Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 4d. 09:38

Sukčių kabliukas vis dar neša pelną

Net per krizę patiklūs lietuviai užkimba ant telefoninių sukčių kabliuko.
„Lietuvos žinių“ archyvo nuotr. / Net per krizę patiklūs lietuviai užkimba ant telefoninių sukčių kabliuko.

Diena iš dienos visuomenė auklėjama – nepakliūkite į telefoninių sukčių ar panašaus plauko nusikaltėlių pinkles. Girdėti pašaipios replikos – tai neįmanoma. Deja, nors pinigų išviliojimo būdai nesikeičia, patiklių lietuvių sukčiams nepritrūksta.

Du bandymai išvilioti pinigus šį savaitgalį užregistruoti Vilniuje ir Akmenės rajone. Jie turėtų tapti pamoka tiek nusikaltėliams, tiek jų naivioms aukoms. Sostinėje į „avariją" patekusį anūką gelbėjusi močiutė skambinusiems sukčiams pati prisipažino turinti tik tūkstantį litų. Savo ruožtu Kivylių kaimo (Akmenės r.) gyventoja, į pagalbą pasitelkusi Akmenės rajono policijos komisariato pareigūnus, sulaikė 2 tūkst. litų reikalavusį nusikaltėlį.

Išsidavė pati

Savaitgalį nusikaltėliai aktyviai darbavosi Vilniuje. Jų pastangos netrukus buvo įvertintos tūkstančio litų „premija". Tokią sumą telefoniniai sukčiai šeštadienį išviliojo iš pensininkės.

Vilniaus miesto antrasis policijos komisariatas sulaukė pareiškimo, kuriame senyva moteris skundėsi praradusi namuose laikytas santaupas. Paaiškėjo, jog moteriai paskambinęs vyras pasakė, kad jos anūkas padarė avariją, todėl reikia pinigų, esą tada pavyktų viską užglaistyti ir išsukti nelaimėlį iš bėdos.

Įžūlūs nusikaltėliai paklausė senutės, kiek ši turinti pinigų. Pensininkė nieko blogo neįtardama prisipažino namuose laikanti viso labo tūkstantį litų. Nusikaltėliams tokio grobio pakako, netrukus pinigai buvo paimti iš patiklios senutės.

„Patikrinome sukčiaus telefono numerį. Paaiškėjo, kad iš to paties numerio buvo skambinta visiems iš eilės. Nusikaltėlių taktika paprasta, numeriai renkami didėjančia tvarka. Prieš tai surinkti du trys numeriai sukčiams naudos nedavė, tačiau ketvirtas kartas nemelavo. Moteris patikėjo ir atidavė pinigus. Pamenu atvejį, kai į sukčių rankas buvo atiduota 30 tūkst. litų, todėl tūkstantis neatrodo didelė žala. Vis dėlto pensinio amžiaus žmogui tai dideli pinigai", – LŽ kalbėjo 2-ojo policijos komisariato nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininko pavaduotojas Aleksandras Kratkauskas.

Įspėjo pareigūnus

Nusikaltimas Akmenės r. labiau priminė užpuolimą, tačiau sukčių planas apvogti, vėliau išsireikalauti pinigų – neišdegė.

Įvykis Akmenės r. PK užregistruotas naktį į pirmadienį. Į pareigūnus kreipėsi moteris ir pareiškė, kad į jos namus užėjo du vyriškiai, kurie žodžiu prisistatę esantys policijos pareigūnai antrankiais prie radiatoriaus prirakino jos septyniolikametį sūnų.

Nusikaltėliai išvertė namuose buvusius daiktus. Vėliau iš sūnaus sužinoję mobiliojo telefono numerį paskambino motinai ir pareikalavo 2 tūkst. litų. Perduodant pinigus buvo sulaikytas įtariamasis, jis uždarytas į areštinę.

„Įtarimai dar nepareikšti. Sukčiai prisistatė esantys kriminalinės policijos pareigūnai. Vaikinas buvo prirakintas, bet smurtas jo atžvilgiu nebuvo naudojamas. Motina susisiekė su policija, buvo imtasi specialių priemonių ir pavyko sulaikyti vieną įtariamąjį. Šis policijai gerai žinomas", – sakė Akmenės r. PK viršininkas Gintautas Narušis.

Taktika nesikeičia

Viešosios policijos valdybos viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Saulius Kazlauskas stebėjosi nutikusiais įvykiais.

„Sukčių taktika nesikeičia jau keletą metų, ypatingų naujovių jie neišrado ar bent jau praktiškai nepritaikė. Ir toliau dominuoja telefoniniai sukčiai, kurie skambina artimiesiems ir išvilioja pinigus. Žmonės patiria šoką ir nė nesusimąstydami atiduoda santaupas", – pasakojo S.Kazlauskas.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu sukčiai nesitaiko tik į vyresnius žmones, kuriuos yra lengviausia apkvailinti. Nusikaltėliai vis dažniau pasinaudoja namuose vienų likusių mažamečių vaikų patiklumu. Jeigu vaikas žino, kur yra santaupos, jas atiduoda tiesiai „pareigūnams" į rankas.

„Dažniausiai potencialių sukčių aukų daroma klaida – jie nepaskambina vaikui ar anūkui, kuris „padarė" avariją ar kitą nusikaltimą. Mano kaimynė pasakojo, kad telefonu su ja susisiekė „sūnus", jis verkdamas riktelėjo, kad pateko į bėdą, todėl jam reikia pinigų, ir numetė ragelį. Moteris pasielgė protingai, ji paskambino sūnui, šis ją nuramino, kad laiką leidžia namie. Nusikaltėliai mėgsta prisistatyti esantys giminaičiai, nes taip daromas didesnis psichologinis poveikis. Kartais prisistatoma trečiuoju asmeniu, pavyzdžiui, policijos pareigūnu, kuris nori „pagelbėti". Būkite tikri, joks policijos pareigūnas neskambins ir nereikalaus pinigų", – patarė viešosios tvarkos skyriaus viršininkas.

Užpuolimai brutalėja

Neramus sekmadienis buvo Rokiškio r. PK pareigūnams. Į juos kreipėsi nukentėjusi 64 metų moteris, kuri pareiškė, kad į jos namo kiemą atėjo du kaukėti asmenys.

Vyrai jėga įsitempė moterį į neužrakintą namą ir grasindami fiziškai susidoroti pagrobė 180 litų, mobilųjį telefoną ir auksinį žiedą. Patirtas materialinis nuostolis –760 litų.

Dar vienas užpuolimas vidury baltos dienos užregistruotas Vilniuje, Architektų gatvėje, prie pėsčiųjų tilto. Čia jaunuolis sumušė 87 metų senuką. Iš jo nusikaltėlis atėmė 85 litus. Nukentėjusysis dėl dubens kaulo lūžio paguldytas į ligoninę.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min