TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Sulaikyta 20 lietuvių ir latvių, nelegaliai prekiavusių prabangiais automobiliais

„Honda NSX“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Asociatyvinė iliustracija: „Honda NSX“ fragmentas
Šaltinis: BNS
0
A A

Europolo koordinuotos teisėsaugos operacijos metu sutriuškinta tarptautinė grupuotė, kurios šešėlinė apyvarta vien Lietuvoje galėjo siekti per 4 mln. eurų. Tarptautiniu mastu veikusios organizuotos grupės lyderis ir sudėtingos sukčiavimo schemos sumanytojas, įtariama, yra parašiutizmo sporto entuziastas, anksčiau teistas už finansinius nusikaltimus.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Valstybinė mokesčių inspekcija ir Vilniaus apygardos prokuratūra kartu su Latvijos Respublikos valstybės pajamų tarnybos Finansų policija išaiškino tarptautiniu mastu veikusią sukčiautojų grupuotę, kuri šešėlyje Lietuvoje ir Latvijoje parduodavo prabangius naujus ir naudotus automobilius.

Pirminiais tyrimo duomenimis, vien Lietuvoje šešėlinė apyvarta galėjo siekti daugiau nei 4 mln. eurų.

Bendrą Lietuvos ir Latvijos finansinius nusikaltimus tiriančių teisėsaugos institucijų operaciją koordinavo Europolas. Jos metu sulaikyta 20 abiejų valstybių piliečių. Įtariama, kad neteisėtai veiklai nuslėpti sukčiautojų grupuotė panaudojo keliasdešimt Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendrovių.

Teisėsaugos pareigūnai Latvijos, Rusijos, Baltarusijos, Estijos ir Lietuvos piliečiams įteikė pranešimus  apie įtarimus dėl sukčiavimo stambiu mastu, dokumentų klastojimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo. Įtariamieji apklausti ir paleisti, per spaudos konferenciją Vilniuje trečiadienį sakė ikiteisminiam tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Galina Seniut.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus valdybos Nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus viršininkas Edgaras Leškevičius pasakojo, kad birželio viduryje surengta bendra operacija su Latvijos teisėsaugos pareigūnais, bendradarbiauta ir su Valstybine mokesčių inspekcija.

„Operacijos metu sulaikyta apie 20 įtariamųjų, kurie sukčiavo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) srityje. Tyrimo metu nustatyta, kad jie naudojo apie 40 Lietuvoje įregistruotų įmonių, 43 Latvijoje ir tris Estijoje. Jie pirkdavo ir parduodavo brangiai kainuojančias transporto priemones, kurias iš pradžių įregistruodavo į savo įsteigtas įmones. Paskui iš anksto susitarę su Lietuvoje veikiančiomis įmonėmis parduodavo jas, vėliau vėl nupirkdavo jas ir išgabendavo į Latviją ir taip apsukdavo kelis ratus – vėl pirkdavo iš Latvijos į Lietuvą, Lietuvoje parduodavo veikiančioms įmonės ir vėl parduodavo į Latviją“, – sakė E.Leškevičius.

Prekiauta daug kainuojančiais „Porsche“, BMW X5, BMW X6 markės automobiliais.

Šešėlyje prekiauta daug kainuojančiais „Porsche“, BMW X5, BMW X6 markės automobiliais.

Pirminiais duomenimis, vien Lietuvoje šešėlinė apyvarta galėjo siekti daugiau nei 4 mln. eurų. Žala valstybės biudžetui dėl nesumokėto PVM – apie pusė milijono eurų.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė G.Seniut sakė, kad šio ikiteisminio tyrimo Lietuvos ir Latvijos generalinės prokuratūros buvo sudariusios susitarimą dėl jungtinės tyrimo grupės.

„Būtent tos tyrimo grupės tikslas ir buvo užtikrinti ir koordinuoti bendrus procesinius veiksmus šiose baudžiamosiose bylose. Atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus Latvijos Respublikoje, sėkmingai dalyvavo mūsų pareigūnai. Tai, be abejo, palengvino ir veiksmų atlikimą, ir užtikrino tam tikrus rezultatus, kurie bus įvertinti ikiteisminio tyrimo metu“, – sakė prokurorė.

VSAT nuotr./Vogtas BMW visureigis
VSAT nuotr./Asociatyvinė iliustracija: BMW visureigis

Tyrėjai sako, kad pirmą kartą sukčiautojai PVM srityje ėmėsi automobilių – iki tol dažniausiai sukčiauta parduodant buitinę techniką ir kitas prekes. Manoma, kad taip pasielgta dėl to, jog brangūs automobiliai garantavo didesnį PVM mokesčio grąžinimą.

Šiuo metu mašinos yra Latvijoje, jomis naudojasi teisėtai įsigiję asmenys.

FNTT atlieka dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo prekiaujant automobiliais – įvairiuose ES šalių aukcionuose dalyvaujantys asmenys pirkdavo ten automobilius, vėliau juos atgabendavo į Lietuvą ir parduodavo Estijoje registruotos įmonės vardu. Šio tyrimo metu nustatyta apie 10 mln. eurų apyvarta, žala biudžetui dėl nesumokėto PVM siekia 2 mln. eurų.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Porsche“ salonas Vilniuje
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Porsche“ vairas

FNTT trečiadienio popietę papildomai paviešintame pranešime pasakojama, kad teisėsaugininkams tiesiogiai palaikant ryšį ir koordinuojant veiksmus, įtariamųjų namuose ir darbo vietose atliktos kratos, kurių metu rasti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi fiktyvių įmonių buhalterinės apskaitos dokumentai, antspaudai, parašų pavyzdžiai, grynieji pinigai, lengvatinio apmokestinimo įmonių (offshore) antspaudai, prisijungimų prie valdomų banko sąskaitų kodai, įvairūs šešėlinį verslą patvirtinantys juodraštiniai užrašai, mobilieji telefonai ir kompiuteriai.

Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad Latvijos piliečiai, iš anksto susitarę su Lietuvos bendrovių atstovais, aktyviai vykdė mokestinio sukčiavimo veikas, pasinaudodami įsteigtomis Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, Lenkijos bei Olandijos bendrovėmis, sudarinėjo tarp šių bendrovių tariamus didelės vertės automobilių ir kitų prekių/paslaugų pirkimo sandorius. Pažymėtina, kad sandorių grandinėje nuolat veikė tos pačios Lietuvos bendrovės, kurios dalyvavo tų pačių transporto priemonių pirkimo–pardavimo sandorių procese.

VIDEO: Tarptautinė operacija prieš šešėlinę prekybą brangiais automobiliais

Sukūrus vadinamąją „karuselę“, transporto priemonės buvo perkamos iš Latvijos, parduodamos Lietuvoje, vėliau vėl išgabenamos į Latviją ir vėl atgabenamos į Lietuvą. Prabangių naujų ir naudotų transporto priemonių perpardavimų schema, kaip įtariama, iš anksto buvo suplanuota ir vykdyta pažįstamų asmenų. Siekiant sukurti sudėtingą ir sunkiai atskleidžiamą PVM apmokestinamų sandorių grandinę, buvo norima gauti mokestinę naudą atskaitant pirkimo PVM, kuris ankstesnėse sandorių grandyse į biudžetą nebūdavo sumokamas. Lietuvoje registruotos bendrovės dažniausiai jokios veiklos realios nevykdė, o atlikusios keletą sandorių, buvo keičiamos kitomis.

Atliekamam ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūra. 

Išaiškintos nusikalstamos grupuotės nariams pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo stambiu mastu, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Visam įtariamųjų turtui pritaikytas laikinas nuosavybės teisių apribojimas.

Vokietijos, Italijos, Nyderlandų, Italijos, Belgijos naudotų automobilių pardavimo aukcionuose buvo perkamos  transporto priemones su 0 % PVM tarifu. Automobiliai būdavo atgabenami į Lietuvą, tačiau realizuojami įvairiems fiziniams ir juridiniams asmenims Estijoje registruotų įmonių vardu, nesumokant jokių mokesčių mūsų šaliai.

Tai ne pirmas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje atliekamas tyrimas dėl sukčiavimo parduodant naudotus automobilius. FNTT šiuo metu intensyviai tiria organizuotos grupės, kuri, kaip įtariama, pardavinėdama naudotus automobilius tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos valstybėse, išvengė sumokėti apie 1,8 mln. eurų PVM, veiklą.

Įtariama, kad tarptautiniu mastu veikusios organizuotos grupės lyderis, parašiutizmo sporto entuziastas, buvo sudėtingos sukčiavimo schemos sumanytojas, anksčiau teistas už finansinius nusikaltimus. Jam padėjo daugiau kaip 10 bendrininkų.

Organizuota grupuotė buvo pasiskirsčiusi pareigomis: vienas iš asmenų buvo atsakingas už naudotų automobilių paiešką ir pirkimą Vakarų Europos valstybėse, kiti – už transporto priemonių pardavimą Lietuvos rinkoje. 

Tyrimo metu nustatyta, kad Vokietijos, Italijos, Nyderlandų, Italijos, Belgijos naudotų automobilių pardavimo aukcionuose buvo perkamos  transporto priemones su 0 % PVM tarifu. Automobiliai būdavo atgabenami į Lietuvą, tačiau joje buvo realizuojami įvairiems fiziniams ir juridiniams asmenims Estijoje registruotų įmonių vardu, nesumokant jokių mokesčių Lietuvos valstybės biudžetui.

Buhalterinės apskaitos dokumentuose buvo nurodoma, kad Estijos įmonė – PVM mokėtoja šiuos automobilius pardavė Didžiojoje Britanijoje registruotai įmonei, taip pat PVM mokėtojai, o ši įmonė transporto priemones pardavė atgal į Estiją, įmonėms, neregistruotoms ne PVM mokėtojomis. Tuomet šių įmonių vardu transporto priemonės buvo parduodamos fiziniams ir juridiniams asmenims. Išaiškinta, kad neteisėtos prekybos schemoje įtariamieji naudojo keturias įmones, registruotas Didžiojoje Britanijoje ir Estijoje. Surinkta duomenų, kad 2012–2014 metų laikotarpiu neteisėtai veiklai nuslėpti valdytų įmonių vardu buvo įvykdyta pirkimų už daugiau kaip 10 mln. eurų, o išvengta sumokėti apie 1,8 mln. eurų PVM. 

Minėtame tyrime pas įtariamuosius buvo rasta 753 tūkst. eurų suma grynaisiais pinigais, kuriai buvo pritaikytas nuosavybės teisių apribojimas, taip pat areštuota daugiau kaip 249 tūkst. eurų, laikytų kreditų įstaigų sąskaitose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min