi Panevėžio ir Šilalės miestų savivaldybės. Panevėžyje likviduota 10 vietų iš 19 apie kurias pranešta, o Šilalėje – 6 iš 10.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Ramūnas Matonis
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Ramūnas Matonis

„Tinklapio teikiama informacija mums labai padeda. Nors apie nelegalias prekybos vietas akcizais apmokestintomis prekėmis galima pranešti tiesiogiai policijai, matome, kad dalis žmonių, matyt, bijo ar nenori bendrauti su pareigūnais, tad per tinklapį gauname daugiau informacijos nei paprastai“, – sako Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.

Trečdalis ekonomikos šešėlyje

Pasak pareigūno, pranešimų apie „taškus“ ir jų uždarymo skaičiai skiriasi dėl to, kad tinklapyje kai kuri informacija dubliuojasi, dalis pranešimų nepasitvirtina.

VšĮ „Lietuva be šešėlio“ turimais duomenimis, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia apie 30 proc. ir, kartu su Bulgarija ir Rumunija, yra didžiausia Europos Sąjungoje. Nelegali spiritinių gėrimų rinka siekia 36 proc., nelegali tabako rinka – 35 proc., o nelegali degalų rinka – 15-20 proc. visos parduodamos produkcijos.

Dėl šešėlinės akcizinių prekių rinkos Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 1,3-1,5 mlrd. litų pajamų (akcizo ir PVM). T. y., kiekvienas pensininkas kasmet netenka apie 3 tūkst. litų arba kiekvienas mokytojas kasmet netenka apie 28 tūkst. litų.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min