Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 19d. 11:51

Šimtus kapų paminklų suniokoję jauni kėdainiečiai sulauks baudžiamosios atsakomybės

Kapinės
Gedimino Savickio/BFL nuotr. / Kapinės

Keturi jauni kėdainiečiai, tyčia suardę ir sugadinę šimtus kapaviečių ir jų antkapinių paminklų, netrukus bus teisiami – šią nusikaltimų mirusiųjų atminimui baudžiamąją bylą Kėdainių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Gintaras Jakštas perdavė nagrinėti rajono apylinkės teismui.

Kaip informuoja Panevėžio apygardos prokuratūra, šioje byloje nusikalstamų veikų padarymu – kapų suardymu, jų išniekinimu, vandališkais veiksmais kapinėse ir didelės vertės svetimo turto sunaikinimu įtariami du aštuoniolikmečiai – D.V. ir L.V., 19 metų D.Š. ir vienas jų nepilnametis bendrininkas.

Pernai ir šiemet pavasarį suniokoti antkapiniai paminklai Kėdainių miesto Kauno gatvėje esančiose kapinėse sujaudino ir papiktino kėdainiečius. Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad kapus suniokojo grupė jaunuolių, apsvaigusių nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų.

Jaunuoliai, susirinkę kapinėse išgerti alkoholinių gėrimų, netrukus apsvaigo nuo jų ir kvaišalų. Tada sviedė išgertą butelį į priešais esantį paminklą, ėmė rinkti ant kapų degančias žvakutes ir mėtyti jas aukštyn. Nors jau buvo vėlu, apsvaigusiems jaunuoliams namo eiti nesinorėjo, jie siautėjo toliau. Pabandė pastumti vieną paminklą, kitą. Tuos, kurie nenuvirto, spardė kojomis, mėgino nugriauti visi kartu susikibę. Nesiliovė ardyti kapaviečių ir tada, kai vienas jų, vartydamas paminklus, nusibrozdino rankų riešus, užsigavo koją.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad buvo sugriauti ir suardyti 267 paminklai, tačiau ne dėl visų kapaviečių išniekinimo žmonės, nors ir ne kartą paraginti spaudoje, kreipėsi į policiją – pareiškimus parašė tik 120 asmenų. Taip pat buvo išniekintos kapavietės, prižiūrimos Kėdainių miesto seniūnijos, kuriose palaidoti nežinomi asmenys. Juose buvo išversta 40 medinių kryžių. Kėdainių miesto seniūnija savo pastangomis sutvarkė nuniokotas kapavietes ir ieškinio nepareiškė.

„Keli šimtai žmonių, nukentėjusių dėl kapų niokotojų vandališkų veiksmų, buvo priversti jaudintis dėl išniekinto mirusiųjų atminimo, patyrė dvasinius pergyvenimus dėl nepagarbos jų artimiesiems ir ramybės sudrumstimo amžino poilsio vietoje. Jie taip pat patyrė ir didelius materialinius nuostolius dėl sugadintų antkapių, suardytų kapų,“- teigė Kėdainių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Gintaras Jakštas.

Pasak prokuroro Gintaro Jakšto, dauguma žmonių dėl kapų išniekinimo patyrė tokius sunkius išgyvenimus, kad dalis jų, nebenorėdami aitrinti skaudžių prisiminimų, paminklus atstatė ir nebeprašė atlyginti nuostolių. Jie ikiteisminio tyrimo metu į pareigūnus nesikreipė, todėl nustatyta tik 40 tūkstančių 303 litų turtinė žala – ji turėtų būti žymiai didesnė.

Padaryta ir neturtinė žala – tai patirti dvasiniai sukrėtimai, nukentėjusiųjų ir teismo įvertinami pinigais, tačiau tokius nuostolius paprastai būna sunku apibūdinti ir išreikšti. Kiekvienas nukentėjusiųjų reiškia individualiai, tačiau šį kartą vertina gana kukliai – dauguma nukentėjusiųjų yra pareiškę ieškinius dėl neturtinės žalos iki 500 litų.

„Kaltinamųjų baudžiamąją atsakomybę sunkinančios aplinkybės yra tos, kad jie veikė su bendrininkų grupe ir nusikaltimų padarymo metu buvo apsvaigę nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų. Apsvaigimas nuo alkoholio ir narkotikų – pagrindinė veikos padarymo priežastis, kurią nurodė visi apklausti įtariamieji. Jų tėvai, pripažinę savo klaidas dėl netinkamo vaikų auklėjimo, viešai spaudoje atsiprašė nukentėjusiųjų ir prašė leisti jiems atstatyti nuverstus paminklus. Tėvai jau atlygino dalį patirtos turtinės ir neturtinės žalos nukentėjusiesiems, kai kuriems jų atstatė nuverstus paminklus“, – sakė prokuroras Gintaras Jakštas.

Ikiteisminį tyrimą atliko Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnė Audronė Misevičienė, tyrimą kontroliavo, organizavo ir jam vadovavo Kėdainių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Gintaras Jakštas.

Įstatymas už kaltinamiesiems inkriminuotas nusikalstamas veikas – už svetimo turto sunaikinimą arba sugadinimą numato laisvės atėmimo bausmes iki dvejų arba penkerių metų, už kapų suardymą, išniekinimą ir vandališkus veiksmus kapinėse – iki trejų metų.

Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorai šiemet kartu su rajonų apylinkių kolegomis perdavė nagrinėti teismui 1 tūkst. 642 (pernai per tą patį laikotarpį – 1 tūkst. 502) baudžiamąsias bylas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min