Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 28d. 13:54 , Atnaujinta: 2019 birželio 28d. 23:32

Didžiulis Traksėdžių durpyno gaisras neužges kelias dienas: masinės respiratorių dalybos ir net siūlymas evakuotis

Įvykio vietoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Įvykio vietoje
Penktadienio popietę kilęs gaisras Traksėdžių durpyne, Šilutės rajone, greičiausiai bus gesinamas visą naktį, teigia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) specialistai.

„Greičiausiai taip. Vyksta darbai – durpės taip greitai neužsigesina. Ryte planuoja keistis ugniagesiai – atvažiuoja kita pamaina. Maitinimas ugniagesiams tiekiamas, vanduo tiekiamas“, – BNS sakė Situacijų koordinavimo skyriaus atstovas Saulius Raščevskis.

Šiuo metu gaisrą gesina daugiau nei 10 ugniagesių autocisternų ir apie 40 ugniagesių, taip pat durpyną valdančios įmonės technika.

„Klaipėdos, Šiaulių, Gargždų, Kretingos, Šilutės, Tauragės, Palangos ugniagesiai, savivaldybių dar ugniagesiai – iš daug kur jų atvyko, taip pat ir įmonės, kuriai priklauso durpynas, technika“, – teigė specialistas.

Penktadienio vakarą prie gesinimo darbų prisijungė ir Latvijos kariuomenės sraigtasparnis Mi-8 su gaisro gesinimo įranga. Pagalba skirta tarpininkaujant Lietuvos krašto apsaugos ir Latvijos gynybos ministerijoms.

15min nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne
15min nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne

Atsižvelgiant į PAGD budėtojo prašymą ir skubos tvarka atlikus visas orlaivio paruošimo darbui technines procedūras iš II paieškos ir gelbėjimo posto Kaune į gaisro vietą Šilutės rajone, apie 22.00 val. atskrido ir Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų sraigtasparnis Mi-8 su gaisrų gesinimo įranga.

Kol kas apie gaisro lokalizavimą žinių nėra – ugnis liepsnoja tame pačiame 12 hektarų plote. Įvykio vietoje budi medikai ir policijos pareigūnai.

Degantis durpynas yra eksploatuojamoji unikalios Nemuno deltos regioniniam parkui priklausančios Aukštumalos pelkės dalis. Ši aukštapelkė yra viena didžiausių Lietuvoje.

15min nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne
15min nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne

Gaisras čia buvo kilęs 2011 metais. Tuo metu buvo sunaikinta Aukštumalos pelkės ekosistema. Buvo nuniokotas kelių šimtų hektarų plotas.

Meras nusiteikęs optimistiškiau

Padėtis dėl gaisro Traksėdžių durpyne yra valdoma, vakare pareiškė Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis.

„Situacija pilnai valdoma. Per šešias–aštuonias valandas tikimasi gaisrą suvaldyti“, – BNS sakė meras.

Už 2 kilometrų nuo gaisro židinio esančios sodybos gyventojams pasiūlyta evakuotis. Šilutėje ir jos priemiesčiuose dalijami respiratoriai.

Jis teigė, kad 2 kilometrai nuo gaisro židinio esančios sodybos gyventojams pasiūlyta evakuotis, o Šilutėje ir priemiesčiuose respiratorius gali pasiimti kiekvienas norintis, taip pat rekomenduojama nevaikščioti lauke, užsidaryti namų langus ir duris.

„Yra Traksėdžiuose valdymo centras, jeigu reikia respiratoriaus, jie yra privežami“, – teigė V. Laurinaitis.

Naujausiais duomenimis, toliau telkiamos ugniagesių pajėgos.

Dūmus pamatė iš Juodkrantės

Pirminis pranešimas apie šį įvykį gautas penktadienį 13.13 val.

„Tikėtina, didelis gaisras. Dūmų kamuolys tik didėja“, – 15min tuomet pranešė įvykio liudininke tapusi skaitytoja, gaisro dūmus stebėjusi iš kito Kuršių marių kranto Juodkrantėje.

Kaip 15min informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė, Šilutės rajone kilo gaisras durpyne.

Teigiama, kad ugniagesiai dar dirbs mažiausiai kelias dienas. Teks perkasinėti durpynus, nes gaisro židiniai – giluminiai.

Ugniagesiams trukdo vėjas

„Situacija labai sudėtinga, didžiulis vėjas, kuris greičiausiai nenurims ir kitą dieną. (...) Ilgas turbūt gesinimas bus“, – BNS sakė L.Valauskienė. Anot jos, gaisro gesinimas vyksta labai sudėtingai, nes iki artimiausio vandens telkinio yra vieno kilometro atstumas.

Gaisrą gesina 10 autocisternų ekipažų. Anot PAGD atstovės, yra didžiulis sraigtasparnio poreikis, bet dar neaišku, kuri institucija jį skirs.

L.Valauskienė sakė, kad šiuo metu telkiama ugniagesių technika iš visos Lietuvos.

15min žurnalistė Jurgita Andriejauskaitė iš įvykio vietos 16 val. pranešė, kad šiuo metu dega apie 15-20 ha teritorija (atskirais nedideliais židiniais), o gesinimą, kaip ir prieš tai, sunkina vėjas. Iš viso durpyno plotas yra apie 1200 ha. Visas durpynas yra padalytas į sektorius po hektarą, kiekvieną tokį kvadratą supa vandens kanalai. Tačiau šiuo metu dėl sausros vandens lygis juose yra nusekęs.

Jurgitos Andriejauskaitės / 15min nuotr./Įvykio vietoje
Jurgitos Andriejauskaitės / 15min nuotr./Įvykio vietoje

„Sėdim, kaip naktyje“, – situaciją apibūdino vienas netoli karštų įvykių epicentro atsidūręs liudininkas.

„Sėdim, kaip naktyje“, – situaciją apibūdino vienas liudininkas.

„Nesu tikras, kiek matosi nuotraukoje, bet realybėje matomas dūmų šleifas yra du kartus didesnis nei telpa kadre. Spėju, driekiasi apie 40 kilometrų“, – redakcijai rašo šį vaizdą užfiksavęs Tomas.

Tomo Kapočiaus nuotr./Dūmų šleifas pamario krašte
Tomo Kapočiaus nuotr./Dūmų šleifas pamario krašte

Lietuvos pasirengimui ekstremaliosioms situacijoms skirtoje svetainėje skelbiama, kad gaisras, kilęs Traksėdžių durpyne, kelia pavojų Šilutės rajono gyventojams. Atsižvelgiant į tai, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas per Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą išsiuntė pranešimą į Šilutės rajono gyventojų mobiliuosius telefonus apie šį kilusį durpyno gaisrą.

Pačiuose Traksėdžiuose, miestelyje, pagal kurį durpynas yra pavadintas, gaisro dūmų keletą valandų buvo beveik nejuntama. Mat visus degėsius vėjas nešė būtent į Šilutės pusę.

Vis dėl to traksėdiškiams kėlė siaubą vien įvykio vaizdas.

„Baisu. Mano vyras dirbo apie 20 metų tame durpyne, todėl jautriai žiūrime“, – 15min teigė gyventoja Joana.

Vis dėlto pavakarę situacija pasikeitė: dusti ėmė ir traksėdiškiai. Žmoniškai masiškai ėmė eiti į namus, nes lauke pasidarė „neįmanoma būti“ dėl dvoko.

„Nemalonu, bet tikėkimės viskas bus gerai“, – sakė traksėdiškė Danguolė.

Ji kaip ir kiti vietos gyventojai gavo įspėjamąją žinutę apie gaisrą su informacija mažiau būti lauke, saugoti savo sveikatą.

Sraigtasparniai negali gesinti

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovas kapitonas Vytenis Miliušas BNS apie 16.30 val. informavo, jog artimiausiu metu kariuomenės sraigtasparnis „Dauphin“ kils atlikti gaisravietėje žvalgybos darbų.

„Buvo kreiptasi PAGD dėl skyrimo ir vienas „Delfinas“ skris žvalgyti gaisravietę“, – sakė jis.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovo Giedriaus Mišučio teigimu, pasieniečių sraigtasparniai gesinimo darbų atlikti taip pat negali.

„Mes jiems pasiūlėme žvalgybą iš oro iš „Eurocopter“ sraigtasparnio, bet jiems tokios būtinybės nėra. O gesinimo darbams mes irgi neturime techninių galimybių“, – sakė jis.

Įvykio liudininkės Egidijos nuotr./Gaisro dūmai matomi iš Juodkrantės
Įvykio liudininkės Egidijos nuotr./Gaisro dūmai matomi iš Juodkrantės

Per gaisrą jau sudegė du įmonei priklausantys traktoriai.

Kaip 15min sakė Klaipėdos ugniagesiai, liepsnoja Traksėdžių durpynas, esantis Kintų seniūnijoje.

„Šiuo metu vyksta didelės pajėgos į įvykio vietą. Vertinant pagal dūmingumą yra didelis gaisras. Važiuoja iš viso regiono automobiliai, apie dešimt autocisternų“, – sakė atstovas.

Šilutėje – apokalipsės vaizdas

Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis sakė, kad miesto dūmai dar nepasiekė, šiek tiek jaučiamas degėsių kvapas.

„Šiuo metu žmonėms pranešta, kad yra kilęs gaisras, jiems rekomenduojama vengti būti lauke“, – BNS penktadienį sakė meras.

Skaitytojos nuotrauka/Šilutės gatvėse tvyro rudi dūmai
Skaitytojos nuotrauka/Šilutės gatvėse tvyro rudi dūmai

Tačiau šilutiškiai 15min sakė, kad mieste jau jaučiamas degėsių tvaikas, darosi sunku kvėpuoti, žmonės uždarinėja langus. Jie nepamena, kad anksčiau kada nors taip būtų buvę.

Šilutėje esanti Giedrė pasakojo, kad virš miesto pakibęs dūmų debesys, metantis šešėlį ant gatvių. Mieste juntamas degančių durpių tvaikas, o ilgiau pabuvus lauke darosi sunku kvėpuoti. „Toks apokalipsės vaizdas, taip dar nėra buvę“, – sakė Giedrė.

Skaitytojos nuotrauka/Degančio Traksėdžių durpyno vaizdas iš Šilutės miesto
Skaitytojos nuotrauka/Degančio Traksėdžių durpyno vaizdas iš Šilutės miesto

Kaip BNS sakė Kintų seniūnas Antanas Kližentis, durpynas tiesioginio pavojaus gyventojams nekelia, nes yra nuošalioje vietoje atokiai nuo gyvenviečių.

Tačiau jeigu kita kryptimi pasisuktų vėjas, tiršti dūmai pasiektų arčiausiai durpyno esančius kaimus ir Šilutę.

„Šilutę dabar aplenkia šonu. Šoniniai kaimai kažkiek gali gauti, o jeigu pasisuktų vakaris vėjas, Šilutės miestas būtų uždūmintas“, – sakė jis.

Pasak seniūno, gaisras šiame durpyne yra kilęs prieš daugiau kaip dešimtmetį. Tuomet ilgai trukusio gaisro metu vėjas keitė kryptį, todėl gyventojai būdavo įspėjami užsisandarinti namus.

„Šleifas buvo labai sunkus, kvėpuoti, kai jis eina – praktiškai neįmanoma“, – sakė A. Kližentis.

Gesinti durpes ugniagesiams yra nemenkas iššūkis, mat ugnies židiniai būna giluminiai ir itin ilgai gesinami.

Ugnis durpynuose esant sausiems ir karštiems orams netrunka išplisti. Tereikia menkos žiežirbos nuo besidarbuojančio traktoriaus ir durpės kaipmat gali pradėti smilkti.

Gaisras matomas iš Klaipėdos
Gaisras matomas iš Klaipėdos

Tuo metu 15min skaitytojas Andrius B. redakciją informavo, kad šis gaisras Šilutės rajone matosi net ir iš Klaipėdos.

Durpynas – unikalios Aukštumalos pelkės dalis

Degantis durpynas yra eksploatuojamoji Aukštumalos pelkės dalis. Pasak Nemuno deltos regioninio parko vadovo Žilvino Čėsnos, jeigu ugnis pasiektų aukštapelkę, nuostolius patirtų tiek augmenija, tiek gyvūnija.

„Tai viena didžiausių aukštapelkių Lietuvoje, garsi visame pasaulyje kaip pelkėtyros mokslo atsiradimo vieta. Pelkė išskirtinė savo rūšimis: čia yra į Raudonąją knygą įrašyta tyrulinė erika, patys kiminai (reti augalai) yra labai svarbus dalykas“, – BNS sakė Ž.Čėsna.

Anot jo, kol kas grėsmės aukštapelkei nėra, nes gaisras yra rytiniame pakraštyje ir kol kas pučia priešingos krypties vėjas.

„Tikimės, kad ugnis nepasieks mūsų draustinio. Tikimės, kad nebus 2011 metų scenarijaus. Gaila, kad apskritai kilo gaisras, tikimės, kad žala nebus didelė“, – teigė parko vadovas.

Pasak Ž.Čėsnos, aukštapelkė kartu su eksploatuojama dalimi užima maždaug 2 tūkst. hektarų plotą. Aukštapelkėje ir apypelkio miškuose aptikta 175 aukštesniųjų augalų rūšys, iš kurių net penkios įtrauktos į Lietuvos Raudonąją knygą.

Jurgitos Andriejauskaitės/15min. nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne
Jurgitos Andriejauskaitės/15min. nuotr./Gaisras Traksėdžių durpyne

Pelkėje yra aptiktos 78 vabzdžių, šešios varliagyvių, penkios roplių faunos rūšys. Paukščių (veisimosi metu) stebėta 88 rūšys, iš jų 17 įtraukta į Lietuvos raudonąją knygą. Taip pat 17 rūšių įtrauktos į ES Paukščių apsaugos direktyvą. Žinduolių – 26 rūšys. Į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktos keturios rūšys. Į ES Buveinių apsaugos direktyvos įvairius priedus įtraukta 10 rūšių.

Aukštumalos pelkė yra retai lankoma žmonių, todėl kai kuriems gyvūnams ji yra svarbi kaip poilsio bei maitinimosi vieta.

Per 2011 metais Traksėdžių durpyne kilusį gaisrą buvo sunaikinta Aukštumalos pelkės ekosistema. Buvo nuniokotas kelių šimtų hektarų plotas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX
15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min