Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 9d. 11:06

Sukeistų D.Gineikaitės kraujo mėginių byla stringa: teismas svarstys advokatų prašymą nutraukti baudžiamąjį procesą

Daiva Gineikaitė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Daiva Gineikaitė

Lapkričio 9 d. Kauno apylinkės teisme pratęstas didžiulio atgarsio visuomenėje sukėlusios buvusios Nacionalinės žemės tarnybos direktorės Daivos Gineikaitės girtumo nuslėpimo, sukeičiant kraujo mėginius, istorijos nagrinėjimas. Advokatai siekia nutraukti baudžiamąjį procesą bei kaltina teisėsaugą, nutekinusią skambučių išklotines žiniasklaidai. Posėdyje taip ir neapklaustas nė vienas liudytojas.

Piktnaudžiavimo tarnyba byloje kaltinimai yra pareikšti ne tik girtai avariją sukėlusiai ir dėl to teisių 3,5 metų laikotarpiui netekusiai 35 metų D.Gineikaitei. Į teisiamųjų suolą kartu sėdo ir keturi Kauno klinikinės ligoninės medikai, manoma, bandę išsukti tuometinės NŽT vadovės uodegą – direktorius Gediminas Abeciūnas, jo pavaduotojas 42-ejų metų Kastytis Grigonis, gydytojas, laikinai vadovaujantis Kauno klinikinės ligoninės Priėmimo skyriui, 57-erių metų Artūras Šulnius ir 57-erių metų slaugytoja Salomėja Skersienė, šalia kurios namų buvo rasti vieni svariausių įrodymų šioje byloje.

Pirmajame teismo posėdyje rugsėjo mėnesį nė vienas iš penkių kaltinamųjų savo kaltės nepripažino. Trys iš jų parodymus sutiko duoti tik išklausius visus liudytojus. Parodymus iškart duoti panoro A.Šulnius ir S.Skersienė, tačiau užsitęsus pirmajam posėdžiui, šį procesinį veiksmą nuspręsta atidėti.

Lapkričio 9-osios posėdyje siekta apklausti dalį liudytojų. Iš viso jų byloje – 22. Kaip liudytojai apklausiami ir keturi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai. To pageidavo kaltinamųjų advokatai.

Advokatai siekia nutraukti bylos nagrinėjimą

Tik prasidėjus posėdžiui, pranešta, jog byloje pasikeitė pirmininkaujantis teisėjas, nes pirmajam posėdžiui vadovavęs Rimantas Sipavičius negali joje dalyvauti dėl ligos. Nenorint, kad bylos nagrinėjimas užsitęstų, į jo vietą paskirta atsarginė teisėja.

Tuomet A.Šulniaus advokatas Aleksandras Jakubauskas pateikė prašymą, kurį jau teikė pirmojo posėdžio metu – jo nuomone šis reikalas turi būti išnagrinėtas atidžiau. Advokato prašymas – nutraukti baudžiamąjį procesą jo ginamųjų – A.Šulniaus ir S.Skersienės – atžvilgiu, remiantis tuo, kad abu jo ginamieji anksčiau jau buvo nubausti administracine tvarka (skirtos baudos).

Tai, pasak jo, ideali nusikaltimo sutaptis, tad už vieną veiką negalima bausti dukart. Be to, jau buvo priimtas kito prokuroro procesinis nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl kraujo mėginių sukeitimo, nes tai jau buvo išnagrinėta administracine tvarka. Jei į tai nebus atsižvelgta, gali būti šiurkščiai pažeistos konstitucinės nuostatos. Jam pritarė ir kitų kaltinamųjų advokatai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Daiva Gineikaitė ir Gediminas Abeciūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Daiva Gineikaitė ir Gediminas Abeciūnas

Taip pat A.Jakubauskas piktinosi 15min publikacija, kurioje, pasak jo, negavus leidimo, neteisėtai atskleisti šios bylos duomenys – skambučių išklotinės.

Vienas jų pabrėžė, kad jei ir toliau bus nagrinėjama ši byla, bus pažeista ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija. „Kam to reikia?“ – klausė advokatas.

Taip pat A.Jakubauskas piktinosi 15min publikacija, kurioje, pasak jo, negavus leidimo, neteisėtai atskleisti šios bylos duomenys – skambučių išklotinės. Jam pritarė ir kitas advokatas, pabrėžęs, jog žiniasklaida iš bylos daro šou ir viešina tai, kas dar bus paviešinta. Kad bylą reikia kelti ne prieš žiniasklaidą, bet teisėsaugą, kuri tuos duomenis atskleidžia žurnalistams.

Prokuroras Darius Stankevičius patikino, kad tai – ne šio teismo kompetencija: jei koks asmuo mano, jog jo teisės pažeistos, jis gali kreiptis į policiją ar teismą dėl jų gynimo. Pasak jo, ikiteisminis tyrimas yra baigtas, byla nagrinėjama ne uždaruose teismo posėdžiuose, tad ir bylos medžiaga nėra slapta.

Dėl šių prašymų teismas paskelbė trumpą pertrauką. Grįžusi į teismo posėdžių salę teisėjų kolega pranešė, jog prašymą dėl 15min publikacijos prijungimo prie šios bylos atmeta. O kitą prašymą ir jo argumentus – dėl baudžiamojo proceso nutraukimo, žada rimčiau apsvarstyti. Nutartį dėl šio prašymo teismas skelbs lapkričio 21 d. Dėl šios priežasties bylos nagrinėjimas, taip ir neapklausus liudytojų, atidėtas.

Ikiteisminis tyrimas vykdytas pusantrų metų

D.Gineikaitės kraujo mėginių sukeitimo istorijos tyrimas vykdytas beveik pusantrų metų – avariją NŽT vadovė Kaune sukėlė dar 2015 metų gruodžio 19 dieną. Iškart po eismo įvykio įpūtusi 1,66 promiles (vidutinis girtumo laipsnis), ji ėmė kurpti išsisukimo nuo atsakomybės planą – ėmė skambinti seniai, nuo tų laikų, kai dar dirbo Kauno miesto savivaldybėje ir kuravo medicinos sritį, pažįstamam Kauno klinikinės ligoninės vadovui G.Abeciūnui.

Šiuos D.Gineikaitės ir G.Abeciūno pokalbius teisėsaugos pareigūnai yra užfiksavę, nes jų klausėsi, bandydami patvirtinti įtarimus dėl aferų NŽT.

Nesutikusi su alkotesterio parodymais, ji kraujo mėginius nusprendė duoti būtent šio asmens valdomoje gydymo įstaigoje – taip sutarė su G.Abeciūnu.

Manoma, jog tuomet užvirė nurodymų grandinė. Siekdamas išsukti D.Gineikaitę, direktorius davė nurodymą pavaduotojui K.Grigoniui, šis – tą dieną Priėmimo skyriuje budėjusiam gydytojui A.Šulniui, kuris įspėjo slaugytoją S.Skersienę, jog pacientė kraujo duoti atvyks du kartus: dabar pat ir kitos dienos rytą, kai alkoholio kraujyje nebebus nė kvapo. Tiesa, antrojo apsilankymo liepta neregistruoti. Slaugytoja iš pradžių šiai aferai prieštaravo, bet galiausiai pakluso.

Viešai D.Gineikaitė iš pradžių teigė eismo įvykio metu buvusi blaivi, o administracinės bylos nagrinėjimo metu teisme teigė, jog alkotesterio parodymai išsikreipti galėjo dėl to, kad prieš pat patikrinimą jį burną praskalavo „Listerine“ skysčiu ir netyčia šiek tiek jo nurijo.

Kraujo mėginys rastas šiukšliadėžėje

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai tyrimo metu aptiko du D.Gineikaitės kraujo mėginius: viename buvo alkoholio (1,01 prom. alkoholio), o kitame – ne. Mėginiai greičiausiai būtų buvę sukeisti: paliktas tik vėlesnysis. Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertų išvados patvirtino įtarimus, kad buvo siekiama nuslėpti galimą valstybės tarnautojos girtumo faktą eismo įvykio metu. Ikiteisminio tyrimo eigoje NŽT direktorei D.Gineikaitei skirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš pareigų.

Mėginys su promilėmis aptiktas prie slaugytojos S.Skersienės namų Kauno rajone, Ežerėlyje, esančioje šiukšliadėžėje.

Tik pradėjus tyrimą vienas iš kaltinamųjų šioje byloje, A.Šulnius, pareigūnams buvo užsiminęs apie nurodymus „iš aukščiau“ padėti D.Gineikaitei, tačiau vėliau jis šių parodymų išsigynė. Vis dėlto, pirminę gydytojo išpažintį patvirtino slaugytoja S.Skersienė, kuri vėliau taip pat ėmė kalbėti priešingai.

Ligoninės vadovai kaltinimus piktnaudžiavimu neigia. Už šį nusikaltimą gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

15min primena, jog dieną prieš posėdį, lapkričio 8-ąją, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vykusio Kauno klinikinės ligoninės dalininkų susirinkimo metu, nutarė iš pareigų atšaukti gydymo įstaigos vadovą G.Abeciūną. G.Abeciūnas apie šį sprendimą teigia sužinojęs iš žiniasklaidos ir tikina šį sprendimą, kaip „nepagrįstą ir neteisėtą“, skųsiąs teismui.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gediminas Abeciūnas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gediminas Abeciūnas

Lapkričio 9 d., pakalbintas prieš prasidedant posėdžiui, Kauno klinikinės vadovas teigė: „Penkeri metai dirbu ir iš teismų neišeinu. Visi mane tik teisia ir teisia. Ar skųsiu mano atšaukimą iš darbo? Aš nesilaikau įsikabinęs posto. Yra teisinės priemonės, jos viską ir išspręs. Ateis laikas ir bus sudėti taškai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Giedrius gerina būstą sužalotam didvyriui: šis išgelbėjo paauglę, o dabar pagalbos reikia pačiam

Vardai

Eimuntas Nekrošius paskutinį gyvenimo savaitgalį praleido pajūryje: „Jis buvo laimingas“

Aktualu

Aiškėja, kodėl sumuštas F.Sanchezas: dviejų nacionalistų jausmus užgavo šūkis „Lietuva visiems“

Tiesiogiai 24sek

Eurolygos klasika Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“

Aktualu

„Proveržis“ tariantis dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio: bus pildomi profsąjungų reikalavimai

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Aktualu

I.Šimonytė ir G.Nausėda 15min konferencijoje: mūsų politikai nemoka pripažinti klaidų

Atvirai su vadovu. A.Žukauskienė: apie jauno vadovo patyrimus, gyvenimo tikslą ir laimėtas bei pralaimėtas kovas

Aktualu

Per avariją prie Vilniaus „Akropolio“ sužeista moteris, kiti vairuotojai strigo spūstyse

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Vardai

Katy Perry – daugiausiai uždirbanti dainininkė pasaulyje: iš pirmos vietos išstūmė Beyonce

Aktualu

Valstiečiai dėl savo kandidato į prezidentus apsispręs tik sausį

Ar pastebėjote Vilniaus viešojo transporto atsinaujinimą?

Aktualu

Šiauliuose pakvipo perversmu – pusė tarybos nebenori mero, vicemero ir direktoriaus

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: kuponai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

Aktualu

Skandalingas smurto mokykloje vaizdo įrašas: policija mėnesį nieko nežinojo

Vardai

Izolda Gudelis – apie pažintį su Benu Gudeliu, santykius ir grožį puoselėjančius pusryčius

Aktualu

S.Jakeliūnas: KT sprendimai neprisidėjo prie krizės įveikimo

Maistas

Ant lietuvių šventinio stalo – ir austrės, ir midijos: ką verta žinoti jas perkant ir valgant?

Naujienos

15min tema Aktualu

Pasaulio dešinieji sukilo prieš JT migracijos paktą: keliama audra stiklinėje?

Tiesiogiai 24sek

Eurolygos klasika Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“

Gyvenimas

Giedrius gerina būstą sužalotam didvyriui: šis išgelbėjo paauglę, o dabar pagalbos reikia pačiam

Vardai

Eimuntas Nekrošius paskutinį gyvenimo savaitgalį praleido pajūryje: „Jis buvo laimingas“

Aktualu

Aiškėja, kodėl sumuštas F.Sanchezas: dviejų nacionalistų jausmus užgavo šūkis „Lietuva visiems“

Aktualu

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Tiesiogiai 24sek

Kertinis vakaras Vokietijoje: „Skyliners“ – „Rytas“

Atvirai su vadovu. A.Žukauskienė: apie jauno vadovo patyrimus, gyvenimo tikslą ir laimėtas bei pralaimėtas kovas

Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: „Opel Kadett E“

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Aktualu

„Proveržis“ tariantis dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio: bus pildomi profsąjungų reikalavimai

Kultūra

Detektyvo „Spėk, kas?“ autorius Ch.McGeorge’as: „Jaučiausi, lyg kurčiau choreografiją“

Ar pastebėjote Vilniaus viešojo transporto atsinaujinimą?

Vardai

Katy Perry – daugiausiai uždirbanti dainininkė pasaulyje: iš pirmos vietos išstūmė Beyonce

Aktualu

I.Šimonytė ir G.Nausėda 15min konferencijoje: mūsų politikai nemoka pripažinti klaidų

Verslas

Paaiškėjo Vyriausybės kainų pažabojimo planas: kuponai, kontrolė, viešinimas ir smulkiųjų skatinimas

Vardai

Atsisveikinimas su netikėtai išėjusiu Eimuntu Nekrošiumi: „Per anksti, gerokai per anksti...“

Aktualu

Ukraina mini kruvino Maidano sukilimo penktąsias metines

Aktualu

Skandalingas smurto mokykloje vaizdo įrašas: policija mėnesį nieko nežinojo

Aktualu

Per avariją prie Vilniaus „Akropolio“ sužeista moteris, kiti vairuotojai strigo spūstyse

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min