Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 sausio 15d. 19:55

STT ir prokurorus teismuose įveikę Lazdijų politikai svarsto galimybę teikti ieškinius valstybei

Artūras Margelis
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Artūras Margelis

Aukščiausiajam Teismui neskundžiamai išteisinus korupcija kaltintus aukštus Lazdijų politikus, šie valstybę žada duoti į teismą ir reikalauti atlyginti patirtą žalą.

Išteisino trečią kartą

Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas paskelbė galutinę neskundžiamą nutartį dėl keturių aukštas pareigas užimančių Lazdijų politikų ir valdininkų, jų tarpe – dėl paties Lazdijų rajono savivaldybės mero konservatoriaus Artūro Margelio.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų bei Kauno apygardos prokuratūros prokurorų korupcija ir piktnaudžiavimu pareigomis kaltinti politikai – konservatoriai meras A.Margelis, Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka, savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas Vidmantas Pilvinis ir jokiai politinei partijai nepriklausantis Lazdijų rajono savivaldybės valdomos uždarosios akcinės bendrovės “Lazdijų šiluma” direktorius Virgaudas Šerėnas – išteisinti trečią kartą. Šįsyk – galutine neskundžiama nutartimi.

2011-aisiais metais prasidėjusi istorija baigėsi, tačiau jos herojais ne savo noru tapę buvę kaltinamieji šiandien neslepia esantys pasirengę valstybę paduoti į teismą ir už sužlugdytą sveikatą, patirtą materialinį nuostolį bei sugadintą reputaciją reikalauti atlygio.

Lietuvos Respublikos Aukščiausiasis Teismas paskelbė galutinę neskundžiamą nutartį dėl keturių aukštas pareigas užimančių Lazdijų politikų ir valdininkų.

Prieš tai ketveriukė jau buvo išteisinta du kartus – 2012 m. lapkričio 16 d. Marijampolės apylinkės teismo išteisinamuoju nuosprendžiu bei 2013 m. gegužės 31 d. Kauno apygardos teismo nutartimi, palikusia galioti pirminės teisminės institucijos paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį.

Bylą vadina politiniu susidorojimu

“Nuo pat šios istorijos pradžios sakiau, kad tai – politinio susidorojimo, politinio pobūdžio byla, savivaldybių rinkimus Lazdijų rajone pralaimėjusioms kairiosioms politinėms jėgoms siekiant sužlugdyti  valdančiosios koalicijos formavimą. Teismai aukščiausiu lygiu patvirtino, kad mes nesame nei korumpuoti, nei piktnaudžiaujantys pareigomis. Man, kaip politikui, tai itin svarbus ir reikšmingas išteisinimas – ne tik teisme, bet ir prieš rinkėjus. Niekada nepripažinau savo kaltės, nes nesijaučiau padaręs nusikalstamos veikos ”, – sakė Lazdijų rajono savivaldybės meras A.Margelis.

STT Kauno valdybos viršininkas Darius Amšiejus 15min.lt teigė: “Lietuva yra teisinė valstybė. Teismo sprendimas yra primtas. Mes jo nekomentuojame ir nekvestionuojame”.

Sulaikė darbo vietoje

Vadinamoji Lazdijų politikų korupcijos byla prasidėjo 2011 m. balandį, kai į Lazdijų rajono savivaldybės administracijos pastatą ir bendrovės „Lazdijų šiluma“ administracines patalpas atvykę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai darbo vietoje sulaikė ir į apklausas išsivežė V.Pilvinį, G.Salatką, V.Šerėną ir „Lazdijų šiluma“ bendrovės direktoriaus pavaduotoją, Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narę Mariją Bakšienę.

Pareigūnai teigė surinkę pakankamai įrodymų, kad Lazdijų rajono savivaldybės meras A.Margelis, piktnaudžiaudamas savo padėtimi, siekdamas jam palankaus balsavimo būsimuose mero rinkimuose, 2011 metų vasario – kovo mėnesiais, po įvykusių savivaldos rinkimų, nurodė V.Pilviniui ir G.Salatkai įsteigti naują direktoriaus pavaduotojos etatą „Lazdijų šilumos” įmonėje ir į jį be konkurso priimti Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narės mandatą gavusią Darbo partijos Lazdijų skyriaus pirmininkę M.Bakšienę.

V.Pilvinis, kaip šios įmonės valdybos pirmininkas, norėdamas įsiteikti merui A. Margeliui, nurodė „Lazdijų šilumos” direktoriui V. Šerėnui parengti raštą valdybai dėl tokio etato reikalingumo, suklastojo valdybos posėdžio protokolą ir savivaldybės administracijos direktoriui G. Salatkai atsiuntė prašymą dėl minėto etato įvedimo pagrįstumo. Pastarasis etatą įsteigti leido ir šiose pareigose V.Šerėnas priėmė dirbti M. Bakšienę.

Verslininkas tuomet Lazdijų rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininku dirbusiam V.Pilviniui pateikė Druskininkų vandens parko abonementus, už kuriuos šio parko paslaugomis pasinaudojo V.Pilvinio vadovaujama rinkimų apygardos komisija.

V.Pilvinis ir tuometis Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjas Petras Selilionis toje pačioje byloje dar buvo kaltinami ir reikalavę kyšio bei jį priėmę iš vienos Kauno leidybos bendrovės atstovo verslininko Zenono Kamarūno.

Verslininkas tuomet Lazdijų rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininku dirbusiam V.Pilviniui pateikė Druskininkų vandens parko abonementus, už kuriuos šio parko paslaugomis pasinaudojo V.Pilvinio vadovaujama rinkimų apygardos komisija.

V.Selilionis analogišku abonementu bei buteliu alkoholinio gėrimo, gautais iš verslininko Z.Kamarūno, ir viešbučio paslaugomis pasinaudojo kartu su muitininke dirbančia savo žmona A.Selilioniene. Kyšį verslininkas esą davė už architekto suteiktas konsultacijas dėl jo gyvenamosios sodybos Lazdijų rajone rekonstrukcijos darbų.

Kaip dvi atskiros bylos pradėtos, vėliau abi – dėl M.Bakšienės pareigų ir Z.Kamarūno duotų kyšių – bylos buvo sujungtos į vieną dėl, pasak prokurorų, tiesioginio priežastinio ryšio.

Prokurorai prašė politikus įkalinti

Prokurorai teismo buvo prašę griežtų bausmių kaltinamiesiems. V.Pilvinį buvo prašoma nuteisti 4 metams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant 2 metams. Jis kaltintas piktnaudžiavimu ir dokumento suklastojimu.

Lazdijų rajono merui, konservatoriui A.Margeliui buvo prašoma skirti 3 metus laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidėti 2 metams. Meras kaltintas piktnaudžiavimu.
Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriui G.Salatkai buvo prašoma skirti 1 metus laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant 1 metams. Valdininkas kaltintas piktnaudžiavimu.

Lazdijų rajono savivaldybės valdomos įmonės „Lazdijų šiluma“ direktorių V.Šerėną siūlyta įkalinti metams, bausmės vykdymą atidėti 1 metams. Šilumininkas kaltintas piktnaudžiavimu.

Lazdijų rajono merui, konservatoriui A.Margeliui buvo prašoma skirti 3 metus laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidėti 2 metams.

Atskirą nutartį prašoma priimti ir dėl byloje liudijusios liudytojos M.Bakšienės – prokurorai Darbo partijos Lazdijų skyriaus pirmininkei prašė iškelti baudžiamąją bylą dėl melagingų parodymų davimo.

Iš darbo bylos nagrinėjimo metu savo noru pasitraukęs P.Selilionis pareigūnams buvo prisipažinęs paėmęs kyšį iš kauniečio verslininko. Kiti kaltinamieji viso ikiteisminio bylos nagrinėjimo metu ir teisme savo kaltės nepripažino.

Nubaustas tik kyšininkas architektas

Pirminiame Marijampolės apylinkės teismo nuosprendyje, dar 2012 m. lapkritį, dėl buvusio Lazdijų rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjo P.Selilionio, kuris prisipažino gavęs kyšius ir jais pasinaudojęs, teismas konstatavo, jog kaltinamasis atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės, byla jo atžvilgiu nutraukiama, o jis pats perduodamas vieneriems metams žmonos A.Selilionienės priežiūrai pagal laidavimą.

V.Pilvinis išteisintas pagal visus jam inkriminuotus kaltinimus dėl piktnaudžiavimo tarnyba, įgaliojimų viršijimo, dokumento suklastojimo ir kyšininkavimo, nes teismas nustatė, jog nebuvo padaryta su nusikaltimais susijusios veikos požymių.

V.Šerėnas, A.Margelis ir G.Salatka išteisinti pagal visus jiems inkriminuotus kaltinimus, nes jų veiksmuose nepadaryta nusikalstama veika.

Teismas panaikino kardomąsias priemones – rašytinius pasižadėjimus neišvykti iš gyvenamosios vietos, taip pat iš karto po nuosprendžio paskelbimo grąžino  V.Pilvinį į Investicijų skyriaus vedėjo ir bendrovės „Lazdijų šiluma“ valdybos pirmininko pareigas, nuo kurių jis iki šiol buvo nušalintas bylos tyrimo ir nagrinėjimo teisme metu – daugiau nei vienerius metus.

„Nuo šios istorijos pradžios neigėme savo kaltę, nes tai buvo akivaizdi politinio susidorojimo byla, ką netiesiogiai įrodė ir prokurorų skundą atmetęs apygardos teismas. Džiaugiuosi, kad teismai nepasidavė spaudimui ir bylą nagrinėjo objektyviai“, – iš karto po sprendimo paskelbimo telefonu 15min.lt sakė Lazdijų rajono meras A.Margelis.

Reikalaus atlyginti žalą

Lazdijų rajono savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas V.Pilvinis neslėpė jau konsutavęsis su teisininkais ir sieks, kad jam būtų atlyginta padaryta žala.

„Daugiau nei metus laiko aš buvau nušalintas nuo pareigų, taigi – paliktas be pagrindinio pajamų šaltinio. Lazdijai – mažas miestas, kur kalbos apie mano ir kitų sulaikymą bei kolegų sulaikymą, kratas, pareikštus įtarimus pasklido žaibiškai. Dėl tokių nepagrįstų ir neadekvačių pareigūnų veiksmų patyriau ne tik materialinį nuostolį. Didelius išgyvenimus, reputacijos smukimą išgyveno ir visa mano šeima, mūsų paaugliai vaikai, giminės. Kas keisčiausia, kad mesdami mums kaltinimus padarius savo veiksmais ir elgesiu didelę žalą valstybei, prokurorai tos žalos per visus bylos tyrimo metus taip ir nesiėmė skaičiuoti ir vertinti”, – sakė kol kas nežinantis, kokios sumos reikalaus iš valstybės V.Pilvinis.

Dėl tokių nepagrįstų ir neadekvačių pareigūnų veiksmų patyriau ne tik materialinį nuostolį. Didelius išgyvenimus, reputacijos smukimą išgyveno ir visa mano šeima, mūsų paaugliai vaikai, giminės.

Kiti išteisintieji sako dar neapsisprendę, ar kreipsis į teismą, tačiau tikina, kad žala jiems padaryta buvo.

Ne pirmas teisėsaugininkų pralaimėjimas

Lazdijų politikų ir valdininkų išteisinimas – ne pirmas teismų smūgis prokurorams ir ypač tyrimus inicijavusiai STT.

Kaip jau buvo plačiai rašyta, teismai išteisino ir dėl piktnaudžiavimo pareigomis bei korupcijos teistą Birštono savivaldybės merę Nijolę Dirginčienę bei buvusį žemės ūkio viceministrą Aušrį Macijauską.  

Šiuo metu teisme nagrinėjamos STT tirtos galimos korupcijos bylos buvusio Alytaus miesto mero Česlovo Daugėlos bei buvusio Vilniaus miesto vicemero Romo Adomavičiaus atžvilgiu.

Ikiteisminį tyrimą STT atlieka ir dėl buvusio Panevėžio miesto mero, parlamentaro konservatoriaus Vito Matuzo bei visos eilės žemesnes pareigas užimančių politikų bei valstybės tarnautojų veiksmų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Pamatykite: dramatiška ir įspūdinga „Žalgirio“ pergalė prieš CSKA

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2 tūkst. sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

Aktualu

Galimybės Lietuvai – ateina metas ir globaliems teisinių paslaugų centrams

Sportas

Po dramatiškos kovos Švedija apgynė pasaulio čempionės titulą

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Ekonomistus juokina Seimo baimės 2 proc. mažinti „Sodros“ tarifą – šeimos emigruoja dėl aukštų mokesčių

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Besišypsantis Edgaras Ulanovas apie trilerį pabaigoje: „Geriau neklauskit“

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Pamatykite: dramatiška ir įspūdinga „Žalgirio“ pergalė prieš CSKA

Verslas

Italija netrukus turės naują Vyriausybę – ar tai lems kitą Europos krizę?

Po pergalės Paulius Jankūnas žėrė ir pokštus, ir rimtus išgyvenimus

Sportas

Skandalas Lenkijoje: futbolo rungtynės virto pragaru – „Lech“ laukia bausmė

Vardai

„Žalgirį“ Belgrade palaikė 2 tūkst. sirgalių: tarp jų – ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida

Teisingumo herojai Aktualu

Teismo pirmininkės L.Bajorinienės patarimas besiskiriantiems: „Geriau bloga taika nei geras karas“

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

Gyvenimas

Požymiai, kad jūsų draugas santykiuose patiria emocinę prievartą: kaip galite padėti

Aktualu

Galimybės Lietuvai – ateina metas ir globaliems teisinių paslaugų centrams

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min