Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 18d. 11:17 , Atnaujinta: 2020 vasario 18d. 17:13

Sostinės policininko požiūris į klube išžagintą merginą: „Mažiau lakt reikia ir raitytis“

Sostinės policininko požiūris
Sostinės policininko požiūris

Šeštadienio naktį sostinės naktinio klubo „Metelica“ tualete, įtariama, buvo sumušta ir išžaginta 18-metė mergina. Vilniaus apskrities policijos pareigūnas, tūkstančių žmonių sekamas instagrame, pasidalino savo požiūriu į šį nusikaltimą – jo nuomone, vertėtų kaltinti pačią seksualinės prievartos auką. Policijos atstovai 15min informavo, kad tokią nuomonę vertina neigiamai, o informacija perduota jo vadovams. Antradienio pavakarę dėl savo žodžių atsiprašė ir pats pareigūnas.

Naktiniame klube tikriausiai įvykdytas nusikaltimas sukėlė didelį ažiotažą, nes jam naktinių linksmybių mėgėjai ir apsaugos darbuotojai liko abejingi.

„Jis mane mušė ir žagino. Buvau nusukta nugara į sieną. Trenkė galvą į plyteles. Viskas truko kokias penkiolika minučių. Tuo metu draugė už durų šaukė, bandė mane išgelbėti, atidaryti duris, tačiau jis buvo labai stiprus. Mums niekas nepadėjo... Draugė iškvietė policijos pareigūnus“, – anksčiau pasakojo košmarą išgyvenusi vilnietė.

O štai vienas sostinės policininkas, kurį „Instagram“ seka beveik 4 tūkst. žmonių, šio socialinio tinklo paskyroje pasidalino 15min straipsniu apie išprievartavimą ir pridėjo savo nuomonę.

„Mažiau lakt reikia ir raitytis, ir nieko nebus“, – prie straipsnio iškarpos savo poziciją įterpė policininkas.

15min nuotr./Policininko požiūris į prievartos aukas
15min nuotr./Policininko požiūris į prievartos aukas

15min pabandė susisiekti su juo, bet kol kas nesėkmingai. Taip pat į policiją buvo kreiptasis su prašymu įvertinti tokį pareigūno požiūrį.

Policijos paprašyta pakomentuoti, kaip tokį požiūrį demonstruojantis policininkas gali tinkamai reaguoti į seksualinius nusikaltimus.

„Informacija apie pareigūno išsakytą nuomonę perduota vadovams. Jie priims sprendimą dėl tolimesnių veiksmų. Tokia viešai išreikšta pareigūno nuomonė vertinama neigiamai, – rašoma policijos komentare. – Policijos sistemos darbuotojai nuolat instruktuojami dėl elgesio ir pasisakymų viešojoje erdvėje, jiems primenami principai, kur akcentuojama, kad darbuotojų bendravimas turi būti etiškas, skelbiama ir pasidalinta informacija tiksli, teisinga, nešališka, neprieštaraujanti organizacijos puoselėjamoms vertybėms, Lietuvos Respublikos įstatymams. Pabrėžiama, kad darbuotojai neperžengtų bendravimo kultūros ribų (negali būti bendraujama įžeidžiai, vartojant necenzūrinius žodžius, netoleruojamas kitas netinkamas policijos sistemos darbuotojui bendravimas, diskredituojantis policijos profesiją).“

Anot policijos atstovų, nors socialinių tinklų paskyra yra asmeninė, pareigūnai turėtų suprasti, kad tai – vieša erdvė ir joje derėtų atitinkamai elgtis.

Policininkas atsiprašė

Dėl šio incidento kilus dideliam visuomenės ažiotažui, antradienio pavakarę policininkas „Instagram“ paskyroje paskelbė atsiprašymą dėl savo žodžių.

„Kaip pareigūnas jaučiu atsakomybę ir tikrai netoleruoju prievartos - bet kokiu pavidalu, - atsiprašymą pradėjo pareigūnas. - Nesiekiau ir jokiu būdu nenorėjau iššaukti tokio visuomenės supriešinimo.“

Jo teigimu, pastaba pasakyta „ne vietoje ir ne laiku“. Policininkas teigia norintis atitaisyti žalą dėl savo neapgalvotų žodžių, įskaudinusių žmones.

„Labiausiai apgailestauju ir nuoširdžiai atsiprašau ir taip jau kenčiančios merginos. Atsiprašau ir savo kolegų, kurie nenusipelnė būti pliekiami dėl mano kaltės. Tai man bus didelė gyvenimo pamoka, priimu ją“, - rašė jis.

Beje, Vilniaus apskrities policija jau paskelbė, kad pareigūno elgesį vertins etikos komisija.

Išprievartauta tualete

Kaip jau rašė 15min, populiaraus Vilniaus naktinio klubo tualete šeštadienio naktį sumuštos ir išniekintos vilnietės pagalbos šauksmo niekas nepaisė. Net tuo metu tualete buvę kiti klubo lankytojai liko abejingi smurtui.

Jau po įvykio į klubą atvyko policijos pareigūnai, medikai, kurie patvirtino, jog lytinio akto būta.

Tuo metu po klubą toliau ramiai vaikščiojo smurtautojas. Merginos draugė gudrumu jį atviliojo iki policijos.

„Jis buvo aiškiai apsvaigęs, turbūt vartojo ne tik alkoholį. Gal kažko ir daugiau... Nežinau... Mus išvežė į policijos komisariatą. Jį ir mano draugę, kuri viską matė, apklausė“, – tolesnius įvykius prisiminė nukentėjusioji.

Policijos pareigūnai pirmadienį 15min patvirtino, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl išžaginimo naktiniame klube „Metelica“. Klubas įvykio kol kas nekomentavo.

22-ejų įtariamajam gresia laisvės atėmimo iki 7 metų bausmė.

Aukų kaltinimas – opi problema

Feisbuko įraše, kur atkreipiamas dėmesys į tokią policininko nuomonę, pasipylė ginčai.

Dalis žmonių palaikė pareigūną ir aiškino, kad jis visiškai teisus – smurtą patyrusi, pažeminta ir seksualiai išnaudota mergina pati kalta.

Aukų kaltinimas vis dar gajus Lietuvoje. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus vadovė Mintautė Jurkutė sakė, kad 2019 metais atlikta apklausa parodė, kad net 41 proc. Lietuvos gyventojų visiškai arba iš dalies sutinka su teiginiu, jog „moterys dažnai pačios išprovokuoja smurtą“

„Kadangi, Lietuvos policija yra labai didelė organizacija, natūralu, kad ir joje gali būti pritariančių tokiam teiginiui. Ir nors statistika gali paaiškinti panašų pareigūnų požiūrį į nuo smurto nukentėjusias moteris, tai jokiu būdu tokio požiūrio nepateisina. Turint omenyje, kokį reikšmingą visuomenei ir atsakingą darbą dirba policijos pareigūnai, manome, kad reikėtų daugiau laiko skirti jų mokymams lyčių lygybės temomis“, - komentavo M.Jurkutė.

Ji pasidžiaugė, kad policijos vadovybė ėmėsi veiksmų dėl pareigūno netinkamo elgesio.

„Vis dėlto, norėtųsi tikėtis, kad bus sureaguota ne tik į jo elgesį viešoje erdvėje (kaip pareigūnams reikėtų komentuoti įvykius ar reikšti nuomonę), bet ir skirta dėmesio neigiamas pasekmes turinčiam požiūriui organizacijoje keisti.

Žinodami su kokiu visuomenės kaltinimu smurtą patyrusios moterys paprastai susiduria, norėtųsi tikėtis, kad bent pagalbą teikiančios organizacijos jų nekaltintų“, – komentavo M.Jurkutė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min